Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Darovanie spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti synovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Darovanie spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti synovi

Dobrý deň, môže darovať matka svojmu synovi svoj podiel nehnuteľnosti, ak dcéra tej matky vlastní druhú polovicu tej istej nehnuteľnosti bez vedomia a súhlasu svojej dcéry? Tento jej syn nevlastní žiaden podiel na tej nehnuteľnosti.

Odpoveď: Darovanie spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti synovi

Dobrý deň,

matka môže darovať svoj podiel na nehnuteľnosti synovi aj bez vedomia a súhlasu svojej dcéry, ktorá vlastní druhú polovicu nehnuteľnosti. Podielový spoluvlastník má právo nakladať so svojím vlastníctvom podľa svojho uváženia, teda ho môže darovať, predať alebo inak previesť, pokiaľ to zákon alebo príslušné dohody neobmedzujú. V prípade, že sa darovanie realizuje medzi blízkymi osobami, ako je matka a syn, predkupné právo druhej spoluvlastníčke (dcéry) sa neuplatňuje.

Dôležité je dodržať formálne náležitosti darovacej zmluvy, ako je písomná forma a úradne overené podpisy, aby bola zmluva právne platná a mohla byť zapísaná v katastri nehnuteľností.