Čiastočné zbavenie svojprávnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Čiastočné zbavenie svojprávnosti

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, aký je postup pre zbavenie sa čiastočnej svojprávnosti. Moja mama našu rodinu silno zadlžila vybavovaním pôžičiek z nebankových inštitúcií. Pokračuje v tomto konaní a my ju nedokážeme zastaviť. Existuje nejaký spôsob, ako tento problém riešiť? Odmieta sa vyjadriť, kde vynakladala tieto obrovské sumy. Zapiera fakty, že vybavuje pôžičky, a neustále nás klame. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako by som mohla tento problém riešiť? Ďakujem.

Odpoveď: Čiastočné zbavenie svojprávnosti

Dobrý deň

čo sa týka obmedzenia spôsobilosti na právne úkony, ide o veľmi závažný zásah do základných práv a slobôd človeka, preto sa v týchto  prípadoch postupuje veľmi citlivo. Podľa § 10 ods. 2 zák. č. 40/1964 Zb. OZ: “Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopná robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jej spôsobilosť na právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí.” Zákon teda ukladá podmienky na základe ktorých môže byť spôsobilosť na právne úkony obmedzená. Fyzická osoba buď trpí duševnou poruchov (ktorá nesmie byť len prechodného charakteru) alebo nadmerne požíva alkoholické nápoje, príp. omamné látky.

Samotné konanie sa riadi podľa ust. § 186 a nasl. zák. č. 99/1963 Zb. OSP. Konanie sa začína na návrh. Ak nepodal návrh na začatie konania štátny orgán alebo zdravotnícke zariadenie, môže súd uložiť navrhovateľovi, aby do primeranej lehoty predložil lekárske vysvedčenie o duševnom stave vyšetrovaného. Ak sa v tejto lehote nepredložilo lekárske vysvedčenie, súd zastaví konanie. V konaní sa tomu, o koho spôsobilosti sa má rozhodovať ustanoví opatrovník. Súd v konaní ustanoví znalca, ktorý vyhotoví znalecký posudok o duševnom stave dotknutej osoby. V rozhodnutí o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony súd určí opatrovníka. Súd potom zabezpečí uloženie rozhodnutia o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony v Notárskom centrálnom registri listín. Vydaný rozsudok súd zruší, ak sa neskôr ukáže, že pre pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti na právne úkony neboli podmienky. Trovy konania sú upravené v § 191 zák. č. 99/1963 Zb. OSP: “ 1) Trovy konania platí štát. Ak to možno spravodlivo žiadať, prizná súd štátu ich náhradu proti tomu, o ktorého spôsobilosť na právne úkony v konaní šlo. 2) Ten, kto podá zjavne bezdôvodný návrh na pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti na právne úkony, je povinný nahradiť ujmy, ktoré vyšetrovanému, jeho zástupcovi a štátu konaním vznikli.”