Dobrý deň,
ak vaša babka trpí fyzickou nespôsobilosťou (nemôže vlastnoručne podpísať zmluvu), pričom dokáže vlastnými zmyslami vnímať vážnosť právneho úkonu a chce ho urobiť, môže ho urobiť len do úradnej zápisnice, ktorá má formu notárskej zápisnice. Notársky poriadok súčasne ustanovuje, že notár má v takomto prípade pribrať k takémuto úkonu dvoch svedkov. Títo majú byť prítomní pri spisovaní zápisnice, t.j. pri prejave vôle takejto osoby o tom, čo sa má pojať do zápisnice, súčasne sa zápisnica pred nimi prečíta a táto na podpis fyzicky nespôsobilá osoba jej obsah schváli. Tieto okolnosti musia byť v zápisnici uvedené. Takto uzavretý právny úkon je potom platný a môže spôsobiť následky ustanovené zákonom.
Uvedené upravuje ust. § 40 ods. 6 OZ „Na písomné právne úkony tých, ktorí nemôžu čítať a písať, je potrebná úradná zápisnica. Úradná zápisnica sa nevyžaduje, ak má ten, kto nemôže čítať alebo písať, schopnosť oboznámiť sa s obsahom právneho úkonu s pomocou prístrojov alebo špeciálnych pomôcok alebo prostredníctvom inej osoby, ktorú si zvolí, a je schopný vlastnoručne listinu podpísať.“
Okrem ustanovení Občianskeho zákonníka je problematika podpisovania osôb, ktoré nemôžu čítať a písať, upravená v zákone č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) ako aj v zákone č. 599/2001 Z. z. o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami.
Za osoby, ktoré nemôžu písať alebo čítať, sa považujú osoby:
a) ktoré sú trvale neschopné písať alebo čítať v dôsledku choroby alebo telesnej vady,
b) ktoré sú dočasne neschopné čítať alebo písať napr. v dôsledku úrazu,
c) ktoré nevedia čítať alebo písať (osoby negramotné).
Vzhľadom na uvedené úradná zápisnica je u osôb, ktoré nie sú schopné vlastnoručného podpisu podmienkou platnosti písomného právneho úkonu aj vtedy, ak tieto osoby chápu obsah právneho úkonu, či už za pomoci vlastných zmyslov alebo s pomocou prístrojov, či špeciálnych pomôcok alebo prostredníctvom inej osoby, ktorú si zvolia. Ide o to, že osoba, ktorá má urobiť vlastnoručne podpísaný prejav, ale nemôže písať, nahradí svoj písomný prejav, prejavom urobeným do úradnej zápisnice.
Ak by však vaša mamka trpela aj nejakou duševnou poruchou potom možno podať návrh na obmedzenie jej spôsobilosti na právne úkony, pričom ak súd rozhodne o obmedzení jej spôsobilosti na právne úkony, súčasne je povinný jej ustanoviť aj opatrovníka, ktorý za ňu bude oprávnený robiť úkony, na ktoré sama nie je spôsobilá.