Máte
otázku?

Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitra

Otázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

Dobrý deň.

Hľadám na internete rozvodové papiere. Mohli by ste mi, prosím, poslať tlačivo na rozvod?

 

Rada by som sa informovala, ako postupovať pri rozvodovom konaní. Taktiež ma zaujíma, či existuje nejaké tlačivo na rozvod manželstva, alebo si celú žiadosť musím napísať sama a akým spôsobom. Ďakujem.

 

Manželstvo sme uzavreli v Pezinku. Zmenila som si meno aj občiansky preukaz, teraz by som sa rada vrátila k pôvodnému priezvisku.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

Dobrý deň,

áno, nižšie nájdete link na vzorový návrh na rozvod.

 

tlačivo na rozvod manželstva ako predpísaná zákonná forma (formulár) neexistuje.

 

Návrh na rozvod podáva jeden manžel a druhý sa k návrhu vyjadruje. Nie je teda možné podať žiadosť o rozvod spoločne na jednom papieri.

 

Kliknite na tento link, tu nájdete: VZOR ŽIADOSTI O ROZVOD

 

U nás jeden manžel podáva samostatný návrh na rozvod manželstva v písanej forme. Vzor návrhu na rozvod manželstva nájdete pod odkazom, ktorý je vyššie.

 

Na našej stránke (ficek.sk) nájdete toľko informácií, že si dokážete poskladať návrh na rozvod aj sama. 

 

A hlavne na čo by ste nemali zabudnúť, ak chcete rýchly rozvod je prečítať si všetko o rozvode na tejto stránke (hore nájdete vyhľadávacie okno, kde môžete zadať otázky ohľadom rozvodu).

 

Prípadne, ak sa Vám nechce hľadať, a chcete hneď informácie, objednajte si telefonický rozhovor s advokátom. Kliknite tu: Telefonická konzultácia s advokátom. Pozriem si otázky a pošlem Vám cenu, koľko by stála konzultácia.

 

Na internete existuje množstvo návrhov na rozvod manželstva (nejde však o tlačivo návrhu na rozvod ale o vzorové rozvodové návrhy), obyčajne však nie sú úplné, prípadne obsahujú chyby, ktoré môžu spôsobiť zbytočné predlžovanie rozvodového konania.

 

Ak sú v návrhu chyby, tak na výzvu okresného súdu bude potrebné reagovať a návrh opraviť.

 

Sobášny list je listina, ktorú prikladáte k návrhu.

 

Súd skúma najskôr bydlisko (nie trvalý pobyt) pri určovaní príslušnosti k rozhodovaniu o rozvode.

 

Ak už nemáte sobášny list, tak vám ho vydá za poplatok matričný úrad, kde ste sa v minulosti rozhodli uzavrieť manželstvo, musíte predložiť občiansky preukaz.

Svoj rodný list nepredkladáte, iba rodné listy detí (ak ich máte).

 

Pokiaľ máte záujem o rýchly a bezproblémový rozvod je vhodné mať osvedčený návrh na rozvod manželstva. Niektorí klienti si objednávajú kontrolu svojej žiadosti o rozvod (t.j. sami si ho vypracujú a nám ho dajú skontrolovať).

 

Pokiaľ ide o účasť na pojednávaní, v určitých prípadoch je možné, aby okresný súd rozhodol bez Vašej účasti (a účasti manžela) na súde. Všetko to závisí od vypracovania návrhu na rozvod manželstva. Bez účasti manželov súd rozhodne o rozvode, pokiaľ nemáte deti. 

 

Návrh na rozvod manželstva Vám vieme pripraviť rýchlo a zbytočného čakania. Klienti si s nami dohadujú s nami stretnutie, na ktorom skontrolujeme aj nimi vypracovaný návrh, upozorníme ich na chyby a nedostatky v ich návrhu. Zároveň poradíme, ako zabezpečiť (resp.postupovať, aby súd rozhodol o rozvode čo najskôr).

 

Konanie sa tak môže predĺžiť o niekoľko mesiacov. Tlačivo na rozvod manželstva (t.j. formulárový návrh) na Slovensku zatiaľ neexistuje.

 

Klasické "tlačivá" na rozvod manželstva majú napríklad v USA. V tejto krajine manželia len vypíšu kolónky tlačiva na rozvod manželstva a takýto návrh buď obaja podpíšu alebo ho podpíše len jeden z nich. Súdy potom rozhodnú o rozvode. U nás je to zatiaľ tak, že návrh musíte spracovať sama, prípadne poveriť advokáta. U nás sa nevypisuje žiadne tlačivo na rozvod (formulár).

 

Manželstvo môže byť rozvedené hneď na prvom pojednávaní v rámci rozvodového konania.

 

Nechcete sa s manželom stretnúť na súde? Kontaktujte nás (kontakt), zastúpime Vás bez Vašej účasti.

Trápi vás "Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. S manželkou plánujeme rozvod, keďže už asi pol roka žijeme oddelene a ona je tehotná s novým priateľom. Ktoré kroky je potrebné podniknúť?

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 18.10.2023)

Dobrý deň,
v danej veci bude potrebné podať návrh na rozvod na súd v obvode, ktorého ste s manželkou mali posledné trvalé bydlisko, ak tam býva aspoň ešte jeden z Vás. K návrhu bude tiež potrebné priložiť sobášny list. Vzor návrhu na rozvod nájdete na odkaze nižšie:

https://ficek.sk/vzor-ziadosti-o-rozvod-16224

V prípade, že obaja s rozvodom súhlasíte a nakoľko neuvádzate, že z manželstva pochádzajú deti, tak by malo ísť o pomerne rýchly proces. Po doručení Vášho návrhu na súd bude tento doručený manželke, a bude súdom vyzvaná, aby sa k nemu vyjadrila, pričom po jej vyjadrení, by mal súd nariadiť pojednávanie na ktorom by sa už malo rozhodnúť. 


Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, chcem podať žiadosť o rozvod s manželom, ktorý je občanom Saudskej Arábie. Mohli by ste mi poradiť, ako začať?

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 02.04.2023)

Dobrý deň,

môžem Vám poskytnúť nejaké základné informácie týkajúce sa rozvodu podľa slovenského práva. Môžete sa riadiť týmito krokmi:

 

V tomto prípade môže byť vhodné mať právneho zástupcu, ktorý vám pomôže s celým procesom. Pôjde to rýchlo a bez problémov. 

 

Podľa slovenského práva je jediným dôvodom na rozvod trvalé a vážne narušenie manželského spolužitia. Budete musieť preukázať, že toto narušenie existuje.

 

V prípade, že manželstvo bolo uzavreté na Slovensku, môžete podať žiadosť o rozvod na príslušnom okresnom súde. Ak bol manželstvo uzavreté v zahraničí, potom bude potrebné získať apostilu (overenie) na vašom zahraničnom sobášnom listu.

 

Ak váš manžel nie je na Slovensku, potom sa doručenie žiadosti uskutoční prostredníctvom úradu pre medzinárodnoprávnu justičnú spoluprácu. Tu pomôže ak by spolupracoval pri rozvode, pretože sa to sa urýchliť.

 

Súd zváži vašu žiadosť a rozhodne o rozvode. Toto rozhodnutie môže trvať niekoľko mesiacov, ale správnym postupom ušetríte mesiace. 

 

My sa špecializujeme na medzinárodné rodinné právo, keďže sa jedná o medzinárodný prípad. My Vám vieme pomôcť určiť, aké ďalšie kroky budete musieť urobiť, vrátane riešenia otázok týkajúcich sa majetku a starostlivosti o deti, ak ich máte spoločne.


Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či existuje nejaký špeciálny formulár, v prípade, že chcem podať žiadosť o rozvod z dôvodu nevery manželky a straty dôvery. Nevidím zmysel v pokračovaní manželského vzťahu, keďže dôvera už vyprchala. Manželka sa ani len neospravedlnila. V manželstve máme jedno spoločné dieťa. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 27.01.2023)

Dobrý deň, špeciálne tlačivo na rozvod manželstva neexistuje. Návrh na rozvod manželstva sa vypracováva individuálne vzhľadom na konkrétne okolnosti prípadu. Vami uvedený dôvod, a síce strata dôvery vo vzťahu k vašej manželke z dôvodu jej nevery je príčina zakladajúca vážny rozvrat vzájomných vzťahov medzi manželmi, čo je podmienka pre rozvod manželstva. 

Nakoľko však z vášho manželstva pochádza aj dieťa, potom bude nevyhnutné podať spolu s návrhom na rozvod manželstva aj návrh na úpravu rodičovských práv a povinností k mal. dieťaťu na čas po rozvode. Jedná sa o jeden dokument. V tomto okrem návrhu na rozvod je treba uviesť návrh úpravy rodičovských práv a povinností k mal. dieťaťu (zverenie, výživa, príp. styk), ak na tejto nie ste s vašou manželkou dohodnutí. Ak ste dohodnutí, potom by ste mohli súdu predložiť spolu s návrhom na rozvod vašu rodičovskú dohodu, aby túto schválil. Totiž bez schválenia dohody súdom by bola táto nevykonateľná. 


Trápi vás "Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, ako je možné sa "rozviesť" s rodičom.
Dospeľé deti nechcú mať žiadne práva ani záväzky voči rodičovi alkoholikovi.
To platí ani v prípade, keby bol v nemocnici, došlo by k jeho úmrtiu alebo by ho polícia zatkla.
Ďakujem. P.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 28.11.2022)

Dobrý deň,
pojem rozvod s rodičom ako terminus technuicus  právny poriadok nepozná.

Právne teda nie je možné sa rozviesť s rodičom a ani ho na základe jeho chovania a správania vymazať z rodného listu. Ak Vám ako dieťaťu svojho rodiča ide len o to, aby ste po ňom nededili jeho dlhy, možnosťou v prípade dedičského konania je odmietnúť dedičstvo ako celok a v zmysle práva sa na Vás hľadí ako keby ste sa smrti poručiteľa ani nedožili. V prípade odmietnutia dedičstva nik od Vás nemôže vymáhať dlhy poručiteľa.

Nik Vás nemôže donútiť k tomu, aby ste rodiča navštevovali.


Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné sa rozviesť aj bez toho, aby manželia museli osobne prísť na súd. Ak áno, ktoré tlačivo by som mal použiť pre rozvod dohodou? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 24.10.2022)

Dobrý deň,
Vo veľkej miere to záleží od uváženia súdu, avšak vo väčšine prípadov to možné je. Mali sme už niekoľko takých prípadov, kedy súd rozhodol aj bez prítomnosti manželov, teda na súde osobne neboli.m v zastúpení advokátom. Je však tiež potrebné podať návrh na začatie konania, resp. žiadosť o rozvod, v ktorej opíšete priebeh manželstva, príčiny rozvratu a dôvody pre ktoré už nie je možné manželské spolužitie obnoviť a ďalšie náležitosti, ktoré vyžaduje zákon. Tlačivo na rozvod dohodou na Slovensku neexistuje. Ideálne je, ak sa vedia obaja manželia dohodnúť a postupovať pri rozvode spoločne. 

Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Manžel mi v marci povedal, že podal žiadosť o rozvod. Momentálne nespolužijeme v našom dome a ani mi nepovedal, či mi prišiel list zo súdu potvrdzujúci, že žiadosť naozaj podal. Prosím Vás, existuje nejaký spôsob, ako môžem zistiť, či je to pravda? Ďakujem.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 05.09.2022)

Dobrý deň, riešenie vami uvedeného problému je jednoduché.

Podľa ust. § 92 Civilného mimosporového poriadku platí :

"Na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa."

Kontaktujte príslušný okresný súd podľa miesta vášho spoločného posledného bydliska a zistíte, či návrh na súd o rozvod manželstva bol podaný. Zoznam súdov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.


Trápi vás "Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, V prípade rozvodu a keď nemáme deti, čo všetko je potrebné urobiť? Ako to môžem čo najrýchlejšie zariadiť bez partnera? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 03.03.2022)

Dobrý deň,
k spísaniu návrhu na rozvod manželstva budete potrebovať iba sobášny list. Ak bude miestne príslušným súdom Okresný súd Trenčín, odporúčam Vám zabezpečiť z mestského úradu aj potvrdenie o spoločnom bývaní (ak ste žili spolu s partnerom). Nie každý súd ho žiada, ale OS TN áno.

Po podaní návrhu na rozvod, nakoľko zrejme partner s Vami nekomunikuje alebo sa nechce rozviesť bude dĺžka konania závisieť od jeho prístupu a správania. Či prevezme zásielky zo súdu, či sa zúčastní pojednávania... Ak by ste boli s ním na rozvode dohodnutí, dá sa to vyriešiť veľmi rýchlo, dokonca tak, aby ani jeden z Vás nemusel ísť osobne na súd.


Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: Ak sa rozhodnem rozviesť so svojou manželkou a po rozvode plánujeme naďalej žiť v spoločnej domácnosti, je potrebné, aby sme sa vysporiadali majetkovo? Máme hypotéku a ani jeden z nás nechce opustiť dom. Ďakujem.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 20.08.2021)

Dobrý deň,
často manželia aj po rozvode manželstva bývajú v spoločnej domácnosti s tým, že obaja ďalej spolu platia hypotéku. Sú situácie, kedy ani jeden nevie vyplatiť toho druhého a nie je iné riešenie. V takom prípade môžete bývať ďalej bez majetkového vyporiadania, pričom sa uplatní po troch rokoch od rozvodu tzv. zákonná domnienka vyporiadania a nehnuteľnosť budete vlastniť v podielovom spoluvlastníctve každý o podiele 1/2.


Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, Mám otázku. Moja manželka je dobrovoľne nezamestnaná už tri roky a nesnaží sa nájsť si prácu. Celé financovanie našej rodiny teda zostalo na mne. Žijeme oddelene, konkrétne máme oddelené spálne a intímne sme už štyri roky nespolužili. Preto som sa rozhodol ukončiť naše manželstvo rozvodom. Rád by som sa dozvedel, aké dokumenty budem k tomu potrebovať, keďže som ešte nikdy nebol v rozvodovom konaní. Ďakujem.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 09.08.2021)

Dobrý deň,
ak nemáte maloleté deti, tak k rozvodu budete potrebovať sobášny list, a nakoľko vec bude zrejme na súde v Trenčíne, tak budete potrebovať z mestského úradu aj potvrdenie o Vašom poslednom spoločnom bydlisku. Okresný súd Trenčín toto potvrdenie vo veľkej väčšine prípadov vyžaduje.

Následne postačuje spísať návrh na rozvod manželstva, priložiť sobášny list a potvrdenie o pobyte a počkať na nariadenie termínu pojednávania.

Ak by ste mali aj maloleté deti, k návrhu je potrebné priložiť aj ich rodné listy a tiež podrobnejšie popísať ako sa o deti staráte v súčasnosti.


Trápi vás "Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]" a chcete pomôcť?

Podotázka: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo] (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som podať návrh na rozvod manželstva. Máme deväťročnú dcéru, ktorú by som chcela mať v svojej starostlivosti a otcovi maloletého by som nechcela určovať čas na styk. Aká je vhodná suma výživného, ak môj mesačný príjem je 900 € a náklady na bývanie a stravu činia dohromady približne 300 €? Pracujem na polovičný úväzok a dostávam 250 €. Boli sme manželmi 11 rokov; byt, ktorý bol kúpený pred manželstvom, sme spoločne splácali a počas manželstva sme ho aj úplne splatili. Odcudzili sme sa po narodení dcéry, prestali sme komunikovať a posledné dva roky ani nespolupracujeme na finančnej úrovni a nemáme spoločné intímne životy. Od apríla žijem v prenájme, kde náklady na bývanie činia 360 € a moja mama mi finančne pomáha. Môj manžel neprispieva pravidelne. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako formulovať návrh na rozvod tak, aby nás rozvodili čo najskôr, dieťa mi dali do starostlivosti, určili výšku výživného a spolu sme vyriešili bezpodielové vlastníctvo? Je dostatočným dôvodom na rýchly rozvod to, že s manželom nežijeme intímne a nespolupracujeme finančne, hoci sme obaja zdraví? Ďakujem vám.

Odpoveď: Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]

(odpoveď odoslaná: 14.06.2019)

Dobrý deň,
V zmysle právneho poriadku Slovenskej republiky neexistuje tlačivo na rozvod manželstva ako predpísaná zákonná forma. Na rozvod manželstva je nevyhnutné podať samostatný písomný návrh na rozvod manželstva. Súd bude skúmať či sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Súd taktiež bude skúmať aj príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov. 

Potom čo nadobudne právoplatnosť rozsudok, ktorým súd manželstvo rozvádza, môžete podať žalobu na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) alebo sa dohodnúť písomnou dohodou. V opačnom prípade platí zákonná fikcia vyporiadania BSM v zmysle ustanovenia § 149 ods. 4 občianskeho zákonníka. Dôvody, ktoré uvádzate nemusia byť dostatočné.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Tlačivo na rozvod manželstva [zadarmo]" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava