Pracovné voľno z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka k lekárovi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Pracovné voľno z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka k lekárovi

Dobrý deň, mám nasledovný problém. Manžel a manželka pracujú v jednej a tej istej firme. Manželka pravidelne chodí na lekárske kontroly, a to polročné až ročné. Nie je imobilná. Existuje možnosť využitia vlakového a autobusového spojenia. Manžel by si v práci rád uplatnil možnosť doprovodu. Chcem sa opýtať, či je to v súlade so zákonom o práci? Za odpoveď vám ďakujem.

Odpoveď: Pracovné voľno z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka k lekárovi

Dobrý deň,

podľa § 141 ods. 2 písm. b) Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno aj z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie.

Teda podľa uvedeného ustanovenia je povinný poskytnúť na uvedený účel zamestnancovi pracovné voľno. Je ale dôležité uviesť, že toto pracovné voľno je povinný poskytnúť zamestnancovi bez náhrady mzdy.

Pracovné voľno s náhradou mzdy je povinný zamestnávateľ podľa vyššie uvedeného ustanovenia poskytnúť zamestnancovi len vtedy, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a tento úkon nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Takéto pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje vždy len na nevyhnutne potrebný čas, najviac však na 7 dní v kalendárnom roku.