Dobrý deň, vo veci Vami položenej otázky uvádzame, že právne nie je vylúčené, aby ste sprevádzali na vyšetrenie alebo ošetrenie aj napr. 28 ročnú dcéru.
Podľa ust. 40 ods. 5 Zákonníka práce platí :
"Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."
Podstatné v tomto prípade je to,či vyšeternie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. S poukazom na ust. § 141 ods. 2 písm.c/ bod 1./ Zákonníka práce uvádzame, že ošetreujúci lekár rozhodne či toto sprevádzannie bolo nevyhnutné.
Poukazujeme aj na ust. § 144 Zákonníka práce :
"Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci
(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu. (2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje iný spôsob preukazovania a potvrdzovania prekážky v práci. (3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."