Máte
otázku?

Kde podať návrh na rozvod manželstva?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

Dobry vecer, chcela by som vas poprosit o radu. Manzelov byvaly svokor a exmanzelka pracuju na sude v mieste trvaleho bydliska. Problem je v tom, ze si nerozumieme a chceme sa rozviest. Kde mam podat ziadost o rozvod tak, aby sa oni o tom nedozvedeli, pretoze vzdy zneuzivali svoju pravomoc a robili nam problemy? Chceli by sme sa rozviest mimo trvaleho bydliska. Je to mozne? Dakujem.

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

Dobrý deň, v zmysle § 88 ods. 1 pís. a) Občianskeho súdneho poriadku, je na konanie o rozvod manželstva miestne príslušný súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa. Jedná sa o výlučnú miestnu príslušnosť, preto ju nemožno meniť. Vo svojom príspevku ste neuviedli, na akých pozíciach na súde pracujú Váš bývalý svokor a bývala manželka, napriek tomu považujem za vysoko nepravdepodobné, aby Vám mohli sťažiť alebo inak znemožniť postup v konaní o rozvod manželstva. Za určitých podmienok však vždy máte v prípade nesprávneho postupu súdu tento namietať osobitnými právnymi prostriedkami nápravy.

Trápi vás "Kde podať návrh na rozvod manželstva?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva? (Rozvod)

Dobrý deň, chcem sa rozviesť ako mám postupovať? Dieťa je dospelé.

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

(odpoveď odoslaná: 27.09.2021)

Dobrý deň,
na súd, v obvode ktorého ste mali naposledy spoločný pobyt s manželom je potrebné podať návrh na rozvod manželstva. Ako prílohu je nutné poslať súdu sobášny list. V návrhu na rozvod manželstva je potrebné popísať dôvody rozvodu manželstva. Súd totiž môže manželstvo rozviesť, iba ak bude mať za preukázané, že vzťahy sú medzi Vami vážne narušené a trvalo rozvrátené a nie je možné očakávať obnovu manželského spolužitia. Napomáha tomu napríklad aj to, že už dlhšiu dobu nežijete v spoločnej domácnosti.


Podotázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva? (Rozvod)

Dobrý deň, s manželom žijeme oddelené už viac než 3 roky. O maloletú dcéru sa starám výhradne ja, žije v mojej domácnosti. Manžel žije so svojou novou družkou a s ich spoločným synom, na dcéru neprispieva. Žijeme v UK ale trvalé bydlisko mame v Košiciach. Ja pochádzam z Košíc a manžel z okresu Sobrance. Návrh na rozvod som podala pred rokom v Košiciach, ale preto, že žijeme v zahraničí nám rozvod zamietli. Teraz chce manžel podať návrh v Michalovciach aj napriek tomu, že sa tam nezdržiava a ani nemá pobyt. Potrebujem sa opýtať, či to je možné. S návrhom obaja súhlasíme. Ďakujem Vám veľmi pekne, prajem pekný deň.

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

(odpoveď odoslaná: 08.07.2020)

Dobrý deň,
uvedená situácia je trochu zložitejšia. Pretože ak máte maloleté dieťa, konať o ňom môže len súd toho štátu, kde má dieťa obvyklý pobyt (niečo ako bydlisko). Je jedno, kde máte trvalý pobyt. Existujú rozhodnutia, podľa ktorých môže súd konať osobitne o dieťati a osobitne o rozvode. Napr. slovenský súd by mohol konať len o rozvode a o dieťati by konal súd v UK.

 

Slovenský súd teda rozhodne iba o rozvode. Ak ste obaja Slováci, tak súd musí rozhodnúť o rozvode a musí Vás rozviesť na Slovensku. Ak by to neurobil, tak je potrebné proti tomu podať odvolanie.

 

Ak to ale chcete riešiť komplexne, potom podajte návrh v UK. 


Podotázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva? (Rozvod)

Dobrý deň, , že začátku se chci s Vami poradiť. S manželkou jsme manželé 14 let. Manželství jsme uzavreli na Slovensku konkrétne na úrade v Nitre. Oba jsme občané slovenské republiky, ale žijící cca 15 let v Praze na základe trvalého bydlište. Otázka tedy zni : kde mám požádat o rozvod v ČR nebo na SK ? Dik za odpoved.

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

(odpoveď odoslaná: 04.05.2019)

Dobrý deň,

miestne príslušným súdom vo Vami uvedenom prípade bude súd v Česku.


Trápi vás "Kde podať návrh na rozvod manželstva?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva? (Rozvod)

Dobrý deň. Zaujímalo by ma kam mám podať žiadosť o rozvod. Ja aj manžel stým súhlasíme. No ako som sa dočítala treba to podať v okrese posledného spoločného bývania. Čo znamená BA-Petržalka. No ja už mám asi pol roka trvalé bydlisko v meste. Nebude to vadiť? Niektorí vravia tak, druhý onak. Poprosím Vás o odpoveď, nech nemusím lietať mám maloleté deti a nie ej jednoduché to s nimi vybavovať. Ďakujem. Pekný deň.

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

(odpoveď odoslaná: 25.03.2019)

Dobrý deň, podľa ust. § 92 Civilného mimosporového poriadku platí :

"Miestna príslušnosť súdu

Na konanie o rozvod manželstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode tohto súdu má bydlisko aspoň jeden z nich. Inak je miestne príslušný všeobecný súd toho manžela, ktorý návrh nepodal. Ak takto príslušnosť súdu nemožno určiť, je príslušný všeobecný súd navrhovateľa."

 T.j.: Pokiaľ Vaše posledné spoločné trvalé bydlisko bolo Bratislava - Petržalka a v tomto má V8š manžel stále trvalé bydlisko, potom miestne príslušným súdom je Okresný súd Bratislava V. 

/link : https://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudy/Sudy/SudPrislusnost.aspx/.


Podotázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva? (Rozvod)

Zdravím, chcem sa opýtať, s manželkou sme sa zobrali na slovenku konkrétne v Liptovskom Mikuláši no už vyše 2 rokov žijeme v UK, a chceli by sme sa rozviesť, chcem sa opýtať koho môžem kontaktovať alebo kde môžem podať na rozvod, Ja som z Liptovského Mikuláša, manželka je z Košíc. ĎAKUJEM.

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

(odpoveď odoslaná: 10.04.2018)

Dobrý deň, predtým než je možné pristúpiť k tomu, aby sme Vám poradili v miestnej príslušnosti slovenských súdov je potrebné v prvom rade posúdiť právomoc súdov členských štátov EÚ. Právomoc sa v tomto prípade riadi nariadením Brusel II, pričom rozhodujúcou okolnosťou určujúcou právomoc súdov je obvyklý pobyt manželov/manžela. Ak obaja už 2 roky žijete v Londýne nie je možné bez simulovania určitých skutočností založiť právomoc slovenských súdov. Vychádzajúc z článku 3 nariadenia je Vám najbližšie možnosť podľa posledného bodu odseku 1. písm. a). Podľa tohto ustanovenia majú súdy členského štátu právomoc konať o rozvode manželstva, ak jeden z manželov má obvyklý pobyt v štáte, ktorého je občanom a žil tu bezprostredne pred podaním návrhu na rozvod manželstva najmenej 6 mesiacov. Ak ste však obaja občanmi SR, majú naše súdy právomoc rozhodovať o rozvode manželstva bez ohľadu na Váš obvyklý pobyt. Pre ďalší postup a pomoc k rýchlemu rozvodu nás kontaktujte prostredníctvom e-mailu na advokat@ficek.sk.


Podotázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva? (Rozvod)

Má manžel nárok na polovicu domu, keď som ho zrenovovala za svoje peniaze ešte dva roky som bola sama, až potom sa so mnou zoznámil a teraz je už môj manžel. Dušuje sa, že sme manželia a po rozvode je polovica domčeku jeho. Je to tak? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

(odpoveď odoslaná: 15.09.2017)

Dobrý deň, ak ste sa stali vlastníčkou nehnuteľnosti pred uzavretím manželstva, patrí táto nehnuteľnosť do Vášho výlučného vlastníctva. To, kto a koľko investoval do rekonštrukcie nehnuteľnosti, hoci i počas trvania manželstva nemení na tejto skutočnosti nič. Podstatné je, kedy ste uzatvorili kúpnu zmluvu o nadobudnutí nehnuteľnosti. Právny status nehnuteľnosti nadobudnutej pred uzavretím manželstva sa uzavretím manželstva nemení. I po uzavretí manželstva máte nehnuteľnosť vo svojom výlučnom vlastníctve. V prípade rozvodu manželstva nebude mať nárok na 1/2 domu (ani na žiadnu inú časť). Jediné, čo by si mohol uplatniť po rozvode manželstva je náhrada za investície do Vašej nehnuteľnosti. Musel by však preukázať akú sumu investoval do Vašej nehnuteľnosti.


Trápi vás "Kde podať návrh na rozvod manželstva?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva? (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môžem podať o rozvod na súde Bratislava IV, ak máme obaja trvalý pobyt v tomto obvode, ale bývame v dome v Lozorne, okres Malacky. Ďakujem

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

(odpoveď odoslaná: 09.05.2016)

Dobrý deň, miestna príslušnosť všeobecných súdov vo veciach rozvodu sa určuje podľa ustanovenia § 88 ods. 1 písm. a) Občiansko-súdneho poriadku. Miestne príslušným v prvom rade je okresný súd, v ktorého obvode mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak niektorý z manželov býva v obvode tohto súdu. Miestna príslušnosť sa určuje podľa bydliska a nie podľa trvalého pobytu. Často sa stáva, že majú manželia nahlásený trvalý pobyt inde, než reálne bývajú s úmyslom trvalého bývania (napr. ako vo Vašom prípade). V návrhu na rozvod manželstva môžete uviesť, že obaja máte TP v Bratislave, ale je rovnako dôležité uviesť, kde máte bydlisko, nakoľko podľa tohto bydliska sa bude určovať miestna príslušnosť okresného súdu. Vo Vašom prípade bude miestne príslušným na rozhodovanie o rozvode Okresný súd Malacky.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Kde podať návrh na rozvod manželstva?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku