POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Kde podať návrh na rozvod manželstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

Dobrý večer, rada by som vás požiadala o radu. Bývalý svokor môjho manžela a jeho exmanželka pracujú na súde v našom mieste trvalého pobytu. Problém spočíva v tom, že si nerozumieme a chceme sa rozviesť. Kde mám podať žiadosť o rozvod tak, aby sa oni o tom nedozvedeli, pretože vždy zneužívali svoju právomoc a robili nám problémy? Chceli by sme sa rozviesť mimo miesta našeho trvalého pobytu. Je to možné? Ďakujem.

Odpoveď: Kde podať návrh na rozvod manželstva?

Dobrý deň, v zmysle § 88 ods. 1 pís. a) Občianskeho súdneho poriadku, je na konanie o rozvod manželstva miestne príslušný súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa. Jedná sa o výlučnú miestnu príslušnosť, preto ju nemožno meniť. Vo svojom príspevku ste neuviedli, na akých pozíciach na súde pracujú Váš bývalý svokor a bývala manželka, napriek tomu považujem za vysoko nepravdepodobné, aby Vám mohli sťažiť alebo inak znemožniť postup v konaní o rozvod manželstva. Za určitých podmienok však vždy máte v prípade nesprávneho postupu súdu tento namietať osobitnými právnymi prostriedkami nápravy.