Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

Dobrý deň, podľa Zákonníka práce, paragrafu 40, odseku 5, je rodinným príslušníkom aj osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti. S partnerom žijeme spolu (máme aj spoločný trvalý pobyt) a máme spoločné dieťa. Napriek tomu jeho zamestnávateľ nechce uznávať, že by mal nárok na doprovod (tzv. "P-čko") so mnou, keďže nie sme manželia. Zamestnávateľ je o našej spoločnej domácnosti informovaný a má k dispozícii aj kópiu môjho občianskeho preukazu. Nevím, ako postupovať ďalej. Chcela by som Vás poprosiť o vyjadrenie, či mám vôbec pravdu a či má môj partner nárok na doprovod družky, i keď nie sme manželia. Čo by mala byť moja ďalšia krok? Myslíte si, že by mi právnik vedel pomôcť? Pred súd ísť nechceme. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

Dobrý deň,
ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne : 

Základná právna úprava problematiky je obsiahnutá v ust. Zákonníka práce ("ZP").

1./ ZP rozoznáva niekoľko druhov resp. dôvodov prekážok v práci, s ktorými spája aj rôzne nároky - s náhradou  prípadne bez náhrady mzdy. Jedná sa o prekážky v práci, ktoré uvádzame : 
Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu ako sú výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, prekážka v práci z dôvodu dobrovoľníckej činnosti, prekážky v práci z dôvodu plnenia brannej povinnosti a z dôvodu pravidelného cvičenia alebo plnenia úloh ozbrojených síl, zvyšovanie kvalifikácie.

Pre zodpovedanie otázky sú  podstatné dôležité osobné prekážky v práci upravené v ust. §141 ZP :
"Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak." 

§ 141 ods. 2  ZP :

"Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času."

Atď.

§ 141 ods. 3 ZP :  "Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.
Ods. (4) Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci dĺžke pracovného času, ktorý mal zamestnanec na základe rozvrhnutia ustanoveného týždenného pracovného času v tento deň odpracovať.
Ods. (5) Na účely určenia celkového rozsahu pracovného voľna poskytnutého zamestnancovi v kalendárnom roku pri prekážke v práci podľa odseku 2 písm. a) a c) sa za jeden deň považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovného času pripadajúceho na jeden deň, ktorý vyplýva z ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanca, pričom sa zamestnanec posudzuje akoby pracoval päť dní v týždni.
Náhrada mzdy sa poskytne v sume priemerného zárobku zamestnanca.

(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode  (pozn. Váš prípad) sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor."

2./ Ako  správne uvádzate v otázke, ZP charakterizuje rodinného príslušníka v ust. § 40 ods. 5 ZP :
"Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."


Ak spĺňate podmienku spoločného žitia v jednej domácnosti,  potom napriek tomu, že nie ste manželia, považujete sa v zmysle ust. cit. § za rodinných príslušníkov voči sebe navzájom. Len poznamenávame, že pri ostatných osobách uvedených v cit. odstavci sa nevyžaduje žitie v spoločnej domácnosti (manžel, dieťa, atď.).

Podľa nášho názoru Vašou úlohou je preukázať zamestnávateľovi to, že vyšetrenie alebo ošetrenie "nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca."


Je samozrejmosťou zamestnávateľovi predložiť doklad o vykonanom vyšetrení a čase jeho vykonania. Tu platí ust. § 144 ZP : 
"Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.
Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.
Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."


3./ Pre prípad, že naša odpoveď na otázku, ktorá zrejme obhajuje aj Váš názor na vec a ak tomu zodpovedá aj skutočnosť, teda "na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie" a ďalej s tým, že ste oznámili prekážku v práci v zmysle ust. § 144 ZP a  zamestnávateľa by ste nepresvedčili, odporúčame kontaktovať prísl. Národný inšpektorát práce. Súčasne uvádzame link :  https://www.ip.gov.sk/.


Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako ste dopadli.

Trápi vás "Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadne dlhodobej OČR počas výpovednej doby. Moja výpovedná doba je do 30. 11. 2024, dňa 22. 10. 2024 som išla na dlhodobú OČR so svojím otcom. Počíta sa táto OČR do ochrannej doby? Pokiaľ nie, je potrebné sa hlásiť po skončení výpovednej doby na ÚPSVaR aj počas trvania OČR? Ďakujem.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 28.10.2024)

Dobrý deň,

počas výpovednej doby, ak nastúpite na ošetrovanie člena rodiny (OČR), sa pracovný pomer v zásade nezastaví, ale skončí sa podľa plánu, ak sa vydala výpoveď pred začiatkom ochrannej doby. Čas strávený na OČR sa teda nepočíta ako ochranná doba. 

Po skončení výpovednej doby a ak OČR stále trvá, nie je potrebné sa hlásiť na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), pretože sa stále považujete za osobu, ktorá vykonáva činnosti spojené so starostlivosťou o člena rodiny. Akonáhle OČR skončí, mali by ste sa však na ÚPSVaR registrovať ako nezamestnaný, ak nemáte iné zamestnanie. Uistite sa, že všetku potrebnú dokumentáciu ohľadom OČR máte riadne spracovanú a predloženú.

Po skončení OČR, pri novom pracovnom pomere si dajte pozor na pracovnú zmluvu s pracovnými podmienkami, aké Vám boli sľúbené na pracovnom pohovore.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám ťažko chorú mamu a potrebuje 24-hodinovú starostlivosť, čo je pre mňa lepšia voľba, než by išla do hospicu. Mám nárok na neplatené voľno na mesiac či dva pri TPP, alebo budem musieť dať výpoveď? Ďakujem.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 11.10.2024)

Dobrý deň,

podľa ust. § 141 ods. 3 písm. c) zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce: "Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,..."

Zamestnávateľ má možnosť poskytnúť pracovné voľno, avšak nie je to jeho povinnosť.

V prípade opatrovania matky môžete zvážiť podanie žiadosti o príspevok na opatrovanie. Dôležité informácie o tomto príspevku nájdete na tomto odkaze: https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-opatrovanie/


Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či má nárok zamestnanec na sprevádzanie k lekárovi otčima (manžela matky). Nežijú ani v spoločnej domácnosti. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 27.09.2024)

Dobrý deň,
sprevádzanie sa môže týkať iba rodinného príslušníka daného zamestnanca. Kto, sa na účely uplatnenia ustanovení Zákonníka práce, považuje za rodinného príslušníka, definuje v § 40 ods. 5 Zákonník práce. 

Podľa § 40 ods. 5 Zákonníka práce, "Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."

Z vyššie uvedeného ustanovenia vyplýva, že sprevádzanie otčima (manžela matky), nie je sprevádzaním rodinného príslušníka a zamestnancovi nepatrí náhrada mzdy za takto zameškané hodiny. 


Trápi vás "Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP" a chcete pomôcť?

Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám zamestnanca, ktorý pracuje na nočné zmeny celý mesiac. Patrí mu pracovné voľno na pohreb rodiča? Alebo má večer nastúpiť do práce? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 01.07.2024)

Dobrý deň, pohreb síce nebude v noci, ale zamestnanec má pred nočnou zmenou nárok na odpočinok. Preto, ak požiada o pracovné voľno, tak zamestnávateľ je povinný mu ho poskytnúť. 

Podľa § 98 ods. 1 Zákonníka práce, "Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou."

Podľa § 141 ods. 2 písm. d) bod 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: úmrtie rodinného príslušníka, pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb."

Zamestnanec pracujúci v noci má zároveň nárok na mzdové zvýhodnenie podľa 123 ods.1 Zákonníka práce

Podľa § 123 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 40 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu, a ak ide o zamestnanca vykonávajúceho rizikovú prácu, patrí mu mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 50 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.


Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, zamestnávateľ mi nechce uznať paragraf na účasť na pohrebe manželkinnej babky, ale podľa ZP si myslím, že by mi ho mali uznať. Viete mi dať, prosím, stanovisko, či mi tento nárok platí alebo nie? Odvoláva sa na to, že osoba musí žiť v čase úmrtia v spoločnej domácnosti, podľa § 141 ZP, ale podľa mňa sa to vzťahuje na iné osoby, ktoré žili v čase úmrtia so mnou (napr. druh, družka, ujo). Ďakujem pekne.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 03.06.2024)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade paltí ust. § 141 ods. 2 písm. d/ ZP, podľa ktorého máte nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb.

Keďže išlo o pohreb starej matky vašej manželky, nie je poterbné, aby táto osoba - stará matka Vašej manželky žila spolu s vami v jednej domácnosti. Uvedené - jedna domácnosť sa týka iných osôb než je uvedené v citovanom zákonnom ustanovení /napr. sesternica Vašej starej matky.

Treba doložiť potvrdenie o účasti napohrebe od pohrebnej služby vrátane uvedenia času.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či má môj zamestnávateľ právo neuznať moju neprítomnosť z dôvodu, že som bola ako doprovod švagrinej. Ďakujem.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 30.05.2024)

Dobrý deň, ako zamstnaenc máte právo na pracovné voľno s náhradou mzdy aj na sprevádzanie rodinného príslušníka v zmysle ust. § 141 Zákonníka práce, čo je Vám známe. Podstatné vo vašom prípade je, či predmetné vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Ak spĺňate uvedené kritéria resp. Vaša švagriná, vy musíte zamestnávateľoiv predložiť potvrdenie od zdrav. zariadenia, že ste uvedenú osobu sprevádzali na vyšetrenie alebo ošetrenie, čo vyplýva z ust. § 144 ods. 2 Zákonníka práce.

V zmysle ust. § 40 ods. 5 Zákonníka práce platí :

"Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca /naša poznámka : švagriná/, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."


Trápi vás "Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP" a chcete pomôcť?

Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, končím pracovný pomer k 30.6.2024. Do tej doby som využila 4 dni z pracovnej voľnej doby priznanej na rok 2024. Rada by som si vyčerpala všetkých zostávajúcich 7 dní voľna. Môže mi zamestnávateľ tieto dni krátiť, ak budem pracovať len pol roka?

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 30.04.2024)

Dobrý deň,
keďže váš pracovný pomer trval aj k 1.1.2024 a ktorý ukončujete k 30.6.2024, nie je právne možné, aby zamestnávateľ z tohot dôvodu krátil počet dní v súvislosti s prekážkami v práci na strane zamestnanca. Ku kráteniu počtu dní by mohlo dôjsť len v prípade /možnosť na strane zamestnávateľa/ ak by pracovný pomer vznikol v priebehu kalendárneho roka, tu by následne platilo ust. § 141 ods. 6 Zákonníka práce, ale toto nie je váš prípad.

Podstatné je pre vás ustanovenie § 141 Zákonníka práce a to v tom smere, či vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovnej doby. Ďakej je podstané ust. §  144 Zákonníka práce :

" Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje iný spôsob preukazovania a potvrdzovania prekážky v práci.

(3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."

 


Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, moja matka podstúpila operáciu oka. Žije v Prievidzi, zatiaľ čo ja žijem v Piešťanoch. Zákrok sa uskutočnil v nemocnici v Bojniciach a prebiehal nasledujúco: prvý deň prišiel pacient a po zákroku odchádzal domov, čo bolo povinne v sprievode inej osoby. Na druhý deň pacient povinne prišiel na kontrolu s inou osobou. Do práce som priniesla dve potvrdenia z očnej ambulancie. Nastal problém. Mám nárok ich využiť?

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 20.04.2024)

Dobrý deň,
vo vami uvedneom prípade platí ust. § 141 ods. 2 písm. c/ Zákonníka práce, podľa ktorého paltí, že zamestnanec má nárok na pracovné voľno na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Nepíšete v otázke v čom je problém u zamesntávateľa, ale ako sme zistili, pri týchto chirurgických zákrokoch očné kliniky žiadajú vami uvedený postup a teda odovzdanie pacienta osobe, ktorá ho bude sprevádzať po operácii oka, ako aj pri následnej kontrole. V tomto prípade, keďže ide o vašu mamu, nevyžaduje Zákonník práce, aby ste mali spoločné trvalké bydlisko na jednej adrese, čo vyplýva z ust. § 40 ods. 5 Zákonníka práce.

Zamestnávateľovi treba predložiť potvrdenie kliniky o sprevádzaní vašej matky na uvedený operačný zákrok, vrátane následnej kontroly, čo je ich povinnosťou v zmysle ust. § 144 ods. 2 Zákonníka práce:

"Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje iný spôsob preukazovania a potvrdzovania prekážky v práci."


Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, zaujíma ma, či mám nárok na ďalších 7 dní prekážok v práci, ak som tento počet dní už vyčerpal u prvého zamestnávateľa počas prvých 6 mesiacov v roku a neskôr sa zamestnám u nového zamestnávateľa v tom istom roku. Ďakujem.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 12.03.2024)

Dobrý deň, vo veci platí, že prekážky v práci u pôvodného a u nového zamestnávateľa sa nesčítajú.

V novom pracovnom pomere platí ust. § 141 ods. 6 Zákonníka práce :

"Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor."

Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že nový zamestnávateľ môže, teda nemusí určiť, že váš nárok sa kráti podľa uvedeného zákonného ustanovenia a mali by ste nárok len na pomernú časť pracovného voľna na vyšetreni alebo ošetrenie podľa dĺžky trvania prac. pomeru v konkrétnom roku nástupu do nového zamestnania.


Trápi vás "Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP" a chcete pomôcť?

Podotázka: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som si uplatniť absenciu u zamestnávateľa z dôvodu sprevádzania môjho partnera k lekárovi ako lekársky sprievod. Žijeme spolu v spoločnej domácnosti viac ako rok a máme spoločnú prechodnú adresu bydliska. Napriek tomu máme odlišné trvalé bydliská. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, aké doklady okrem lekárskeho potvrdenia je potrebné predložiť zamestnávateľovi, aby mi bola absencia preplatená? Ďakujem vopred za vašu pomoc. S pozdravom, V.

Odpoveď: Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP

(odpoveď odoslaná: 08.03.2024)

Dobrý deň, úvodom poznamenávame, že vo vašom prípade sa nejedná o absenciu, ktorou sa považuje neospravedlnená neprítomnosť v práci. Vo vašom prípade ide o prekážku v práci v zmysle ust. § 141 Zákonníka práe pri sprevádzaní rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie.

Keďže nie ste manželia, v zmysle ust. § 40 ods. 5 Zákonníka práce je podmienkou priznania náhrady mzdy vo vašom prípade to, aby ste zamestnávateľovi predložili doklad o tom, že vediete spoločnú domácnosť. Potrvdenie o prechodnom pobyte na rovnakej adrese bude postačujúce, postačuje preto kontaktovať ohlasovňu pobytu, kde vám obom takého potvrdenie vydajú. Od lekára nezabudnite si nechať potvrdiť návštevu lekára - sprevádzanie.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Prekážky v práci a rodinný príslušník podľa ZP" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.