Nárok na výživné po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Nárok na výživné po rozvode

Som invalidná dôchodkyňa (vozíčkárka). Mám nárok na výživné po rozvode, v prípade rozpadu manželstva (kvôli nevere manžela)? Zatiaľ žijeme oddelene a naše deti sú už dospelé. Ďakujem.

Odpoveď: Nárok na výživné po rozvode

Dobrý deň,

nie je možné automaticky povedať, že keď ste invalidná dôchodkyňa, že máte nárok na výživné po rozvode automaticky (správne "príspevok na výživu rozvedeného manžela"). Súd pri rozhodovaní o tzv. výživnom po rozvode skúma viaceré skutočnosti.

Zákon uvádza, že rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

Podmienkou je teda, aby ste neboli schopná sa sama živiť, pričom výška príspevku je daná aj schopnosťami a možnosťami Vášho bývalého manžela.

Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

Dôležité teda je aj to, čo spôsobilo rozvrat manželstva. Súd pritom prihliada na to, čo je uvedené v rozsudku o rozvode. Pokiaľ dôvod rozvratu je uvedený len všeobecne, súd nebude ďalej skúmať, čo spôsobilo rozvrat manželstva pri určovaní výživného po rozvode. Preto si pozrite svoj rozsudok o rozvode.

Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru. Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

Z judikatúry:

R 1/1966:

K otázke výšky príspevku na výživu rozvedeného manžela. Úlohou súdu je zadovážiť si spoľahlivý podklad pre posúdenie otázky, či a v akom rozsahu je žalobkyňa (rozvedená manželka) schopná zo svojho zárobku uspokojiť svoje potreby. Porovnanie jej zárobku s výškou sumy vylúčenej z výkonu rozhodnutia, prípadne s najnižšími dôchodkami, nie je náležité, lebo k vymedzeniu týchto súm viedli iné ekonomické dôvody, než ktorými sa spravujú predpisy o príspevku na výživu rozvedeného manžela. Treba vychádzať nielen z potrieb rozvedeného manžela požadujúceho príspevok na výživu, závislých od jeho schopnosti sám sa živiť, ale aj zo schopností a možností druhého rozvedeného manžela.

R 39/1968:

Zákon o rodine aj rozsahom zreteľne odlišuje vyživovaciu povinnosť medzi rozvedenými manželmi od vyživovacej povinnosti medzi manželmi (§ 92 ods. 1 a § 91 ods. 2 ZR; teraz § 71 ods. 1 druhá a tretia veta – pozn. aut.). Výšku príspevku na výživu rozvedeného manžela popri schopnostiach a možnostiach povinného rozvedeného manžela určujú len nevyhnutné potreby rozvedeného manžela, ktorý nie je schopný živiť sa sám. Aj vtedy, ak boli pomery účastníkov predbežne upravené predbežným opatrením, súd rozhoduje o návrhu navrhovateľky na určenie príspevku odporcu na jej výživu odo dňa začatia konania o ňom (§ 98 ods. 1 ZR; teraz § 77 – pozn. aut.), a nie až odo dňa zániku predbežného opatrenia; zisťuje však, či a koľko odporca plnil navrhovateľke na základe predbežného opatrenia, aby mohlo byť eventuálne plnenie odporcu na základe predbežného opatrenia započítané.