Môžem žiadať výživné spätne?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Môžem žiadať výživné spätne?

Dobrý deň. Chcela by som sa Vás opýtať na niečo týkajúce sa mojej takmer trojročnej dcéry. Otec sa doteraz staral sporadicky - občas jej kúpil základné veci, raz dokonca poslal peniaze na účet, konkrétne 100 eur. Teraz už ale nič neprispieva a stále sa vyhovára, že nemá peniaze. Avšak je podnikateľ so skrytými ziskami a viem, že peniaze vlastne má - jazdí v BMW a býva vo vile. Auto je zapísané na firmu a firma je zapísaná na jeho mamu, dom však je zapísaný na neho. Spolu sme bývali len 4 mesiace a vtedy sa o našu dcéru staral a finančne prispieval. Chcela by som od neho požadovať výživné pre mňa aj pre ňu, vrátane minulosti aj budúcnosti. Je možné zhrnúť to do jedného súdneho konania alebo by ich muselo byť viac? Na vyžadovanie minulého výživného sa chcem obrátiť hlavne preto, aby som mala odkiaľ zaplatiť Vás. Materská dávka je nízka a potrebujem silného právnika, pretože otec mojej dcéry je v týchto záležitostiach veľmi zdatný.

Odpoveď: Môžem žiadať výživné spätne?

Dobrý deň. Neuviedli ste, či ste vydatá za otca dieťaťa alebo nie. V prípade ak nie ste vydatá za otca dieťaťa, nárok na výživné ste mali len ako nevydatá matka po dobu 2 rokov odo dňa pôrodu na náklady spojené s tehotenstvom a pôrodom. Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu. Pokiaľ ste vydaná za otca dieťaťa máte právo podať návrh na určenie výživného pre seba. Návrh sa však netýka maloletého dieťaťa. Pokiaľ máte záujem aj o určenie výživného pre maloleté dieťa, musíte podať nový návrh na určenie práv a povinností k maloletému dieťaťu. Výživné na Vás a výživné na dieťa nie je možné žiadať v rámci jedného súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.