Majetkové vysporiadanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Majetkové vysporiadanie

Dobrý den, mám otázku ohľadom majetkového vysporiadania, exmanzel pred rozvodom predal svoje auto. Za spotrebný uver, ktory sme cerpali este pocas manzelstva si kupil nove ale napisal ho na svojho otca, ja som ziadne taketo kroky so svojim vozidlom nepodnikla, teraz si narokuje na moje vozidlo, bud ho vyplatím alebo si ho vezme (este stale ma od mojho auta nahradne kluce) ak by mi ho vzal mozem sa obratit na policiu? Narokuje si aj na peniaze, co mi dal napr. na dovolenku alebo na vyzivne na syna pred rozvodom ked sme uz spolu nezili. Mam podat návrh majetkoveho vysporiadania radsej na sud? Ako je to s majetkovým vysporiadaním v mojom prípade? Dakujem.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Dobrý deň,

majetkové vysporiadanie môže nastať nielen súdnou cestou ale aj dohodou. Pokiaľ obaja manželia podpíšu dohodu a majetkovo sa vyporiadajú ku všetkým veciam a právam, súd už majetkové vysporiadanie riešiť nemusí. Vaša situácia vôbec nie je neriešiteľná.

 

Pokiaľ ide o Vaše otázky:

V otázke píšete, že manžel predal auto pred rozvodom, znamená to, že pred rozvodom dostal aj nejaku sumu peňazí za toto motorové vozidlo. Ak tieto peniaze prišli na jeho účet, potom boli spoločné a máte nárok požadovať polovicu z týchto peňazí. Pokiaľ by manžel tvrdil, že peniaze spotreboval na spoločné účely, musel by to preukázať. Ak by ich použil na svoje účely, máte nárok pri majetkovom vysporiadaní na polovicu týchto peňazí.

 

Pokiaľ sa z vášho spoločného úveru kúpilo motorové vozidlo, ktorého vlastníkom sa stal otec manžela, potom Vám vznikla voči manželovmu otcovi pohľadávka (z titulu bezdôvodného obohatenia). Túto pohľadávku tiež môžete uplatniť v majetkovom vysporiadaní a žiadať, aby bola prirátaná manželovi a manžel Vás vyplatil. 

 

Pokiaľ ide o vozidlo, ktoré uvádzate ako "moje vozidlo", tak platí, že pokiaľ bolo vozidlo nadobudnuté počas manželstva a z majetku patriaceho do BSM, potom patrí do BSM a bude sa vysporiadavať. Pokiaľ ide o hodnotu vozidla, tá sa bude stanovovať so stavom ku dňu rozvodu a so súčasnými cenami. Majetkovém vysporiadaniu k vozidlu sa nevyhnete, ak patrí do BSM. Pokiaľ vozidlo patrí do BSM, potom platí, že je spoločné a manžel má právo toto vozidlo používať, preto Vám obrátenie sa na políciu nepomôže.

 

V ďalšom texte píšete, že manžel si nárokuje na peniaze, ktoré Vám dal počas manželstva (na dovolenku). Ak to boli peniaze zarobené počas manželstva, na túto sumu nemá nárok. Ak by to boli peniaze, ktoré nepatria do BSM, môže si ich nárokovať. Ak je syn jeho, nemá nárok požadovať vrátiť peniaze, ktoré Vám dal na výživu syna.

 

V prípade majetkového vysporiadania Vám odporúčam konzultáciu u advokáta, ktorý sa zaoberá majetkovým vysporiadaním po rozvode. Advokát Vám objasní, čo všetko a v akých výškach je možné požadovať. Pokaľ sa manžel nebude chcieť dohodnúť a majetkovo vysporiadať, môžete sa obrátiť na na súd. Okrem toho, že Vás bude musieť manžel vyplatiť, bude musieť nahradiť aj trovy Vášho advokáta. Náhrada trov konania sa totiž dá v súdnom konaní pri majetkovom vysporiadaní požadovať.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Majetkové vysporiadanie (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Spolu s partnerom bývame v domčeku, ktorý sme si postavili. Majiteľom je na papieri iba on. On dostal pozemok ako dar od rodičov. Vieme kto koľko investoval, no nemáme to na papieri. A momentálne mame zle obdobie môže sa to ukončiť rozchodom. Počas celého investovania sme sa slovne dohodli, že keby sme sa rozišli, tak chcem všetky peniaze naspäť, čo som investovala. Chcem sa opýtať ako mám postupovať, či mame spísať medzi sebou papier? Alebo ako.
Ďakujem.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.06.2020)

Dobrý deň,
v tomto prípade máte možnosť buď spísať dohodu, v ktorej uvediete, koľko ste obaja investovali a dohodnete sa na tom, že v prípade rozchodu je povinný Vám vrátiť investovanú sumu. Druhá možnosť je, že Vám prevedie darovacou zmluvou podiel na nehnuteľnosti, pričom tento podiel by zodpovedal Vašej investícii v pomere k tej jeho. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetkové vysporiadanie (Spoluvlastníctvo)

Zdravím, Pred manželstvom mala manželka úver o hodnote 15000e. Po svadbe sme to navýšili o 3000e pričom som sa musel podpísať ako spoludlžník. Po 2 rokoch sa rozvádzame a ostala tam suma 13000e. V banke jej poradili, že nech si vezme hypo pričom do jej základu sa nahodí úver kt. sa splatí. Ja som podpísal dokument na jej žiadosť, že pri hypotéke už nebudem jej ručiteľ ale nemáme ani predmanzelsku zmluvu čiže ak vezme hypo, tak sa ma to tiež týka čo by som nerád. Podstata otázky: Po rozvode mame 3 roky na majetkové vysporiadanie. V banke jej hypo nedajú ak nieje manželstvo ukončené. Dá sa teda to dane obdobie 3 rokov považovať ako za už ukončené manželstvo a ona si splatí úver cez hypotéku? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.12.2018)

Dobry den, banke obyčajne stačí notársky zápisnica o zúžení BSM k úveru, ak ste ešte manželia. Vtedy banka poskytne úver len jednému z manželov. 

Ak to vaša banka neakceptuje, tak musí dôjsť  k zániku BSM (najčastejšie rozvodom) a až potom si manželka refinancuje úver. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetkové vysporiadanie (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Pred sobášom sme kúpili byt, potom sme sa zobrali. Sme zapísaní na katastri ako spoluvlastnícky podiel 1/2 aj ona má 1/2. Pred 2 rokmi sme sa rozviedli ja som byt neplatil ani ona tak skončil v dražbe. Byt sa predal a ešte tam zostali nedoplatky. Žiadam o radu ako dosiahnem, aby ona platila polovicu a ja polovicu ten zvyšok zostatok na úvere. Ešte sme nemali majetkové vysporiadanie. Ďakujem za info.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.08.2017)

Dobrý deň, ak ste mali spoločný úver, určite ste boli zaviazaní na zaplatenie spoločne a nerozdielne, to znamená, že banka môže požadovať od jedného z vás celý dlh. Ten z Vás, ktorý zaplatí viac ako je jeho podiel (vo Vašom prípade jedna polovica), má právo požadovať od toho druhého nahradiť mu to, čo za neho zaplatil.

Nepomôže Vám majetkové vysporiadanie po rozvode, pretože pre banku dohoda alebo dokonca aj súdne rozhodnutie nie sú záväzné, pokiaľ banka nie je účastníkom týchto vzťahov. Na to, aby jeden dlžníkov stratil povinnosť splácať musí dať banka súhlas. Urobte to tak, že si spočítajte splátky, ktoré ste zaplatili banky aj za ňu a tieto od nej žiadajte súdnou cestou. Možno budete nútený podať dve - tri žaloby, až kým sa sama rozhodne, že bude splácať dlhy aj ona.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetkové vysporiadanie (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako mám postupovať, keď  partnerovi som dala polovicu na auto. Písané je na neho a už rok nežijeme v spoločnej domácnosti, auto je 15 ročné a chcela by som polovicu z ohodnotenej sumy mala by som to riešiť súdnou cestou a platila by som súdne trovy.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.08.2017)

Dobrý deň, majetkové vysporiadanie k autu je možné iba vtedy pokiaľ by bolo auto v podielovom spoluvlastníctve. Pokiaľ ste priateľovi dali peniaze na kúpu auta a iba on sa stal jeho vlastníkom, potom máte právo požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia, ak medzi Vami neexistuje žiadna darovacia zmluva alebo zmluva o pôžičke. Pozor však na premlčanie, pretože Váš nárok sa premlčuje v dvojročnej premlčacej lehote, ktorá začína plynúť odo dňa nasledujúceho po poskytnutí peňazí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetkové vysporiadanie (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom majetkového vysporiadania po rozvode. S manželom sme nadobudli nehnuteľnosť - dom počas manželstva darovacou zmluvou od jeho matky 1/2 domu manžel a 1/2 domu ja. Manžel zapríčinil rozpad manželstva - našiel si milenku. Počas rozvodu začal konať a svoju 1/2 domu - dar chce vrátiť matke. Chcem sa opýtať, či mám právny nárok na výplatu z 1/2 domu aj napriek tomu, že sme ho spoločne nestavali? Investície do prerábky išli výlučne z mojich peňazí a neskôr zo spoločných. Svokrovci na prerábku finančne neprispeli. Podotýkam, že všetky bločky boli manželom a jeho rodinou zlikvidované. A dnes už nie je pravda ani to, že sa vzdal rodičovského domu a akéhokoľvek dedenia v prospech svojich bratov - len preto, aby sme my nemuseli z predmetného domu nikoho vyplácať. Ako mám postupovať, resp. aká je šanca, že by ma reálne museli vyplatiť z 1/2 domu čiže aj zo stavby ako takej a nie len z prerábky. ( rozsudok o rozvode ešte nebol vydaný). Ďakujem.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.06.2017)

Dobrý deň,

pokiaľ Vám bol dom darovaný, tento nepatrí do BSM ale do Vášho podielového spoluvlastníctva. Ak chce Váš manžel previesť jeho polovicu na svoju matku, nemôžete mu v tom zabrániť, pretože ide o prevod blízkej osobe, a preto odpadá podmienka, aby Vám podiel najskôr ponúkol Vám. Pokiaľ ide o investície do nehnuteľnosti, pokiaľ nešlo o nevyhnutné investície, tie v podstate môžete vymáhať až po zániku podielového spoluvlastníctva, pretože sa nezhodnotil len jeho podiel, ale celá nehnuteľnosť, a teda aj Váš podiel. Ak by došlo k prevodu na jeho matku došlo by k zmene subjektu vlastníctva nehnuteľnosti, ale podielové spoluvlastníctvo ako také, by nezaniklo. Samozrejme môžete žiadať zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a pri tom požadovať, aby Vás spoluvlastník vyplatil, pričom by ste mohli požadovať to, čo ste zo svojho vynaložili na nehnuteľnosť, avšak pokiaľ to neviete preukázať, bude veľmi obtiažne tieto investície vymáhať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetkové vysporiadanie (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Chcem sa opýtať, ako by sa delil majetok po rozvode. S manželom sme kúpili od jeho mamy dom, ale ta tu má doživotné užívanie, ako sa dá táto situácia riešiť? Mohol by ma vyplatiť alebo dá sa dom predať? S manželom sme nadobudli aj nejakú finančnú hotovosť, avšak všetky peniaze má na účtoch manžel, ja nemám k nim prístup, bude sa dať nejako dokázať, že tam tie peniaze boli a mám nárok na polovicu? Ďakujem S pozdravom.

Odpoveď: Majetkové vysporiadanie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.04.2017)

Dobrý deň, ak je dom spoločný, potom ho je možné vysporiadať. Pokiaľ je však na nehnuteľnosti zriadené vecné bremeno, táto nehnuteľnosť má nižšiu hodnotu. Vecné bremeno vždy zníži hodnotu nehnuteľnosti.

Pokiaľ viete, že mal na účte peniaze, potom Vám stačí v konaní o vysporiadanie BSM požiadať súd o zabezpečenie výpisov z účtu z obdobia, kedy tam mal peniaze. Z výpisov účtov bude vidieť aj to kedy vybral peniaze a pokiaľ nebude vedieť preukázať, čo s nimi urobil, potom sa tieto peniaze vysporiadajú (bude sa teda pozerať na to tak, akoby ich mal).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk