Dobrý deň,
ak ste byt nadobudli pre manželstvom, tak nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ale patrí do podielového spoluvlastníctva (ak ste ho nadobudli spoločne, tak že Vy ste 1/2 spoluvlastníčka a manžel 1/2 spoluvlastník).
Podľa ust. § 143 Občianskeho zákonníka: "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."
V prípade, ak ste do bytu investovali už za trvania manželstva, tieto investície by boli predmetom vyporiadania, prípadne iné hnuteľné veci, ktoré ste nadobudli po vzniku manželstva a patria do bezpodielového spoluvlastníctva bytu.
Ak ide o podielové spoluvlastníctvo bytu a chceli by ste ho zrušiť a vyporiadať v prvom rade sa môžete dohodnúť na predaji svojho spoluvlastníckeho podielu manželovi. Ak by ste sa nedohodli, podielové spoluvlastníctvo na návrh zruší a vysporiada súd. Pri vysporiadaní spoluvlastníctva sa vychádza z hodnoty majetku, ktorý sa vysporiadava, t.j. z trhovej hodnoty Vášho bytu. Ak sa určí trhová hodnota bytu, potom z tejto sumy Vám pripadá suma podľa veľkosti Vášho podielu.
Podľa ust. 141 a 142 Občianskeho zákonníka: "§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti."
Odporúčam Vám pokúsiť sa o dohodu a pri tom vychádzať z trhovej ceny bytu po zohľadnení ktorý z manželov v akej miere sa pričinil o zhodnotenie bytu.