Dobrý deň.
Ďakujeme za Vašu otázku a zasielame Vám nasledovné stanovisko:
v súlade s ust. § 143 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka (ďalej len „Občiansky zákonník“) platí, že v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Zánikom manželstva zanikne v zmysle ust. § 148 ods. 1 Občianskeho zákonníka i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa v súlade s ust. § 149 ods. 1 Občianskeho zákonníka vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
Vyporiadanie BSM po troch rokoch
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí v zmysle ust. § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva.
O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
Z dôvodu neuplatnenia práva na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva v lehote troch rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva na základe uvedeného ustanovenia vyplýva, že dom sa momentálne nachádza v podielovom spoluvlastníctve medzi Vami a Vašou bývalou manželkou, pričom každý z vás vlastí ½ domu.
Spoločný dlh, úver, ktorý Vám vznikol za trvania manželstva je voči banke považovaný za spoločný, solidárny záväzok, ktorý ste povinní ako dlžníci platiť spolu s Vašou bývalou manželkou.
Podľa Vášho vyjadrenia predmetný dlh po rozvode nebol vyporiadaný v rámci bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Z tohto dôvodu platí režim podľa § 511 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v platnom znení, v zmysle ktorého, ak by ste dlh nesplácali, veriteľ - banka, je oprávnená požadovať zostatok nesplateného úveru od ktoréhokoľvek z dlžníkov.
Podľa ustanovenia § 511 ods. 2 Občianskeho zákonníka platí, že ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu nie je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely na dlhu všetkých dlžníkov vo vzájomnom pomere rovnaké.
V dôsledku zaplatenia časti úveru aj za manželku po rozvode manželstva, čo podľa práva mala platiť spoločne s Vami, Vám voči Vašej bývalej manželke vnikol nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia vo výške jednej polovice z Vami zaplateného úveru.
Nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia je potrebné uplatniť na súde v lehote dvoch rokov od podania žaloby na súde, inak sa právo premlčí. Uplatnenie námietky premlčania v súdnom konaní má za následok, že súd na ňu musí prihliadať a Váš nárok by Vám nepriznal.
Čo sa týka Vašich nárokov, ktoré by ste si chceli uplatňovať ohľadom investícií vložených do nehnuteľnosti po rozvode manželstva, ktoré podľa Vášho vyjadrenia viete preukázať, môžu byť zohľadnené pri takzvanom širšom vyporiadaní podielového spoluvlastníctva uskutočnenom medzi podielovými spoluvlastníkmi v rámci zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva.
Podielové spoluvlastníctvo
V súlade s ust. § 139 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí, že z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú v zmysle ust. § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
Zároveň si dovoľujeme upozorniť, že ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci podľa ust. § 140 Občianskeho zákonníka predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva
Spoluvlastníci sa v zmysle ust. § 141 ods. 1 Občianskeho zákonníka môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
Podľa ust. § 142 ods. 1 Občiankeho zákonníka platí, že ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd.
Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom.
Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
Pre úplnosť dopĺňame, že v zmysle ust. § 142 ods. 2 Občianskeho zákonníka súd z dôvodov hodných osobitného zreteľa nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
Návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sa adresuje v zmysle ust. § 20 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku (ďalej len „CSP“) na ten súd, v ktorého obvode je nehnuteľnosť, ak sa spor týka vecného práva k nej.
V súlade s ust. § 127 ods. 1 SCP podanie musí obsahovať
a) ktorému súdu je určené,
b) kto ho robí,
c) ktorej veci sa týka,
d) čo sa ním sleduje a
e) podpis.
Zároveň ste povinný zaplatiť v súlade so zákonom č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov (ďalej len „Zákon o súdnych poplatkoch“) súdny poplatok.
Zo žaloby alebo z návrhu na začatie konania, ak nie je ustanovená osobitná sadzba, sa súdny poplatok vypočíta z ceny (z úhrady) predmetu konania alebo z hodnoty predmetu sporu 6%, najmenej 16,50 EUR.
V konaní o zrušení a o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva je podľa ust. § 7 ods. 9 Zákona o súdnych poplatkoch základom poplatku cena podielu žiadaného navrhovateľom.
V konaní pred súdom možno navrhnúť vypracovanie znaleckého posudku, prípadne odporného vyjadrenia. Cena nehnuteľností bude určená súdnym znalcom. Pred súdnym konaním však môžete navštíviť akúkoľvek realitnú kanceláriu, ktorá Vám povie reálnu trhovú cenu nehnuteľnosti, táto cena bude približne rovnaká ako cena učená znalcom s tým rozdielom, že v súdnom konaní budete náklady na znalecký posudok znášať Vy.
Pred súdnym konaním však odporúčame uzavretie dohody. Je to lacnejšia a rýchlejšia alternatíva. Dohodu Vám pomôže vypracovať advokát, alebo mediátor. Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva nie je potrebné riešiť na súde.