'

Čo uviesť ako dôvod rozvodu manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 28. 8. 2016

Otázka: Čo uviesť ako dôvod rozvodu manželstva

Dobrý deň, chcem sa opýtať s manželkou sme manzelia 1,5 roka. A ona si nasla iného. Necitime k sebe uz žiadnu lásku. Chceli by sme sa rozviesť. Avšak pri podavani ziadosti nevieme co udat v kolonke ,,dôvod". Chceli by sme to skončiť a nie sa zbytočne natahovat v nejakej poradni. Viete mi prosím poradiť co tam mame dat aby nam sud nerobim zbytočne komplikacie?

Odpoveď: Čo uviesť ako dôvod rozvodu manželstva

Dobrý deň, pokiaľ ide o otázku, čo uviesť ako dôvod rozvodu manželstva, tak podstatné je, aby sudca, keď dostane Váš návrh na rozvod do rúk, neváhal v tom, že či Vás rozvedie alebo nie. Z Vášho podania musí byť zrejmé, že rozvrat ne nevratný, nie je možná obnova manželstva a je to len formálny zväzok. 

Zamerajte sa na tieto oblasti: spoločný život, spoločné hospodárenie, názory, spoloční známi, spoločné hobby,...Toto by malo byť negatívne. Rozvod dokážete urýchliť viacerými vecami. K tomu si preštudujte našu stránku (zadajte do vyhľadávacieho poľa "rýchly rozvod"). Nájdete tam veľa užitočných informácií.

Prípadne nám môžete zaslať Vami vypracovaný návrh na rozvod na spripomienkovanie, upravíme Vám ho tak, aby na súde bez problémov prešiel. Táto služba je už však za poplatok.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Čo uviesť ako dôvod rozvodu manželstva (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať keby som chcela dať žiadosť o rozvod ale nechcem určovať dôvod, dá sa to alebo musím len s dôvodom? Aj keby mi odporca podpísal rozvodové papiere, že súhlasí z rozvodom aj tak by som musela dávať dôvod?

Odpoveď: Čo uviesť ako dôvod rozvodu manželstva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.01.2019)

Dobrý deň, 

poznamenávame, že v našom právnom poriadku nie je možný rozvod len na základe dohody manželov, ktorú súd musí schváliť. 

Ak vychádzame z ust. zákona o rodine k zrušeniu manželstva rozvodom možno pristúpiť len v odôvodnených prípadoch. Súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.  Súd zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada. Súd pri rozhodovaní o rozvode vždy prihliadne na záujem maloletých detí. 

Súd pri posudzovaní miery rozvratu vzťahov medzi manželmi prihliada na porušenie povinností manželov uvedených v ust,. § 18 a 19 zákona o rodine (citujeme) :

"§ 18 : Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie. 
§ 19 
(1) O uspokojovanie potrieb rodiny založenej manželstvom sú povinní starať sa obidvaja manželia podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Uspokojovaním potrieb rodiny je aj osobná starostlivosť o deti a domácnosť. 
(2) O veciach týkajúcich sa rodiny rozhodujú manželia spoločne. Ak sa nedohodnú o podstatných veciach, rozhodne na návrh jedného z nich súd. 
(3) Na výkon povolania a na pracovné uplatnenie nepotrebuje žiadny z manželov súhlas druhého manžela. "

Na stránke našej poradne nájdete množstvo otázok ohľadom rozvodu, čo uviesť ako dôvody rozvodu.

Zamerajte sa na tieto oblasti: spoločný život, spoločné hospodárenie, nehospodárne nakladanie s majetkom, bratie pôžičiek bez súhlasu druhého manžela len pre vlastné potreby, názory, vyhýbanie sa práci, spoločné hobby,  to všetko by malo byť negatívne.

Rozvod dokážete urýchliť viacerými vecami. K tomu si preštudujte našu stránku (zadajte do vyhľadávacieho poľa "rýchly rozvod" alebo návrh na rozvod.
Prípadne nám môžete zaslať Vami vypracovaný návrh na rozvod na spripomienkovanie, ktorý upravíme ta, aby bol súdom bez problémov akceptovaný. Táto služba je už spoplatnená.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk