Rozvod a BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Košice

Otázka: Rozvod a BSM

Dobrý deň! Rád by som sa informoval o tom, ako sa mám pripraviť. S manželkou sa nachádzame v rozvodovom konaní a chcel by som vedieť, čo je moje a na čo mám nárok z nášho spoločného majetku. Ešte pred uzavretím manželstva som kúpil 3-izbový družstevný byt za 500 000 Sk. Po uzavretí manželstva sme tento byt odkúpili do osobného vlastníctva za približne 20 000 Sk. Na liste vlastníctva sme už ako manželia obaja. Neskôr sme kúpili starší dom, na ktorý a na jeho rekonštrukciu sme si vzali úver 100 000 Eur, na ktorý má banka záložné právo. Podľa znaleckého posudku má ten dom teraz hodnotu približne 140 000 Eur. Nechcem byť zákerný voči manželke ani voči mojim dvom synom. Manželka si vybrala, že chce zostať v dome, s čím nemám problém. Vlastne však neviem, čo je moje, čo naše a ako to je s úverom. Viem, že je to trocha zložité, ale aj tak prosím o radu. Rád by som celý proces riešil s manželkou dohodou, ale chcel by som vlastniť aj argumenty na to, čo vlastne ideme deliť! Vopred ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Rozvod a BSM

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

1./ Pre Vás je dôležité vedieť, že základná právna úprava tejto problematiky je obsiahnutá v ust. Občianskeho zákonníka ("OZ").  V zmysle ust. § 143 OZ platí, že v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

2./ Ak zanikne manželstvo /u Vás rozvodom/, v zmysle ust. OZ sa  vykoná vyporiadanie. Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

3./ Ďalej platí, že ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné. Toto zrejme nebude Váš prípad, nakoľko sa chcete dohodnúť.

4./ Ohľadom družstevného bytu, ktorý ste odkúpili do osobného vlastníctva za sumu 20.000,- Sk už za trvania manželstva, túto sumu ste platili titulom zostatku na anuite, teda nejednalo sa o skutočnú hodnotu bytu. Hodnota bytu v prípade zániku BSM, ak sa nedohodnote, určí sa na základe znaleckého posudku ku dňu rozvodu. Náš názor v tejto veci, resp. ohľadom tohto pôvodne družst. bytu je ten, že aj súd v prípade súdneho konania prihliadne na to, že Vaša manželka sa nepričinila o nadobudnutie tohto bytu do BSM, nakoľko, zjednodušene povedané, Vy ste ten byt kúpili ešte  pred uzatvorením manželstva za sumu 500.000,- Sk aj keď ste ho následne odkúpili počas trvania manželstva za sumu 20.000,- Sk.

Poukazujeme aj na ust. § 150 Obč. zákonníka, ktoré nevylučuje, aby v prípade súdneho konania o vyporiadanie BSM, aby súd vyjadril rozdielnosť podielov manželov pri vyporiadaní spoločnej veci prihliadajúc na to, ako sa každý z manželov zaslúžil o nadobudnutie i udržanie spoločnej veci, a to tak, že vec prikáže do vlastníctva tomu z manželov, teda Vám, ktorý sa o nadobudnutie a udržanie spoločnej veci zaslúžil výlučne, resp. v prevažnej miere bez toho, aby mu uložil povinnosť, aby druhému manželovi, ktorý sa o jeho nadobudnutie a udržanie nezaslúžil, na vyrovnanie podielu zaplatil určitú finančnú čiastku.

Tento náš názor podporujeme aj odôvodnením nálezu Ústavného súdu SR, sp.zn. I. ÚS 537/2012. Teda súdna prax za určitých okolností pripúšťa prikázanie spoločnej veci do výlučného vlastníctva jednému z bývalých manželov i bez toho, aby bol tento z manželov, teda Vy, by ste boli zaviazaný na vyplatenie vyrovnacieho podielu Vašej manželke.

5./  Rodinný dom a úver : Ako rieši pán  JUDr. FICEK podobnú situáciu tej Vašej, uvádzame, že ak nastane situácia, že manželia nemajú zrušené alebo zúžené BSM počas trvania manželstva, tak potom platí, že ak hoci len jeden z manželov platí splátky úveru počas rozvodu sám, tak sa z právneho hľadiska má za to, že platia úver spoločne. Je tomu tak z dôvodu, že príjem manžela počas manželstva (teda aj rozvodového konania) je príjmom oboch. Nie je rozhodujúce, že druhý manžel nemal žiadny príjem alebo len veľmi nízky.

Pokiaľ sa nedohodnete na vyporiadaní BSM dohodou a vec sa bude riešiť súdnou cestou, súd  na základe znaleckého posudku  cestou súdneho znalca určí cenu (trhovú) všetkých hnuteľných a nehnuteľných vecí  patriacich do BSM, ďalej zistí hodnotu zostatku úveru ku dňu rozvodu manželstva. Ak prisúdi jednému manželovi nehnuteľnosť a hnuteľné veci v ňom a zároveň aj zostatok úveru ku dňu rozvodu, zároveň určí, či tento manžel, v prípade Vašej otázky Vaša manželka, bude druhého manžela ešte vyplácať, teda Vás. Dôležitý  je preto rozdiel medzi hodnotou vecí a zostatkom úveru. Ak je hodnota vecí  podľa znal. posudku vyššia ako zostatok  neuhradeného úveru, potom súd rozhodne, že manžel,  ktorý veci /v tomto prípade rodinný dom/ vyplatí druhého manžela polovicou tohto rozdielu, teda manželka vyplatí Vás.

Záver : V prípade potreby odporúčame vec konzultovať s advokátom, ktorý urobí všetky potrebné právne kroky na vyporiadanie BSM dohodou bývalých manželov a vyhotoví aj všetky písomné zmluvy, vrátane podaní do katastra nehnuteľností.   Autorizácia zmlúv advokátom je zárukou právnej istoty, že zmluvy sú v súlade so zákonom.

Môžete sa obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu.