Anglicko a návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Zahraničie

Otázka: Anglicko a návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať, ak chcem podať žiadosť na súd o zverenie maloletého dieťaťa do svojej starostlivosti. Boli sme so svojim partnerom spolu 12 rokov, nie sme manželia, máme 4-ročného syna. Momentálne už spolu 5 mesiacov nežijeme v spoločnej domácnosti a nefungujeme ako rodina, rozíšli sme sa. No keďže sme boli dlho v zahraničí, v Anglicku 8 rokov, on odišiel späť na Slovensko a ja so synom sme ostali tu, pretože ja tu pracujem a syn už tu chodí rok do škôlky. Neviem, aké mám práva, čo môžem a čo nie, keďže môj bývalý partner mi od mája neplatí na syna žiadne alimenty. Odvtedy mi nič nedal ani korunu na malého, vyhráža sa mi, že mi vezme syna a nedovolí mi, aby som s ním bola v Anglicku. Chcela by som vedieť, či na to má právo... Ďakujem.

Odpoveď: Anglicko a návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti

Dobrý deň, ak žijete v Anglicku a dieťa tam má obvyklý pobyt. Z Vašej otázky vyplýva, že tak dieťa bude mať obvyklý pobyt, potom budete musieť riešiť návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti priamo v Anglicku, pretože právomoc slovenského súdu nie je daná.

Otec dieťaťa nebude mať právo na to, aby dieťa bol presťahované na Slovensko a nemusí Vám dávať ani súhlas na to, aby ste mohli v Anglicku žiť a bývať. Syna Vám nezoberie, pretože on odišiel. Odporúčam teda podať návrh v Anglicku.