Ako podať návrh na zverenie dieťaťa a výživné


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banskobystrický
Odpovedá: Advokát Banská Bystrica
Odpovedané dňa: 28. 12. 2016

Otázka: Ako podať návrh na zverenie dieťaťa a výživné

Dobry den. Chcem podat na sud navrh na zverenie deti do osobnej starostlivosti a navrh na vyzivne. Ako mam postupovat? Potrebujem k tomuto priebehu pravnika, ci sa mozem zastupovat na sude sama? Potrebujem dolozit nejake dokazy, popripade su potrebni nejaki svedkovia? S otcom deti nie sme zobrati, on od nas dobrovolne odisiel a o deti sa nezaujima. Nechcem sa s nim na sude hadat. Potrebujem rozhodnutie, ze spolu nezijeme a ze o deti sa staram ja a aby mu sud urcil nejake vyzivne, ktore uz rok neplati. Dakujem.

Odpoveď: Ako podať návrh na zverenie dieťaťa a výživné

Dobrý deň. Návrh na súd na zverenie detí do Vašej osobnej starostlivosti môžete podať na súd aj sama. Pokiaľ si viete návrh sama napísať a budete vedieť súdu predostrieť Váš návrh, v tom prípade advokáta nepotrebujete. Návrh podávate na súde, v mieste kde sa nachádza trvalý pobyt Vašich detí. Návrh musí obsahovať základné náležitosti, t.j. kto ho podáva, akej veci sa týka, čo sa ním sleduje, musí byť podpísaný a môže byť aj datovaný. Konanie o úprave práv a povinností k maloletým deťom nie je spoplatnené. Návrh podávate Vy ako matka za účasti Vašich maloletých detí. K návrhu je potrebné priložiť rodné listy detí. V návrhu uvediete komu navrhujete, aby boli deti zverené do starostlivosti, kto ich bude zastupovať a spravovať ich majetok a kto bude platiť výživné a v akej výške. Náklady na maloleté deti, ako aj Vaše náklady a Vaše príjmy je potrebné zdokladovať a priložiť k návrhu. Súd po podaní návrhu priberie do konania kolízneho opatrovníka, ktorý zistí pomery vo Vašej rodine a tiež sa vyjadrí k Vášmu návrhu, ako aj k výške výživného. Návrh súd zašle aj otcovi maloletých detí na vyjadrenie sa. Až následne súd vytýči pojednávanie. K rozhodnutiu zväčša dochádza už na prvom pojednávaní, pokiaľ sa pojednávania zúčastnia obaja rodičia. Ak budete potrebovať návrh sformulovať môžete sa obrátiť na nás a odporučíme Vám advokáta vo Vašom okolí. Pokiaľ nemáte finančné prostriedky na advokáta, máte právo sa obrátiť aj na Centrum právnej pomoci.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Ako podať návrh na zverenie dieťaťa a výživné (Rodinné právo)

Dobrý deň. A ktoré výdavky mám ešte predložiť na súde?

Odpoveď: Ako podať návrh na zverenie dieťaťa a výživné

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 01.04.2017)

Dobrý deň, aby súd vedel určiť čo najlepšie výživné podľa reálnych nákladov starostlivosti o domácnosť a tiež o starostlivosť o maloleté deti je potrebné súdu predložiť všetky náklady, ktoré Vám v priebehu mesiaca vznikajú. Tieto náklady však nestačí súdu iba uviesť, ale bude potrebné ich čo najlepšie zdokladovať. T.j. predložiť súdu aj doklady o ich úhrade.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Ako podať návrh na zverenie dieťaťa a výživné (Rodinné právo)

Dobrý deň. Potrebujem na súd o výživné predložiť aj potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku a materskej? Lebo som na rodičovskej už 4 mesiace.

Odpoveď: Ako podať návrh na zverenie dieťaťa a výživné

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 27.03.2017)

Dobrý deň, v prípade, že rodičovská a materská sú Vašimi jedinými príjmami môžete súdu predložiť potvrdenie o ich poberaní. Výška rodičovského príspevku je síce súdu známa zo svojej činnosti, ale výška materskej sa pri každej matke líši. Súd má zo zákona povinnosť zisťovať skutočný stav veci, preto sa môže stať, že súd od Vás tieto potvrdenia vyžiada aj z vlastnej iniciatívy.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk