Máte
otázku?

Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod

Dobry den, 21.08.2014 som podala navrh na rozvod. Situacia sa zmenila a s manzelom si k sebe hladame cestu. Zatial nechcem sud ziadat o spatvzatie navrhu na rozvod. Mam nejaku inu alternativu? Poziadat o pripadne pozastavenie? Dakujem.

Odpoveď: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod

Dobrý deň,

alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod manželstva existuje a je ním žiadosť o prerušenie konania o rozvod manžestva. Súdu pošlete jednoduchú žiadosť o prerušenie konania o návrhu na rozvod manželstva, uvediete tam spisovú značku, pod ktorou je konanie vedené. Súd následne vydá rozhodnutie (uznesenie) o prerušení konania o rozvod manželstva. Do jedného roka musíte požiadať súd o pokračovanie v rozvode, inak súd konanie zastaví.

 

V prípade ďalších otázok nám napíšte.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod (Rozvod)

Pekný deň prosím o radu pekne, chcem podaťˇ žiadosťˇ o rozvod manželstvo nám nefunguje 35 rokov a manžel ešte podporuje synoch v lajdáctve majú 34 a 35 rokov nie sú galgani alkoholici, iba nechcú sa osamostatniť a prispievať do domácnosti. Ja už po 11 operácii, mám rakovinu ale nimi to ani nepohlo. Dá sa potom. Rozvod aj stiahnuť späť , chcem  len aby to s manželom zatočilo už nevládzem. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.11.2018)

Dobrý deň, Vami položená otázka obsahuje v podstate dva druhy právnych problémov :

1./ Návrh na rozvod : Podľa ust. Civil. mimosporového poriadku môžete podať návrh na rozvod. Následne platí, že ak sa na pojednávanie  nedostavíte a svoju neúčasť neospravedlníte včas a vážnymi dôvodmi, súd konanie zastaví. Toto však neplatí, ak by manžel prítomný na pojednávaní vyhlásil, že na prejednaní veci trvá.

Ak zhodne s manželom navrhnete, súd konanie preruší.  Súd v konaní pokračuje na návrh po uplynutí troch mesiacov; ak sa návrh na pokračovanie v konaní nepodá do jedného roka, súd konanie zastaví.

2./ Pokiaľ sa jedná o synov, odmietajúcich prispievať finančne na domácnosť,  a ak ste s manželom bezpodielovými spoluvlastníkmi alebo podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, resp. synovia nie sú podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, máte niekoľko možností ako ich primäť k prispievaniu na domácnosť. 

Môžete ich odhlásiť z trvalého pobytu, keďže sú plnoletí, a predpokladáme, že nemáte spísanú ani žiadnu zmluvu alebo dohodu, potom byt užívajú bez právneho dôvodu. Z ust. zákona o vlastníctve bytov vyplýva, že aj zálohový predpis na služby spojené  s užívaním bytu sú zo strany správcu resp. spoločenstva stanovené podľa počtu osôb nahlásených v byte, teda tieto služby využívajú aj oni, 

Ak po zrušení trvalého pobytu sa Vaši synovia neprihlásia k novému trvalému pobytu na inom mieste, ako miesto ich trvalého pobytu bude uvedená iba obec pobytu v súlade s ust. § 5 zákona č. 496/2008 Z.z.

Teda ak medzi Vami nedôjde k dohode, budete môcť podať návrh na  súd na vypratanie bytu. Pokiaľ ste s manželom bezpodielovými spoluvlastníkmi bytu, návrh budete musieť podať spoločne ako dvaja žalobcovia.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod (Rozvod)

Potrebovala by som vedieť, do koľkých dní od podania návrhu na rozvod sa dá žiadosť stiahnuť s tým, že poplatok bude vrátený a akou formou sa vracia. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.03.2018)

Dobrý večer,

ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovné :

Podľa ust.  § 93 a nasl. Civilného mimosporového poriadku platí :

"§ 93 Konanie sa začína len na návrh jedného z manželov.

§ 94 Účastníkmi konania o rozvod manželstva sú manželia.

§ 95 (1) Ak navrhovateľ vzal návrh späť, súd konanie nezastaví, ak druhý manžel so späťvzatím návrhu nesúhlasí.

(2) Súhlas druhého manžela sa nevyžaduje, kým mu návrh na rozvod manželstva nebol doručený."

 

 

Z uvedeného vyplýva, že ak ako navrhovateľa zoberiete návrh späť, súd konanie nezastaví, ak manžel so späťvzatím návrhu nebude súhlasiť.  Ak mu ešte návrh na rozvod ešte nebol doručený,  jeho súhlas so späťvzatím návrhu sa nevyžaduje.

 

Podľa zákon o súdnych poplatkoch poplatok 66 € Vám bude vrátený prostredníctvom Slovenskej pošty a.s. 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň, Pred 3 mes.nás s manželom rozviedli bez jeho prítomnosti. Súdu dal vyjadrenie, že súhlasí. Právoplatnosť rozsudku máme. Lenže po pár týž. sme sa dali naspäť do kopy a všetko si vyjasnili. Je možné rozvod nejako zrušiť? Ďakujem.

Odpoveď: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.09.2017)

Dobrý deň, ak je rozhodnutie o rozvode právoplatné, potom nie je možné ho jednoducho zrušiť a rozvod anulovať. Riešením je opätovný sobáš. Neboli by ste vôbec prví, kto sa takto opäť zosobášil. Stáva sa to.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod" a chcete pomôcť?

Podotázka: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň, Teraz som sa dočítala, že prerušenie konania musia podať obaja účastníci no ja som žiadosť odniesla sama za seba, keď som bola aj navrhovateľka o rozvod. Je takáto žiadosť o prerušenie, či pozastavenie neplatná? Ďakujem.

Odpoveď: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.04.2017)

Dobrý deň, nie Váš návrh nie je neplatný, ale súd bude potrebovať aj súhlas manžela s tým, či súhlasí s prerušením konania. Manžel musí zhodné vyhlásiť, že s prerušením konania súhlasí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod (Rozvod)

Dobrý deň, S manželkou sme podali návrh na rozvod manželstva v auguste 2016, aj žiadosť o rozhodnutie neodkladného opatrenia maloletého dieťaťa. Už sme sa aj odsťahovali a žili sme oddelene, každý u rodičov. Teraz v septembri sme dostali uznesenie od súdu v čom už stanovili predbežne výšku výživného na syna, moje právo na neodkladne opatrenie a dostal som tiež výzvu na vyjadrenie sa ohľadom rozvodu. Medzičasom sme sa znova zmierili s manželkou, dohodli sme sa vo veľa vecí, došli sme na to, že stále máme láskavé city k sebe a rozhodli sme sa to znova vyskúšať spolu a nájsť si spoločné bývanie. Máme možnosť teda o prerušenie konania o návrhu na rozvod manželstva kvôli uvedených dôvodov? Ak áno,na akú dobu? Doteraz stanovené veci ostanú platne? Ďakujeme pekne za odpoveď a pomoc! S pozdravom, Dávid

Odpoveď: Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.09.2016)

Dobrý deň. Civilný mimosporový poriadok umožňuje prerušiť konanie o rozvod manželstva (§ 98). Zákon vyslovene hovorí, že ak to účastníci zhodne navrhnú, súd konanie preruší. Následne súd v konaní pokračuje na návrh po uplynutí troch mesiacov, pričom ak sa návrh na pokračovanie v konaní nepodá do jedného roka, súd konanie zastaví. Dôvody na prerušenie konania zákon vyslovene nešpecifikuje, dôležité je to, aby prerušenie konania zhodne navrhli obaja účastníci. Pokiaľ ide o platnosť neodkladného opatrenia, toto závisí od výroku uznesenia, ktorým bolo nariadené.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Alternatíva k späťvzatiu návrhu na rozvod" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku