Dobrý deň, Vami položená otázka obsahuje v podstate dva druhy právnych problémov :
1./ Návrh na rozvod : Podľa ust. Civil. mimosporového poriadku môžete podať návrh na rozvod. Následne platí, že ak sa na pojednávanie nedostavíte a svoju neúčasť neospravedlníte včas a vážnymi dôvodmi, súd konanie zastaví. Toto však neplatí, ak by manžel prítomný na pojednávaní vyhlásil, že na prejednaní veci trvá.
Ak zhodne s manželom navrhnete, súd konanie preruší. Súd v konaní pokračuje na návrh po uplynutí troch mesiacov; ak sa návrh na pokračovanie v konaní nepodá do jedného roka, súd konanie zastaví.
2./ Pokiaľ sa jedná o synov, odmietajúcich prispievať finančne na domácnosť, a ak ste s manželom bezpodielovými spoluvlastníkmi alebo podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, resp. synovia nie sú podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, máte niekoľko možností ako ich primäť k prispievaniu na domácnosť.
Môžete ich odhlásiť z trvalého pobytu, keďže sú plnoletí, a predpokladáme, že nemáte spísanú ani žiadnu zmluvu alebo dohodu, potom byt užívajú bez právneho dôvodu. Z ust. zákona o vlastníctve bytov vyplýva, že aj zálohový predpis na služby spojené s užívaním bytu sú zo strany správcu resp. spoločenstva stanovené podľa počtu osôb nahlásených v byte, teda tieto služby využívajú aj oni,
Ak po zrušení trvalého pobytu sa Vaši synovia neprihlásia k novému trvalému pobytu na inom mieste, ako miesto ich trvalého pobytu bude uvedená iba obec pobytu v súlade s ust. § 5 zákona č. 496/2008 Z.z.
Teda ak medzi Vami nedôjde k dohode, budete môcť podať návrh na súd na vypratanie bytu. Pokiaľ ste s manželom bezpodielovými spoluvlastníkmi bytu, návrh budete musieť podať spoločne ako dvaja žalobcovia.