Stiahnutie trestného oznámenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Stiahnutie trestného oznámenia

Dobrý deň, momentálne sa nachádzam v situácii, kde moji rodičia si v poslednej dobe nevychádzajú a dostalo sa to až na trestné stíhanie proti môjmu otcovi. Ubehli už asi tri týždne a otec sa momentálne nachádza vo väzbe. Rozhodol som sa pokúsiť otca odtiaľ nejak dostať, preto som presvedčil mamu, aby stiahla trestné stíhanie proti otcovi a tiež ľutovala, ako ďaleko to až zišlo. Ani netuším, ako ďalej máme postupovať pri stiahnutí obvinenia. Prosím, poraďte mi tu niekto, ďakujem všetkým.

Odpoveď: Stiahnutie trestného oznámenia

Dobrý deň.

Stiahnuť trestné oznámenie môžete len vtedy, ak sú na to splnené zákonom stanovené podmienky. V opačnom prípade bude polícia naďalej pokračovať v trestnom konaní, ktorého výsledkom bude buď odsúdenie obvineného za spáchaný trestný čin alebo oslobodenie obvineného. V danom trestnom stíhaní je Vaša mama poškodenou a Váš otec obvineným z konkrétneho trestného činu.

Neprípustnosť trestného stíhania

Trestné stíhanie je možné viesť len, ak sú naplnené znaky skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu a bolo začaté trestné stíhanie v zmysle § 199 Trestného poriadku:

"Ak nie je dôvod na postup podľa § 197 ods. 1 alebo 2, policajt začne trestné stíhanie bez meškania, najneskôr však do 30 dní od prijatia trestného oznámenia, ak ho treba doplniť. Trestné stíhanie sa začne vydaním uznesenia. "

V zmysle § 197 ods. 1 a 2 Trestného poriadku:

"(1) Ak nie je dôvod na začatie trestného stíhania alebo na postup podľa odseku 2, prokurátor alebo policajt uznesením vec

a) odovzdá príslušnému orgánu na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu,

b) odovzdá inému orgánu na disciplinárne konanie,

c) odloží, ak je trestné stíhanie neprípustné alebo ak zanikla trestnosť činu, alebo

d) odmietne.

(2) Prokurátor alebo policajt pred začatím trestného stíhania uznesením môže odložiť vec, ak je trestné stíhanie neúčelné vzhľadom na okolnosti uvedené v § 215 ods. 2."

Napriek tomu však trestné stíhanie nie je prípustné, ak sú splnené podmienky uvedené v § 9 Trestného poriadku:

"Trestné stíhanie nemožno začať, a ak už bolo začaté, nemožno v ňom pokračovať a musí byť zastavené,
a) ak je trestné stíhanie premlčané,

b) ak ide o osobu, ktorá je vyňatá z pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní a súdu, alebo o osobu, na ktorej stíhanie je potrebný súhlas, ak taký súhlas nebol oprávneným orgánom daný,

c) ak ide o osobu, ktorá pre nedostatok veku nie je trestne zodpovedná,

d) proti tomu, kto zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,

e) ak ide o osobu, proti ktorej sa skoršie stíhanie pre ten istý skutok skončilo právoplatným rozsudkom súdu alebo bolo právoplatne zastavené, podmienečne zastavené a obvinený sa osvedčil alebo sa skončilo schválením zmieru a zastavením trestného stíhania, ak rozhodnutie nebolo v predpísanom konaní zrušené,

f) ak je trestné stíhanie podmienené súhlasom poškodeného a nebol súhlas daný alebo bol vzatý späť, alebo

g) ak tak ustanovuje medzinárodná zmluva.

Aj keď ste vo svojej otázke nenapísali o aký trestný čin ide, mohla by do úvahy prichádzať možnosť neprípustnosti trestného stíhania z dôvodu vzatia späť súhlasu poškodeného.

Súhlas poškodeného

Trestný poriadok v § 211 ods. 1 uvádza, pri ktorých trestných činoch je potrebný súhlas poškodeného a sú to tieto trestné činy:

- trestný čin ublíženia na zdraví podľa § 157 a 158,

- trestný čin ohrozovania pohlavnou chorobou podľa § 167,

- trestný čin neposkytnutia pomoci podľa § 177 a 178,

- trestný čin krádeže podľa § 212,

- trestný čin sprenevery podľa § 213,

- trestný čin neoprávneného užívania cudzej veci podľa § 215,

- trestný čin neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla podľa § 216 a 217,

- trestný čin podvodu podľa § 221,

- trestný čin podielnictva podľa § 231 a 232,

- trestný čin úžery podľa § 235,

- trestný čin zatajenia veci podľa § 236,

- trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podľa § 237 a 238,

- trestný čin poškodzovania veriteľa podľa § 239,

- trestný čin zvýhodňovania veriteľa podľa § 240,

- trestný čin poškodzovania cudzej veci podľa § 245 a 246,

- trestný čin poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií podľa § 247,

- trestný čin porušovania autorského práva podľa § 283,

- trestný čin krivého obvinenia podľa § 345,

- trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a,

- trestný čin ohovárania podľa § 373,

- trestný čin poškodzovania cudzích práv podľa § 375 Trestného zákona proti tomu, kto je vo vzťahu k poškodenému osobou, voči ktorej by mal poškodený ako svedok právo odoprieť výpoveď,

- trestný čin opilstva podľa § 363 Trestného zákona, ak inak vykazuje znaky skutkovej podstaty niektorého z týchto trestných činov,

Trestné stíhanie pre vyššie uvedené trestné činy možno začať a v už začatom trestnom stíhaní pokračovať iba so súhlasom poškodeného. Ak je poškodených jedným skutkom niekoľko, stačí súhlas len jedného z nich.

Avšak vyššie uvedené ustanovenie § 211 odseku 1 sa nepoužije, ak takým činom bola spôsobená smrť alebo poškodeným je štát, obec, vyšší územný celok, právnická osoba s majetkovou účasťou štátu alebo právnická osoba, ktorá hospodári s verejnými financiami.

V prípade, že Váš otec bol z niektorého z vyššie uvedených trestných činov obvinený, tak Vaša mama ako poškodená má právo vziať súhlas s trestným stíhaním späť.

V zmysle § 212 Trestného poriadku Vaša mama ako poškodená musí oznámiť prejav svojej vôle vziať súhlas s trestným stíhaním späť prokurátorovi alebo policajtovi buď písomne alebo ústne do zápisnice. Preto odporúčam kontaktovať príslušného policajt a oznámiť mu späťvzatie súhlasu poškodeného, ktorý mu buď predložíte písomne alebo nadiktujete ústne do zápisnice.

Zmier

V prípade, ak Váš otec bol obvinený z iného trestného činu ako je uvedené vyššie, ďalšou možnosťou je požiadať súd o schválenie zmieru medzi obžalovaným a poškodeným. Podľa § 282 ods. 3 TP, súd môže schváliť zmier a zastaviť trestné stíhanie, ak na hlavnom pojednávaní zistí, že sú splnené zákonné podmienky.

Podmienky pre schválenie zmieru upravuje § 220 a nasl. TP nasledovne:

"V konaní o prečine, na ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody, ktorého horná hranica neprevyšuje päť rokov, môže súd so súhlasom obvineného a poškodeného rozhodnúť o schválení zmieru a zastaviť trestné stíhanie, ak obvinený

a) vyhlási, že spáchal skutok, za ktorý je stíhaný, a nie sú odôvodnené pochybnosti o tom, že jeho vyhlásenie bolo vykonané slobodne, vážne a určito,

b) nahradil škodu, pokiaľ bola činom spôsobená, alebo urobil iné opatrenia na náhradu škody, alebo inak odstránil ujmu vzniknutú trestným činom, a

c) zloží na účet súdu a v prípravnom konaní na účet prokuratúry peňažnú sumu určenú konkrétnemu adresátovi na všeobecne prospešné účely, a táto peňažná suma nie je zrejme neprimeraná závažnosti spáchaného trestného činu

a vzhľadom na povahu a závažnosť spáchaného činu, na mieru akou bol trestným činom dotknutý verejný záujem, na osobu obvineného a na jeho osobné a majetkové pomery považuje takýto spôsob rozhodnutia za dostačujúci.

Schváliť zmier nemožno, ak

a) trestným činom bola spôsobená smrť osoby,

b) je vedené trestné stíhanie pre korupciu, alebo

c) je vedené trestné stíhanie proti verejnému činiteľovi alebo zahraničnému verejnému činiteľovi pre trestný čin spáchaný v súvislosti s výkonom ich právomoci a v rámci ich zodpovednosti."