Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.11.2018)
Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
V otázke hovoríte o bývalom manželovi, neuvádzate však kedy nadobudol právoplatnosť rozsudok o rozvode manželstva.
Z ust. § 149 Občianskeho zákonníka vyplýva :
"(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."
Teda ak od rozvodu uplynuli viac ako tri roky a nebol podaný návrh na vyporiadanie na súd, potom platí ods. 4 § 149 Obč. zákonníka tak, že hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva.
V prípade, že od rozvodu neuplynuli 3 roky odporúčame dohodnúť sa alebo podať nárvrh na súd na vyporiadanie, čo bude zrejme jedinou alternatívou vo Vašom prípade.
Ust. § 150 Obč. zákonníka k tomu uvádza :
"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."
Predstava Vášho manžela na delenie majetku počas manželstva na "moje nie je tvoje" je len chcením, ktoré nezodpovedá zákonu. Majetok nadobudnutý počas trvania manželstva patrí do BSM.
Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom vyriešenia vyporiadania BSM.
JUDr. Milan Ficek, advokát