Máte
otázku?

Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Zahraničie

Otázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

Dobry den prajem, Chcela by som Vas poziadat o radu. V auguste sa mam vydavat. Byt, auto a zariadenie v byte som nadobudla samostane a nevztahuje sa na ne ani ziadna pozicka ani uver. Chcem si ochranit svoj majetok a samozrejme aj buduci majetok ktory nadobudnem pocas manzelstva ktore bude uzatvorene v auguste 2015. Nakolko majetok moj a majetok mojho priatela su diametralne odlisne (on je v procese osobneho bankrotu) a ja sa uspesne posuvam v kariere, na ktorej svedomite makam. Existuje nejaka forma zmluvy, dohody o tom ze kazdy z partnerov bude nadobudat majetok vylucne pre seba a teda ze ani jeden nebude zodpovedny za dlhy toho druheho? Priatel je v procese osobneho bankrotu. Zaujima ma ci existuje sposob ako dokazem ochranit svoj sucasny aj buduci majetok alebo to mozne nie je a v tom pripade sa nevydam. Zijem a pracujem v Milane ale samozrejme v pripade potreby viem doletiet na Slovensko a porozpravat sa osobne. Potrebujem len vediet ci je mozne to riesit alebo sa mam vykaslat na svadbu. Nerada by som splacala jeho dlhy zo svojej vyplaty. Dakujem velmi pekne za odpoved.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

Dobrý deň,

na Slovensku neexistuje možnosť dohodnúť sa, že bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vôbec nevznikne. Ak disponujete majetkom, ktorý ste nadobudli pred manželstvom, tento majetok nebude patriť do BSM a ani v prípade exekúcie nemôže byť dlh manžela uspokojený z tohto Vášho majetku. Čo sa týka majetku nadobudnutého počas manželstva je možno uzavrieť dohodu o tom, že BSM vznikne až pri zániku manželstva. To znamená, že počas celého manželstva budete nadobúdať a disponovať so svojím majetkom každý sám. Až pri zániku manželstva by majetok, ktorý vlastní každý z Vás v danom čase bol predmetom vyporiadania BSM. Danú dohodu je možné uzavrieť len vo forme notárskej zápisnice. Ďalšia možnosť je zrušiť BSM počas manželstva. Na to však musia byť zákonné dôvody.

Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Chcel by som sa informovať o dva mesiace mám svadbu. A bankrot mám už 3 roky. Priateľka ma nejaké majetky čo sú sama nadobudla. Nebude hroziť niečo také, že po svadbe by mohli jej siahnuť na majetok?

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 15.08.2022)

Dobrý deň,
nebudú môcť siahnuť na jej majetok. Jedine, že by ste počas trvania manželstva narobili ďalšie dlhy. V takom prípade sa bude môcť veriteľ uspokojiť aj zo spoločného majetku manželov (nie však z majetku, ktorý ona vlastnila už pred uzavretím manželstva).


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa Vás spýtať : mám priateľa, ale bývame stále udelene, žije stále ešte zo svojou ženou, nakoľko ju nie je možné vysťahovať, majú dve deti, ale byt nadobudol ešte pred uzavretím manželstva. Nechce, aby bývala s ním spoločnej domácnosti. Môžete mi prosím poradiť ako sa dá toto vyriešiť ? Jana

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 18.06.2022)

Dobrý deň, na základe vami položenej otázky predpokladám, že manželstvo vášho priateľa je právoplatne rozvedené, pričom bývalá manželka spolu v deťmi býva naďalej v byte, ktorého vlastníkom je jej bývalý manžel. Byt nadobudol pred uzatvorením manželstva.

Z uvedeného právneho stavu vyplýva, že byt nepatgrí do bezdpodielového spoluvlastníctva manželov a teda nebude predmetom vyporiadania nbezdpodielového spoluvlastníctva manželov. Bývalej manželke vášho priateĺa však z dôvodu uzavretia manželstva vzniklo odvodené právo užívať predmetný byt a to na základe rodinnoprávneho vzťahu - uzavretie manželstva /§ 18 zákona o rodine/.

Ak chce váš priateľ, aby sa jeho bývalá manželka z bytu vysťahovala a neurobí tak dobrovoľne resp. na základe výzvy vášho priateľa, on bude musieť podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľností za podmienky zabezpečenia bytovej náhrady. Aj keď takáto povinnosť nie je v zákone priamo upravená, súdy vychádzajú z análogie v Občianskom zákonníku.

Citujeme z rozsudku rozsudok NS ČR sp. zn. 26 Cdo 1544/2005 :

"Manžel, ktorý za trvania manželstva užíva byt v dome, ktorého vlastníkom je druhý z manželov, svoje právo bývať v tomto byte odvodzuje od existujúceho rodinnoprávneho vzťahu (porov. správu uverejnenú v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk, ročník 1978, pod por. č. 14), lebo obsah tohto vzťahu okrem iného tvorí povinnosť manželov žiť spolu a vzájomná vyživovacia povinnosť na tomto základe má manžel – nevlastník právo bývať so svojím manželom v byte nachádzajúcom sa v dome vo vlastníctve druhého manžela a druhý manžel (vlastník) má povinnosť mu toto bývanie (užívanie bytu) umožniť.

Rozvodom manželstva uvedený právny dôvod bývania zaniká a manžel (vlastník) sa môže domáhať vypratania bytu podľa § 126 ods. 1 OZ. Nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorému rozvodom manželstva zanikol právny dôvod užívania bytu vo vlastníctve druhého manžela a ktorý je preto povinný byt vypratať, nie je v Občianskom zákonníku výslovne upravený. To však neznamená, že rozvedenému manželovi v takomto prípade bytová náhrada nepatrí. Jeho právne postavenie pri zániku jeho právneho dôvodu bývania treba posúdiť analogicky (§ 853 OZ) podľa tohto ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré upravuje právne vzťahy svojím obsahom a účelom najbližšie. Týmto ustanovením je § 713 ods. 1 OZ upravujúci nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorého právny dôvod užívania bytu bol, rovnako ako v prípade manžela užívajúceho byt v dome vo vlastníctve druhého z manželov, za trvania manželstva odvodený od existencie manželstva a ktorému rozvodom tento právny dôvod bývania zanikol."

Zabezpečenie náhradného bytu neznemaná, že váš priateľ musí pre bývalú manželku kúpiť byt do vlastníctva, postačuje zabezprečenie nájmu bytu.

Priateľovi odporúčame kontaktovať advokáta na  vyporiadanie bezdpodielového spoluvlastníctva, ako aj na riešenie otázky bytu.

Vo veci môže kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 

 


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať. Aktuálne kupujem byt na hypotéku sama ako slobodná. Rovnako tak sama platím rekonštrukciu a zariadenie. Ak som správne pochopila, ak sa napr. o rok vydám, byt bude výlučne môj vrátane zariadenia. Hypotéku budem splácať z vlastnej mzdy, ktorá však spadá do BSM. V prípade, že niekedy dôjde k rozvodu, by som tak musela vyplatiť muža z výšky splatených splátok hypotéky, ktoré by som uhradila v rámci Bezpodielového spoluvlastníctva manželov zo svojej mzdy. Otázky: 1. Keby som mu po svadbe darovala 10% podiel na nehnuteľnosti, dostal by pri rozvode len tých 10% hodnoty nehnuteľnosti plus majetok, ktorý sme nadobudli spolu?
2. Keby sme hneď po svadbe spísali výnimku o BSM u notára- dá sa to spísať tak, že konkrétne sa BSM nevstahuje na splátky hypotéky za byt? Alebo aké sú tam možnosti. Prichádzame pri takejto výnimke ako manželia o nejaké iné bežne práva vyplývajúce z uzavretia manželstva?

Ďakujem.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 04.03.2021)

Dobrý deň,
1/ ak mu darujete 1/10 podiel, ten bude vlastniť vo svojom výlučnom vlastníctve, nehnuteľnosť nebude predmetom BSM. Po rozvode bude mať nárok žiadať zrušenie podielového spoluvlastníctva a jednak vyplatenie svojho podielu, ale stále bude mať nárok z BSM žiadať aj 1/2 splátok, ktoré zaplatíte.

2/ k tomu by ste museli zúžiť BSM k Vášmu príjmu. V právnej teórii však platí, že zúženie BSM nemôže byť v takom rozsahu, aby to de facto spôsobilo zánik BSM. Ak chcete dosiahnuť to, aby nemal po rozvode nárok na splátky, ktoré budete platiť, tak Vám odporúčam zrušiť BSM počas trvania manželstva, hneď po uzavretí manželstva (je potrebné, aby jeden z Vás podnikal). Ak zrušíte BSM, každého príjem bude jeho vlastným a bude s ním sám nakladať. Nebude môcť splátky v budúcnosti požadovať. Ak by ste kupovali nejaké nehnuteľnosti spolu, tie by ste vlastnili v podielovom spoluvlastníctve.


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa opýtať. Som rozvedená žijem s partnerom, s ktorým máme spoločné dieťa. Ja mám dieťa aj z predchádzajúceho manželstva. Biologický otec sa o ňu nezaujíma, výživné ide len exekučne, momentálne je v podmienke. S partnerom by sme sa chceli vziať a dieťa by si chcel osvojiť. Lenže mňa bývalý manžel zadĺžil, súčasný partner má auto, dom. Ja by som nechcela, aby moje dlhy boli riešené jeho majetkom. Je mi jasné, že na dom a ani auto nárok nemá nik, nadobudol to pred svadbou. Ale skôr ma zaujíma, keď mi exekúcia príde počas manželstva a ja som na materskej, môžu mu siahnuť na príjem? Dá sa to nejako opatriť, že dlžoba bola moja pred manželstvom? Dlh je starý v súčasnosti 7 rokov, ale stále nemám exeluciu, nakoľko to banka aj bývalý muž naťahujú, sľubmi, ako bude platiť a stále nič z toho. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 03.02.2021)

Dobrý deň,
dlh musí vzniknúť počas trvania manželstva, aby mohli siahnuť aj na majetok nového manžela (vrátane jeho príjmu na bankovom účte). V tomto prípade však dlh vznikol pred uzavretím manželstva, čiže sa môže vymáhať iba z Vášho majetku. Ak to trvá 7 rokov a banka to doteraz neriešila, je otázne či nie je predmetný dlh už aj premlčaný. Ak totiž nedošlo k uplatneniu pohľadávky na súde 7 rokov, je vysoko pravdepodobné, že dlh je premlčaný, a potom by ste sa už nemuseli obávať.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý večer, zaujímalo by ma ako to je s dedením majetku nadobudnutým pred svadbou, pokiaľ ja mám z predošlého vzťahu dve deti, partner má jedno dieťa z predošlého vzťahu a spoločne máme ešte jedno dieťa. Ja ako partnerova manželka asi nárok na majetok budem mať niekedy, ale ako to je s mojimi dvomi deťmi z predošlého vzťahu. Budú mať na niečo niekedy nárok? Ďakujem.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 04.02.2019)

Dobrý deň, podľa Občianskeho zákonníka dedia v prvej skupine poručiteľove deti a manžel, každý rovnakým dielom. V prípade Vašej smrti budú mať Vaše deti nárok na Váš majetok. Nárok majú rovnako deti z pred manželstva ako dieťa z manželstva. Ak by zomrel Váš manžel, budete dediť Vy, Vaše spoločné dieťa a manželove deti z predošlého vzťahu. Teda Vaše deti z predošlého vzťahu nebudú mať nárok na majetok Vášho terajšieho manžela, vždy iba na Váš majetok.

Čo sa týka majetku nadobudnutého pred svadbou, alebo počas manželstva, princíp je rovnaký, menia sa iba podiely. Pri majetku, ktorý ste nadobudli pred manželstvom, teda nespadá do BSM, bude dediť v prípade Vašej smrti Váš manžel a Vaše (všetky) deti rovnakým dielom. Kdežto pri majetku patriaceho do BSM má automaticky Váš manžel 1/2 a druhá polovica sa bude deliť medzi Vášho manžela a všetky Vaše deti.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Chystám sa vydať na Slovensku, ale budúci manžel je Nemec. Ja mám už byt a auto na Slovensku vo vlastníctve. Mám jedného syna. On ma 2. Spoločne nemáme deti. Keby som zomrela tie pred sobášom získané nehnuteľnosti a 30 tisíc euro čo mám teraz na konte, čiže tie veci by zdedili aj ich deti? Aj on? Alebo len môj syn. Ďakujem pekne vopred.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 11.08.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ by došlo k smrti pred sobášom a nezanechali by ste závet, potom by sa dedilo podľa zákon, pričom, ak máte syna, tento by zdedil celý majetok v prvej dedičskej skupine. Ak by došlo k smrti až po sobáši, dedil by aj manžel aj Váš syn. Ak by ste mali aj spoločné deti, tak manžel, spoločné deti a Váš syn. Jeho deti by nededili. Odporúčam zvážiť možnosť spísania závetu na syna.


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, 2. 2018 sa mi zrušil konkurz pre nemajetnosť, takže som zbavená všetkých dlhov, no v júni som sa vydávala, ovplyvní to, že som prešla konkurzom nejak nás život? Čo ak si manžel bude chcieť navýšiť úver? Nenavyšia mu ho, aj keď je pre banku ako platiteľ zodpovedný? Je možné, že kvôli mne si nebude moc navýšiť úver? Ďakujem Vám pekne.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 16.07.2018)

Dobrý deň, banky pri poskytovaní úveru (pôžičky) alebo jeho navyšovaní posudzujú solventnosť žiadateľa o úver. Banka by skúmala Vašu minulosť (z pohľadu finančného) iba v prípade, ak by ste úver chceli vziať spolu ako spoludlžníci. V takom prípade by sa mohlo stať, že by Vám banka nemusela dať úver, ale ani to nemusí byť automatickým pravidlom. Ak však voči banke bude vystupovať ako dlžník iba Váš manžel, nič mu nebude brániť v tom, aby si úver navýšil (ak on sám bude spĺňať požiadavky a podmienky banky).


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Pred mesiacom som uzavrel manželstvo. Manželka má syna z 1. manželstva a byt v osobnom vlastníctve, ktorý nadobudla pred svatbou. Ja mám tiež vlastný byt v inom meste a 2 deti z 1. manželstva. Žijeme v spoločnej domácnosti v jej byte. Ako by sa dedilo v prípade smrti jedného z manželov?

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 28.09.2017)

Dobrý deň, ak by jeden z vás zomrel potom majetok, ktorý je vo výlučnom vlastníctve zomrelého manžela sa bude deliť rovným dielom medzi deti a pozostalého manžela. Každý dostane rovnaký diel, to znamená, že ak je jedno dieťa a jeden manžel, rozdelí sa to na polovicu a ak sú dve deti a manžel, rozdielí sa to na tretiny.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rada by som uzavrela manželstvo s mužom so statuom utečenec v Rakúsku. Keďže mám deti z predchádzajúceho manželstva a vlastníme byt chcela by som sa chrániť tak, aby všetko nadobudnuté pred manželstvom ostalo " v rodine" čiže v mojom vlastníctve, či vlastníctve mojich deti a to aj v prípade dedenia aj rozvodu. Aké kroky mám pred uzavretím manželstva v SR s mužom z Rakúska bez "papierov" utečencom podniknúť? Je legálne uzavrieť takéto manželstvo? Samozrejme, že nejde o dohodu, či obchod. Sú nejaké právne rizika plynúce z takéhoto manželstva? Partner nadobudne slovenské štátne občianstvo po sobáši? Ďakujem.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 12.04.2017)

Dobrý deň, pokiaľ chcete, aby všetok majetok zostal iba Vašim deťom, potom je riešením práve závet (testament). Závetom odkážete všetok svoj majetok iba svojim deťom. Manžel potom nebude dediť. Uzatvorenie manželstva utečencom nie je zakázané. Môže sa však stať, že za Vami príde polícia a budú sa pýtať na Vaše manželstvo. Už sme riešili takýto prípad. Pretože veľa utečencov riešiť svoju situáciu práve sobášom. Keď sú zosobášení nemusia sa vysťahovať. Sobášom automaticky nezískava utečenec občianstvo Slovenskej republiky.


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Môj priateľ vychováva 16 ročného syna, keďže jeho matka od nich odišla pred 7. rokmi. Neboli manželia, dohodli sa len ústne, že syn bude u neho, keďže matka má neustále problémy s exekútormi a býva na ubytovni. Stará sa o neho bez toho, že by poberal alimenty, prídavky na dieťa alebo daňový bonus. Platil mu životné poistenie, ktoré mu založila v minulosti jeho matka. Nedávno sme zistili, že poistku zrušila a peniaze si nechala vyplatiť na svoj účet. Akým spôsobom je možné dostať od nej peniaze späť pre syna, keď má ústrižky zo šekov u seba? A ešte jedna vec, priateľ postavil dom, ktorý je písaný na neho a syn je jediný dedič. Bojíme sa toho, že ak by sa priateľovi niečo stalo a dom by zdedil syn tak jeho matka by to hneď zneužila a pripravila by ho oň. Má na neho veľký vplyv, lebo ho psychicky vydiera samovraždou a podobne. Syn ju má rád a vždy jej naletí, požičiava peniaze, ktoré mu nikdy nevrátila. Akým spôsobom by sme ho mohli chrániť, aby ho v budúcnosti nepripravila o dom? Mimochodom ja som priateľovi tiež investovala do zariadenia v dome tak by som to chcela tiež nejak právne ošetriť, ale neviem akým spôsobom. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 11.03.2017)

Dobrý deň, u poistky je najmä dôležité preukázať, kam boli tieto peniaze poslané z poistky jeho syna. Tzn. potvrdenie od poisťovateľa, že poistka bola ku dňu ... zrušená a suma vo výške .... € vyplatená na účet. Po získaní tohto potvrdenia by bolo možné následne od nej požadovať vydanie týchto peňazí, nakoľko išlo o majetok syna Vášho priateľa. V prípade, že by syn Vášho priateľa zdedil po ňom majetok, a teda aj nehnuteľnosť bude po dosiahnutí plnoletosti oprávnený o svojom majetku rozhodovať iba on. Bude záležať výlučne na ňom ako s týmto majetkom naloží a v tomto mu nijak nemôžete zabrániť, kým netrpí duševnou poruchou, ktorá by mohla odôvodňovať jeho obmedzenie na spôsobilosti na právne úkony. V prípade, že Váš priateľ uznáva, že ste investovali do jeho nehnuteľnosti, napr. do zariadení v nehnuteľnosti, je možné mu dať podpísať uznanie dlhu. V uznaní dlhu musí čo do výšky a dôvodu uznať svoj dlh a zaviazať sa ho do určitého času vrátiť. Premlčacia doba pri uznaní dlhu je 10-ročná, čiže by ste mali dostatočný časový rámec, rozsah na uplatnenie/neuplatnenie svojho práva voči nemu.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Chcel by som požičať svojej snúbenici 10.000 EUR na rekonštrukciu domu. Na budúci rok sa máme brat takže peniaze naspäť chcieť nebudem. V prípade, že by sme sa rozišli budem ich od nej chcieť naspäť, plus všetky výdavky s tým spojené.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 16.02.2017)

Dobrý deň, keďže ste nepoložili konrétnu otázku, čo Vás zaujíma odpoviem Vám len všeobecne. Pokiaľ požiačiate peniaze odporúčam Vám vyhotoviť písomnú zmluvu o pôžičke, kde sa presne uvedie koľko ste jej požičali, či ide o úročnú alebo bezúročnú pôžičku a dokedy je povinná Vám ju vrátiť. Neodporúčam požičiavať peniaze bez zmluvy.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som poradiť. S priateľom sme kúpili byt na hypotéku priateľ je dlžník a ja spoludlžník. Byt máme rozdelený na polovicu. Obidvaja sme rozvedení a každý z nás má jedno dieťa z prvého manželstva. Chcela by som vedieť, ako by sa byt dedil v prípade smrti jedného z nás pokiaľ by sme neboli manželia a ako by to vyzeralo, ak by sme sa zobrali. A ešte byt prerábame a na byt sme použili moje vlastné peniaze.

Dá sa to nejako ošetriť právne, že som do bytu investovala vlastné prostriedky, alebo si máme zmeniť rozdelenie bytu na liste vlastníctva. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 13.02.2017)

Dobrý deň, pokiaľ ide o spoločný nemanželský majetok, tak tento už máte v podielovom spoluvlastníctve. Ak jeden zo spoluvlastníkov investuje do nehnuteľnosti svoje peniaze, a to tak, že druhý sa nepodieľa na investovaní do nehnuteľnosti podľa veľkosti svojho podielu, potom je vhodné uzatvoriť dohodu s druhým spoluvlastníkom, v ktorej sa dohodnete na prípadnej zmene podielov alebo budúcej úprave podielov, prípadne na tom, ako sa zohľadní táto investícia do spoločnej nehnuteľnosti v budúcnosti.

Ak by ste sa vzali, potom sa vo vzťahu k nehnuteľnosti nič nemení a stále zostava v podielovom spoluvlastníctve.

Pokiaľ ide o Vašu otázku ohľadom dedenia, tak pokiaľ by ste neboli manželia, potom by celý majetok zdedili iba deti, ktoré by ste mali v čase svojej smrti. Ak by ste sa vzali, potom by dedil manžel a Vaše deti.


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Som 20 rokov vdova. S nebohym muzom mam jedneho 23 rocneho syna. 10 rokov mam partnera, s ktorym mame 8 rocnu dceru. Partner ma 18 rocnu dceru z prveho manzelstva. Keby som sa za neho vydala majetok, ktory vlastnim (rodinny dom, auto) by bol potom spolocny? Keby som umrela zdedila by aj partnerova dcera? Co by som samozrejme nechcela, lebo nemame dobre vztahy. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 11.12.2016)

Dobrý deň, majetok, ktorý vlastníte v súčasnosti je Vaším výlučným majetkom a uzavretie sobáša (ďalšieho manželstva) na tom nič nezmení. Tzv. bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) vzniká až uzavretím manželstva, a až veci nadobudnuté po uzavretí manželstva patria do BSM. Nakoľko sú rodinný dom a auto vo Vašom výlučnom vlastníctve, tak v prípade dedenia po Vás by všetko zdedil Váš syn ako jediný dedič v prvej zákonnej skupine (ak by ste nespísali závet). Ak by ste v čase smrti boli vydatá za Vášho partnera, tak by dedil Váš syn a Váš manžel rovnakým dielom. Dedenie Vášho manžela však môžete vylúčiť spísaním závetu, v ktorom by ste všetok svoj majetok odkázali Vášmu jedinému synovi. Jedinou možnosťou, kedy by po Vás dedila aj partnerova dcéra by bola, keby ste ju ustanovili závetom ako svoju dedičku. Kým bude žiť Váš syn, tak pri dedení zo zákona nemôže nastať situácia, že by dedila aj partnerova dcéra.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobry den, chcela som sa spytat, ci v sucasnosnosti uz nie je mozne v ramci dedicskeho konania uzatvorenie dohody dedicov. Je naozaj pravda, ze notar potrebuje potvrdenie realitnej kancelarie o hodnote nehnutelnosti? Dakujem za odpoved. S pozdravom Ing.Anna Plesnivá

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 03.10.2016)

Dobrý deň. V zmysle súčasnej právnej úpravy dedičského konanie ja možné uzavrieť dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva. Pokiaľ ide o potvrdenie od realitnej kancelárie o hodnote nehnuteľnosti, toto je zrejme potrebné na určenie všeobecnej hodnoty majetku v zmysle ustanovenia § 200 ods. 2 Civilného mimosporového poriadku.

 


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobry vecer. Poprosila by som odpoved na otazku: manzel pred nasou svadbou dostal darovacou zmluvou od svojich rodicov dom aj s pozemkom. Zmluva vsak ma vecne bremeno, tym su moji svokrovci maju pravo dozivotneho uzivania. po svadbe sme vyplacali manzelove sestry, prerabali. manzel tvrdi, ze v pripade rozvodu ja nemam nanic z domu narok. Mozete mi vysvetlit ako to je. dakujem

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 11.09.2016)

Dobrý deň,

ak dom s pozemkom dostal Váš manžel, ako dar, potom tento majetok nepatrí do BSM, nakoľko sú dary zákonom vylúčené z BSM. Pri vyporiadaní nebudete mať nárok na podiel na tomto majetku, avšak na druhej strane podľa § 150 Občianskeho zákonníka, máte nárok na to, aby Vám bolo vyplatené to, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na výlučným majetok manžela.


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

AK MAM PRED SOBASOM NA UCTE V BANKE PENIAZE, BUDU TIETO PO SOBASI SUCASTOU BSM? AKO JE TO V PRIPADE NEHNUTELNOSTI? (BYT) DAKUJEM

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 11.09.2016)

Dobrý deň,

podľa § 143 Občianskeho zákonníka V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Ani peniaze, ani nehnuteľnosti nebudú patriť do BSM, ak ste ich vlastnili už pred uzavretím manželstva.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobry den, potrebovala by som surne poradit, manzelovi nedavno - April 2016 zomrel otec a zostali po nom okrem 3 izboveho bytu aj dlzoby, ktore sa musia aj nadalej platit. Okrem mojho muza dedi aj jeho sestra. Dva mesiace po jeho smrti sme dlzoby tahali sami s muzom, ale teraz uz to nevladzeme platit, tak sme poziadali aj jeho sestru aby polovicou prispela. Odmietla nas a dlzoby vraj platit nema z coho. Dedicske konanie este nie je uzavrete nakolko jeho sestra zije mimo SK a stale to len oddaluje a tym padom nie je ani pravne rozhodnute koho dlzoby su a akym podielom. My sa teraz s manzelom bojime, ze ohrozi aj nas majetok nakolko dlhy vieme splacat len polovicne. Prosim Vas ako mame alebo ako by sme mohli postupovat v tejto veci aby sa nas jej nezaujem nedotkol na majetku. Dakujem velmi pekne za odpoved

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 01.09.2016)

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné určiť, či dlžoby sú menšie ako samotná hodnota bytu. Ak je to tak, potom sa Vám samozrejme oplatí prijať dedičstvo. 

Ak príjmete dedičstvo, prejdú na Vás aj dlhy a to v podieli, aký nadobudne manžel v dedičstve (ak sú dvaja tak po 1/2). Veriteľ môže žiadať uhradiť aj celý dlh iba od Vášho manžela, avšak manžel má právo žiadať nahradiť to čo uhradil za sestru. Ak by sestra nechcela vrátiť sumu, ktorú za ňu uhradil, Váš manžel môže podať návrh na súd. Pozor na 2 ročnú premlčaciu lehotu.

Ak sa dlh nebude splácať, tak sa bude navyšovať o úroky z omeškania a možno aj o zmluvné pokuty (ak boli dohodnuté).

Požiadajte notára (notárku), aby vytýčila dedičské konanie a aby vo veci rozhodla. Dlh určite splácajte, pretože ak sa nevzdáte dedičstva, tak ten dlh je aj Vašim dlhom.

Tiež treba vedieť, že aj keď notárka rozhodne avšak sestra nebude chcieť byt predať (resp. bude mať inú predstavu o cene, ktorú chce dostať), tak byt bez obojstranného súhlasu nepredáte a budete sa musieť s ňou vysporiadať (ak to nepôjde dohodou, tak súdnou cestou). Odporúčal by som Vám to potom riešiť tak, že začnete od nej vymáhať všetky sumy, ktoré ste za ňu uhradili, aby pocítila, že nemôže len tak čakať.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či splnomocnenie na zastupovanie na dedičskom konaní na všetky úkony má byť podpísané overeným, resp. neovereným podpisom? Ďakujem. S pozdravom Jozef

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 01.09.2016)

Dobrý deň, odporúčame vždy overiť, notári takisto žiadajú overený podpis na splnomocnení.


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobry deň prajem. Pred deviatimi rokmi som kúpil nehnuteľnosť. Keďže som bol podnikateľom tak táto nehnuteľnosť bola zabezpečená cez úver ktorý brala moja partnerka s ktorou žijeme dvadsať rokov. Teraz máme krizu a vyhráža že celá nehnuteľnosť je jej, keďže je ona ako vlastníčka zapísaná na liste vlastníctva. V čase kúpy bola na materskej dovolenke všetko som financoval ja. Pýtam sa v mojom prípade nie je to podielové spoluvlastníctvo, keďže nie sme manželia? Ďakujem.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 30.08.2016)

Dobrý deň,

ak je na LV zapísaná len Vaša partnerka, potom ide o jej výlučné vlastníctvo. Podielové spoluvlastníctvo vzniká na základe dohody a podľa judikatúry súdov samotné vynaloženie prostriedkov, bez dohody o založení spoluvlastníctva, nespôsobuje vznik spoluvlastníctva. Ak ste však vynaložili vlastné prostriedky na cudziu vec a zhodnotili ju, jej vlastník sa bezdôvodne obohacuje na Váš úkor.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Manzel v maji zomrel a peniaze, auto aj motorka boli pisane kvoli dlhu na manzelovho syna. Peniaze boli ulozene na ucte, ktory patri manzelovmu synovi. Vsetko si uz zobral a peniaze vybral. Ked to bol manzelov majetok a tym, ze je na meno jeho syna mam na nieco narok? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 05.08.2016)

Dobrý deň, dedičstvo po poručiteľovi tvorí všetok jeho majetok a tiež jeho dlhy. Vzhľadom na to, že motorka aj auto boli písané na meno jeho syna, v zmysle toho je z právneho hľadiska ich vlastníkom a majiteľom on a nie Váš manžel. Vo vzťahu k peniazom na účte jeho syna si Vám dovoľujem uviesť, že by ste museli preukázať, že peniaze boli Vášho manžela. Vzhľadom na skutkovú situáciu opísanú vo Vašej otázke však mám za to, že by ste to preukazovali iba veľmi ťažko. Jeho syn má v tomto smere výhodnejšie postavenie, nakoľko by mohol tvrdiť, že mu otec všetky tie peniaze daroval. Darovacia zmluva totiž nevyžaduje písomnú formu (iba pri nehnuteľnostiach), a preto pri darovaní peňazí postačí ústna forma darovacej zmluvy. Na základe toho mám za to, že vo Vašej otázke vymenované veci po Vašom manželovi patria jeho synovi a nebudú zahrnuté do dedičského konania.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobry den, moj priatel original z Afriky-Ghany momentalne zije a pracuje v Rakusku (vsetko legalne+legalne viza) ja v Anglicku, stretavame sa tak ze lietam do Rakuska lebo on ma povolenie na pohyb len do Senghen priestory co UK nieje... v najblizsiej dobe sa chceme zobrat.. potom ako moj manzel moze prist do UK a pracovat?? za akukolvek odpoved dakujem

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 01.05.2016)

Dobrý deň, ak sa zosobášite, tak manžel môže požiadať o pobyt v rámci EÚ (uvádza sa konkrétna adresa bydliska), ktorý mu umožňuje potom cestovať aj do Anglicka a samozrejme pracovať.


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobry den, planujeme as rozvadzat a s tym suvisi moja otazka. Pred uzatvorenim manzelstva som mal urcity obnos penazi na stavebnom sporeni. Pocas dlzky trvania manzelstva sme vlozili maly obnos penazi na moje stavebne sporenie. Manzelka si zalozila stavebne sporenie s minimalnom ciastkou pred sobasom. Pocas manzelstva sa financie v prevaznej vacsine ukladali na jej sporenie. Chcem vediet ako sa rozdelia financie pri rozvodovom konani, kedze manzelka nadobudla 90% penazi pocas trvania manzelskeho zvazku.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 23.12.2015)

Dobrý deň, ak boli peniaze nadobudnuté pred manželstvom, tak potom nepatria do BSM. Ak však boli posielané na sporenie manželky počas manželstva z príjmu, ktorý bol nadobudnutý počas manželstva, tak potom tieto peniaze (vložené na jej sporenie) sa budú vysporiadavať. Budete mať nárok na 1/2 z vložených peňazí na jej sporenie.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, naša domová dôverníčka nám prikázala vyprázdniť spoločný priestor v dome /kočikáreň/. Nie som sama, kto tam má svoje veci, v dome bývajú starší ľudia, žiadne malé deti. Je to môj sukromný majetok /postele a perináky/ a ona tvrdí, že keď kočikáreň nevyprázdnime, veci odtiaľ dá vyhádzať. Má na to vôbec právo? Veď je to môj majetok. Susedia si teraz veci dávaju do pivničných priestorov. Ďakujem.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 17.12.2015)

Dobrý deň

o spoločných priestoroch v domoch rozhodujú vlastníci bytov nadpolovičnou väčšinou prítomných vlastníkov na domovej schôdzi. Problém s využitím spoločných prietorov je potrebné riešiť na domových schôdzach. Teda je nutné sa dohodnúť so susedmi. Pokiaľ si všetci sťahujú veci (resp. vypratávajú priestor), asi tam bude nejaký dôvod odhlasovaný vlastníkmi domu. 

 


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Bývame s priateľkou v 2 iz. byte, ktorý som kupil ja. Nie sme manželia. Máme aj 4r. synčeka. Teraz chcem kúpiť väčší 3 iz. byt, ktorý budem financovať zase iba ja a na liste vlastnictva bude moje meno. Ako je to s majetkom, bude patrit iba mne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 30.11.2015)

Dobrý deň

pokiaľ nie ste manželia, nenadobúdate majetok do bezpodielového vlastníctva manželov. Teda pokiaľ teraz kúpite byt, kupujete ho do výlučného vlastníctva, teda budete jediný vlastník. 


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Doby den, poprosim o radu. Ja s priatelom chceme kupit nehnutelnost. Majitelom je moj otec spolu so sestrou. Dom ziskali ako dedictvo , po svojej mame v rokou 2010. Ich mama ziskala majetok na zaklade notarskej zapisnice v roku 2005 kde je uvedene: ze ona je jedinou vlastnickou, na zaklade dohody (zrejme ustnej, pretoze v zapisnici nie su uvededene podpisy ziadnych predoslych majitelov) so svojimi surodencami a s detmi uz nezivych surodencov. V zapisnici je tiez poznacene, ze byvali majitelia si mozu narokovat na svoj majetok, v pripade akychkolvek nezrovnalosti. Od zapisu notarskej zapisnice prebehlo uz 10 rokov. Otazka: Mozu si povodni majitelia narokovat na majetok? Mozme pozemok kupit, zacat stavat? Dakujem pekne za radu.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 04.08.2015)

Dobrý deň, notárska zápisnica sa spísala pravdepodobne medzi mamou Vášho otca a ostatnými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti. Vychádzajúc z toho, že Váš otec a jeho sestra nadobudli bez problémov nehnuteľnosť v rámci dedičského konania, je zrejmé, že k žiadnym nezrovnalostiam zo strany bývalých majiteľov nedošlo a nedošlo ani k nárokovaniu svojich práv vyplývajúcich z notárskej zápisnice. Pre posúdenie toho, o aké nároky bývalých majiteľov ide, by bolo potrebné preštudovať notársku zápisnicu. Ale vzhľadom na to, že Váš otec a jeho sestra sú vlastníkmi nehnuteľnosti (pravdepodobne zapísaní v liste vlastníctva na katastri v podieloch 1/2), nepovažujem prípadnú kúpu nehnuteľnosti za právne zložitú a riskantnú vec. V zmysle zásad občianskeho práva je dobromyseľné nadobudnutie veci od nepravého dediča, ktorému bolo dedičstvo potvrdené, chránené ako keby bol vec nadobudol od pravého dediča.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Rád by som Vás poprosil o radu v oblasti rozvodu manželstva. S bývalou manželkou sme si kúpili byt ešte pred sobášom v 2006. V r. 2014 došlo k rozvodu a následne K BSM. Dohodou BSM bolo, že byt prejde do môjho vlastníctva avšak na katastralnom úrade mi zamietli žiadosť na vklad, pretože byt bol zakúpený pred uzavretím manželstva. Čo je z právneho hľadiska správne. Bolo by pre mňa lepšie s bývalou manželkou podpísať darovaciu, alebo kúpno predajnú zmluvu za symbolické 1Euro? Osobne si myslím,že darovacia zmluva je ľahko súdne napadnutelná. A mohla by si po rokoch bývalá manželka nárokovať na vrátenie podielu k bytu?

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 20.07.2015)

Dobrý deň, ak bol byt kúpený pred sobášom, potom tento byt skutočne nepatrí do BSM. 

Ak je spoločný (v podielovom spoluvlastníctve) potom uzatvorte zmluvu o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva.


Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,chcem sa poradiť v mene mojej mamy. Mama býva s bratom, ktorý sa k nej vrátil bývať po svojom rozvode, má u nej prihlásený aj trvalý pobyt. Brat je ale doslova čierna ovca rodiny, nikde nepracuje, neplatí si ani zdravotné a ani sociálne poistenie, má dlhy, exekúcie. Vlastníkom domu je mama, brat tam nevlastní nič, mame neprispieva ani na živobytie, na nič. Máme strach,že mama kvôli bratovi, tým že tam má trvalý pobyt, príde o majetok kvôli bratovým dlhom a exekúcii. Moja otázka je,či ho mama môže odhlásiť z trvalého pobytu, ak áno, ako má postupovať? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 10.05.2014)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či mama môže prísť o majetok kvôli bratovým dlhom, tak odpoveď je, že nemôže. Majetok Vašej mamy nie je postihnuteľný exekúciou, pretože dlhy nie sú jej, ale Vášho brata, preto sa vôbec nemusíte obávať.

Pokiaľ ide o odhlásenie Vášho brata z trvalého pobytu na nehnuteľnosti Vašej mamy, tak toto je možné, nakoľko brat už nie je nezaopatrený. Matka ho môže odhlásiť z trvalého pobytu.


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom (Spoluvlastníctvo)

Zdravim.Ma vplyv dlzka manzelstva na majetok? Ak som nieco nadobudol pred manzelstvom vraj po 10tich rokoch automaticky prechadza na polovicu. Dakujem

Odpoveď: Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom

(odpoveď odoslaná: 03.01.2014)

Dobrý deň.

dĺžka trvania manželstva má vplyv na majetok, avšak nie taký, ako to píšete vo svojej otázke. Nie je pravdou, že po desiatich rokoch automatický prechádza majetok na polovicu. Pokiaľ ste vlastnili majetok pred uzatvorením manželstva, tento majetok patrí výlučne Vám. Spoločným sa stáva iba majetok, ktorý manželia nadobudli počas manželstva a zo spoločných peňazí.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako si ochrániť svoj majetok nadobudnutý pred sobášom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku