Máte
otázku?

Dedenie v prípade smrti manžela


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Dedenie v prípade smrti manžela

Chcem sa opýtať, mám určitú situáciu. S manželom sme sa vzali a spolu sme kúpili byt. Byt je napísaný na mňa aj na manžela. Manžel má z prvého manželstva dve neplnoleté deti, zatiaľ čo ja mám z prvého manželstva jedno, už dospelé dieťa. Spolu nemáme žiadne deti. Ako sa bude dediť byt v prípade mojej smrti a v prípade smrti môjho manžela?

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

Dobrý deň,

pokiaľ ste uvedený byt kúpili počas manželstva, tento byt patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V prípade úmrtia Vášho manžela, by ste automaticky z titulu bezpodielového spoluvlastníctva získali polovicu nehnuteľnosti a z druhej polovice by ste dedili jednu tretinu spolu s dvoma neplnoletými deťmi Vášho manžela. Ak by ste zomreli Vy, manžel by taktiež získal automatický jednu polovicu z titulu bezpodielového spoluvlastníctva manželov a druhá polovica by sa rozdelila medzi neho a Vaše plnoleté dieťa v rovnakom podieli.

Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, s manželom sme spolu 48 rokov. Máme tri deti. Vlastníme dom. V prípade úmrtia jedného z nás chceme, aby celý podiel domu zostal vo vlastníctve toho druhého. Ako to máme riešiť?

4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, získal som byt do osobného vlastníctva pred sobášom. Po mojej smrti dedí manželka tento byt? Máme dve dospelé deti.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 14.01.2025)

Dobrý deň,
fakt, že ste tento byt nadobudli znamená, že nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, avšak dediť sa bude štandardne. Ak by ste nezriadili žiadny závet, tak v dedičskom konaní by sa tento byt rozdelil medzi Vaše deti a manželku, tak, že každý by získal podiel o veľkosti 1/3 k celku, nakoľko deti a manžel poručiteľa dedia rovnakým dielom v prvej dedičskej skupine. Samozrejme v rámci dedičského konania by sa mohli dedičia dohodnúť aj inak, pri zohľadnení iného majetku v dedičstve.

Ak by ste chceli byt odkázať iba deťom, tak je možné to urobiť závetom. Opačný prípad, ak by ste chceli byt prenechať manželke je komplikovanejší, nakoľko deti patria k neopomenuteľným dedičom a museli by byť vydedené na základe zákonného dôvodu.


Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, s manželom vlastníme rodinný dom, každý jednu polovicu. Manžel má z predošlého manželstva dve deti. Ak by došlo k jeho úmrtiu, moja časť mi zostáva. Ako sa podelí jeho polovica domu? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 21.11.2024)

Dobrý deň, z ptázky vyplýva, že dom je v podielovom spoluvlastníctve Vás a Vášho manžela. Manžel má dve deti.

V prípade úmrtia manžela, predmetom dedičského konania nebude Váš podiel na nehnuteľnosti, ale len podiel na nahnuteľnosti, ktorý bude vo vlastníctve manžela. Zákonnými dedičmi podielu na dome budete Vy a deti Vášho manžela, všetci v rovnakom pomer k uvedenému podielu,.V dedičskom konaní je samozrejme možná aj iná dohoda všetkých dedičov, napr. tá, že Vy nadobudnete podiel manžela a budete musieť vyplatiť ustupujúcich dedičov /deti manžela/ v súčasne dohodnutej lehote, prípadne aj bez vyplatenia ustupujúcich dedičov.


Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, môj zosnulý manžel mal založený podnikateľský účet. Ako sa dedí tento účet? Po zosnulom zostala manželka a dve plnoleté deti. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 05.11.2024)

Dobrý deň,

podnikateľský účet jedného z manželov môže byť súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) len za určitých podmienok. Z judikatúry vyplýva, že ak podnik patrí obom manželom ako podnikateľom, môže byť predmetom BSM. Avšak, ak je podnikateľom len jeden z manželov a podnik slúži výhradne na výkon jeho povolania, tento podnik patrí do oddeleného vlastníctva tohto podnikajúceho manžela a nemohol by byť predmetom bezpodielového spoluvlastníctva. To znamená, že podnikateľský účet patriaci výlučne jednému manželovi, a ktorý slúži výhradne na jeho podnikateľskú činnosť, nepodlieha BSM. Je teda nevyhnutné preskúmať konkrétne okolnosti – či podnik alebo podnikateľský účet slúži len jednému z manželov alebo obom, aby sa určilo, či patrí do BSM.

Vzhľadom na uvedené, ak podnik patril iba výlučne vášmu manželovi, bude sa dediť podnikateľský účet ako celok, resp. finančné prostriedky na ňom zanechané. Naopak, ak by podnik patril Vám obom, potom predmetom dedenia by bola iba 1/2 finančných prostriedkov na na tomto podnikateľskom účte (druhá polovica by patrila výlučne vám ako manželke). Pri dedení najprv notár pristúpi k vyporiadaniu Vášho BSM až následne k predmetu dedenia - majetku patriaceho výlučne Vášmu manželovi. Ak manžel nezanechal závet, bude sa dediť v zmysle zákona, podľa prvej dedičskej skupiny. V prvej dedičskej skupine budete dediť vy ako pozostalá manželka a deti zosnulého, všetci rovným dielom. 


Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, s manželom sme prerobili dom, manžel je vlastník tejto nehnuteľnosti, ja nie som vedená na vlastníckom liste. V prípade jeho smrti mám nárok na dedenie tejto nehnuteľnosti?

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 19.10.2024)

Dobrý deň,

v prípade, ak ste nehnuteľnosť nadobudli počas manželstva patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a napriek tomu, že nie ste uvedená ako vlastník na liste vlastníctva je táto nehnuteľnosť v bezpodielovom vlastníctve manželov, preto máte na ňu nárok aj Vy. 

Podľa ust. § 143 Občianskeho zákonníka: "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."

V prípade, ak sa manžel stal vlastníkom nehnuteľnosti pred manželstvom, nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. 

V oboch prípadoch máte nárok na svoj zákonný dedičský podiel. 

Podľa ust. § 473 Občianskeho zákonníka: "(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."

Ak nehnuteľnosť patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, mali by ste nárok na 1/2 titulom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov a následne by ďalšia 1/2 podielu na nehnuteľnosti bola predmetom dedenia po manželovi.

Ak nie je nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, máte nárok na dedičský podiel podľa ust. 473 Občianskeho zákonníka. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, som 14 rokov rozvedená, ale majetok z prvého manželstva sa neriešil, len som odišla. Teraz bývalý manžel zomrel, máme dve dospelé deti. Čo ma teraz čaká? Deti dom predať nechcú. Ako sa mám zachovať, prosím poraďte mi... Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 28.09.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame nasledovnú odpoveď :

Z otýzky predpokladáme, že rodinný dom, ktorý zrejme bude predmetom dedenia, ste nadobudli spolu s nebohým manželom ako poručiteľom, počas trvania manželstva, ktoré bolo rozvedené pred 14 rokmi. Ak ste následne nespísali dohodu o vyporiadaní BSM a ani nebol podaný návrh na súd v lehote do 3 rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, potom zo zákona platí, že dom je v podielovom spoluvlastníctva bývalých manželov a tak predmetom dedenia bude len jedna polovica uvedeného domu. Zákonnými dedičmi po manželovi sú Vaše deti a jeho prípadne pozostalá nová manželka a ich spoločné deti.

Ak po Vašom rozvode manžel neuzavrel nové manželstvo a nemal ďalšie deti, zákonnými dedičmi budú Vaše dve deti a predmetom dedenia bude jedna polovica uvedeného rodinného domu.

Toto bude Vám vysvetlené resp. dedičom po manželovi v dedičskom konaní. Ak bývalý manžel nemal dlhy nad rozsah majetku v podobe aktív, treba dedičstvo prijať.

V prípade potreby resp. záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám otázku. Manžel a jeho sestra majú prepísaný rodičovský dom na oboch. Dom bol prepísaný ešte počas toho, keď sme neboli manželia. V prípade manželovej smrti, získala by som časť manželovho podielu? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 06.08.2024)

Dobrý deň,

podľa Občianskeho zákonníka, ak Váš manžel zomrie a nezanechá závet, dedenie sa bude riadiť zákonom. V prvej dedičskej skupine podľa ust. § 473 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: "V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom." Preto by ste mali ako jeho zákonná manželka nárok na dedičstvo, ktorým by bol podiel na uvedenom rodičovskom dome.

Ak by váš manžel spísal závet, môže v ňom svoj majetok rozdeliť podľa svojej vôle. Avšak, neopomenuteľnými dedičmi sú deti, ktorým musí byť daný zákonný podiel.


Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Spoluvlastním nehnuteľnosť s mojím zosnulým manželom, pričom každý z nás mal rovnaký podiel. Po jeho úmrtí dedia jeho časť jeho tri dcéry. V uznesení požadujú, aby bol dom rozdelený na polovicu, teda 50-50. Mala by som ako spoluvlastníčka mať nárok na svoju polovicu a zároveň dediť polovicu z jeho podielu? Tým pádom by môj podiel mal byť 75 % a podiel dcér 25 %. Prosím o radu, pretože tento spor sa vlečie už dva roky a bojím sa o svoje zdravie.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 13.05.2024)

Dobrý deň, ak nehnuteľnosť patrila do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, obaja manželia sú vlastníkmi celej nehnuteľnosti a nie je možné deliť majetok na polovičné podiely. Po smrti jedného z manželov príslušná časť majetku vstupuje do dedičského konania, v rámci ktorého sa vysporiada BSM, kedy polovica pripadne Vám. Druhá časť z nehnuteľnosti dedí podľa zákona alebo závetu.
Na základe informácií, ktoré poskytujete, by vaše dedičské právo mohlo viesť k rozhodnutiu, v ktorom by ste mali právo na 5/8 (vaša pôvodná polovica plus štvrtina z manželovej polovičky) a dcéry vášho manžela by spolu dedili zvyšných každá po 1/8 z majetku.

Je dôležité, aby ste sa o tejto problematike poradili s právnikom, ktorý by preskúmal všetky relevantné dokumenty a okolnosti vášho prípadu. Prečo to tak notár neberie. Je dosť možné, že nehnuteľnosť nie je v BSM. Dedičské právo môže byť zložité a závisí od mnohých konkrétnych faktorov. Ak chcete, môžeme sa na to bližšie pozrieť na konzultácii. 


Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Moja teta, sestra mojej mamy, je zbavená svojprávnosti. Je hluchonemá a roky žije v ústave. Súdom bol určený za poručníka ústav, v ktorom je umiestnená. V prípade jej smrti, budú dedičmi jej súrodenci alebo ústav ako poručník? Je slobodná a bezdetná. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 12.05.2024)

Dobrý deň, v prípade dedičstva osôb zbavených svojprávnosti a osôb, za ktoré boli schválení poručníci, sa riadiame občianskym zákonníkom Slovenskej republiky. Občiansky zákonník neobsahuje špecifické ustanovenia týkajúce sa dedičstva osôb zbavených svojprávnosti, najmä v súvislosti s tým, či ich dedičmi budú poručníci alebo rodinní príslušníci. Všeobecné pravidlá dedičského práva stanovené v občianskom zákonníku sa teda uplatnia bez ohľadu na stav osoby alebo existenciu poručníka. Poručník, hoci môže zohrávať dôležitú rolu v živote a správe majetku osoby zbavenej svojprávnosti, nie je v zásade považovaný za zákonného dediča na základe svojej role. Vo vašom prípade, ak mamina sestra nemá potomkov ani manžela/manželku, jej zákonnými dedičmi by sa stali jej surodenci alebo, v prípade ich neexistencie, ďalší blízki príbuzní podľa pravidiel stanovených v občianskom zákonníku o zákonných dedičoch. Ustav ako poručník by nebol považovaný za dediča z dôvodu svojej poručníckej funkcie. 


Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, po otcovej smrti som spolu so sestrou zdedila dom, ktorý sme pred týmto časom, konkrétne pred šiestimi rokmi, predali. Keďže som vtedy nemala vlastný bankový účet, mojím dielom z výnosu predaja boli finančné prostriedky zaslané na účet manžela. Ten sme spoločne používali aj v tom zmysle, že naň chodila aj moja výplata. Nedávno manžel zomrel a notársky úrad, ktorý ma pozval na dedičské konanie, trvá na tom, že peniaze získané z predaja domu sú súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) a stanú sa predmetom dedenia, pretože boli zaslané na manželov účet a nie na môj osobný účet. Som držiteľkou rozhodnutia o dedičstve aj kúpno-predajnej zmluvy. Je postup úradu správny? Ďakujem za vašu pomoc.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 08.05.2024)

Dobrý deň, podľa § 143 Občianskeho zákonníka, veci získané dedičstvom alebo darom sú z bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) vylúčené. Týka sa to všetkého, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, a ďalších špecifických výnimiek. V prípade, že peniaze z predaja domu, ktorý ste sestrou zdedili, boli poslané na účet manžela, tieto prostriedky by majú byť vylúčené z BSM, keďže ide o peniaze získané dedičstvom. Aj keď boli poslané na manželov účet, dôležitá je pôvodnosť týchto prostriedkov. Vzhľadom na skutočnosť, že ste tieto peniaze zdedili, nie je postup notárskeho úradu považovať ich za súčasť BSM a predmet dedičstva po Vašom manželovi správny. Ak máte rozhodnutie o dedičstve a kúpno-predajnú zmluvu, tieto dokumenty by mali slúžiť ako dôkaz o pôvode prostriedkov. Určite sa bráňte, dokazovať musíte vy. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.