Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie v prípade smrti manžela


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Dedenie v prípade smrti manžela

Chcem sa opýtať, mám určitú situáciu. S manželom sme sa vzali a spolu sme kúpili byt. Byt je napísaný na mňa aj na manžela. Manžel má z prvého manželstva dve neplnoleté deti, zatiaľ čo ja mám z prvého manželstva jedno, už dospelé dieťa. Spolu nemáme žiadne deti. Ako sa bude dediť byt v prípade mojej smrti a v prípade smrti môjho manžela?

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

Dobrý deň,

pokiaľ ste uvedený byt kúpili počas manželstva, tento byt patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V prípade úmrtia Vášho manžela, by ste automaticky z titulu bezpodielového spoluvlastníctva získali polovicu nehnuteľnosti a z druhej polovice by ste dedili jednu tretinu spolu s dvoma neplnoletými deťmi Vášho manžela. Ak by ste zomreli Vy, manžel by taktiež získal automatický jednu polovicu z titulu bezpodielového spoluvlastníctva manželov a druhá polovica by sa rozdelila medzi neho a Vaše plnoleté dieťa v rovnakom podieli.

Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám otázku. Manžel a jeho sestra majú prepísaný rodičovský dom na oboch. Dom bol prepísaný ešte počas toho, keď sme neboli manželia. V prípade manželovej smrti, získala by som časť manželovho podielu? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 06.08.2024)

Dobrý deň,

podľa Občianskeho zákonníka, ak Váš manžel zomrie a nezanechá závet, dedenie sa bude riadiť zákonom. V prvej dedičskej skupine podľa ust. § 473 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: "V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom." Preto by ste mali ako jeho zákonná manželka nárok na dedičstvo, ktorým by bol podiel na uvedenom rodičovskom dome.

Ak by váš manžel spísal závet, môže v ňom svoj majetok rozdeliť podľa svojej vôle. Avšak, neopomenuteľnými dedičmi sú deti, ktorým musí byť daný zákonný podiel.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Spoluvlastním nehnuteľnosť s mojím zosnulým manželom, pričom každý z nás mal rovnaký podiel. Po jeho úmrtí dedia jeho časť jeho tri dcéry. V uznesení požadujú, aby bol dom rozdelený na polovicu, teda 50-50. Mala by som ako spoluvlastníčka mať nárok na svoju polovicu a zároveň dediť polovicu z jeho podielu? Tým pádom by môj podiel mal byť 75 % a podiel dcér 25 %. Prosím o radu, pretože tento spor sa vlečie už dva roky a bojím sa o svoje zdravie.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 13.05.2024)

Dobrý deň, ak nehnuteľnosť patrila do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, obaja manželia sú vlastníkmi celej nehnuteľnosti a nie je možné deliť majetok na polovičné podiely. Po smrti jedného z manželov príslušná časť majetku vstupuje do dedičského konania, v rámci ktorého sa vysporiada BSM, kedy polovica pripadne Vám. Druhá časť z nehnuteľnosti dedí podľa zákona alebo závetu.
Na základe informácií, ktoré poskytujete, by vaše dedičské právo mohlo viesť k rozhodnutiu, v ktorom by ste mali právo na 5/8 (vaša pôvodná polovica plus štvrtina z manželovej polovičky) a dcéry vášho manžela by spolu dedili zvyšných každá po 1/8 z majetku.

Je dôležité, aby ste sa o tejto problematike poradili s právnikom, ktorý by preskúmal všetky relevantné dokumenty a okolnosti vášho prípadu. Prečo to tak notár neberie. Je dosť možné, že nehnuteľnosť nie je v BSM. Dedičské právo môže byť zložité a závisí od mnohých konkrétnych faktorov. Ak chcete, môžeme sa na to bližšie pozrieť na konzultácii. 


Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Moja teta, sestra mojej mamy, je zbavená svojprávnosti. Je hluchonemá a roky žije v ústave. Súdom bol určený za poručníka ústav, v ktorom je umiestnená. V prípade jej smrti, budú dedičmi jej súrodenci alebo ústav ako poručník? Je slobodná a bezdetná. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 12.05.2024)

Dobrý deň, v prípade dedičstva osôb zbavených svojprávnosti a osôb, za ktoré boli schválení poručníci, sa riadiame občianskym zákonníkom Slovenskej republiky. Občiansky zákonník neobsahuje špecifické ustanovenia týkajúce sa dedičstva osôb zbavených svojprávnosti, najmä v súvislosti s tým, či ich dedičmi budú poručníci alebo rodinní príslušníci. Všeobecné pravidlá dedičského práva stanovené v občianskom zákonníku sa teda uplatnia bez ohľadu na stav osoby alebo existenciu poručníka. Poručník, hoci môže zohrávať dôležitú rolu v živote a správe majetku osoby zbavenej svojprávnosti, nie je v zásade považovaný za zákonného dediča na základe svojej role. Vo vašom prípade, ak mamina sestra nemá potomkov ani manžela/manželku, jej zákonnými dedičmi by sa stali jej surodenci alebo, v prípade ich neexistencie, ďalší blízki príbuzní podľa pravidiel stanovených v občianskom zákonníku o zákonných dedičoch. Ustav ako poručník by nebol považovaný za dediča z dôvodu svojej poručníckej funkcie. 


Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, po otcovej smrti som spolu so sestrou zdedila dom, ktorý sme pred týmto časom, konkrétne pred šiestimi rokmi, predali. Keďže som vtedy nemala vlastný bankový účet, mojím dielom z výnosu predaja boli finančné prostriedky zaslané na účet manžela. Ten sme spoločne používali aj v tom zmysle, že naň chodila aj moja výplata. Nedávno manžel zomrel a notársky úrad, ktorý ma pozval na dedičské konanie, trvá na tom, že peniaze získané z predaja domu sú súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) a stanú sa predmetom dedenia, pretože boli zaslané na manželov účet a nie na môj osobný účet. Som držiteľkou rozhodnutia o dedičstve aj kúpno-predajnej zmluvy. Je postup úradu správny? Ďakujem za vašu pomoc.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 08.05.2024)

Dobrý deň, podľa § 143 Občianskeho zákonníka, veci získané dedičstvom alebo darom sú z bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) vylúčené. Týka sa to všetkého, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, a ďalších špecifických výnimiek. V prípade, že peniaze z predaja domu, ktorý ste sestrou zdedili, boli poslané na účet manžela, tieto prostriedky by majú byť vylúčené z BSM, keďže ide o peniaze získané dedičstvom. Aj keď boli poslané na manželov účet, dôležitá je pôvodnosť týchto prostriedkov. Vzhľadom na skutočnosť, že ste tieto peniaze zdedili, nie je postup notárskeho úradu považovať ich za súčasť BSM a predmet dedičstva po Vašom manželovi správny. Ak máte rozhodnutie o dedičstve a kúpno-predajnú zmluvu, tieto dokumenty by mali slúžiť ako dôkaz o pôvode prostriedkov. Určite sa bráňte, dokazovať musíte vy. 


Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, môj manžel zomrel. Dom, ktorý sme kúpili ešte pred naším manželstvom, bol v pôvodnom stave a vlastníkom bol môj manžel. Rok po našom svadbe sme dom začali prerábať. Máme spolu jedného syna, ktorý má päť rokov. Ako je to s dedičstvom v takomto prípade? Aj auto bolo zakúpené pred svadbou.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 08.05.2024)

Dobrý deň, vo vašom prípade paltí, že vzhľadom na skutočnosť, že dom a aj motorové vozidlo boli nadobudnuté manželom pred uzatvorením manželstva, tieto boli v jeho výlučnom vlastníctve a teda nespadajú do bezpodielového spoluvlastníctva manželov /ďalej len "BSM"/.

Vzhľadom na uvedené, k vyporiadaniu tohto domu a motor. vozidla, ktoré nepatria do BSM v dedičskom konaní nedôjde. Dedičmi uvedeného domu a motor. vozidla budete vy spolu s vašim synom ako potomkom vášho manžela a to v rovnakom pomere k celku v zmysle ust. § 473 Občianskeho zákonníka. Ostatný majetok, ktorý ste nadobudli počas manželstva bude predmetom vyporiadania BSM, kde Vy ako pozostalá manželka nadobudnete 1/2 a druhá polovica bude predmetom dedenia, kde nadobudnute zákonný podiel v pomere 1/4 k celku a rovnako aj Váš syn 1/4 v pomere k celku.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, môj manžel mi prostredníctvom darovacej zmluvy daroval byt. Máme spolu jedno dieťa a ja mám ešte jedno dieťa z prvého manželstva. Kto bude dediť byt po mojej smrti?

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 07.05.2024)

Dobrý deň, v prípade, ak zomriete bez zanechania závetu, bude dediť Váš manžel a deti rovným dielom. Ak máte záujem o inú úpravu dedenia, odporúčam Vám spísať závet.


Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, manžel mi venoval byt prostredníctvom darovacej zmluvy. Máme spolu jedno dieťa a ja mám ešte jedno dieťa z môjho prvého manželstva. Kto bude dedičom bytu po mojej smrti?

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 05.05.2024)

Dobrý deň, dedenie po Vašej smrti sa bude riadiť zásadami dedenia podľa Občianskeho zákonníka. 

V prípade Vášho úmrtia sa byt, ktorý ste získali darovaním rozdelí medzi Vašich dedičov. Vaši dediči by teda boli Vaše deti a manžel. 

Je dôležité spomenúť, že ak existuje závet, môže prerozdeľovanie majetku vychádzať z konkrétnych požiadaviek zosnulého uvedených v závet, napríklad dediť môžu len deti, ak to tak v záveti určíte. 


Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, sme manželia už 5 rokov a pred tromi rokmi sme si kúpili byt, ktorý je zapísaný na obidvoch z nás. Nemáme spoločné deti. Môj manžel má z prvého manželstva dospelého syna a neplnoletú dcéru. Po rozvode preniesol svoj podiel na nehnuteľnosti na svoje deti prostredníctvom darovacej zmluvy. Nejačno od kedy, ale nehnuteľnosť bol nedávno predaná a deti dostali svoj podiel. Mám otázku, v prípade úmrtia môjho manžela alebo v prípade môjho úmrtia, kto zdedí našu nehnuteľnosť? Je možné napísať testament ešte pred smrťou? Aký typ závetu by sme mali zvoliť s ohľadom na náš spoločný majetok? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 05.03.2024)

Dobrý deň,

samozrejme môžete spísať testament (závet), avšak treba upozorniť na to, že váš manžel nemôže vylúčiť závetom z dedenia svoje vlastné deti, takýto závet by bol ľahko napadnuteľný, nakoľko deti sú v zmysle zákona neopomenuteľnými dedičmi, tieto je možné jedine vydediť listinou o vydedení z niektorého zo zákonných dôvodov. V opačnom prípade, ak by sa stalo, že manžel by zriadil závet, ktorým by odkázal svoj majetok inej osobe než svojim deťom a tieto by súčasne nevydedil, deti sa môžu na dedičkom konaní domáhať svojho zákonného podielu, čo je v prípade plnoletých detí 1/2 zákonného dedičského podielu, ktorý by im patril, ak by závet nebol poručiteľom zriadený. V prípade maloletých detí, tieto majú v takomto prípade nárok na celý zákonný dedičský podiel. 


Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý večer. S manželom sme sa vzali v roku 2022. Oboje sme predtým boli rozvedení. Po jeho rozvode nemal manžel vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). Má dom, ktorý zdedil po svojom otcovi, ale zatiaľ nedosiahol právne uznanie, že je jeho vlastníkom. Spoločne sme dom rekonštruovali – on prispel financiami a moje deti i ja sme mu s rekonštrukciou pomáhali. V tom čase ešte nebol rozvedený. Ja som vlastníčkou svojho domu. Chcela by som vedieť, ako bude prebiehať dedičské konanie v prípade smrti jedného z nás. Bude manžel dediť z môjho domu, alebo naopak, budem ja dediť z jeho domu? Manžel má z prvého manželstva troch dospelých detí. Ďakujem za odpoveď. Ako dôchodkyňa si nemôžem dovoliť právnika a veľmi by mi pomohla Vaša radami. Mám obavy, lebo ľudia ma znepokojujú, že by som si mala tento stav riešiť.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 16.01.2024)

Dobrý deň,  v prípade smrti jedného z Vás, dedičské konanie prebehne nasledovne: Ak zanikne manželstvo smrťou jedného z manželov, vyporiada sa bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v rámci dedičského konania po zosnulom. To znamená, že všetok majetok, ktorý ste spolu nadobudli počas manželstva (t.j. bezpodielové spoluvlastníctvo), bude predmetom dedičského konania. Ak sa manželstvo zaniklo smrťou, pozostalý manžel a dediči môžu bezpodielové spoluvlastníctvo vyporiadať dohodou, ktorá môže byť uzavretá písomne alebo ústne do zápisnice, a táto dohoda musí byť schválená súdom.

 

Čo sa týka osobného majetku, ktorý patrí každému z Vás zvlášť (napríklad Váš dom, ktorý je vo Vašom osobnom vlastníctve), ten bude predmetom dedičského konania po vás alebo vašom manželovi, v závislosti od toho, kto zomrie. Dedičmi tohto majetku sú najprv pozostalý manžel a deti, pričom ak neexistuje závet, dedí sa podľa zákonných podielov.

 

Váš prípad je špecifický tým, že manžel nemal vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo s bývalou manželkou, a "jeho" dom je dedičstvom po jeho otcovi. Ak nebol formálne prevedený na manžela, môže byť právne stále považovaný za súčasť dedičstva po jeho otcovi, a to môže mať vplyv na dedičské konanie. V takom prípade je dôležité zistiť, kto sú právni dediči tohto domu. Ak je váš manžel právnym dedičom a dom sa stal jeho výlučným vlastníctvom, potom by po jeho smrti vstúpil do dedičského konania ako jeho majetok.

Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete viac informácií, neváhajte sa opýtať. Nestíhame odpovedať na všetky otázky, ale snažíme sa ich zodpovedať ľudom čo najviac. 


Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie v prípade smrti manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, z Vašej predchádzajúcej odpovede som sa dozvedela, že aj keď každý z nás vlastní nehnuteľnosť nadobudnutú pred uzavretím manželstva, v prípade smrti jedného z nás má druhý manžel nárok na časť dedičstva zo spomínanej nehnuteľnosti toho druhého. Chcem sa opýtať, ako by to bolo v prípade, keby sme časť nehnuteľnosti zdedili. V prípade našej smrti, majú na zdedený podiel nárok moje deti alebo jeho deti po otcovi, respektíve po mne? Táto vec nám nie je jasná. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti manžela

(odpoveď odoslaná: 12.01.2024)

Dobrý deň,
v tomto prípade treba rozlišovať medzi inštitútmi dedenia a bezpodielovým spoluvlastníctvom manželov (BSM). Po Vašom sobáši vzniklo BSM. Majetok, ktorý každý z Vás nadobudol predtým patrí do výlučného vlastníctva Vás a Vášho manžela. Majetok, ktorý ste nadobudli po uzatvorení manželstva patrí do BSM s výnimkou vecí, uvedených v ust. § 143 Občianskeho zákonníka, napríklad vecí nadobudnutých dedením alebo darom.

Ak by jeden z manželov zomrel, tak by sa najprv vyporiadalo BSM, a následne by sa pristúpilo k dedeniu. Na polovicu vecí z BSM by mal nárok pozostalý manžel, pričom druhá polovica majetku by bola predmetom dedenia. Vo vzťahu k majetku, ktorý by bol predmetom dedenia, tento by sa rozdelil buď podľa závetu, ak by ho manžel poručiteľ zriadil alebo v prípade, ak by závet zriadený nebol, tak by sa dedilo podľa zákona. V prvej dedičskej skupine sa nachádzajú deti poručiteľa a jeho manžel. Tieto osoby by si dedičstvo rozdelili rovnakým dielom. Manžel je však v praxi sčasti zvýhodnený, nakoľko mu patrí aj polovica vecí z BSM a následne dedí rovnaký diel zo zvyšku ako deti. Dedičia sa však môžu v dedičskom konaní dohodnúť aj inak. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie v prípade smrti manžela" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.