'

Majetok pred a po svadbe


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 21. 1. 2017

Otázka: Majetok pred a po svadbe

Dobry den, prosim o radu. Som majitelkou nehnutelnosti, ktoru som nadobudla za slobodna. Po uzavreti manzelstva planujem byt prenajimat. Budu prijmy z prenajmu rozdelene aj buducemu manzelovi automaticky na polovicu? V pripade predaja, tiez sa rozdelí suma na polovicu? Druha oblast sa tyka domu. S partnerom sme spolu kupili vacsi byt, novostavbu (obaja este za slobodna), ktory bude skolaudovany zrejme az po svadbe. Tento byt je financovany hypotekou, kde ja budem splacat 30%, buduci manzel zvysok. Zmeni sa rozdelenie financovania po svadbe automaticky na polovicu? Definicia % podielu pocas celej doby splacania je urobena v kupnej zmluve. Je záväzná táto? Alebo po uzavreti manzelstva budem musiet platit polovicu splatky? V zmluve je tiez, ze som 50% majitelka noveho bytu, 50% buduci manzel. Co sa stane v pripade, ze buduci manzel prestane splacat hypoteku? Budem musiet ja platit aj jeho cast, ci len 30%? On je hlavny ziadatel. Dakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Dobrý deň príjmy z prenájmu nehnuteľnosti patriacej len jednému z manželov sú príjmom BSM a preto sú spoločné. Pokiaľ by ste však predávali uvedenú nehnuteľnosť, príjem z predaja by bol iba Váš.

Pokiaľ ide o nadobudnutý byt, tak v tomto prípade okamihom, keď ste vstúpili do manželstva, platíte úver spoločne, teda zo spoločných príjmov. V BSM platí, že príjem jedného z manželov je aj príjmom druhého manžela. Ak ste v banke spoludlžníci, nie je rozhodujúce kto je hlavný a kto je vedľajší spoludlžník pretože zákon pozná iba spoludlžníkov (nie hlavného a vedľajšieho). Voči banke ste obaja zaviazaní určite spoločne a nerozdielne, preto ak by manžel prestal platiť úver, museli by ste ho splácať Vy.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Som vdova. On daroval dvojizbový byt svojim deťom z prvého manželstva, ale ten byt manžel zdedil po svojich rodičoch a akonáhle manžel zomrel jeho dcéra ma hneď z bytu vyhodila a zrušila mi aj trvalý pobyt. Spravila zo mňa bezdomovkyňu mala na to právo? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.11.2018)

Dobrý deň,

ak manžel zdedil byt, potom tento byt nepatril do BSM, ale do jeho výlučného majetku. Tým pádom mohol o jeho právnom osude rozhodovať samostatne. Ak sa ho rozhodol darovať deťom, potom je to právne v poriadku. Ak v byte nemáte zriadené právo doživotného užívania, či platnú nájomnú zmluvu (nestačí bývanie tzv. na dobré slovo), potom nemáte nárok na to, tento byt užívať a dcéra manžela má právo žiadať, aby ste odišli.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, pred svadbou som vlastnila 2 byty, ktoré by som chcela predať a kúpiť jeden väčší byt. Tento nový byt bude iba mojim majetkom, nakoľko použijem iba peniaze z predaja mojich dvoch bytov? Vopred ďakujem s pozdravom.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.10.2018)

Dobrý deň,

presne tak, ako uvádzate. V zmysle judikatúry totiž ide len o transformáciu majetku. Vy transformujete majetok (byty) na financie, ktoré patria do výlučného majetku a tie zase na iný byt. Tento byt by mal byť podľa judikatúry vo Vašom výlučnom vlastníctve. Ak by sa však na kúpu použila čo i len časť spoločných peňazí, už by byt patril do BSM.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Takže ak som správne čítal všetok majetok nadobudnutý pred svadbou patrí danej osobe. Čo ak prišiel zápis z katastra až po svadbe ale návrh na podanie bol ešte pred svadbou? Po mojej smrti dedí syn a manželka aký je podiel a čo ak zomrieme obaja a ona ma ešte ďalšie dieťa, ktoré ja nemám osvojené dedí niečo to dieťa, keď všetok majetok bol nadobudnutý pred sobášom? A pri rozvode sa majetok nadobudnutý v manželstve delí, aj keď príjem mal iba jeden, ktorý to logicky všetko platil?

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.10.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o nehnuteľnosť, treba vychádzať z Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda až povolením vkladu zo strany katastra. Ak teda kataster rozhodol až po uzavretí manželstva, bude nehnuteľnosť patriť do BSM. Dedenie sa spravuje osobitným režimom. Tam nezáleží na tom, kedy ste nadobudli majetok. Manželka by dedila so synom buď podľa závetu, alebo zákonných podielov všetok majetok, teda aj ten, ktorý ste nadobudli pred manželstvom. Najskôr by sa však vyporiadalo BSM a zvyšok majetku by dedila manželka a syn. Ak by ste zomreli Vy, jej dieťa, ktoré nie je Vaše by nededilo, pretože nie je Vašim potomkom. V režime BSM sa nerobí rozdiel medzi tým, kto má príjem. Príjem napr. zo zamestnania jednoducho patrí obom manželom. Pri vyporiadaní BSM sa však prihliada na to (a podľa toho sa určujú aj podiely) kto sa ako pričinil o nadobudnutie majetku. Tu by sa mohlo zohľadniť, že ste väčšinu majetku nadobudli Vy, a preto pri vyporiadaní máte nárok na väčší podiel.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Môj otec sa v lete zosobášil s jeho dlhoročnou partnerkou. Obaja sú vlastníkmi bytov, ktoré samozrejme boli nadobudnuté ešte pred svadbou. Ako to bude s dedičstvom týchto bytov? Z jej bytu len jej deti a z otcovho len ja s bratom, alebo sa to potom všetko domieša? Bola by potrebná nejaká písomná dohoda? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.09.2018)

Dobrý deň,

ak nadobudli byty ešte pred manželstvom, potom patria len tomu ktorému manželovi. Manžel však dedí spoločne s deťmi poručiteľa. To znamená, že ak by napr. zomrel otec, dedili by jeho deti a manželka. Manželkine deti (ak nie sú ich spoločné) by po ňom nededili. To isté platí aj v prípade smrti jeho manželky.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Manželka bola v byte počas mojej neprítomnosti, pobrala všetku dokumentaciu aj moje papiere, bločky záručné listy od nakúpených spotrebičov. Mohol som v takomto prípade vymeniť zámok? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.05.2018)

Dobrý deň, ak je to spoločný byt, tak aj ona ma mať právo prístupu k bytu. Ak by ste vymenili zámok, mohla by sa domáhať prístupu. Ak sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť na užívaní bytu, na návrh jedného z nich rozhodne súd o dispozícii s bytom. Tie doklady, ktoré Vám zobrala môžete žiadať vrátiť späť. Ak to neurobí, podajte na ňu trestné oznámenie, nech existuje dôkaz, že ich zobrala.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na čo mám nárok, keď sme kúpili spoločne s partnerkou byt a neskôr sme sa zosobášili po prerabke bytu. Úver aj byt je písaný na ňu. Chceme sa rozviesť. Neviem, či figurujem ako spoludlžník v úverovej zmluve. Mám alebo nemám nárok aj na zakúpené veci. Všetko nové sme kupovali. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.05.2018)

Dobrý deň, najskôr si v banke zistite, či ste evidovaný ako dlžník. Pokiaľ sa byt nadobudol pred manželstvom a vy nie ste uvedený ako vlastník respektíve spoluvlastník bytu, potom nemáte nárok na tento byt. Toto sa netýka hnuteľných vecí, ktoré ste nadobudli spoločne. Hnuteľné veci nadobudnuté pred manželstvom sú v podielovom spoluvlastníctve. Veci nadobudnuté počas manželstva sú v bezpodielovom spoluvlastníctve. Obe tieto spoluvlastníctva je možné vysporiadať. To znamená, že ak by si tieto veci nechala manželka, budete mať nárok na vyplatenie. Ešte jedna poznámka: Pokiaľ by ste neboli vedený ako dlžník na úver a manželka si ho zobrala ešte pred sobášom a zároveň ho splácali počas manželstva, budete mať nárok na vyplatenie polovice každej jednej splátky, ktorú manželka na svoj úver zaplatila počas manželstva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Som majiteľkou dvojizbového bytu v Komárne. Teraz sa chystám vydať na Slovensku, ale môj partner je Nemec. Keby som zomrela ten byt by zdedil len môj syn alebo aj on? On má dve deti, ktoré sú u matky (bývalej kamarátky - oni sa nevzali). Platí v Nemecku 700 euro na deti. Keby on zomrel, musela by som ja tiež platiť na jeho deti voľačo v Nemecku? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.05.2018)

Dobrý deň. Podľa nášho právneho poriadku dedia v prvej dedičskej skupine poručiteľove deti a manžel. Vo Vašom prípade by teda po Vašej smrti dedil Váš syn a Váš manžel.

Čo sa týka detí Vášho bývalého partnera, ku ktorým si plní svoju vyživovaciu povinnosť, v tomto smere nevidím dôvod, pre ktorý by ste v prípade jeho smrti mali platiť výživné jeho deťom Vy. Z pohľadu práva Vás k deťom Vášho budúceho manžela neviaže biologická a ani iná väzba, z ktorej by bolo možné voči Vám vyvodzovať vyživovaciu povinnosť k týmto deťom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím vlastním nehnuteľnosť v Bratislave a idem sa vydávať. Závetom pred svadbou by som chcela odkázať majetok jedinému synovi po mojej smrti. Môžem po uzavretí manželstva túto nehnuteľnosť ešte predať a kúpiť inú. Stále bude patriť synovi? Alebo musím potom závet ešte po kúpe inej nehnuteľnosti ešte meniť? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: Advokát (Trnava) (odpoveď odoslaná: 21.08.2017)

Dobrý deň, ak počas svojho života nehnuteľnosť označenú v závete predáte a zaobstaráte novú, budete musieť spraviť nový závet. Závetom totiž môžete disponovať iba takým majetkom, ktorý máte vo svojom vlastníctve. Tzn. že pre prípad Vašej smrti nie je možné disponovať majetkom, ktorý už nevlastníte, a ani majetkom, ktorý ešte nevlastníte. Z toho dôvodu, ak dôjde k zmene nehnuteľnosti, prípadne Vášho iného majetku (či už predajom, kúpou, darovaním...) vždy bude potrebné, aby sa to premietlo aj do Vášho závetu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk