Majetok pred a po svadbe


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Majetok pred a po svadbe

Dobry den, prosim o radu. Som majitelkou nehnutelnosti, ktoru som nadobudla za slobodna. Po uzavreti manzelstva planujem byt prenajimat. Budu prijmy z prenajmu rozdelene aj buducemu manzelovi automaticky na polovicu? V pripade predaja, tiez sa rozdelí suma na polovicu? Druha oblast sa tyka domu. S partnerom sme spolu kupili vacsi byt, novostavbu (obaja este za slobodna), ktory bude skolaudovany zrejme az po svadbe. Tento byt je financovany hypotekou, kde ja budem splacat 30%, buduci manzel zvysok. Zmeni sa rozdelenie financovania po svadbe automaticky na polovicu? Definicia % podielu pocas celej doby splacania je urobena v kupnej zmluve. Je záväzná táto? Alebo po uzavreti manzelstva budem musiet platit polovicu splatky? V zmluve je tiez, ze som 50% majitelka noveho bytu, 50% buduci manzel. Co sa stane v pripade, ze buduci manzel prestane splacat hypoteku? Budem musiet ja platit aj jeho cast, ci len 30%? On je hlavny ziadatel. Dakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Dobrý deň príjmy z prenájmu nehnuteľnosti patriacej len jednému z manželov sú príjmom BSM a preto sú spoločné. Pokiaľ by ste však predávali uvedenú nehnuteľnosť, príjem z predaja by bol iba Váš.

Pokiaľ ide o nadobudnutý byt, tak v tomto prípade okamihom, keď ste vstúpili do manželstva, platíte úver spoločne, teda zo spoločných príjmov. V BSM platí, že príjem jedného z manželov je aj príjmom druhého manžela. Ak ste v banke spoludlžníci, nie je rozhodujúce kto je hlavný a kto je vedľajší spoludlžník pretože zákon pozná iba spoludlžníkov (nie hlavného a vedľajšieho). Voči banke ste obaja zaviazaní určite spoločne a nerozdielne, preto ak by manžel prestal platiť úver, museli by ste ho splácať Vy.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Nemáme predmanželsku zmluvu a chcem kúpiť dom peniaze dať svoje a zobrať si aj úver len na seba a nechcem, aby mu patril ten dom. Čo robiť? Ako to urobiť, aby nemohol s ním nič robiť a ani po rozvode ak by k tomu došlo, aby mu to nepatrilo. Poraďte čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.09.2020)

Dobrý deň,
v zmysle príslušnej judikatúry, ak je počas trvania manželstva nadobudnutá vec (aj nehnuteľnosť) iba za majetok (peniaze) jedného z manželov, patrí táto vec do výlučného vlastníctva tohto manžela.

Aby ste však predišli prípadným súdnym sporom v budúcnosti, odporúčame Vám k tomuto domu spísať notársku zápisnicu, ktorou zúžite Vaše BSM k domu aj k úveru tak, že tieto nebudú patriť do BSM. Ak by v budúcnosti aj podal žalobu, v ktorej by chcel zahrnúť aj tento dom, postačilo by Vám predložiť notársku zápisnicu na vyvrátenie jeho tvrdení.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je možné, že jeden z manželov je majiteľom bytovej jednotky jediným vlastníkom na LV, ktorá bola odkúpená a prerobená od cudzej osoby kúpnopredajnou zmluvou počas trvania manželstva. Chcem vedieť ako by to bolo v prípade úmrtia jedného z manželov. Za objasnenie ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.08.2020)

Dobrý deň,
je možné, že na kúpnej zmluve bol uvedený ako kupujúci iba jeden z manželov. Takýto zápis vlastníckeho práva na katastri nehnuteľností však automaticky nemusí znamenať, že vec nepatrí do BSM. Ak totiž tento manžel použil spoločné prostriedky na kúpu nehnuteľnosti, tá bude patriť do BSM. To, či patrí alebo nepatrí do BSM bude predmetom dokazovania v rámci dedičské konania, prípadne skôr v konaní o vyporiadanie BSM počas života oboch manželov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím Vás vedeli by ste mi povedať, či by som mala nárok na byt, ktorý môj manžel nadobudol pred svadbou v prípade jeho smrti? Zobrali sme sa pred rokom a nemáme deti. Môžu byt zdediť jeho rodičia ak s nami nezdieľajú spoločnú domácnosť. Ďakujem!

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.08.2020)

Dobrý deň,

áno. V prípade jeho smrti, a ak v čase jeho smrti nebudete mať žiadne deti, bude sa dediť podľa druhej dedičskej skupiny. V tejto dedičskej skupine dedí pozostalý manžel (najmenej polovicu) a rodičia poručiteľa.

Ak však chcete zabrániť tomu, aby jeho rodičia dedili a nemáte a nebudete mať žiadne deti, postačuje ak zriadi závet, v ktorom odkáže celý majetok Vám. Nakoľko nemá neopomenuteľných dedičov (deti), závet bude platný a v budúcnosti zdedíte celý jeho majetok.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, priateľ po častiach skupuje podiely na jednej parcele, parcelu vlastní niekoľko vlastníkov, teraz sme sa zosobášili je možné, aby kúpil ďalšie podiely z parcely bez toho, aby som na LV figurovala ja ako manželka? Ak by som s tým aj súhlasila? Keď by sme to nechceli dať do BSM?

Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.08.2020)

Dobrý deň,

áno, je to možné. Je potrebné, aby ste s manželom navštívili notára, ktorý vyhotoví aj notársku zápisnicu, v rámci ktorej sa zúži rozsah BSM o nadobúdanie nehnuteľností (notári to robia aj jednotlivo pre konkrétne nehnuteľnosti). Príslušný katastrálny odbor potom podľa dohody zapíše nehnuteľnosť len na Vášho manžela. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa poradiť, mám nejaké našetrené peniaze zo zahraničia, a v prípade sobáša by tieto peniaze nadobudnuté pred sobášom nepatrili do spoločného majetku manželov? Ďalšia vec je, keby pred svadbou priateľ kúpi byt a zoberie na seba úver, a chce byť výlučný vlastník, nebola by som spoluvlastníčka bytu, a ak by som chcela ňou chcela byť, čo mám pre to urobiť o akú zmluvu / dodatok by som mala požiadať? Taktiež, keď má priateľ dlhy, nebudú sa na mňa vzťahovať po svadbe? Ako mám tomu predísť alebo ako sa mám chrániť? Je dobré mať spoločný byt v prípade, keď je priateľ dlžníkom, alebo je lepšie, aby vlastnil byt iba on? V prípade choroby alebo úmrtia aký je postup s bytom, ktorý vlastní len jeden z partnerov/manželov, ako sa vysporiadava tento majetok?

Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.08.2020)

Dobrý deň,


bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vzniká dňom uzavretia manželstva. Úspory, ktoré nadobudol jeden z manželov pred uzavretím manželstva ostávajú v jeho výlučnom vlastníctve.

Čo sa týka bytu, ak by ho priateľ kúpil pre uzavretím manželstva, bol by v jeho vlastníctve. Ak sa s priateľom neskôr dohodnete, môže vám darovať spoluvlastnícky podiel vo výške 1/2. Pri úvere môžete uzavrieť zmluvu o pristúpení k záväzku a oznámiť to banke alebo jednoduchšie je prísť do banky a banka to s vami vybaví. Toto by som ale navrhoval ošetriť v zmluve.

Ak ide o dlhy spred manželstva, tak exekútor môže vymáhať dlhy len od priateľa, teda nemôže siahnuť na majetok, ktorý je vo vašom vlastníctve. Avšak môže siahnuť na byt, ktorý je v priateľovom vlastníctve alebo na jeho podiel v spoluvlastníctve.

Hodnota bytu pravdepodobne vzrastie, tak by bolo dobre, ak by ste boli vlastníčkou aj vy.

V prípade úmrtia, ak byt vlastní jeden z manželov tak by ste ako jeho manželka mali právo dediť v 1. dedičskej skupine. Ak by ste mali však deti a majetok by v závete odkázal im, tak by ste nededila. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, ako je to s dedením, konkrétne - rod. dom po rodičoch získala moja teta ešte za slobodna, vydala sa asi po 10 rokoch, manželstvo bolo bezdetné. Zomrela ako prvá. Bolo v poriadku, že pri dedičskom konaní nebol kontaktovaný nikto z jej žijúcich súrodencov? A všetko zdedil manžel. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.07.2020)

Dobrý deň,
v prípade, ak nezanechala závet, dedí sa podľa zákona. Ak nemali deti, potom v druhej dedičskej skupine dedí manžel a rodičia. Vyplýva to z § 474 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Ak neboli prizvaní súrodenci, je to podľa môjho právneho názoru v poriadku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Chcela by som sa, prosím, opýtať ohľadne vlastníctva nehnuteľnosti. Chceme predávať s manželom byt a potrebujem si ozrejmiť určite veci.

Kým bol manžel slobodný, tak začal proces s bankou a úverom, podpísal rezervačnú zmluvu a zaplatil zálohu za byt. Bola pripravená kúpna zmluva na byt i návrh na vklad do katastra, čisto len na jeho meno. Avšak vtedy došlo k uzavretiu nášho manželstva a muž podpísal kúpnu zmluvu 5 dni po svadbe. Tým pádom som aj ja ako manželka vlastník bytu? Keď ho ideme predávať, tak aj moje meno musí byt na kúpnej zmluve? Nevadí ak v katastri v liste vlastníctve nie som ja spomenutá? A manžel tam ma podiel, že 1/1. Netreba s tým nič urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.04.2020)

Dobrý deň prajem,

v tomto prípade ste sa aj Vy stali vlastníkom bytu, hoci na liste vlastníctva nie ste uvedená, podľa Občianskeho zákonníka ste vlastník pretože podľa § 143 V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Na zmluve nemusíte byť uvedená, avšak odporúčam dať manželovi písomný súhlas, že s predajom súhlasíte a kópiu dať aj kupujúcemu, nakoľko hoci formálne vlastník nie ste (na LV) tak podľa občianskeho práva ste a na prevod vlastníctva veci, ktorá je v BSM je potrebný súhlas druhého manžela, ak nejde o bežnú vec, čo v prípade predaja nehnuteľnosti nejde. 

Ak by ste boli na zmluve aj Vy, kataster by to s najväčšou pravdepodobnosťou odmietol zapísať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, keď začneme stavať dom pred svadbou, je možné po svadbe dať tento dom do BSM?
Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.03.2020)

Dobrý deň prajem,

do BSM patrí všetko, čo niektorý z manželov nadobudne počas trvania manželstva zo spoločných prostriedkov. V prípade stavby sa podľa judikatúry postupuje tak, že nie je podstatné na koho je vydané stavebné povolenie, či kolaudačné rozhodnutie. Podstatné je, kedy stavba existuje ako vec v právnom slova zmysle. Vecou sa stavba podľa judikatúry stáva keď su na nej hotové prvky dlhodobej životnosti (hlavne zvislé a vodorovné konštrukčné prvky, konštrukciu strechu a schodište) a je zrejmá dispozícia aspoň prvého nadzemného podlažia. Ak sa tieto prvky dokončia až po sobáši, tak vec bude patriť do BSM. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď na náš byt zobral úver brat a je aj na jeho meno, ale my mu ho splácame. Ideme ho predať, ale na náš rodinný dom, ktorý chceme kúpiť môžeme preniesť tento úver tak, aby náš dom nebol na jeho meno alebo ho radšej vyplatiť. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.02.2020)

Dobrý deň, vlastník nehnuteľnosti môže byť odlišný od dlžníka na hypotekárnom úvere (hoci ho reálne splácate Vy). Tzn. dá sa zariadiť i tak, že nehnuteľnosť bude písaná na Vašu osobu a Váš brat, zrejme refinancuje úver na túto novú nehnuteľnosť. Ak by totiž chcel iba pokračovať s týmto úverom a preniesť záložné právo na novú nehnuteľnosť, mohli by ste naraziť na problém s bankou. Tá totiž nemusí súhlasiť s prepisom záložného práva. Rovnako budete potom obmedzovaný aj pri predaji nehnuteľnosti, nakoľko nikto nebude chcieť kúpiť nehnuteľnosť tak, že odtiaľ nebude odstránené záložné právo banky.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň.
S manželkou uvažujeme o kúpe väčšieho bytu. Na financovanie kúpy použijeme peniaze z predaja bytu, ktorý som získal pred manželstvom + hypotekárny úver. Otázka: v prípade rozvodu by som ju vyplácal z polovice hodnoty nového bytu aj keď na jeho kúpu budú použité peniaze z predaja môjho bytu nadobudnutého pred manželstvom ?

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.01.2020)

Dobrý deň, 
ak by ste za trvania manželstva kúpili byt, pričom na úhradu kúpnej ceny by boli použité aj finančné prostriedky z predaja bytu, ktorý ste nadobudli pred uzatvorením manželstva, v prípade rozvodu by ste mali nárok na uhradenie toho, čo ste do majetku v BSM vložili zo svojho výlučného majetku.

V prípade rozvodu je možnosť dohodnúť sa na vyporiadaní dohodou v lehote do 3 rokov od nadobudnutia právoplatnosti  rozsudku o rozvode, prípade podať návrh na säúd v uvedenej lehote. Súd pri vyporiadaní  vychádza z ust. § 150 Obč. zákonníka :
"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

 

Pre prípad, že by ste sa nedohodli v uvedenej lehote 3 rokov a ani by nebol podaný návrh na súd v lehote do 3 rokov, potom v zmysle ust. § 149 ods. 4  Obč. zákonníka platí, že byt bude v podielovom spoluvlastníctve obidvoch manželov v podiele 1/2 k celku.

T.j. : Z uvedeného vyplýva aj ten záver, že pokiaľ kupujete byt za trvania manželstva a na úhradu kúpnej ceny budú použité aj fin. prostriedky z predaja Vášho bytu, treba si ponechať  doklady o platbách, aby ste uvedené vedeli v budúcnosti v prípade potreby preukázať.


 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, nedávno som sa zosobášila s dlhoročným priateľom. Žijeme spolu v byte, ktorý som nadobudla do vlastníctva darovacou zmluvou pred 20 rokmi. Tento byt by po sobáši nemal byt predmetom BSM, je to správne? Ako je to v prípade dedenia v prípade smrti jedného z nás? Mame každý dieťa z prvého manželstva a jednu spoločnú dcéru. Dedila by manželova dcéra podiel z bytu v prípade jeho smrti? Ak by som zomrela ja, polovicu bytu dedia moje 2 deti a polovicu manžel? Ak následne zomrie on, jeho podiel bude dediť jeho dcéra z predošlého vzťahu a dcéra naša spoločná na polovicu? Ďakujem za Vašu odbornú radu.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.10.2019)

Dobrý deň prajem,

pokiaľ ste tento byt vlastnila pred sobášom, tak je vo Vašom výlučnom vlastníctve a nepatrí do BSM. Pokiaľ ide o dedenia daného bytu, manželovo dieťa na neho nemá zákonný nárok. Takisto ani Vaše dieťa nemá nárok dediť po manželovi. Po tom, ktorom rodičovi dedia len jeho deti, či už spoločné, alebo z prvého manželstva. Ak by ste zomreli Vy, tak sa byt dedí na 3 časti a každý by mal po 1/3. Ak by následne zomrel on, tak dedí Vaša spoločná dcéra a jeho dieťa (jeho podiel). Ak takýto postup chcete vylúčiť, môžete spísať závet a odkázať všetko len Vášmu dieťaťu z prvého manželstva a spoločnej dcére. Manžela môžete z dedenia závetom vylúčiť bez nejakých zákonných dôvodov, či podmienok (nie je to tak ako pri deťoch, ktoré by ste museli vydediť podľa zákona).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať poprípade poradiť.
Môj manžel za slobodná kúpil jednoizbový byt, v ktorom som s ním žila niekoľko rokov, byt bol písaný iba na neho aj úver mal iba sám, narodila sa nám dcéra a potom sme sa aj zosobášili, následne sme byt predali a zo spoločných príjmoch sme dokúpili väčší byt v katastri aj v banke sme boli vedení obidvaja aj tento byt sme predali zobrali hypotéku a kúpili dom. Teraz sa rozvádzame a manžel žiada odo mňa vyplatenie z jednoizbového bytu, ktorý dal do manželstva môže žiadať vyplatenie z jednoizbového bytu ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.08.2019)

Dobrý deň, existuje možnosť, aby manžel nedostal náhradu za jeho jednoizbový byt. Odporúčame Vám v tomto prípade osobné konzultácie, na ktorých Vám vysvetlíme podrobnosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prajem., môj syn zdedil dom po svojich starých rodičoch, chce sa oženiť, chcem sa spýtať nedaj bože, keby sa niečo stalo, že by nastal rozvod, či by aj exmanželka mala podiel na dome, alebo je treba spísať predmanželskú zmluvu. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.04.2019)

Dobrý deň,

predmanželská zmluva v našom právnom systéme nie je možná. Ak zdedil dom a následne by sa oženil a zomrel počas trvania manželstva, síce by dom nepatril do BSM, no manželka by mala právo dediť v 1. dedičskej skupine. Ak by mali napr. deti a všetko, resp. dom by odkázal len im, tak manželka by nededila. To isté platí, ak by závetom odkázal svoj majetok vrátane nehnuteľnosti inej osobe a manželku by vylúčil z dedenia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať v lete sa s dlhoročným priateľom budeme brať. Každý máme nehnuteľnosti nadobudnuté pred manželstvom. Obaja máme deti z predchádzajúceho manželstva, preto by ma zaujímalo ako to je v prípade smrti jedného z nás, či nehnuteľnosť v prípade mojej smrti sa dedí len medzi moje deti alebo aj medzi partnera a jeho dcéru a naopak. Treba spýtať nejakú predmanželsku zmluvu, aby nebol potom nejaký problém.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.04.2019)

Dobrý deň, v prípade smrti ktoréhokoľvek manžela, ak nie je zriadený závet, budú dedičmi v dedičskom konaní deti a pozostalý manžel. Tzn. že Vašu nehnuteľnosť bude dediť pozostalý manžel a Vaše deti a opačne vo vzťahu k jeho nehnuteľnosti. Ak by následne zomrel aj on, tak jeho podiel budú dediť jeho deti, a tým pádom sa jeho deti dostanú k podielu na Vašej nehnuteľnosti. Na to, ak chcete obaja zabezpečiť to, aby sa Váš majetok dedil iba v rámci Vašej rodiny, postačuje zriadiť závet (oboma manželmi samostatne), pričom v tomto závete nehnuteľnosti odkážete iba Vaším deťom. Tým vylúčite pozostalého manžela z dedenia podielu na nehnuteľnosti a aj do budúcna budú nehnuteľnosť dediť iba Vaše deti. Nakoľko pozostalý manžel nie je tzv. neopomenuteľným dedičom, je možné ho z dedenia týmto spôsobom vylúčiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Môj brat je onkologický pacient a ani sami netušíme čo nás vôbec čaká. Spontánne sa rozhodol, že sa s jeho priateľkou zoberú. Bývame všetci spoločne aj s rodičmi v rodinnom dome. Zaujíma ma, že ak nedaj Bože by sa stalo to najhoršie, má jeho o chvíľu manželka nárok na dom, v ktorom žijeme s rodičmi? Na čo všetko si ona môže nárokovať?

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.01.2019)

Dobrý deň, podľa Občianskeho zákonníka patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov všetko "čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.".

Z uvedeného vyplýva, že do BSM patrí to, čo bolo nadobudnuté až po uzavretí manželstva.

Majetok, ktorý vlastní niektorý z manželov pred manželstvom do BSM nespadá. Bratova manželka si teda môže nárokovať iba to, čo spoločne nadobudnú počas manželstva (okrem uvedených výnimiek napr. dedičstvo, dary). Ak je Váš brat podielovým spoluvlastníkom predmetného domu, nemusíte sa báť, že by ste o podiel v dome "prišli" na úkor jeho manželky, pretože tento nebude patriť do BSM.

Pokiaľ ide o smrť brata:

Dôležité je, čo bude vlastniť brat v čase smrti. Ak by vlastnil podiel na dome, tak jeho žena bude tiež dediť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Pekný deň prajem, chcela by som sa spýtať. Priateľovi zomrel otec. Pri dedení sa on a brat dohodli na žiadosť matky, že dom, ktorý spoločne otec a mama nadobudli napíšu na matku. Ako by to bolo v prípade smrti matky, čo sa týka dedenia domu. Môže ona ako momentálne jediný vlastník domu napísať väčšiu časť alebo aj celý dom na jedného zo synov alebo aj niekoho iného? A ako by to bolo v prípade manželiek. Mali by právo aj oni na dedicstvo? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.01.2019)

Dobrý deň,

ak je jediným vlastníkom matka, môže s majetkom disponovať podľa vlastného uváženia, a preto môže napr. celú nehnuteľnosť, prípadne jej časť previesť na inú osobu. V prípade dedenia manželky nemajú nárok na dedičský podiel. Ten majú len potomkovia, teda v tomto prípade synovia. Zdedený majetok by nepatril ani do BSM a stal by sa výlučným majetkom manžela.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Som vdova. On daroval dvojizbový byt svojim deťom z prvého manželstva, ale ten byt manžel zdedil po svojich rodičoch a akonáhle manžel zomrel jeho dcéra ma hneď z bytu vyhodila a zrušila mi aj trvalý pobyt. Spravila zo mňa bezdomovkyňu mala na to právo? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.11.2018)

Dobrý deň,

ak manžel zdedil byt, potom tento byt nepatril do BSM, ale do jeho výlučného majetku. Tým pádom mohol o jeho právnom osude rozhodovať samostatne. Ak sa ho rozhodol darovať deťom, potom je to právne v poriadku. Ak v byte nemáte zriadené právo doživotného užívania, či platnú nájomnú zmluvu (nestačí bývanie tzv. na dobré slovo), potom nemáte nárok na to, tento byt užívať a dcéra manžela má právo žiadať, aby ste odišli.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, pred svadbou som vlastnila 2 byty, ktoré by som chcela predať a kúpiť jeden väčší byt. Tento nový byt bude iba mojim majetkom, nakoľko použijem iba peniaze z predaja mojich dvoch bytov? Vopred ďakujem s pozdravom.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.10.2018)

Dobrý deň,

presne tak, ako uvádzate. V zmysle judikatúry totiž ide len o transformáciu majetku. Vy transformujete majetok (byty) na financie, ktoré patria do výlučného majetku a tie zase na iný byt. Tento byt by mal byť podľa judikatúry vo Vašom výlučnom vlastníctve. Ak by sa však na kúpu použila čo i len časť spoločných peňazí, už by byt patril do BSM.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Takže ak som správne čítal všetok majetok nadobudnutý pred svadbou patrí danej osobe. Čo ak prišiel zápis z katastra až po svadbe ale návrh na podanie bol ešte pred svadbou? Po mojej smrti dedí syn a manželka aký je podiel a čo ak zomrieme obaja a ona ma ešte ďalšie dieťa, ktoré ja nemám osvojené dedí niečo to dieťa, keď všetok majetok bol nadobudnutý pred sobášom? A pri rozvode sa majetok nadobudnutý v manželstve delí, aj keď príjem mal iba jeden, ktorý to logicky všetko platil?

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.10.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o nehnuteľnosť, treba vychádzať z Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda až povolením vkladu zo strany katastra. Ak teda kataster rozhodol až po uzavretí manželstva, bude nehnuteľnosť patriť do BSM. Dedenie sa spravuje osobitným režimom. Tam nezáleží na tom, kedy ste nadobudli majetok. Manželka by dedila so synom buď podľa závetu, alebo zákonných podielov všetok majetok, teda aj ten, ktorý ste nadobudli pred manželstvom. Najskôr by sa však vyporiadalo BSM a zvyšok majetku by dedila manželka a syn. Ak by ste zomreli Vy, jej dieťa, ktoré nie je Vaše by nededilo, pretože nie je Vašim potomkom. V režime BSM sa nerobí rozdiel medzi tým, kto má príjem. Príjem napr. zo zamestnania jednoducho patrí obom manželom. Pri vyporiadaní BSM sa však prihliada na to (a podľa toho sa určujú aj podiely) kto sa ako pričinil o nadobudnutie majetku. Tu by sa mohlo zohľadniť, že ste väčšinu majetku nadobudli Vy, a preto pri vyporiadaní máte nárok na väčší podiel.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Môj otec sa v lete zosobášil s jeho dlhoročnou partnerkou. Obaja sú vlastníkmi bytov, ktoré samozrejme boli nadobudnuté ešte pred svadbou. Ako to bude s dedičstvom týchto bytov? Z jej bytu len jej deti a z otcovho len ja s bratom, alebo sa to potom všetko domieša? Bola by potrebná nejaká písomná dohoda? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.09.2018)

Dobrý deň,

ak nadobudli byty ešte pred manželstvom, potom patria len tomu ktorému manželovi. Manžel však dedí spoločne s deťmi poručiteľa. To znamená, že ak by napr. zomrel otec, dedili by jeho deti a manželka. Manželkine deti (ak nie sú ich spoločné) by po ňom nededili. To isté platí aj v prípade smrti jeho manželky.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na čo mám nárok, keď sme kúpili spoločne s partnerkou byt a neskôr sme sa zosobášili po prerabke bytu. Úver aj byt je písaný na ňu. Chceme sa rozviesť. Neviem, či figurujem ako spoludlžník v úverovej zmluve. Mám alebo nemám nárok aj na zakúpené veci. Všetko nové sme kupovali. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.05.2018)

Dobrý deň, najskôr si v banke zistite, či ste evidovaný ako dlžník. Pokiaľ sa byt nadobudol pred manželstvom a vy nie ste uvedený ako vlastník respektíve spoluvlastník bytu, potom nemáte nárok na tento byt. Toto sa netýka hnuteľných vecí, ktoré ste nadobudli spoločne. Hnuteľné veci nadobudnuté pred manželstvom sú v podielovom spoluvlastníctve. Veci nadobudnuté počas manželstva sú v bezpodielovom spoluvlastníctve. Obe tieto spoluvlastníctva je možné vysporiadať. To znamená, že ak by si tieto veci nechala manželka, budete mať nárok na vyplatenie. Ešte jedna poznámka: Pokiaľ by ste neboli vedený ako dlžník na úver a manželka si ho zobrala ešte pred sobášom a zároveň ho splácali počas manželstva, budete mať nárok na vyplatenie polovice každej jednej splátky, ktorú manželka na svoj úver zaplatila počas manželstva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Manželka bola v byte počas mojej neprítomnosti, pobrala všetku dokumentaciu aj moje papiere, bločky záručné listy od nakúpených spotrebičov. Mohol som v takomto prípade vymeniť zámok? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.05.2018)

Dobrý deň, ak je to spoločný byt, tak aj ona ma mať právo prístupu k bytu. Ak by ste vymenili zámok, mohla by sa domáhať prístupu. Ak sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť na užívaní bytu, na návrh jedného z nich rozhodne súd o dispozícii s bytom. Tie doklady, ktoré Vám zobrala môžete žiadať vrátiť späť. Ak to neurobí, podajte na ňu trestné oznámenie, nech existuje dôkaz, že ich zobrala.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Som majiteľkou dvojizbového bytu v Komárne. Teraz sa chystám vydať na Slovensku, ale môj partner je Nemec. Keby som zomrela ten byt by zdedil len môj syn alebo aj on? On má dve deti, ktoré sú u matky (bývalej kamarátky - oni sa nevzali). Platí v Nemecku 700 euro na deti. Keby on zomrel, musela by som ja tiež platiť na jeho deti voľačo v Nemecku? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.05.2018)

Dobrý deň. Podľa nášho právneho poriadku dedia v prvej dedičskej skupine poručiteľove deti a manžel. Vo Vašom prípade by teda po Vašej smrti dedil Váš syn a Váš manžel.

Čo sa týka detí Vášho bývalého partnera, ku ktorým si plní svoju vyživovaciu povinnosť, v tomto smere nevidím dôvod, pre ktorý by ste v prípade jeho smrti mali platiť výživné jeho deťom Vy. Z pohľadu práva Vás k deťom Vášho budúceho manžela neviaže biologická a ani iná väzba, z ktorej by bolo možné voči Vám vyvodzovať vyživovaciu povinnosť k týmto deťom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím vlastním nehnuteľnosť v Bratislave a idem sa vydávať. Závetom pred svadbou by som chcela odkázať majetok jedinému synovi po mojej smrti. Môžem po uzavretí manželstva túto nehnuteľnosť ešte predať a kúpiť inú. Stále bude patriť synovi? Alebo musím potom závet ešte po kúpe inej nehnuteľnosti ešte meniť? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.08.2017)

Dobrý deň, ak počas svojho života nehnuteľnosť označenú v závete predáte a zaobstaráte novú, budete musieť spraviť nový závet. Závetom totiž môžete disponovať iba takým majetkom, ktorý máte vo svojom vlastníctve. Tzn. že pre prípad Vašej smrti nie je možné disponovať majetkom, ktorý už nevlastníte, a ani majetkom, ktorý ešte nevlastníte. Z toho dôvodu, ak dôjde k zmene nehnuteľnosti, prípadne Vášho iného majetku (či už predajom, kúpou, darovaním...) vždy bude potrebné, aby sa to premietlo aj do Vášho závetu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku