'

Majetok pred a po svadbe


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 21. 1. 2017

Otázka: Majetok pred a po svadbe

Dobry den, prosim o radu. Som majitelkou nehnutelnosti, ktoru som nadobudla za slobodna. Po uzavreti manzelstva planujem byt prenajimat. Budu prijmy z prenajmu rozdelene aj buducemu manzelovi automaticky na polovicu? V pripade predaja, tiez sa rozdelí suma na polovicu? Druha oblast sa tyka domu. S partnerom sme spolu kupili vacsi byt, novostavbu (obaja este za slobodna), ktory bude skolaudovany zrejme az po svadbe. Tento byt je financovany hypotekou, kde ja budem splacat 30%, buduci manzel zvysok. Zmeni sa rozdelenie financovania po svadbe automaticky na polovicu? Definicia % podielu pocas celej doby splacania je urobena v kupnej zmluve. Je záväzná táto? Alebo po uzavreti manzelstva budem musiet platit polovicu splatky? V zmluve je tiez, ze som 50% majitelka noveho bytu, 50% buduci manzel. Co sa stane v pripade, ze buduci manzel prestane splacat hypoteku? Budem musiet ja platit aj jeho cast, ci len 30%? On je hlavny ziadatel. Dakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Dobrý deň príjmy z prenájmu nehnuteľnosti patriacej len jednému z manželov sú príjmom BSM a preto sú spoločné. Pokiaľ by ste však predávali uvedenú nehnuteľnosť, príjem z predaja by bol iba Váš.

Pokiaľ ide o nadobudnutý byt, tak v tomto prípade okamihom, keď ste vstúpili do manželstva, platíte úver spoločne, teda zo spoločných príjmov. V BSM platí, že príjem jedného z manželov je aj príjmom druhého manžela. Ak ste v banke spoludlžníci, nie je rozhodujúce kto je hlavný a kto je vedľajší spoludlžník pretože zákon pozná iba spoludlžníkov (nie hlavného a vedľajšieho). Voči banke ste obaja zaviazaní určite spoločne a nerozdielne, preto ak by manžel prestal platiť úver, museli by ste ho splácať Vy.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prajem., môj syn zdedil dom po svojich starých rodičoch, chce sa oženiť, chcem sa spýtať nedaj bože, keby sa niečo stalo, že by nastal rozvod, či by aj exmanželka mala podiel na dome, alebo je treba spísať predmanželskú zmluvu. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.04.2019)

Dobrý deň,

predmanželská zmluva v našom právnom systéme nie je možná. Ak zdedil dom a následne by sa oženil a zomrel počas trvania manželstva, síce by dom nepatril do BSM, no manželka by mala právo dediť v 1. dedičskej skupine. Ak by mali napr. deti a všetko, resp. dom by odkázal len im, tak manželka by nededila. To isté platí, ak by závetom odkázal svoj majetok vrátane nehnuteľnosti inej osobe a manželku by vylúčil z dedenia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať v lete sa s dlhoročným priateľom budeme brať. Každý máme nehnuteľnosti nadobudnuté pred manželstvom. Obaja máme deti z predchádzajúceho manželstva, preto by ma zaujímalo ako to je v prípade smrti jedného z nás, či nehnuteľnosť v prípade mojej smrti sa dedí len medzi moje deti alebo aj medzi partnera a jeho dcéru a naopak. Treba spýtať nejakú predmanželsku zmluvu, aby nebol potom nejaký problém.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.04.2019)

Dobrý deň, v prípade smrti ktoréhokoľvek manžela, ak nie je zriadený závet, budú dedičmi v dedičskom konaní deti a pozostalý manžel. Tzn. že Vašu nehnuteľnosť bude dediť pozostalý manžel a Vaše deti a opačne vo vzťahu k jeho nehnuteľnosti. Ak by následne zomrel aj on, tak jeho podiel budú dediť jeho deti, a tým pádom sa jeho deti dostanú k podielu na Vašej nehnuteľnosti. Na to, ak chcete obaja zabezpečiť to, aby sa Váš majetok dedil iba v rámci Vašej rodiny, postačuje zriadiť závet (oboma manželmi samostatne), pričom v tomto závete nehnuteľnosti odkážete iba Vaším deťom. Tým vylúčite pozostalého manžela z dedenia podielu na nehnuteľnosti a aj do budúcna budú nehnuteľnosť dediť iba Vaše deti. Nakoľko pozostalý manžel nie je tzv. neopomenuteľným dedičom, je možné ho z dedenia týmto spôsobom vylúčiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Môj brat je onkologický pacient a ani sami netušíme čo nás vôbec čaká. Spontánne sa rozhodol, že sa s jeho priateľkou zoberú. Bývame všetci spoločne aj s rodičmi v rodinnom dome. Zaujíma ma, že ak nedaj Bože by sa stalo to najhoršie, má jeho o chvíľu manželka nárok na dom, v ktorom žijeme s rodičmi? Na čo všetko si ona môže nárokovať?

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.01.2019)

Dobrý deň, podľa Občianskeho zákonníka patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov všetko "čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.".

Z uvedeného vyplýva, že do BSM patrí to, čo bolo nadobudnuté až po uzavretí manželstva.

Majetok, ktorý vlastní niektorý z manželov pred manželstvom do BSM nespadá. Bratova manželka si teda môže nárokovať iba to, čo spoločne nadobudnú počas manželstva (okrem uvedených výnimiek napr. dedičstvo, dary). Ak je Váš brat podielovým spoluvlastníkom predmetného domu, nemusíte sa báť, že by ste o podiel v dome "prišli" na úkor jeho manželky, pretože tento nebude patriť do BSM.

Pokiaľ ide o smrť brata:

Dôležité je, čo bude vlastniť brat v čase smrti. Ak by vlastnil podiel na dome, tak jeho žena bude tiež dediť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Pekný deň prajem, chcela by som sa spýtať. Priateľovi zomrel otec. Pri dedení sa on a brat dohodli na žiadosť matky, že dom, ktorý spoločne otec a mama nadobudli napíšu na matku. Ako by to bolo v prípade smrti matky, čo sa týka dedenia domu. Môže ona ako momentálne jediný vlastník domu napísať väčšiu časť alebo aj celý dom na jedného zo synov alebo aj niekoho iného? A ako by to bolo v prípade manželiek. Mali by právo aj oni na dedicstvo? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.01.2019)

Dobrý deň,

ak je jediným vlastníkom matka, môže s majetkom disponovať podľa vlastného uváženia, a preto môže napr. celú nehnuteľnosť, prípadne jej časť previesť na inú osobu. V prípade dedenia manželky nemajú nárok na dedičský podiel. Ten majú len potomkovia, teda v tomto prípade synovia. Zdedený majetok by nepatril ani do BSM a stal by sa výlučným majetkom manžela.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Som vdova. On daroval dvojizbový byt svojim deťom z prvého manželstva, ale ten byt manžel zdedil po svojich rodičoch a akonáhle manžel zomrel jeho dcéra ma hneď z bytu vyhodila a zrušila mi aj trvalý pobyt. Spravila zo mňa bezdomovkyňu mala na to právo? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.11.2018)

Dobrý deň,

ak manžel zdedil byt, potom tento byt nepatril do BSM, ale do jeho výlučného majetku. Tým pádom mohol o jeho právnom osude rozhodovať samostatne. Ak sa ho rozhodol darovať deťom, potom je to právne v poriadku. Ak v byte nemáte zriadené právo doživotného užívania, či platnú nájomnú zmluvu (nestačí bývanie tzv. na dobré slovo), potom nemáte nárok na to, tento byt užívať a dcéra manžela má právo žiadať, aby ste odišli.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, pred svadbou som vlastnila 2 byty, ktoré by som chcela predať a kúpiť jeden väčší byt. Tento nový byt bude iba mojim majetkom, nakoľko použijem iba peniaze z predaja mojich dvoch bytov? Vopred ďakujem s pozdravom.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.10.2018)

Dobrý deň,

presne tak, ako uvádzate. V zmysle judikatúry totiž ide len o transformáciu majetku. Vy transformujete majetok (byty) na financie, ktoré patria do výlučného majetku a tie zase na iný byt. Tento byt by mal byť podľa judikatúry vo Vašom výlučnom vlastníctve. Ak by sa však na kúpu použila čo i len časť spoločných peňazí, už by byt patril do BSM.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Takže ak som správne čítal všetok majetok nadobudnutý pred svadbou patrí danej osobe. Čo ak prišiel zápis z katastra až po svadbe ale návrh na podanie bol ešte pred svadbou? Po mojej smrti dedí syn a manželka aký je podiel a čo ak zomrieme obaja a ona ma ešte ďalšie dieťa, ktoré ja nemám osvojené dedí niečo to dieťa, keď všetok majetok bol nadobudnutý pred sobášom? A pri rozvode sa majetok nadobudnutý v manželstve delí, aj keď príjem mal iba jeden, ktorý to logicky všetko platil?

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.10.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o nehnuteľnosť, treba vychádzať z Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda až povolením vkladu zo strany katastra. Ak teda kataster rozhodol až po uzavretí manželstva, bude nehnuteľnosť patriť do BSM. Dedenie sa spravuje osobitným režimom. Tam nezáleží na tom, kedy ste nadobudli majetok. Manželka by dedila so synom buď podľa závetu, alebo zákonných podielov všetok majetok, teda aj ten, ktorý ste nadobudli pred manželstvom. Najskôr by sa však vyporiadalo BSM a zvyšok majetku by dedila manželka a syn. Ak by ste zomreli Vy, jej dieťa, ktoré nie je Vaše by nededilo, pretože nie je Vašim potomkom. V režime BSM sa nerobí rozdiel medzi tým, kto má príjem. Príjem napr. zo zamestnania jednoducho patrí obom manželom. Pri vyporiadaní BSM sa však prihliada na to (a podľa toho sa určujú aj podiely) kto sa ako pričinil o nadobudnutie majetku. Tu by sa mohlo zohľadniť, že ste väčšinu majetku nadobudli Vy, a preto pri vyporiadaní máte nárok na väčší podiel.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Môj otec sa v lete zosobášil s jeho dlhoročnou partnerkou. Obaja sú vlastníkmi bytov, ktoré samozrejme boli nadobudnuté ešte pred svadbou. Ako to bude s dedičstvom týchto bytov? Z jej bytu len jej deti a z otcovho len ja s bratom, alebo sa to potom všetko domieša? Bola by potrebná nejaká písomná dohoda? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.09.2018)

Dobrý deň,

ak nadobudli byty ešte pred manželstvom, potom patria len tomu ktorému manželovi. Manžel však dedí spoločne s deťmi poručiteľa. To znamená, že ak by napr. zomrel otec, dedili by jeho deti a manželka. Manželkine deti (ak nie sú ich spoločné) by po ňom nededili. To isté platí aj v prípade smrti jeho manželky.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Manželka bola v byte počas mojej neprítomnosti, pobrala všetku dokumentaciu aj moje papiere, bločky záručné listy od nakúpených spotrebičov. Mohol som v takomto prípade vymeniť zámok? Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.05.2018)

Dobrý deň, ak je to spoločný byt, tak aj ona ma mať právo prístupu k bytu. Ak by ste vymenili zámok, mohla by sa domáhať prístupu. Ak sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť na užívaní bytu, na návrh jedného z nich rozhodne súd o dispozícii s bytom. Tie doklady, ktoré Vám zobrala môžete žiadať vrátiť späť. Ak to neurobí, podajte na ňu trestné oznámenie, nech existuje dôkaz, že ich zobrala.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Majetok pred a po svadbe (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať na čo mám nárok, keď sme kúpili spoločne s partnerkou byt a neskôr sme sa zosobášili po prerabke bytu. Úver aj byt je písaný na ňu. Chceme sa rozviesť. Neviem, či figurujem ako spoludlžník v úverovej zmluve. Mám alebo nemám nárok aj na zakúpené veci. Všetko nové sme kupovali. Ďakujem.

Odpoveď: Majetok pred a po svadbe

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.05.2018)

Dobrý deň, najskôr si v banke zistite, či ste evidovaný ako dlžník. Pokiaľ sa byt nadobudol pred manželstvom a vy nie ste uvedený ako vlastník respektíve spoluvlastník bytu, potom nemáte nárok na tento byt. Toto sa netýka hnuteľných vecí, ktoré ste nadobudli spoločne. Hnuteľné veci nadobudnuté pred manželstvom sú v podielovom spoluvlastníctve. Veci nadobudnuté počas manželstva sú v bezpodielovom spoluvlastníctve. Obe tieto spoluvlastníctva je možné vysporiadať. To znamená, že ak by si tieto veci nechala manželka, budete mať nárok na vyplatenie. Ešte jedna poznámka: Pokiaľ by ste neboli vedený ako dlžník na úver a manželka si ho zobrala ešte pred sobášom a zároveň ho splácali počas manželstva, budete mať nárok na vyplatenie polovice každej jednej splátky, ktorú manželka na svoj úver zaplatila počas manželstva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk