Máte
otázku?

Darovanie medzi manželmi


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Darovanie medzi manželmi

So svojím manželom sme spoločnými vlastníkmi domu a on by chcel, aby som bola jedinou majiteľkou. Je možné to uskutočniť darovacou zmluvou? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

Dobrý deň,

darovanie medzi manželmi, pokiaľ ide o spoločný majetok patriaci do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov) nie je možné.

 

Postup vo Vašom prípade by bol taký, že podáte návrh na zrušenie BSM počas manželstva, a následne uzatvoríte dohodu o vyporiadaní BSM, v ktorej sa dohodnete, že jedinou vlastníčkou vecí sa stanete Vy.  Pre urýchlenie celého procesu môžete využiť služby advokáta, ktorý Vám poradí, ako máte presne postupovať, aby konanie na súde ako aj na katastri prebehlo bez problémov a rýchlo.

Trápi vás "Darovanie medzi manželmi" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, spolu s manželkou vlastníme dom, ktorý sme začali stavať ešte pred svadbou, a byt, ktorý sme kúpili počas manželstva. Dom, aj keď sme ho dostavali a skolaudovali už počas manželstva, je v liste vlastníctva vedený ako podielový – polovica na mňa a polovica na manželku. Byt je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM). Máme jedného spoločného syna a ja mám tiež jedného syna z prvého manželstva. Rád by som objasnil situáciu: môj plnoletý syn sa viackrát nezachoval korektne voči mne, mojej manželke a nášmu neplnoletému synovi. Z tohto dôvodu by som si prial, aby dom po mne vlastnila výlučne moja manželka. Chcel by som sa preto opýtať, či môžem teraz darovať svoju polovicu domu manželke. V prípade mojej smrti by ostatný majetok (byt, auto a úspory) prešiel do dedičského konania, kde by polovica spoločného majetku z BSM pripadla manželke a zvyšok by sa rozdelil medzi mojich dvoch synov, každý by dostal jednu tretinu. Uvedomujem si, že ostatní dedičia by mohli žiadať započítanie daru manželke do dedičstva, ale mojím cieľom je vyhnúť sa prípadným komplikáciám pri vysporiadaní vlastníctva domu, aby tento pripadol manželke bez problémov. Chcel by som sa spýtať, či je moja úvaha správna, prípadne aké možnosti v tejto situácii mám. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 11.07.2025)

Dobrý deň,
vašu situáciu rozoberiem krok po kroku podľa slovenského občianskeho práva a komentárov k Občianskemu zákonníku.

Najskôr je potrebné rozlíšiť, aký je právny režim domu a bytu:

Dom, ktorý ste začali stavať pred manželstvom a je zapísaný na liste vlastníctva ako podielové spoluvlastníctvo (1/2 vy, 1/2 manželka), nie je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), ale ide o podielové spoluvlastníctvo podľa § 137 a nasl. Občianskeho zákonníka. To znamená, že každý z vás vlastní ideálnu polovicu domu samostatne.
Byt, ktorý ste nadobudli počas manželstva, je v BSM, teda patrí vám obom spoločne bez určenia podielov.

Ak by ste chceli, aby dom vlastnila výlučne vaša manželka, môžete jej svoju polovicu domu darovať. V takom prípade by sa stala výlučnou vlastníčkou domu.

Pri dedičskom konaní po vašej smrti by sa dedilo len to, čo by bolo vo vašom vlastníctve v čase smrti – teda vaša polovica bytu (ako podiel z BSM po vyporiadaní), auto a úspory. Dedičmi by boli vaša manželka a obaja synovia, pričom každý by mal nárok na svoj podiel podľa zákonných pravidiel (ak by neexistovala závet alebo iné právne úkony).

Čo sa týka započítania daru do dedičstva:
Podľa § 484 Občianskeho zákonníka sa na dedičov, ktorí dostali od poručiteľa za života dar, prihliada pri vyporiadaní dedičstva tak, že sa im hodnota daru započíta na ich dedičský podiel, ak ide o potomkov alebo manžela/manželku. Započítanie sa však vykoná len na žiadosť iného dediča a len vtedy, ak by to bolo spravodlivé s ohľadom na okolnosti prípadu. Započítanie sa nevykoná, ak poručiteľ výslovne pri darovaní prejavil inú vôľu.

Vo vašom prípade, ak by ste darovali svoju polovicu domu manželke, ostatní dedičia (vaši synovia) by mohli žiadať, aby sa hodnota tohto daru započítala na dedičský podiel manželky. Ak by ste však v darovacej zmluve výslovne uviedli, že nežiadate započítanie daru na dedičský podiel manželky, je možné, že by sa započítanie nevykonalo, avšak nie je to úplne vylúčené – závisí to od posúdenia konkrétnych okolností a rozhodnutia súdu .

Vaša úvaha je teda v zásade správna – darovaním svojej polovice domu manželke zabezpečíte, že dom nebude predmetom dedičského konania. Riziko započítania hodnoty daru do dedičstva tu však stále existuje, najmä ak by o to požiadali vaši synovia. Ak by ste chceli toto riziko minimalizovať, odporúčam v darovacej zmluve výslovne uviesť, že nežiadate započítanie daru do dedičstva, a zároveň zvážiť spísanie závetu, v ktorom svoju vôľu ešte raz jasne vyjadríte. Na spísanie závetu odporúčam kontaktovať ktoréhokoľvek notára.

Ďalšou možnosťou je spísať závet, v ktorom by ste svoj podiel na dome odkázali výlučne manželke. V takom prípade by však vaši synovia ako neopomenuteľní dedičia mali nárok na svoj povinný podiel (maloletý syn polovicu, plnoletý syn tretinu zákonného podielu), čo by mohlo viesť k tomu, že by manželka musela vyplatiť ich podiely v peniazoch.

Zhrnutie:
Darovanie podielu na dome manželke je právne možné a dom by sa tak nededil. Riziko započítania hodnoty daru do dedičstva tu však je, najmä ak by o to požiadali vaši synovia. Odporúčam v darovacej zmluve výslovne uviesť, že nežiadate započítanie daru do dedičstva, a zvážiť aj spísanie závetu.

Ak by ste chceli podrobnejšie rozobrať konkrétne formulácie alebo ďalšie možnosti, upresnite, prosím, vaše požiadavky.

Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, je možné dodatočne zaradiť majetok do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM)? S mojou priateľkou budeme mať svadbu v septembri. Spoločne sme si zobrali hypotéku na dom, pričom aj ona je spoludlžníkom. Preukázateľne sa podieľala na zveľaďovaní a výstavbe domu. Ako vlastník som však v katastri nehnuteľností vedený iba ja. Je možné dom po svadbe zaradiť do BSM, ak s tým obaja súhlasíme? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 28.04.2025)

Dobrý deň, z ptázky vyplýva, že nateraz ste výlučným valstníkom nehnuteľnosti - ppozemku a rodinného domu. Priateľka sa na výstavbe domu podieľala tiež finančne. Uzatvorenie manželstva je plánované v mesiaci september 2025.

Uvádzame ako odpoveď na vami položenú otázku, že bezpodielové spoluvlatníctvo manželov, ktoré vznikne uzatvorením manželstva, nie je možné spätne rozšíriť k majetku, ktorý už existuje vo vlastníctve jedného z manželov. Rozšírenie BSM je možné len do budúcnosti.

Ak chcete, aby aj budúca manželka bola spoliuvlastníkom nehnuteľnosti, môžete jej podiel na nehnuteľnosti na záklae darovacej zmluvy darovať aj teraz. Nehnuteľnosť - pozemok a rodinný dom tak budú v podielovom spoluvlastníctve.

Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, sme manželia 18 rokov, manžel zdedil dom pred 25 rokmi, jeho mama má doživotné právo bývania. Dom sme si zrekonštruovali postupne, ako sme sa vzali, prišli deti a chceli by sme do listu vlastníctva zapísať aj mňa. Ako máme postupovať? Je tu ešte jeden problém, jeho sestra aj so 14-ročnou dcérou majú na našej adrese trvalý pobyt. Ako ho môžeme zrušiť? Za odpovede vopred ďakujem.

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 16.11.2024)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že ak je manžel výlučným vlastníkom nehnuteľnosti, ktorú nadobudol dedením, potom riešením, aby ste aj Vy bola vedená na liste vlastníctva, je spísanie darovacej zmluvy vo Váš prospech na dohodnutý podiel na nehnuteľnosti a to v súlade s ust. § 628 a nasl. Občianskeho zákonníka. Nehnuteľnosť tak bude následne v podielovom spoluvlastníctve Vás a Vášho manžela. Vecné bremeno v prospech matky Vášho manžela však nezanikne a zo zákona prechádza aj na Vás. Súhlas osoby oprávnenej z vecného bremena na darovanie podielu na nehnuteľnsoti nepotrebujete.
Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete sa obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu.

Pokiaľ ide o zrušenie trvalého pobytu sestry Váš manžela, ak táto nie je ani podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti, potom im manžel môže trvalý pobyt zrušiť v zmysle ust. § 7 Zákona o hlásení pobytu občanov SR.

 


Trápi vás "Darovanie medzi manželmi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu. Kúpili sme rodinný dom a na kúpnej zmluve som uvedená iba ja, nakoľko to bolo jednoduchšie. Je vybavený aj vklad do katastra, takže výlučným vlastníkom nehnuteľnosti som ja. Chcela by som, aby polovica domu aj s pozemkom bola prepísaná na manžela. Mala by som otázku, ako uviesť v darovacej zmluve, či to bude bezpodielové spoluvlastníctvo, alebo podielové spoluvlastníctvo v podiele 1/2.

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 17.10.2024)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o prevod vlastníctva polovice domu na vášho manžela, máte dve možnosti: ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) alebo podielové spoluvlastníctvo. Rozlíšenie medzi týmito dvoma formami je dôležité, pretože majú odlišné právne dôsledky.

1. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM):
- BSM vzniká automaticky počas trvania manželstva podľa ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka. Nehnuteľnosti, ktoré sa nadobudnú za trvania manželstva, patria do BSM, pokiaľ nejde o výnimky uvedené v zákone.
- Ak chcete zahrnúť nehnuteľnosť do BSM, musela by byť získaná za trvania manželstva za spoločné peniaze. Ak to tak bolo, dá sa to urobiť dohodou o urovnaní, ktorú pošlete na kataster. 


2. Podielové spoluvlastníctvo:
- Pokiaľ chcete, aby váš manžel vlastnil polovicu domu ako podielový spoluvlastník, môžete to dosiahnuť darovacou zmluvou, v ktorej darujete polovicu nehnuteľnosti vášmu manželovi, a to v podiele 1/2.
- Na takéto darovanie musí byť zmluva písomná a účinnosť nadobudne vkladom do katastra nehnuteľností.

Ak sa rozhodnete pre podielové spoluvlastníctvo, v darovacej zmluve jasne uveďte, že darujete podiel 1/2 z nehnuteľnosti a uveďte všetky potrebné podrobnosti podľa § 628 Občianskeho zákonníka, vrátane vkladov do katastra.


Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím vás, ja som dostal od mami byt formou darovacej zmluvy. Teraz by som chcel prepísať alebo niečo spraviť, aby manželka mala nárok na polovicu bytu. Prosím vás, ako by som mal postupovať?

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 27.08.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že ak ste výlučným vlastníkom bytu, je na vašom zvážení a rozhodutí, či podiel na byte darujete aj svojej manželke. Ak by ste sa tak rozhodli, potom je potrebné kontaktovať advokáta, aby vám spísal darovaciu zmluvu v zmysle ust. § 628 a nasl. Občianskeho zákonníka. Advokát súčasne zabezpečí aj návrh na vklad do katastra nehnuteľností.

Uvádzame súčasne, že nie je vašou povinnosťou manželke darovať podiel na byte, lebo ide o vaše výlučné vlastníctvo, na ktoré nemá manželka žiadny právny nárok a k darovaniu podielu na byte vás nemôže prinútiť ani cestou súdu.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, spolu s manželom vlastníme byt, ktorý sme získali ešte pred svadbou, takže nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Teraz, keď sme manželia, plánujem refinancovať hypotéku na tento byt len na svoje meno a chceme, aby bol byt prevedený iba na mňa. Bolo mi povedané, že pre refinancovanie hypotéky potrebujem od notárky dokument o vylúčení bytu z BSM, aby banka mohla vyškrtnúť manžela z úveru. Potom by mi manžel mohol svoju časť bytu prenechať darovacou zmluvou. Musí byť toto opäť overené notárom a predložené banke, aby sa zmena mohla zapracovať aj v katastrálnom registri? Aký bude najjednoduchší postup? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 28.03.2024)

Dobrý deň,

po refinancovaní, ak chce Váš manžel preniesť svoj podiel na Vás, môže to urobiť prostredníctvom darovacej zmluvy. Darovacia zmluva musí byť vo vzťahu k nehnuteľnostiam uzavretá v písomnej forme notárskym overením podpisov, aby bola platná. Po tom, ako sa zmluva uzavrie, je potrebné ju podať na katastrálny odbor, kde sa zrealizuje zápis zmeny vlastníctva. 

Určite by som žiadal na Vašom mieste aj súhlas banky s týmto prevodom, pretože banky majú vo VOP upravené postupy, ak sa neoznámi  prevod vlastníctva a mohlo by to znamenať zosplatenenie úveru.


Trápi vás "Darovanie medzi manželmi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosila by som o radu, ako postupovať v prípade, že pozemok je vo výlučnom vlastníctve mňa ako manželky a na tomto pozemku sme spolu s manželom postavili dom. Tento dom podľa zákona patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Rada by som dosiahla, aby sme boli rovnocennými vlastníkmi ako domu, tak aj pozemku. Je možné to urobiť prostredníctvom darovacej zmluvy? Veľmi pekne vám ďakujem za radu!

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 28.11.2023)

Dobrý deň, áno, je to presne tak ako uvádzate v otázke.

Podiel na pozemku, ktorý darujete manželovi však bude následne v podielovom spoluvlastníctve manželov.
Vo veci spísania darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta, ktorý súčasne podá aj návrh na vklad do katastra elektronicky.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu. Môj manžel vlastní byt už od doby pred naším zoznámením. Teraz, keď sme manželia, želá si, aby som sa stala jeho spoluvlastníčkou. Aké je v takom prípade najvhodnejšie riešenie? Mala by to byť darovacia zmluva? A aký podiel by sme mali určiť v zmluve, ak chceme, aby naše práva a povinnosti boli rovnaké? Je správne stanoviť podielové vlastníctvo na polovicu? Do odkúpenia bytu som prispela celou sumou. Vopred ďakujem za váš čas a odpoveď.

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 08.11.2023)

Dobrý deň,
na vami položenú otázku uvádzame, že je potrebné spísať darovaciu zmluvu, v ktorej sa dohodnete aký spoluvlastnícky podiel na byte vám manžel daruje, čo môže byť aj 1/2, aj viac alebo menej ako 1/2.

Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu, čím budete mať právnu istotu, že zmluva bude právne perfektná.


Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môj manžel je výhradným vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej bývame, keďže to bolo pri kúpe jednoduchšie. Teraz by sme radi prepísali polovicu nehnuteľnosti na môj menový titul. Môžete nám prosím poradiť, akým spôsobom by to bolo najlepšie uskutočniť? Možnosťou je napríklad kúpno-predajná zmluva za symbolickú cenu alebo darovacia zmluva. Ďakujem vopred za Vašu odpoveď. Prajem Vám pekný deň.

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 11.07.2023)

Dobrý deň,
dôležité je, kedy sa stal manžel vlastníkom. Ak to bolo pred manželstvom je lepšie iné riešenie ako keď to bolo počas manželstva, tiež je dôležité ci ste sa podieľali na nadobudnutí alebo nie, či tam je hypotéka. Je tam veľa faktorov, ktoré majú na to vplyv. Ak chcete poradím Vám ako to riešiť najlepším spôsobom kvôli prípadným problémom v budúcnosti. Dohodnite si krátku 15 min. konzultáciu tu: https://ficek.sk/dohodnut-termin-konzultacie.html

Ak by som už nemal voľný termín, napíšte mi. 


Trápi vás "Darovanie medzi manželmi" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie medzi manželmi (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na nasledujúcu vec. V dedičskom konaní som získala nehnuteľnosť, ktorá je zapísaná iba na mne. Mám teda dojem, že nepatrí do BSM. Môžem teda celú túto nehnuteľnosť darovať a prepísať na manžela a zároveň sa sama odstrániť z LV? Momentálne čelím finančnej záťaži a obávam sa, že by mi exekútor mohol siahnuť na túto nehnuteľnosť. Táto záťaž je len moja, manžel nemá žiadne dlhy. Ďakujem vám vopred za odpoveď a pomoc.

Odpoveď: Darovanie medzi manželmi

(odpoveď odoslaná: 11.06.2023)

Dobrý deň,

odpoviem vám postupne. 

Pokiaľ ide o nehnuteľnosť, nakoľko ste túto zdedili, patrí do vášho výlučného vlastníctva a aj keď ste ju nadobudli počas trvania manželstva, do BSM nespadá. Preto túto môžete darovať ako celok vášmu manželovi. 

Pokiaľ však ide o vaše dlhy, tu platí, že ak by proti vám veriteľ podal návrh na vykonanie exekúcie, potom exekútor je oprávnený uspokojiť nárok veriteľa aj z majetku patriaceho do BSM. Uvedené upravuje ust. § 147 ods. 1 a ods. 2  Občianskeho zákonníka. Tu však taktiež platia výnimky.

"Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a, pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov."

To by sa ale nevzťahovalo na nehnuteľnosť, ktorú by ste previedli na vášho manžela, nakoľko táto by bola v jeho výlučnom vlastníctve. Na túto by exekútor siahnuť nemohol. 

Súčasne však netreba zabudnúť na to, že veriteľ by mohol voči takémuto vášmu právnemu úkonu odporovať, za predpokladu, že k exekúcií by došlo v najbližších troch rokoch: 

Ust. § 42a ods. 2 a nasl. OZ:

"Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi (§ 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať."

 K uvedenému dôjsť nemusí, avšak považujeme za potrebné vás upozorniť aj na takéto ustanovenia zákona.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Darovanie medzi manželmi" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.