Dobrý deň,
odpoviem vám postupne.
Pokiaľ ide o nehnuteľnosť, nakoľko ste túto zdedili, patrí do vášho výlučného vlastníctva a aj keď ste ju nadobudli počas trvania manželstva, do BSM nespadá. Preto túto môžete darovať ako celok vášmu manželovi.
Pokiaľ však ide o vaše dlhy, tu platí, že ak by proti vám veriteľ podal návrh na vykonanie exekúcie, potom exekútor je oprávnený uspokojiť nárok veriteľa aj z majetku patriaceho do BSM. Uvedené upravuje ust. § 147 ods. 1 a ods. 2 Občianskeho zákonníka. Tu však taktiež platia výnimky.
"Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a, pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov."
To by sa ale nevzťahovalo na nehnuteľnosť, ktorú by ste previedli na vášho manžela, nakoľko táto by bola v jeho výlučnom vlastníctve. Na túto by exekútor siahnuť nemohol.
Súčasne však netreba zabudnúť na to, že veriteľ by mohol voči takémuto vášmu právnemu úkonu odporovať, za predpokladu, že k exekúcií by došlo v najbližších troch rokoch:
Ust. § 42a ods. 2 a nasl. OZ:
"Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi (§ 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať."
K uvedenému dôjsť nemusí, avšak považujeme za potrebné vás upozorniť aj na takéto ustanovenia zákona.