Zrušenie trvalého pobytu manželom po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Zrušenie trvalého pobytu manželom po rozvode

Dobrý deň. Po rozvode chce môj manžel zrušiť trvalý pobyt mne a našej maloletú dcére. Vlastníkom bytového nehnuteľnosti je on, pričom časť bytu získal pred uzavretím manželstva. Druhú časť sme dokupili spoločne. Na listu vlastníctva figuruje ako vlastník iba on s plným podielom 1/1. Môže mi zrušiť trvalý pobyt, aj keď ešte nemáme vysporiadané bývalé spoločné manželstvo a nemá povinnosť zabezpečiť nám náhradné bývanie? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie trvalého pobytu manželom po rozvode

Dobrý deň,

Pokiaľ nie ste rozvedený, Váš manžel Vám nemôže svojvoľne zrušiť TP a ani Vašej dcére. Ak by ste boli rozvedení, Vám manžel môže zrušiť trvalý pobyt, ale nie Vašej dcére, ak je stále nezaopatrená.

Pokiaľ ide o náhradné bývanie, tak na to máte nárok (v obdobnom prípade už rozhodoval aj Najvyšší súd). Manžel, je povinný Vám nájsť náhradné bývanie, aj keď nie ste uvedená na liste vlatníctva. BSM môžete vyporiadať buď dohodou alebo súdnou cestou.