Máte
otázku?

Trvalý pobyt


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Trvalý pobyt

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Som vlastníčkou rodinného domu, v ktorom býva moja mama s doživotným právom. Aktuálne ona tam žije s jej priateľom, ktorý nedávno predal svoj byt. Moja mama chce, aby mu bol udelený trvalý pobyt na adrese môjho rodinného domu. Môj záujem spočíva na pochopení, aké by mal nároky v prípade, ak mu bude udelený trvalý pobyt. Rovnako by ma zaujímalo, či by som mu mohla zrušiť trvalý pobyt v prípade nečakanej situácie, napríklad úmrtia mojej matky, alebo si to musí vybaviť on sám vo vlastnom záujme. Aké by následne mal nároky a môže namietať, že nemá kam ísť, pretože svoj byt predal? Obávam sa, že po úmrtí mojej matky by mohli nastať problémy s jej priateľom vzhľadom na jeho neistú bývalú situáciu. Nejasné je mi, na čo by si mohol nárokovať právo. Vopred ďakujem za objasnenie a odpoveď.

Odpoveď: Trvalý pobyt

Dobrý deň, ďakujeme vám za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne a súčasne vyslovíme svoj právny názor. Pri zodpovedaní otázky vychádzame len z jej textu  (nepoznáme bližšie okolnosti prípadu).

 

Otázka pozostáva z 2  okruhov problémov, na ktoré vynasnažíme odpovedať a zároveň  navrhnúť vám riešenie.

 

I. TRVALÝ POBYT

Právna úprava trvalého pobytu je upravená zák. č. 253/1998 Z. z. o hlásení trvalého pobytu. Hneď na úvod citujeme z ust. § 3 cit. zákona :

"Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan má v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt. Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom  a je určená na bývanie,  ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu, ak tento zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt. Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

a) platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze; ak ide o dieťa do 18 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa vydaný orgánmi SR,

b) platný cestovný doklad SR alebo osvedčenie o štátnom občianstve SR, ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze,

c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti /výpis z listu vlastníctva/,

d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b);  (toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak  ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka, ide o prihlásenie občana, ktorý má zriadené vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti, alebo ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa vlastníka alebo vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti potvrdia svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne)."

Z uvedeného vyplýva, že vy sama by ste musela súhlasiť  s prihlásením priateľa vašej matky na trvalý pobyt, nakoľko ste vlastníčkou nehnuteľnosti, a nie vaša mama, ktorá má len právo doživotného užívania nehnuteľnosti. Ak by ste udelila súhlas s trvalým pobytom neznamená to, že má vlastnícke alebo iné právo k nehnuteľnosti a ani k jej vlastníkovi, teda vám.

 

Zrušenie trvalého pobytu (§ 7)  :

"Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší  okrem iných aj v prípade "na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti."

 

II. BÝVANIE V NEHNUTEĽNOSTI

Ako sme už uviedli, nepoznáme bližšie okolnosti vášho prípadu, a čo je podstatné, z akého dôvodu došlo zo strany priateľa vašej matky k predaju jeho vlastného bytu a následne nasťahovaniu sa do vášho domu. Podľa ust. Obč. zákonníka nakoľko vaša matka nie je vlastníkom nehnuteľnosti, prípadnú zmluvu by ste s jej priateľom musela uzatvoriť vy sama. Je na vašom zvážení, či k uvedenému kroku pristúpite.

 

Možnosti máte nasledovné :

1./ Zmluva o nájme nehnuteľnosti resp. jej časti podľa ust. § 663 a nasl. OZ, v ktorej by ste si písomne dohodli podmienky a rozsah užívania vrátane úhrad za jej užívanie. 

Nevýhodou zmluvy o nájme je možnosť vzniku poskytnúť bytovú náhradu v zákonom stanovených prípadoch ak by došlo k ukončeniu nájmu zo strany vás ako vlastníka nehnuteľnosti - prenajímateľa.

 

2./ Zmluva o krátkodobom nájme bytu podľa ust. zák. č. 98/2014 Z. z., ktorú je možné uzatvoriť aj na časť nehnuteľnosti. Nájom vrátane predĺžení je možný najviac na 6 rokov. 

Výhodou zmluvy podľa tohto zákona je to, že v prípade ukončenia zmluvného vzťahu nájomca nemá nárok na bytovú náhradu (t.j. na rozdiel od zmluvy podľa ust. Obč. zákonníka , nevyhnutné  je dodržať obsahové náležitosti zmluvy, ako aj to, že prenajímateľ (vy) ste povinná registrovať sa na príslušnom daňovom úrade (§ 49 zák. o dani z príjmov). Predmetnú registráciu je prenajímateľ povinný preukázať nájomcovi (§ 3 zák. o krátkodobom nájme bytu/.

3./ Zmluva o výpožičke, ktorá sa vyznačuje bezodplatnosťou.

 

Pokiaľ sa jedná o ďalšiu časť vašej otázky čo v prípade, ak by došlo k úmrtiu vašej matky, odpoveď závisí od právneho vzťahu medzi vami podľa spísanej zmluvy.  Nárok na dedenie rodinného domu by nemal, nakoľko vaša matka nie je vlastníkom nehnuteľnosti. Právny vzťah k užívaniu nehnuteľnosti zo strany priateľa vašej matky pre prípad jej úmrtia by závisel od druhu uzatvorenej zmluvy.

 

 

III. ODPORÚČANIE A ZÁVER

Udelenie súhlasu s trvalým pobytom napriek ustanoveniam zákona neodporúčame, aj keď trvalý pobyt ma evidenčný charakter. Je otázne z akého  dôvodu byt predal, že nemá kam ísť v prípade úmrtia vašej matky, toto okolnosť resp. možnosť vzniku problému  v budúcnosti musí poznať a vedieť,  na druhej strane peniaze za byt získal. Otázka zasielania pošty z rôznych úradov sa dá vyriešiť (jej doručovaním na obec, alebo priamo na vašu adresu ak sa táto oznámi prísl. úradu napr. soc. poisťovni, daňovému úradu a pod.). Prípadne vaše rozhodnutie o trvalom pobyte môžete ponechať na neskoršiu dobu po usporiadaní vzťahu užívania nehnuteľnosti.

Otázka spísania zmluvy : Odporúčame maximálne na dobú len na dobu určitú so stanovením podmienok úhrady za užívanie nehnuteľnosti resp. jej časti.

V každom prípade odporúčame osobnú konzultáciu s advokátom, aby ste predišla možným nedorozumeniam v budúcnosti.

 

 

 

 

 

 

Trápi vás "Trvalý pobyt" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám podtycky. Silou mocou ma chce niekto vyhodiť z domu, kde bývam u rodičov. Mám tu trvalý pobyt a neviem, či je možné, aby ma prihlásili na prechodný pobyt alebo ma odhlásili. Mám dve maloleté deti. Každý mesiac im dávam 65 eur na elektrinu a zabezpečujem aj stravu. Investovala som do domu: spravila som elektriku a kúpila plastové okná. Brat ma zbil a bola som ošetrená na chirurgii, no nešla som na políciu. Otázka znie: môžu ma vyhodiť z domu aj s dvoma deťmi? Môžu mi zmeniť trvalý pobyt na prechodný? Navyše používajú moje auto. Alebo mi musia nájsť náhradné ubytovanie?

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 19.01.2025)

Dobrý deň, podstatné vo Vami uvedneom prípade je to, kto je vlastníkom nehnuteľnosti, Toto v otázke neuvádzate.

Ak brat nie je vlastníkom nehnuteľnosti a ani jej podielovým spoluvlastníkom, vo veci brat nemôže urobiť nič. Ak máte v nehnuteľnosti hlásený trvalý pobyt, k jeho zrušeniu môže dôjsť len za súhlasu všetkých spoluvlastníkov nehnuteľnosti.

V otázke sa zmieňujete o užívaní auta, avšak nepíšete kto auto užíva. Preto len uvádzame, že treba žiadať jeho vrátenie do Vašej dispozície, prípadne spísať nájomnú zmluvu.

V prípade problémov odporúčam kontaktovať advokáta.

 

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím vás o pomoc. Som 81-ročná žena. V septembri 2024 mi zomrel priateľ. Bývali sme v rodinnom dome jeho syna (vlastníka). Obaja sme tam mali trvalý pobyt. Trvalý pobyt tam mám doteraz, ale 15. októbra 2024 som sa presťahovala do iného mesta, kde bývam v podnájme. Na mestskom úrade som sa snažila nahlásiť prechodný pobyt, no úradníčka ma odmietla s tým, že to nie je nutné. Rodinný dom, v ktorom mám stále trvalý pobyt, bol asi v decembri 2024 predaný novému majiteľovi. Moja otázka znie: Môžem sa odhlásiť z trvalého pobytu, aj keď nemám nový trvalý pobyt a bývam len v podnájme? Ako sa dá vyriešiť tento chaos ohľadom môjho pobytu? Obávam sa rôznych možných poplatkov, pretože tam mám stále vedený trvalý pobyt. Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Prajem ešte pekný deň.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 12.01.2025)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že trvalý pobyt máte hlásený na pôvodnej enhnuteľnosti, kde ste žili s priateľom, ktorý zomrel. Vlastníkom uvedenej nehnuteˇˇlnosti je už ďalšia osoba, lebo nehnute%lnosť bola predaná.

Vy teraz bývate v podnájme. Riešením pokial ide o trvaý pobyt je to, aby vlastník terajšieho bytu vyjadril súhlas s Vašim prihlásením na trvalý pobyt v byte, kde ste v nájme. Uvádzame, že prihlásenie na trvalý pobyt nezakladá žiadne vlastnícke právo k nehnuteľnosti, a ani k je vlastníkovi, čo vyplýva z ust. § 3 Zákona o hlásení pobytu občanov SR. Prihlásením na trvalý pobyt na novej adrese bytu, kde ste v nájme, sa Vám automaticky zruší trvalý pobyt na pôvodnej adrese.  Uvádzame, že problematika prihlásenie nájomcu na trvalý pobyt na adrese nájmu je častou problematikou v našej poradni pokiaľ ide o obavy predovšetkým na strane prenajímateľa. Prenajímateľ sa teda nemá čoho obávať.

 


Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či pri prihlásení cudzej osoby na trvalý pobyt v rodinnom dome je potrebný súhlas oboch manželov, ak vlastnia nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM) v podiele 1/1? Alebo stačí súhlas len jedného z nich? Ďakujem.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 20.12.2024)

Dobrý deň, otázka prihlásenia cudzieho človeka na trvalý pobyt v nehnuteľnosti, ktorá je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), môže byť predmetom komplikácií v právnych úkonoch. Pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov platí, že bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov bez súhlasu druhého, avšak pre iné právne úkony, ktoré presahujú bežnú správu, je potrebný súhlas oboch manželov.Zo znenia zákona o hlásení pobytu občanov SR vyplýva, že sa vyžaduje súhlas všetkých vlastníkov resp. spoluvlastníkov a teda sme názoru, že treba súhlas oboch manželov.

Pri prihlásení trvalého pobytu cudzej osoby v rodinnom dome vlastnenom manželmi v BSM by sa to mohlo chápať ako úkon, ktorý by mohol ovplyvniť užívacie práva k nehnuteľnosti, a preto by bol potrebný súhlas oboch manželov, aby  sa predišlo potenciálnym sporom.

Z otázky vyplýva, že ide o cudziu osobu /nepíšete vzťah, resp. to či konkrétna cudzia osoba chce byť niekde len "formálne" prihlásená na trvalý pobyt. Ak uvedenú osobu osobne dobre nepoznáte, a chce byť len "formálne" niekde prihlásená na trvalý pobyt, potom toto Vám neodporúčam. I keď prihlásenie na trvalý pobyt v zmysle ust. Zákona o hlásení pobytu občanov SR má len evidenčný charakter, nezakladá právo uvedenej osoby na nehnuteľnosť, mohlo by to pre Vás predstavovať v budúcnosti obtiaže /napr. návštevy exekútora, doručovanie pošty uvedenej osoby na Vašu adresu, a pod./.

Cudzia osoba si môpže zriadiť aj tzv. virtuálny trvalý pobyt, za ktorý sa však platí mesačný poplatok.


Trápi vás "Trvalý pobyt" a chcete pomôcť?

Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, kúpil som byt a chcem sa prihlásiť na trvalý pobyt. Aké doklady k tomu potrebujem? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 17.12.2024)

Dobrý deň,

pri prihlásení sa na trvalý pobyt po kúpe bytu sú to zvyčajne nasledovné dokumenty:

1. Platný občiansky preukaz – slúži ako doklad  totožnosti.
2. Doklad o vlastníctve nehnuteľnosti – môže byť ním napríklad kúpnopredajná zmluva, ktorá už bola zaregistrovaná na katastri a teda máte právoplatný výpis z listu vlastníctva. Tento dokument preukazuje, že ste vlastníkom bytu, do ktorého sa chcete prihlásiť.
3. Súhlas spolumajiteľov (ak byt vlastníte v spoluvlastníctve s ďalšími osobami) – písomný súhlas od ostatných vlastníkov, akýkoľvek iný relevantný dokument preukazujúci, že máte právo a súhlas prihlasovať sa na danej nehnuteľnosti.

Je dôležité mať na pamäti, že proces a požiadavky môžu byť špecifické podľa jednotlivých obcí, preto odporúčam kontaktovať miestny úrad, kde sa plánujete prihlásiť na trvalý pobyt, a overiť si presný zoznam potrebných dokumentov. Niekedy môžu byť potrebné aj ďalšie dokumenty alebo konkrétne vyžadované formy súhlasu, v závislosti od obecných nariadení.



Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, som vlastník bytu, kde nemám trvalý pobyt, a priateľka si chce dať u mňa trvalý pobyt kvôli parkovaniu. Môže s tým byť nejaký problém ohľadom môjho vlastníctva bytu? Ďakujem.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 17.11.2024)

Dobrý deň,

pokojne môžete prihlásiť trvalý pobyt Vašej priateľky vo Vašom byte bez obáv, že by to malo akýkoľvek vplyv na Vaše vlastnícke práva. Trvalý pobyt je evidenčný údaj a nevyplýva z neho žiadne užívacie právo k nehnuteľnosti. Nezmení sa tým ani vaše vlastníctvo, ani užívanie bytu. Ak by ste chceli neskôr trvalý pobyt Vašej priateľky zrušiť, môžete to spraviť aj bez jej súhlasu, pretože ste vlastníkom bytu.

Treba zohľadniť, že prihlásenie priateľky na trvalý pobyt môže mať len praktický dosah, napríklad na miestne poplatky ako odvoz smetí, ale to závisí od konkrétnej obce. Celkovo však nemajte obavy z právnych komplikácií voči Vášmu vlastníckemu právu na byte.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, 2.8.2024 som kúpila byt, na katastri to bolo zapísané 2.9.2024 a bývalá majiteľka si stále neodhlásila trvalý pobyt, pretože v kúpnej zmluve je uvedené, že: “Predávajúci sa zaväzuje do 60 dní od zápisu vlastníckeho práva k predmetu kúpy v prospech kupujúcej zabezpečiť odhlásenie svojho trvalého alebo iného pobytu z predmetu kúpy a taktiež odhlásenie trvalého alebo iného pobytu všetkých osôb z predmetu kúpy, o ktorých má predávajúca vedomosť. V prípade nesplnenia tejto povinnosti predávajúcou je kupujúca oprávnená odhlásiť trvalý resp. prechodný pobyt akejkoľvek osoby v súlade s ustanoveniami zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v platnom znení. Povinnosť sa týka aj akéhokoľvek zriadeného sídla právnickej osoby, miesta podnikania živnostníka alebo prevádzkarne akýchkoľvek podnikateľských subjektov.” Môžem ja ako nová majiteľka aj na základe tohto odhlásiť jej trvalý pobyt alebo nie? Má ona stále nejaké právo vstúpiť do bytu, ktorého vlastník som už ja, aj napriek tomu, že tu má stále trvalý pobyt? Budem musieť za ňu platiť aj smeti, kým si ona neodhlási trvalý pobyt? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 06.10.2024)

Dobrý deň,

pri predaji bytu je situácia s trvalým pobytom bývalých vlastníkov bežná. Aj keď má bývalá majiteľka stále trvalý pobyt vo vašom byte, nemá už žiadne právo na jeho užívanie alebo vstup. Vaše vlastnícke právo začína zápisom do katastra, čo už bolo splnené. V súlade so zmluvou máte právo iniciovať odhlásenie jej trvalého pobytu prostredníctvom príslušného obecného úradu podľa zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR.

Čo sa týka poplatkov za odpad, obec môže na základe trvalého pobytu účtovať poplatky, takže odporúčam rýchlé konanie, aby ste sa vyhli tomuto bremenu. Odhlásením trvalého pobytu z vášho bytu sa zabezpečí aj aktualizácia príslušných registrov a vy sa vyhnete zbytočným komplikáciám. 


Trápi vás "Trvalý pobyt" a chcete pomôcť?

Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na práva môjho brata, ktorý býva v rodičovskom dome, ktorý sme po ich smrti zdedili. Je nás šesť súrodencov, spoluvlastníkov. Brat má trvalý pobyt v rodičovskom dome. Celý dom zaplnil neporiadkom. Vymenil kľúč od vchodových dverí a dal ho len sestre a bratovi, ktorí tam majú tiež trvalý pobyt. V prípade potreby sa nemám ako dostať do domu. Keď tam prídem a žiadam ho o vypratanie neporiadku z 1/6 obytnej plochy, používa vulgarizmy a vyhadzuje ma z domu. Dostanem sa tam len vtedy, keď ma pustí sestra. Naposledy na mňa zavolal políciu, kedy mi pán policajt oznámil, že tam nemám čo robiť, keď si to on nepraje, lebo tam má bydlisko môj brat. Prosím o radu, čo robiť v takomto prípade. Všetci súrodenci sme bezradní. Právo vraj je na jeho strane. Ďakujem za akúkoľvek radu.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 16.08.2024)

Dobrý deň,

každý spoluvlastník má právo užívať spoločnú nehnuteľnosť v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu a nikto vás nemôže svojvoľne vylúčiť z užívania tejto nehnuteľnosti.

Váš brat, ktorý zmenil kľúč od nehnuteľnosti a bráni vám v prístupe, neoprávnene zasahuje do vášho vlastníckeho práva. V tejto situácii máte niekoľko možností:

Osobné rokovania: Skúste najprv dohodnúť schôdzku so všetkými spoluvlastníkmi a spoločne vyriešiť situáciu.

Právne kroky: V prípade, že predchádzajúce kroky zlyhajú, máte právo podať návrh na súd. Môžete žiadať o vydanie kľúča alebo umožnenie prístupu do domu, ako aj odstránenie neporiadku.

Požiadajte súd o ochranu vašich spoluvlastníckych práv a zvážte, či by nebolo vhodné taktiež požadovať náhradu za znemožnenie užívania nehnuteľnosti v rozsahu vášho podielu.

V prípade potreby sa obráťte na advokáta, ktorý vám poskytne konkrétnu právnu pomoc a zastúpenie.

Môžete podať návrh na súd na zrušenie spoluvlastníctva a jeho vysporiadanie. Ak to dobre urobíte, môže to byť velmi rýchle konanie. 


Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, už od roku 2006 bývame v Košiciach v podnájmoch. Ako môžeme získať trvalý pobyt v tomto meste, ak majitelia bytu nie sú ochotní prihlásiť nás na trvalý pobyt? Celkom nám to komplikuje život, keďže trvalý pobyt máme v RV. Manžel je ťažko zdravotne postihnutý. Všetkých lekárov má v KE, ale všetky náležitosti musíme chodiť vybavovať do RV. Ďakujem.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 21.07.2024)

Dobrý deň,

Situácia, ktorú opisujete, je bohužiaľ bežná pre mnohých občanov v prenajatých bytoch. Podľa slovenského práva na prihlásenie trvalého pobytu je potrebný súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Ak majitelia bytu nie sú ochotní poskytnúť tento súhlas, možnosti sú obmedzené. Trvalý pobyt je podľa zákona č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR viazaný na konkrétnu nehnuteľnosť a bez súhlasu vlastníka to nie je možné obísť.

Odporúčam tieto kroky:
1. Skúste sa ešte raz porozprávať s majiteľmi bytu a vysvetlite im situáciu. Zdôraznite, že súhlas na prihlásenie trvalého pobytu neznamená ich žiadnu povinnosť a neovplyvní ich vlastnícke práva k nehnuteľnosti.
2. Alternatívou je hľadanie nového prenájmu, kde by boli majitelia ochotní udeliť súhlas s prihlásením trvalého pobytu.

Mrzí ma, že nemôžem ponúknuť jednoduššie riešenie, ale v aktuálnej legislatíve je súhlas vlastníka nehnuteľnosti nevyhnutným predpokladom pre prihlásenie trvalého pobytu. 


Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je nutné zmeniť trvalý pobyt ak osoba mala exekútora a situácia je už vyriešená. Táto osoba by si mohla zmeniť trvalý pobyt iba na adresu nášho domu, ktorý vlastníme s manželom. Obávame sa však, že v prípade ďalších problémov by mohli byť náš dom predmetom exekúcie alebo by sme mohli mať iné problémy, len preto, že táto osoba má u nás trvalý pobyt. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 18.05.2024)

Dobrý deň,
otázke píšete o nejakej osobe, ktorá bola v exekučnom konaní ako povinný, pričom dlh je uhradený. Predpokladáme, že uvedneá osoba nebude u vás aj bývať. Predmetná osoba /nevieme o aký vzťah k vám ako manželom a vlastníkom domu ide/, ale uvádzame, že prihlásenie na trvalý pobyt má len evidenčný charakter, čo vyplýva z ust. § 3 ods. 3 Zákona o hlásení pobytu občanov SR  a preto dom vo vašom vlastníctve a ani váš najetok nemôže byť predmetom exekúcie, lebo v nie ste povinnými v exekučnom konaní /citujeme/ :

"Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter."

Uvedená osoba má však aj inú možnosť, a to prihlásiť sa na virtuálny trvalý pobyt, čo zabepečujú rôzne spoločnosti, kde by však musela platiť mesačné poplatky /cca 5 -10 €/.

Záverom uvá


Trápi vás "Trvalý pobyt" a chcete pomôcť?

Podotázka: Trvalý pobyt (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môže mať slovenský občan trvalý pobyt na Slovensku aj v Českej republike? Ak nie, mohli by ste mi, prosím, poradiť, kde sa mám prihlásiť alebo odhlásiť? Ďakujem.

Odpoveď: Trvalý pobyt

(odpoveď odoslaná: 02.02.2024)

Dobrý deň,

v zmysle § 3 zákona o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR platí, že trvalý pobyt je pobyt v mieste stáleho bydliska občana a občan môže mať v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt a na jednom mieste. To znamená, že vo Vašom prípade môžete mať trvalý pobyt buď len v SR alebo ČR. V prípade, ak si chcete zrušiť trvalý pobyt a opúšťate SR musíte sa odhlásiť z trvalého bydliska, a to buď osobne v ohlasovni v meste Vášho trvalého bydliska na SR alebo na konzuláte/veľvyslanectve SR v ČR. Zároveň je potrebné, aby ste pri odhlasovaní odovzdali aj občiansky preukaz. Pre istotu si vypýtajte potvrdenie o odhlásení trvalého pobytu. Následne v ČR požiadajte o trvalý pobyt, u nich sa žiadosť o trvalý pobyt podáva na Ministerstve vnútra ČR podľa miesta hláseného pobytu. 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Trvalý pobyt" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.