Trvalý pobyt

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Trvalý pobyt

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Som vlastníčkou rodinného domu, v ktorom býva moja mama s doživotným právom. Aktuálne ona tam žije s jej priateľom, ktorý nedávno predal svoj byt. Moja mama chce, aby mu bol udelený trvalý pobyt na adrese môjho rodinného domu. Môj záujem spočíva na pochopení, aké by mal nároky v prípade, ak mu bude udelený trvalý pobyt. Rovnako by ma zaujímalo, či by som mu mohla zrušiť trvalý pobyt v prípade nečakanej situácie, napríklad úmrtia mojej matky, alebo si to musí vybaviť on sám vo vlastnom záujme. Aké by následne mal nároky a môže namietať, že nemá kam ísť, pretože svoj byt predal? Obávam sa, že po úmrtí mojej matky by mohli nastať problémy s jej priateľom vzhľadom na jeho neistú bývalú situáciu. Nejasné je mi, na čo by si mohol nárokovať právo. Vopred ďakujem za objasnenie a odpoveď.

Odpoveď: Trvalý pobyt

Dobrý deň, ďakujeme vám za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne a súčasne vyslovíme svoj právny názor. Pri zodpovedaní otázky vychádzame len z jej textu  (nepoznáme bližšie okolnosti prípadu).

Otázka pozostáva z 2  okruhov problémov, na ktoré vynasnažíme odpovedať a zároveň  navrhnúť vám riešenie.

I. TRVALÝ POBYT

Právna úprava trvalého pobytu je upravená zák. č. 253/1998 Z. z. o hlásení trvalého pobytu. Hneď na úvod citujeme z ust. § 3 cit. zákona :

"Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan má v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt. Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom  a je určená na bývanie,  ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu, ak tento zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt. Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

a) platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze; ak ide o dieťa do 18 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa vydaný orgánmi SR,

b) platný cestovný doklad SR alebo osvedčenie o štátnom občianstve SR, ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze,

c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti /výpis z listu vlastníctva/,

d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b);  (toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak  ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka, ide o prihlásenie občana, ktorý má zriadené vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti, alebo ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa vlastníka alebo vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti potvrdia svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne)."

Z uvedeného vyplýva, že vy sama by ste musela súhlasiť  s prihlásením priateľa vašej matky na trvalý pobyt, nakoľko ste vlastníčkou nehnuteľnosti, a nie vaša mama, ktorá má len právo doživotného užívania nehnuteľnosti. Ak by ste udelila súhlas s trvalým pobytom neznamená to, že má vlastnícke alebo iné právo k nehnuteľnosti a ani k jej vlastníkovi, teda vám.

Zrušenie trvalého pobytu (§ 7)  :

"Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší  okrem iných aj v prípade "na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti."

II. BÝVANIE V NEHNUTEĽNOSTI

Ako sme už uviedli, nepoznáme bližšie okolnosti vášho prípadu, a čo je podstatné, z akého dôvodu došlo zo strany priateľa vašej matky k predaju jeho vlastného bytu a následne nasťahovaniu sa do vášho domu. Podľa ust. Obč. zákonníka nakoľko vaša matka nie je vlastníkom nehnuteľnosti, prípadnú zmluvu by ste s jej priateľom musela uzatvoriť vy sama. Je na vašom zvážení, či k uvedenému kroku pristúpite.

Možnosti máte nasledovné :

1./ Zmluva o nájme nehnuteľnosti resp. jej časti podľa ust. § 663 a nasl. OZ, v ktorej by ste si písomne dohodli podmienky a rozsah užívania vrátane úhrad za jej užívanie.

Nevýhodou zmluvy o nájme je možnosť vzniku poskytnúť bytovú náhradu v zákonom stanovených prípadoch ak by došlo k ukončeniu nájmu zo strany vás ako vlastníka nehnuteľnosti - prenajímateľa.

2./ Zmluva o krátkodobom nájme bytu podľa ust. zák. č. 98/2014 Z. z., ktorú je možné uzatvoriť aj na časť nehnuteľnosti. Nájom vrátane predĺžení je možný najviac na 6 rokov.

Výhodou zmluvy podľa tohto zákona je to, že v prípade ukončenia zmluvného vzťahu nájomca nemá nárok na bytovú náhradu (t.j. na rozdiel od zmluvy podľa ust. Obč. zákonníka , nevyhnutné  je dodržať obsahové náležitosti zmluvy, ako aj to, že prenajímateľ (vy) ste povinná registrovať sa na príslušnom daňovom úrade (§ 49 zák. o dani z príjmov). Predmetnú registráciu je prenajímateľ povinný preukázať nájomcovi (§ 3 zák. o krátkodobom nájme bytu/.

3./ Zmluva o výpožičke, ktorá sa vyznačuje bezodplatnosťou.

Pokiaľ sa jedná o ďalšiu časť vašej otázky čo v prípade, ak by došlo k úmrtiu vašej matky, odpoveď závisí od právneho vzťahu medzi vami podľa spísanej zmluvy.  Nárok na dedenie rodinného domu by nemal, nakoľko vaša matka nie je vlastníkom nehnuteľnosti. Právny vzťah k užívaniu nehnuteľnosti zo strany priateľa vašej matky pre prípad jej úmrtia by závisel od druhu uzatvorenej zmluvy.

III. ODPORÚČANIE A ZÁVER

Udelenie súhlasu s trvalým pobytom napriek ustanoveniam zákona neodporúčame, aj keď trvalý pobyt ma evidenčný charakter. Je otázne z akého  dôvodu byt predal, že nemá kam ísť v prípade úmrtia vašej matky, toto okolnosť resp. možnosť vzniku problému  v budúcnosti musí poznať a vedieť,  na druhej strane peniaze za byt získal. Otázka zasielania pošty z rôznych úradov sa dá vyriešiť (jej doručovaním na obec, alebo priamo na vašu adresu ak sa táto oznámi prísl. úradu napr. soc. poisťovni, daňovému úradu a pod.). Prípadne vaše rozhodnutie o trvalom pobyte môžete ponechať na neskoršiu dobu po usporiadaní vzťahu užívania nehnuteľnosti.

Otázka spísania zmluvy : Odporúčame maximálne na dobú len na dobu určitú so stanovením podmienok úhrady za užívanie nehnuteľnosti resp. jej časti.

V každom prípade odporúčame osobnú konzultáciu s advokátom, aby ste predišla možným nedorozumeniam v budúcnosti.