Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
1./ Podľa zák. o hlásení pobytu občanov platí, že pri podaní návrhu na zrušenie trvalého pobytu musia byť ohlasovni predložené tieto doklady :
a) právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva, ak bolo manželstvo rozvedené,
b) dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo právoplatné rozhodnutie súdu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ak bolo vydané,
c) rozhodnutie súdu o nariadení neodkladného opatrenia, ak bolo vydané,
d) dohodu o zrušení alebo obmedzení užívacieho práva alebo právoplatné rozhodnutie súdu o zrušení alebo obmedzení užívacieho práva, ak bolo vydané.
Teda pokiaľ je byt v bezpodielovom spoluvlastníctve ohlasovňa záznam o trvalom pobyte nezruší. Odporúčame dohodnúť sa na vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva prípadne podať návrh na súd. Predpokladáme, že máte aspoň fotodokumentáciu vecí, ktoré bývalý manžel zobral bez Vášho vedomia vo Vašej neprítomnosti.
2./ Ďalej sa pýtate či môžete vymeniť zámok na byte. Kľúče od bytu Vám mohli príkladmo vypadnúť z vrecka na výlete sedačkovou lanovkou, mohli ste ich stratiť. O výmene zámku informujte bývalého manžela písomne. Predpokladáme, že viete kde má v súčasnosti svoje bydlisko.
Ak vychádzame z rozhodnutí súdov, len pre Vašu informáciu uvádzame, že podľa čl. 21 Ústav SR obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva. Teda ak Váš manžel odišiel z bytu pred 3 rokmi, a vychádzame z toho, že všetky svoje osobné veci si už dávno zobral, potom tento byt už netvorí jeho obydlie. Súčasne ho požiadajte, aby si poštu presmeroval na svoju adresu terajšieho obydlia, keďže Vy nie ste povinná mu ju zasielať poštu na jeho meno prípadne oznamovať to, že mu bola doručená nejaká pošta.
Odporúčame kontaktovať advokáta.