Môžem mu zrušiť trvalý pobyt a musím mu nájsť bývanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Môžem mu zrušiť trvalý pobyt a musím mu nájsť bývanie?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Žijem spolu s manželom už 25 rokov. Je alkoholik a momentálne nepracuje, žiadny príjem nedostáva. Aktuálne je aj na PN, ale už nedostáva ani maródku. Žijeme len z môjho platu a začal pracovať aj náš syn. Majiteľkou bytu som len ja, keďže mi rodičia prepsali byt iba na mňa. Môžem mu zrušiť trvalý pobyt? Musím mu nájsť náhradné bývanie? Veľmi pekne ďakujem. Poradte mi, neviem, čo mám robiť. Ďakujem.

Odpoveď: Môžem mu zrušiť trvalý pobyt a musím mu nájsť bývanie?

Dobrý deň,

ako vlastník nehnuteľnosti môžete v zmysle zákon o hlásení pobytu občanov zrušiť trvalý pobyt tomu, kto nemá v nehnuteľnosti užívacie právo, avšak nie je to možné voči manželovi. Zákon to výslovne zakazuje v § 17 ods. 1 písm. f) Zákona o hlásení pobytu občanov.

Pokiaľ ide o náhradné bývanie manželovi, v zásade manžel svoje právo užívať Vašu nehnuteľnosť odvíja od Vášho manželstva. V zmysle judikatúry ho počas manželstva nemôžete vypratať z nehnuteľnosti. Súdy tiež zastávajú názor, že po rozvode manželstva je  manžel (vlastník) povinný nájsť druhému manželovi bytovú náhradu. Dovoľujem si pripojiť aj súdne rozhodnutie v podobnej veci:

Rozsudok Najvyššieho súdu ČR sp.zn. 26 Cdo 1544/2005:

Manžel, ktorý za trvania manželstva užíva byt v dome, ktorého vlastníkom je druhý z manželov, svoje právo bývať v tomto byte odvodzuje od existujúceho rodinnoprávneho vzťahu, lebo obsah tohto vzťahu okrem iného tvorí  povinnosť manželov žiť spolu a vzájomná vyživovacia povinnosť manželov. Na tomto základe má manžel – nevlastník právo bývať so svojím manželom v byte nachádzajúcom sa v dome vo vlastníctve druhého manžela a druhá manžel (vlastník) má povinnosť mu toto bývanie (užívanie bytu) umožniť. Rozvodom manželstva uvedený právny dôvod bývania zaniká a manžel (vlastník) sa môže domáhať vypratania bytu podľa § 126 ods. 1 OZ. Nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorému rozvodom manželstva zanikol právny dôvod užívania bytu vo vlastníctve druhého manžela a ktorý je preto povinný byt vypratať, nie je v Občianskom zákonníku výslovne upravený. To však neznamená, že rozvedenému manželovi v takomto prípade bytová náhrada nepatrí. Jeho právne postavenie pri zániku jeho právneho dôvodu bývania treba posúdiť analogicky (§ 853 OZ) podľa tohto ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré upravuje právne vzťahy svojím obsahom a účelom najbližšie. Týmto ustanovením je § 713 ods. 1 OZ upravujúci nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorého právny dôvod užívania bytu bol , rovnako ako v prípade manžela užívajúceho byt v dome vo vlastníctve druhého z manželov, za trvania manželstva odvodený od existencie manželstva a ktorému rozvodom tento právny dôvod bývania zanikol.