Máte
otázku?

Zrušené BSM počas manželstva a dedenie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Zrušené BSM počas manželstva a dedenie

Máme súdom zrušené BSM v roce 2006 počas manželstva. Som stále vydatá. Ak jeden z nás zomrie, bude ten druhý po zosnulom manželovi dediť? Ak áno, aj nemovitostí nadobudnuté po zrušení BSM? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Zrušené BSM počas manželstva a dedenie

Dobrý deň.

V dedičskom konaní sa musí najskôr vyporiadať BSM. Z dôvodu toho, že už BSM máte zrušené, tak predmetom dedenia bude všetko, čo poručiteľ vlastnil v čase smrti. Ak nespíšete závet, tak nastupujú dedičia zo zákona, pričom zákon rozlišuje 4 dedičské skupiny, ktoré prichádzajú na rad postupne. 

V prvej dedičskej skupine dedia deti a manžel poručiteľa, rovnakým dielom. Ak však poručiteľ nemá deti, tak nastupujú dedičia druhej skupiny, ktorými sú manžel poručiteľa, jeho rodičia a osoba tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Na základe vyššie uvedených skutočností bude dediť po Vašej smrti aj manžel a to aj tie nehnuteľnosti, ktoré ste nadobudli po zrušení BSM. Či bude dediť ako dedič prvej alebo druhej skupiny, to závisí od toho, či máte aj deti alebo nie. 

Trápi vás "Zrušené BSM počas manželstva a dedenie" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Zrušené BSM počas manželstva a dedenie (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že ak sme s manželom postavili dom na pozemku mojich rodičov, ktorý už nežijú a ten dom je na mňa napísaný, ak by sme sa rozviedli musím manžela vyplatiť? Má právo na ten dom? Posledných 10 rokov žijeme už len ako spolubývajúci nedáva mi peniaze, ale robím mu komplet servis má navarené, upratané, vyžehlené, a on sa fláka s kamarátmi a s kolegyňami celé roky po žúroch a po dovolenkách. Ticho to trpím, ale už som na konci so silami ešte mám jedného syna vysokoškoláka, o ktorého tiež veľmi nejaví záujem. Pred 28 rokmi, keď sme sa zobrali on mal ako štátny zamestnanec jeden izbový byt, ktorý sme potom po narodení syna vymenili za trojizbový. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušené BSM počas manželstva a dedenie

(odpoveď odoslaná: 05.11.2018)

Dobrý deň, to, či má nárok na vyplatenie 1/2 podielu z tejto nehnuteľnosti nie je možné na základe opisu skutočností vo Vašej otázke posúdiť. V rámci BSM totiž nie je podstatné to, ako je nehnuteľnosť zapísaná v katastri nehnuteľností (často sa totiž v katastri nachádza zápis, ktorý nezodpovedá právnej úprave BSM, a preto aj pri nehnuteľnostiach písaných na jedného z manželov sa stáva, že patrí do BSM). Preto bude nutné aj vo Vašom prípade skúmať ako došlo k výstavbe nehnuteľnosti, akí ste mali obaja spolu záujem a úmysel s touto stavbou, kto financoval stavbu... Po komplexnom zistení okolností výstavby Vášho domu bude možné určiť, či patrí do BSM alebo nie. Až potom bude možné uvažovať o presnom spôsobe vyporiadania BSM po rozvode manželstva a zvoliť z Vášho pohľadu najvhodnejší spôsob vyporiadania BSM.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zrušené BSM počas manželstva a dedenie" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku