Dobrý deň, nie, bohužiaľ nemôžete z takéhoto dôvodu žiadať o zníženie výživného. Súd by takýto Váš návrh zamietol.
Výška výživného sa neodvíja od záujmu dieťaťa o rodiča ale od životných potrieb vyživovaného dieťaťa. Vyživovacia povinnosť rodiča voči dieťaťu trvá, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Ustanovenia o výživnom nepodmieňujú jeho výplatu záujmom dieťaťa o rodiča. Vy, ako matka neplatíte na syna výživne preto, aby sa o Vás zaujímal ale preto aby prežil, na jeho výživu.
Synov záujem o Vás, si znížením výživného nevynútite. Musí on sám chcieť Vás vidieť. Jeho záujem si skúste získať iným spôsobom. Skúste mu napísať list, alebo ho prídite pozrieť na jeho tréning, zápas, vystúpenie, či iný jeho prejav, ktorý charakterizuje jeho osobu a je jeho vlastným prejavom. Nezáujem dieťaťa o rodiča je však dôvodom na vydedenie.
Podľa § 62 ods. 1 až 5 Zákona o rodine, "Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona. Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť. Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť."