Odstúpenie od zmluvy o dielo

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Odstúpenie od zmluvy o dielo

Dobrý deň, rád by som sa poradil vo veci správneho postupu pri odstúpení od zmluvy o dielo. Dňa 14. 7. 2016 som uzavrel zmluvu o dielo na zhotovenie brány na vstupe na môj pozemok a uhradil som zálohu vo výške 850 Eur. Termín zhotovenia brány bol stanovený na 15. 8. 2016, ale brána nebola dodnes zhotovená. Zhotoviteľ dokončil iba betónový základ pod bránu. Dňa 20. 8. 2016 som vyzval zhotoviteľa e-mailom na dokončenie diela v dodatočnej lehote 7 dní, avšak neviem preukázať doručenie tohto e-mailu. Dňa 31. 8. 2016 som zhotoviteľa vyzval na dokončenie diela listom a stanovil som ďalšiu dodatočnú lehotu 5 dní. List bol zaslaný s doručenkou, takže bude možné preukázať jeho doručenie, neprevzatie alebo uplynutie lehoty uloženia zásielky. Plánujem, že ak dielo nebude dokončené ani v tejto lehote, pošlem zhotoviteľovi odstúpenie od zmluvy s výzvou na vrátenie uhradenej zálohy (opäť s doručenkou). Potreboval by som sa poradiť, aký následný postup mám zvoliť a či sú nejaké ďalšie kroky, ktoré by som mal urobiť pred odstúpením od zmluvy. Zvažujem aj podanie trestného oznámenia, no neviem, aký vplyv by prípadné trestné konanie mohlo mať na zrejme nevyhnutný priebeh občiansko-súdneho konania. Predpokladám, že k nemu dôjde, keďže zhotoviteľ neodpovedá na telefonáty, e-maily ani SMS správy. V tejto súvislosti by som vás tiež rád požiadal o odhad nákladov na takéto konanie, v prípade, že by ste ma zastupovali. Ďakujem, Martin M.

Odpoveď: Odstúpenie od zmluvy o dielo

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné posúdiť, či sa Vaša zmluva spravuje Obchodným alebo Občianskym zákonníkom. To uvidíte priamo na zmluve. Pretože potom je potrebné postupovať podľa jedného z týchto zákonníkov.

Ak zhotoviteľ už niečo vykonal, nemôžete žiadať 100 % náhradu toho, čo ste zaplatili, ak ste sa takto nedohodli v zmluve.

Odstúpenie od zmluvy pre omeškanie môžete urobiť. Následne je potrebné % zhodnotiť, akú prácu vykonali.

Trestné oznámenie bude pravdepodobné zamietnuté (takýto postup polície vidíme opakovane).

Odhad nákladov si môžete vypočítať na stránke www.ficek.sk/trovy.