Zníženie výživného po strate zamestnania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Zníženie výživného po strate zamestnania

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa zníženia výživného po strate zamestnania. V apríli 2013 som bol nútený podpísať dohodu o rozviazaní pracovného pomeru bez nároku na odstupné. Môj plat bol približne 600 €. Následne som sa prihlásil na úrade práce a bola mi priznaná podpora v hodnote približne 400 €. Podal som žiadosť o zníženie výživného pre moju plnoletú dcéru, ktorej momentálne platím 130 €. Jej štúdium na súkromnej škole v mieste jej bydliska stojí 890 € na semester. Mám ešte jednu vyživovaciu povinnosť - maloletú dcéru, u ktorej som sa s matkou dohodol na minimálnom výživnom. Moje mesačné výdavky sú zhruba 600 €. Žijem v podnájme, ktorý ma stojí 135 €, splácam hypotekárny úver 154 €, výživné pre plnoletú dcéru je 130 € a pre maloletú 28 €. Zvyšok pokrýva strava, zubár, oblečenie a podobne. Nemám žiadny majetok ani úspory, mám len pôžičku vo výške 25000 €, ktorú som ešte nemal možnosť spláciť z dôvodu nedostatku financií. Výživné momentálne platím včas, bez omeškania. Chcem sa opýtať, či môžem opäť požiadať o zníženie výživného na základe nových finančných okolností, kedy mi končí nárok na podporu a nebudem mať žiadny príjem. Čaká ma iba sociálna podpora, ak mi ju schvália. Môže sudca opätovne odôvodniť svoje rozhodnutie tým, že som si sám zapríčinil stratu zamestnania, alebo súd už raz o tom rozhodol a nemôže to použiť ako argument znovu? Zaujímalo by ma, ako by sa situácia vyvíjala v prípade žiadosti o zníženie výživného po strate zamestnania. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zníženie výživného po strate zamestnania

Dobrý deň.

Zníženie výživného po strane zamestnania je možné, ale neznamená to, že súd automaticky zníži výživné po strate zamestnania. Súd skúma najmä to, prečo došlo k strate zamestnania.

Podľa § 62 ods. 2 a 5 Zákona o rodine:
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

Pri posudzovaní výšky výživného vychádza súd zo schopnosti, možnosti a majetkových pomerov povinného rodiča. Tieto skúma nie vzhľadom na skutočnú situáciu povinného rodiča, ale vzhľadom na potenciálne možnosti povinného rodiča. Týmto sa snaží súd vyhnúť napr. tomu, aby povinný rodič skončil v zamestnaní z dôvodu, aby nebol povinný prispievať na dieťa vysoké výživné. Vo Vašej otázke spomínate, že ste boli v práci donútený podpísať dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, bez odstupného. Túto skutočnosť ste pred súdom zrejme nedostatočne preukázali, v dôsledku čoho súd ponechal rovnakú výšku výživného. Zníženie výživného po strate zamestnania súd musí odôvodniť tak, aby nevznikli pochybnosti. Súd ste nepresvedčili, že na zníženie výživného máte nárok. Súd musí rozlíšiť medzi tými povinnými rodičmi, ktorí úmyselne stratili svoje zamestanie len, len aby nemuseli platiť vysoké výživné. S tým sa stretávame pomerne často.

Pokiaľ teraz stratíte nárok na dávku v nezamestnanosti, Váš príjem sa tým preukázateľne zníži, avšak súd bude stále zvažovať skutočnosť, či ste si stratu zamestnania nezavinil sám. Súd môže v odôvodnení rozhodnutia v novom konaní opäť vysloviť niečo podobné, ako to, že ste si stratu zamestnania zavinil sám preto, aby ste nemuseli platiť nižšie výživné.

V prípade ďalšieho konania o zníženie výživného po strate zamestania by som Vám poradil, aby ste sa sústredili na preukázanie skutočnosti, že ste si stratu zamestnanie nezavinil sám a že je pre Vás náročné opäť si nájsť zamestnanie (napr. vek, zdravotný stav, vzdelanie alebo región s vysokou nezamestnanosťou); taktiež by som spomenul, že máte aj ďalšiu vyživovaciu povinnosť na maloleté dieťa, na ktoré platíte z objektívnych dôvodov iba minimálne výživné. Rovnako by ste sa mal sústrediť na preukázanie Vašich nevyhnutných nákladov, ktoré po tom, čo stratíte nárok na dávku v nezamestnanosti budú prevyšovať vaše príjmy. Pomohlo by Vám aj to, ak by sa Vám podarilo preukázať, že Vaša plnoletá dcéra je už schopná sama sa živiť; preukázať túto skutočnosť však nebude jednoduché, nakoľko stále študuje (predpokladám, že dennou formou). Úplnou stratou príjmov dôjde na Vašej strane k horšej situácii, aká tu bola, keď súd rozhodoval prvý krát. Súd teda môže znížiť výživné po strate zamestnania, ale musíte to riadne odôvodniť.