Zníženie výživného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Zníženie výživného

Dobrý deň. Som rozvedený už niekoľko rokov a na jedno dieťa platím výživné. Momentálne s mojou priateľkou očakávame prírastok. Chcem sa opýtať, či bude po narodení dieťaťa možné podať návrh na zníženie výživného? Nežijeme v manželstve. Robí to nejaký rozdiel, či budeme v čase podania žiadosti súrnežitelia alebo manželia? Momentálne na Slovensku prebieha pandémia koronavírusu covid-19 a som nútený zostať doma. Obávam sa, že by som mohol prísť o prácu. Je tento faktor relevantný pre rozhodnutie o znížení výživného? Ďakujem.

Odpoveď: Zníženie výživného

Dobrý deň,

Koronavirus (covid-19) zasahuje do každodenného života nás všetkých.

Pokiaľ by ste kvôli tomuto coronavirusu prišli o prácu, máte právo požiadať o zníženie výživného.

Dôležité však je, aby ste návrh na súd správne formulovali a na súde to riadne preukázali.

Pozor na uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru, mohlo by sa to otočiť proti Vám.  Pretože, ak skončí pracovný pomer dohodou súd sa na to pozerá inak ako keď dostanete výpoveď (napríklad z dôvodu nadbytočnosti).

Každé rozhodnutie týkajúce sa maloletého dieťaťa, či už ide iba o určenie výživného alebo aj úpravu výkonu osobnej starostlivosti a styku s maloletým dieťaťom je možné zmeniť ak nastanú pomery, ktoré odôvodňujú túto zmenu.

Podľa ustanovenia § 26 Zákona o rodine

Ak sa zmenia pomery, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o výkone rodičovských práv a povinností alebo dohodu o výkone rodičovských práv a povinností.

Kým je dieťa oprávnené z výživného maloleté, súd môže pôvodné rozhodnutie o výživnom zmeniť i bez návrhu.

Podľa ustanovenia § 78 ods. 1 Zákona o rodine

Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.

Súdy však veľmi zriedkavo začínajú takéto súdne konania z vlastnej iniciatívy a preto bude potrebné z Vašej strany podať na miestne príslušný súd návrh na zníženie výživného. Miestne príslušným súdom v takýchto prípadoch je podľa ustanovenia § 112 Civilného mimosporového poriadku súd, v ktorého obvode má maloleté dieťa v čase začatia súdneho konania bydlisko.

Treba si však dať pozor na to, či o maloletom dieťati nerozhodoval v minulosti iný okresný súd, než v obvode ktorého má v súčasnosti pobyt maloleté dieťa. Ak by došlo od posledného súdneho rozhodnutia k zmene bydliska maloletého dieťaťa, je vhodnejšie podať návrh na zníženie výživného na pôvodný súd (tzv. opatrovnícky súd) a požiadať ho o postup podľa ustanovenia § 112 ods. 2 Civilného mimosporového poriadku.

Podľa ustanovenia § 112 ods. 2 Civilného mimosporového poriadku

Ak sa zákonným spôsobom zmenia okolnosti, podľa ktorých sa posudzuje miestna príslušnosť, môže súd preniesť svoju príslušnosť na iný súd, ak to vyžaduje záujem maloletého. Ak tento súd nesúhlasí s prenesením príslušnosti, rozhodne jeho nadriadený súd.

Zmena pomerov od pôvodného súdneho rozhodnutia

Zmenou pomerov v zmysle ustálenej rozhodovacej praxe súdov je i plynutie času. Narodenie ďalšieho dieťaťa, t.j. vznik ďalšej vyživovacej povinnosti je výrazná zmena pomerov na strane povinného rodiča. Nižšie Vám prikladám rozhodnutie Krajského súdu v Žiline, ktorý obšírnejšie vysvetľuje pojem zmena pomerov.

Podľa rozsudku KS v Žiline z 31.03.2008, sp.zn. 9CoP/13/2008:

Ustanovenie § 78 ods. 1 ZR umožňuje súdu zmeniť dohody a súdne rozhodnutia o výživnom pre maloleté deti za predpokladu, že dôjde k zmene v pomeroch medzi účastníkmi.

K zmene pomerov môže dôjsť jednak na strane oprávneného – v tomto prípade maloletého dieťaťa, a to v dôsledku jeho fyzického dospievania, ako aj v súvislosti s prípravou na ďalšie povolanie, čím nepochybne dochádza k zvyšovaniu nákladov na zabezpečenie základných potrieb, ale aj na strane povinného – v tomto prípade rodiča, v dôsledku zvýšenia, resp. odôvodneného zníženia jeho príjmu, zvýšenia počtu vyživovacích povinností atď.

Povinnosťou súdu rozhodujúceho o zmene pôvodného rozhodnutia je vždy skúmať zmenu pomerov, ktorá nastala medzi účastníkmi od pôvodného rozhodnutia. V žiadnom prípade mu neprislúcha hodnotiť, či pôvodne určené výživné bolo primerané, lebo v takomto prípade by dochádzalo k neprípustnej reparácii pôvodného, už právoplatného rozhodnutia.

V návrhu na zníženie výživného je potrebné dôkladne popísať k akým zmenám pomerov od posledného súdneho rozhodovania došlo. Odporúčam Vám popísať všetky zmeny pomerov, a nielen to, že sa Vám narodilo ďalšie dieťa.

Zmenou pomerov môžu byť zníženie Vášho príjmu, zníženie nákladov na starostlivosť o maloleté dieťa, zlepšenie majetkových pomerov matky maloletého dieťaťa... Vznik Vašej ďalšej vyživovacej povinnosti bude potrebné súdu preukázať rodný listom maloletého dieťaťa. Nakoľko je pre súd rozhodujúci stav veci v čase rozhodovania, odporúčam Vám návrh na zníženie výživného podať až po narodení Vášho dieťaťa, aby ste mohli v návrhu komplexne opísať skutočný stav veci a tiež uviesť náklady na starostlivosť o Vaše ďalšie dieťa.

Skutočnosť, či budete v čase podania návrhu alebo v čase rozhodovania súdu zosobášení alebo nie nehrá žiadnu úlohu. Dôležité je to, či s partnerkou tvoríte spoločnú domácnosť alebo nie. Ak totiž žijete s nejakou osobou v spoločnej domácnosti, súd prihliadne na túto okolnosť a bude zisťovať i jej príjem.

Po zistení skutočného stavu veci bude súd rozhodovať o výške výživného v súlade s ustanovením § 75 ods. 1 zákona o rodine. Súd určí výšku výživného po komplexnom zistení odôvodnených potrieb maloletého dieťaťa a tiež po zistení Vašich schopností, možností a majetkových pomerov.

Podľa ustanovenia § 75 ods. 1 zákona o rodine

Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.

Odporúčam sa aspoň poradiť s advokátom (osobne, prípadne telefonicky alebo videohovorom) alebo si aj nechať vypracovať aspoň návrh na zníženie výživného, predídete tak problémom na súde.