Máte
otázku?

Zvýšenie výživného a zmena pomerov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zvýšenie výživného a zmena pomerov

Dobry vecer chcem sa opytat dnes mi prislo predvolanie na sud o zvysenie vyzivneho na malolete deti, o ktore som ziadala. Ja mam deti zverene do osobnej starostlivosti. Pred 3 rokmi sme mali sud a sudca mi zamietol zvysenie vyjadril sa ze som to podavala velmi skoro.Len uz moj druhy syn zacal navstevovat Zakladnu skolu, tak si myslim, ze uz mam pravo o zvysenie. Pokusala som sa aj z mojim ex dohodnut, co by bolo myslim lepsie, len o nemal zaujem a vyjadril sa, ze ho vyhodia z prace a tak sa asi uz stalo. A ze to on bude musiet podat o znizenie vyzivneho. Je take nieco prosim vas mozne? Ozenil sa a s manzelkou sa im narodilo pred 2 mesiacmi dieta. A este som sa dozvedela, ze ma firmu. Tak prosim o radu, ak by to bolo mozne. Mam z toho dost velky strach, ako to dopadne.Dakujem.

Odpoveď: Zvýšenie výživného a zmena pomerov

Dobrý deň,

 

zvýšenie výživného je možné vtedy, ak došlo k takej zmene pomerov, ktorá by toto zvýšenie odôvodňovala. V konaní o zvýšenie výživného však otec môže požiadať protinávrhom aj o zníženie výživného.

 

Vo Vašom prípade nastali tieto podstatné okolnosti, ktoré by odôvodňovali zvýšenie výživného:

- prvá, že syn je už o tri roky starší,

- druhá, že nastupuje do základnej školy a tým pádom má určite zvýšené náklady na život.

 

Na otcovej strane však taktiež nastala zmena pomerov,

- prvá, taká, že sa oženil,

- druhá, že sa im narodilo malé dieťa.

 

V tomto prípade je možné taktiež predpokladať, že jeho manželka je na materskej dovolenka a jej príjem bude teda minimálny. Kým skončí súdne konanie jeho manželka už pravdepodobne bude na rodičovskej dovolenke s príjmom okolo 200 eur mesačne. Otec sa teda bude musieť postarať nielen o novonarodené dieťa, ale aj o svoju manželku.

 

Ďalšia pozitívna zmena, ktorá by odôvodňovala zvýšenie výživného je, že otec dieťaťa má firmu. 

 

Poukazujem však na to, že v konaní o určenie výživného (respektíve zvýšenie výživného alebo zníženie výživného) nie je až tak rozhodujúce či je otec zamestnaný, ale aké sú jeho schopnosti a možnosti. Pokiaľ by mal možnosti a schopnosti sa zamestnať a dosahovať určitý príjem, tak nie je podstatné, či je nezamestnaný. Súd by sa na to pozeral akoby mal zamestnanie.

 

Myslím si, že v najhoršom prípade Vám hrozí, že súd výživné nezvýši. Zníženie výživného je podľa môjho názoru málo pravdepodobné.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Zvýšenie výživného a zmena pomerov (Rodinné právo)


Dobrý deň, mám bulharské a slovenské občianstvo. Na Slovensku školu som nehodil tak, že moc nepoznám gramatiku :) Rozviedli sme sa 2010 roku na Slovensko z bývalú manželku. Na Slovensko mám dve deti vo veku 22 a 16 rokov. Syn chodí do školy a dcéra je študentkou. Rozvod sa uskutočnil na základe vzájomnej dohody a dohodli sme sa na výživne 50 EUR na dieťa, 100 na oboch. Ja platím roky 75, alebo 150 pre obe, Viac ako to, na čom sme sa dohodli. Niekoľkokrát mi moja bývala manželka povedala, že ak znížim sumu, požiada súd o zvýšenie. Doteraz som platil tak lebo som si mohol dovoliť. Narodilo sa mi ďalšie dieťa v Bulharsko, o ktoré sa tiež starám. Bývam v Bulharsku od roku 2010 a pracujem. Moja mzda je 634 levov alebo 317 eur. Situácia je taká, že nemôžem už naďalej platiť 150 eur a rad by som zaplatil to, čo mi určil súd. Vzhľadom na komplikovaný život sa práca znižuje, môj zdravotný stav nie dobrý, a budem rad keby ste mi poradili čo mám robiť, pretože nemám peniaze na právnika. Obávam sa, že ak pošlem iba to, čo mám posielať podľa súdu, moja bývala manželka poda ťažnosť a budem musieť najast právnika, a to sú náklady.
S úctou N.

Odpoveď: Zvýšenie výživného a zmena pomerov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.06.2020)

Dobrý deň,
Vašou povinnosťou je platiť výživné podľa rozsudku súdu.

Ak ste platili výživné vo vyššej sume a dohoda o zvýšení výživného nebola daná na schválenie na súd, manželka sa nemôže cestou súdneho exekútora domáhať platenia vyššieho výživného, ktoré posielate nad rámec rozsudku. Môže však v súlade so zákonom o rodine podať návrh na zvýšenie vyživného, ale len na maloleté dieťa, keďže je jeho zákonným zástupcom.

Pokial ide o plnoletého (22 ročný) môžete výživné posielať priamo na bankový učet plnoletého, neporušíte tým žiaden zákon. Plnoletý môže rovnako podať návrh na zvýšenie výživného. Matka návrh na zvýšenie vyživného pre plnoletého ako jeho zákonný zástupca podať nemôže.

V prípade podania návrhov na zvýšenie výživného konajúci súd bude brať do úvahy aj Vaše príjmové pomery, ako aj okolnosť, že máte ďalšiu vyživovaciu povinnosť.

V prípade, že by Vám boli doručené zo strany súdu návrhy na zvýšenie výživného, dajte nám vedieť, aby sme Vám pomohli.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zvýšenie výživného a zmena pomerov (Rodinné právo)

Dobrý deň, prajem. Prosím Vás viete mi poradiť aký dátum mám napísať do poslednej časti návrhu o zvýšenie výživného pre maloleté dieťa, Rozsudku, keď návrh chcem podať teraz, cca otázka jedného týždňa, ? S odporcom som sa chcela dohodnúť, on nemá záujem. Tak som nútená podať návrh na zvýšenie výživného. Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom Denisa.

Odpoveď: Zvýšenie výživného a zmena pomerov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.04.2017)

Dobrý deň,

dátum od ktorého žiadate zvýšiť výživné sa odvíja od momentu tzv. zmeny pomerov. Súd totiž zmení rozhodnutie o výživnom, ak sa zmenia pomery, podľa ktorých rozhodol naposledy. Návrh musíte odôvodniť a uviesť prečo požadujete vyššie výživné a od kedy máte vyššie náklady na dieťa. Podľa § 77 ods. 1 ZR  Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. 

Ak teda existujú dôvody hodné osobitného zreteľa, môžete požadovať výživné aj spätne. Najviac však tri roky spätne od podania návrhu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zvýšenie výživného a zmena pomerov (Rodinné právo)

Dobrý deň, exmanžel podal žiadosť o zníženie výživného. Mne prišiel zo súdu list, v ktorom nie je uvedený ani dôvod, ani suma, akou chce prispievať. Exmanžel so mnou vôbec nekomunikuje a ani nemá záujem vídať syna. Takmer 2 roky ho nevidel. Mám súdu oznámiť, či sa na adrese plánuje neplnoletý syn zdržiavať dlhodobo, a či tu navštevuje základnú školu. Ako mám postupovať v takomto prípade, keďže so znížením nesúhlasím? Zmenil sa mi majetkový pomer v tom, že som na rodičovskej dovolenke a syn navštevuje základnú školu. Dá sa podať protinávrh o zvýšenie? Ďakujem za radu. 

Odpoveď: Zvýšenie výživného a zmena pomerov

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.05.2016)

Dobrý deň. Za daných okolností je vhodné, ak budete so súdom spolupracovať a súdu oznámite všetky rozhodujúce skutočnosti, na ktoré sa dopytuje. Pokiaľ ide navrhované zníženie, v tomto smere by mal otec preukázať podstatnú zmenu pomerov, ktorá by odôvodňovala navrhované zníženie výživného. Súd by mal teda porovnávať pomery, aké boli v čase posledného určenia výživného a aké sú teraz. Obdobne to platí aj v prípade, ak podáte protinávrh a budete žiadať o zvýšenie výživného. V súdnom konaní budete každopádne preukazovať najmä majetkové pomery (príjem, výdavky a pod.). Je preto vhodné, aby ste si odkladali všetky doklady, preukazujúce Vaše výdavky (napr. účtenky, prípadne faktúry a iné).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zvýšenie výživného a zmena pomerov" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku