Zvýšenie výživného a zmena pomerov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zvýšenie výživného a zmena pomerov

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať na jednu záležitosť. Dnes mi prišlo predvolanie na súd ohľadom zvýšenia výživného na maloleté deti, o ktoré som požiadala. Deti mám zverené do osobnej starostlivosti. Pred tromi rokmi sme mali súd a súdca mi zamietol zvýšenie, vyjadril sa, že som to podávala príliš skoro. Lenže môj druhý syn začal nedávno navštevovať základnú školu a preto si myslím, že mám nárok na zvýšenie výživného. Pokúsila som sa o dohodu s mojim ex-partnerom, čo by bolo podľa môjho názoru lepšie, ale nemal záujem. Vyjadril sa, že ho vyhodia z práce a zdá sa, že sa to skutočne stalo. Povedal tiež, že bude musieť podať žiadosť o zníženie výživného. Je niečo také možné, prosím Vás? Ešte mi povedal, že sa oženil a že sa mu pred dvoma mesiacmi narodilo dieťa s manželkou. Navyše som sa dozvedela, že vlastní firmu. Prosím o radu, ak by to bolo možné. Mám z toho dosť veľký strach, ako to dopadne. Ďakujem.

Odpoveď: Zvýšenie výživného a zmena pomerov

Dobrý deň,

zvýšenie výživného je možné vtedy, ak došlo k takej zmene pomerov, ktorá by toto zvýšenie odôvodňovala. V konaní o zvýšenie výživného však otec môže požiadať protinávrhom aj o zníženie výživného.

Vo Vašom prípade nastali tieto podstatné okolnosti, ktoré by odôvodňovali zvýšenie výživného:

- prvá, že syn je už o tri roky starší,

- druhá, že nastupuje do základnej školy a tým pádom má určite zvýšené náklady na život.

Na otcovej strane však taktiež nastala zmena pomerov,

- prvá, taká, že sa oženil,

- druhá, že sa im narodilo malé dieťa.

V tomto prípade je možné taktiež predpokladať, že jeho manželka je na materskej dovolenka a jej príjem bude teda minimálny. Kým skončí súdne konanie jeho manželka už pravdepodobne bude na rodičovskej dovolenke s príjmom okolo 200 eur mesačne. Otec sa teda bude musieť postarať nielen o novonarodené dieťa, ale aj o svoju manželku.

Ďalšia pozitívna zmena, ktorá by odôvodňovala zvýšenie výživného je, že otec dieťaťa má firmu.

Poukazujem však na to, že v konaní o určenie výživného (respektíve zvýšenie výživného alebo zníženie výživného) nie je až tak rozhodujúce či je otec zamestnaný, ale aké sú jeho schopnosti a možnosti. Pokiaľ by mal možnosti a schopnosti sa zamestnať a dosahovať určitý príjem, tak nie je podstatné, či je nezamestnaný. Súd by sa na to pozeral akoby mal zamestnanie.

Myslím si, že v najhoršom prípade Vám hrozí, že súd výživné nezvýši. Zníženie výživného je podľa môjho názoru málo pravdepodobné.