Máte
otázku?

Žiadosť o zníženie výživného


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Zahraničie

Otázka: Žiadosť o zníženie výživného

Prosim o poradenstvo vo veci znizenia vyzivneho,pretoze sa moja socialna a financna situacia zmenila od vynesenia posledneho rozhodnutia sudu. Moje terajsie prijmy su pod zivotnym minimom,aj z dovodu manzelkinej choroby,ktora vyzaduje moju stalu opateru. Matka mojej dcery Karin,na ktoru mam vyzivovaciu povinnost,ziadala o zvysenie vyzivneho vzhladom na nevyliecitelnu chorobu,celiakia,ktora vsak nikdy nebola diagnostikovana.Karin neuziva ziadne nakladne lieky,nemusi dodrziavat ziadnu drahu dietu.Dalej mi bolo zamietnute stretnutie s dcerou,co vyplyva z rozsudku a mam pravo travit s nou 2-3tyzdne pocas letnych prazdnin,Takisto mam obmedzeny telefonicky kontakt s Karin(ziadny Skype alebo ine media) Vzhladom na tieto nove skutocnosti,Vas prosim o poradenstvo ako postupovat vo veci znizenia vyzivneho. A este mi prosim poradte,ake sankcie vyplyvaju voci mojej osobe,v pripade ak nemozem platit vysku vyzivneho urcenu sudom,z dovodu platobnej neschopnosti.Samozrejme budem dodrziavat statom urcene minimalne vyzivne. Za skore vybavenie dakujem.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

Dobrý deň,

pokiaľ sa Vaša finančná situácia zmenila, nastala tzv. zmena pomerov, ktorá odôvodňuje a umožňuje zmenu rozhodnutia o výživnom. Odporúčam Vám podať na súd návrh na zníženie výživného. V návrhu uveďte všetky dôležité skutočnosti, ktoré odôvodňujú Váš návrh a priložte potrebné dôkazy. Sankciou sa neplatenie výživné v súdom stanovenej výške je možné exekučné konanie. Okrem toho podľa § 207 Trestného zákona ods.1 Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

 

Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
chcela by som vedieť, či existuje oficiálna žiadosť o zníženie výživného zo strany osoby, ktorej bola súdom vydaná povinnosť platiť výživné, nakoľko som na stránke okresného súdu našla žiadosť o zníženie/zvýšenie výživného, ktorá je podľa môjho názoru určená len pre oprávnenú osobu a nie pre povinného, ktorý ma výživné platiť.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 13.03.2023)

Dobrý deň,

neexistuje oficiálna žiadosť na zníženie výživného.

Ak chcete použiť vzor žiadosti zo stránky okresného súdu, je potrebné si žiadosť upraviť podľa toho, či ju podáva oprávnený alebo povinný. 

V žiadosti povinného na zníženie výživného je potrebné uviesť dôvod a tento preukázať príslušnými listinami. V návrhu na zníženie výživného je potrebné riadne odôvodniť svoje podanie a podložiť dokumentami. Zamerať sa na dôvody zníženia výživného. 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem požiadať o zníženie výživného na maloleté deti. Prosím Vás poradíte mi. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 14.01.2023)

Dobrý deň, v takomto prípade je potrebné podať na príslušný súd (súd, v obvode ktorého má mal. dieťa určené bydlisko dohodou rodičov) návrh na zníženie výživného. Tento je však nevyhnutné odôvodniť. Treba jasne uviesť, aká zmena pomerov u vás nastala od kedy súd vo veci  rozhodoval naposledy.

Súd môže zmeniť rozsudok o výživnom, ak sa zmenia pomery. Zmena pomerov môže nastať tak na strane oprávneného z výživného, ako aj na strane povinného z vyživovacej povinnosti. Na strane povinného k tomu môže dôjsť, ak sa zmenili jeho schopnosti, možnosti alebo majetkové pomery. Napríklad, ak ste prišli nie svojou vinou o zamestnanie, v tomto prípade je to objektívny dôvod na zníženie výživného. Jedným dychom však treba uviesť, že ak by ste sa dobrovoľne bez dôležitého dôvodu vzdali výhodnejšieho zamestnania, zárobku, či majetkového prospechu, na toto by súd musel prihliadnuť a zníženiu výživného by nepristúpil.  

Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča, súd neberie do úvahy pri určení vyživovacej  výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. 

Ak by ste potrebovali pomôcť s podaním návrhu na zníženie výživného, dajte nám vedieť a pomôžeme vám s tým. 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môžem požiadať o zníženie výživného teraz platím 140eur, som na predĺženej rodičovskej dovolenke, a čakáme ďalšie bábätko.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 01.07.2022)

Dobrý deň,
o zníženie alebo zvýšenie výživného je možné požiadať vždy vtedy keď dôjde k zmene pomerov, z ktorých súd vychádzal pri pôvodnom rozhodnutí. Tzn. že je potrebné porovnať pomery na základe ktorých súd určoval výživné v minulosti a pomery v súčasnosti. Na jednej strane mohlo dôjsť u Vás k zníženiu príjmu a čoskoro pribudne ďalšia vyživovacia povinnosť (to bude relevantné, až sa dieťa narodí). Avšak na druhej strane, plynutím času oprávnené dieťa rástlo a tým rastú aj jeho výdavky. S tým je potrebné počítať pri podávaní návrhu na zníženie výživného.


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Chcel by som požiadať o zníženie výživného na dieťa, minulý rok som mal súd ohľadom rozvodu, bývala manželka si určila 300e t.j. 150e na jedno aj na druhé, som živnostník ale mám pokles tržby.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 07.02.2022)

Dobrý deň,
ak nastala taká zmena pomerov, z ktorých súd vychádzal pri pôvodnom rozhodnutí, že je dôvodné znížiť výživné, môžete na mieste príslušný súd (v obvode ktorého bývajú deti) podať návrh na zníženie výživného. V návrhu je potrebné uviesť z akých pomerov vychádzal súd pri určení výživného (t.j. aký ste mali vtedy príjem, aké boli výdavky na deti, aký príjem mala matka) a ako sa zmenili tieto pomery v súčasnosti, najmä Váš príjem.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Mám otázku už rok čakám na súdne pojednávanie o zníženie výživného chcem sa spýtať, či na prvom súdnom pojednávaní súd zníži výživné alebo budem mať ďalšie súdne pojednávanie.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 17.11.2021)

Dobrý deň,
to bude závisieť od toho, či bude mať súd za to, že je dokazovanie skončené a má všetky podklady preto, aby vo veci vedel riadne rozhodnúť. V prípade, že by došlo medzi účastníkmi konania k dohode, takmer určite súd rozhodne aj bez toho, aby pojednávanie odročoval na iný termín. Ak sa však nedohodnete, nie je vylúčené, že súd nebude mať všetky podklady k tomu, aby rozhodol, a preto bude musieť pojednávanie odročiť.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, rozišla som sa s priateľom a po vzťahu ostalo maloletý štvormesačný syn. Ja som požiadala súd o výživné, ten nám poslal kedy bude a on už poslal na súd žiadosť o výživné ešte nevie ani koľko bude platiť, čo mám robiť, ďakujem.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 11.12.2020)

Dobrý deň,
ak ste Vy podali návrh na určenie výživného a on následne akýsi návrh na zníženie Vami požadovaného výživného, súd bude toto jeho podanie vnímať ako vyjadrenie k Vášmu návrhu. Ak bola vec náhodou zaevidovaná pod rôzne spisové značky, súd konania spojí. Súd nemôže rozhodovať o znížení výživného, ak o výživnom ešte nikdy nebolo rozhodnuté.

Ak Vás súd vyzve na vyjadrenie k jeho návrhu spravte tak písomne. V konaní hlavne zdokladujte Vaše výdavky, ktoré máte v domácnosti s dieťaťom. Tieto doklady odovzdajte súdu najneskôr na pojednávaní. V prípade, že máte informácie o jeho príjmovej činnosti, ktorú vo svojom podaní nespomenul, uveďte to súdu.


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcel by som požiadať o zníženie výživného na dieťa, ktoré mám z predchádzajúceho vzťahu, a to z dôvodu:

1. oženil som sa a počas manželstva sa nám narodila dcéra,
2. manželka s dcérou musí bývať u rodičov lebo si nemôžme dovoliť vlastné bývanie, a keďže sa stará o dcéru, nechodí do práce a žije len z rodičovského príspevku a z toho čo jej posielam a
3. pracujem v zahraničí ale finančná situácia už nieje taká, ako pred rokmi, keď mi súd určil výšku výživného 350 €. Momentálne sme začali pracovať na 80 % z dôvodu vírusu a sám neviem, ako to bude ďalej.

Zaujímalo by ma, či tieto 3 body dôvody budú stačiť na zníženie výživného ďakujem.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 08.04.2020)

Dobrý deň. Zníženie výživného je na mieste vtedy, ak dôjde k podstatnej zmene pomerov v porovnaní s tým, ktoré boli v čase pôvodného určenia výživného. Hoci nepoznám detailne Váš prípad a nedokážem porovnať vtedajšie pomery, body ktoré uvádzate môžu byť dobrým základom pre zníženie výživného.

Založil iste si rodinu, máte ďalšie vyživovacie povinnosti (manželka a dcéra), s čím súvisia zvýšené výdavky plus sa Vám objektívne znížil príjem (tzn. nie vlastným zavinením).


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
vzhľadom na momentálnu situáciu mi bývalý manžel avizoval, že asi bude musieť byt doma na 80 % príjmu a tým pádom sa mu zníži príjem o 150 EUR, takže mi nebude môcť platiť 130 EUR výživné.
Ako mám v tomto prípade postupovať, keďže sama som na OČR so synom a mám znížený príjem.
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 03.04.2020)

Dobrý deň, kým súd nezmení pôvodné súdne rozhodnutie o výške výživného, musí Vám bývalý manžel platiť výživné vo výške 130,- €. Tento dôvod podľa nášho názoru dokonca ani neodôvodňuje zmenu výšku výživného. Ak totiž nepracuje a je doma, hoci dostáva 80 % svojho príjmu, museli sa zároveň zmeniť aj jeho výdavky napríklad za cestovné do zamestnania a ďalšie náklady, ktoré mu doma nevzniknú ak nebude chodiť do práce. Rovnako podľa zákona o rodine má vyživovacia povinnosť otca maloletého dieťaťa k dieťaťu absolútnu prednosť pred jeho výdavkami. Tzn. že sa uskromniť musí z iných výdavkov a nie z výživného. Ak on posúdi svoju situáciu tak, že nevie platiť výživné, bude môcť podať návrh na zníženie výživného. Ako sme však uviedli, podľa nášho názoru nie sú splnené zákonné podmienky. Ak by výživné neplatil v plnej výške, budete môcť podať návrh na vykonanie exekúcie, aby Vám dlžné výživné doplatil.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom zníženia výživného, môj partner ma maloletého syna, na ktoré prispieva 200eur pri plate 1100eur, ma dosť výdavkov aj úver, ktorý spláca, a teraz som ja otehotnela takže budeme mať spoločne dieťa, myslíte, že ma význam požiadať o zníženie výživného, keď bude mať partner už aj druhé dieťa?
ďakujem
 

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 18.07.2019)

Dobrý deň,

V prípade ak sa zmenila Vaša finančná situácia a v zmysle zákona o rodine došlo k zmene pomerov na Vašej strane, môžete podať návrh na zníženie výživného na súd.

Súd by následne mal posúdiť Vašu novú finančnú situáciu a ak zistí, že došlo k zmene pomerov na Vašej strane (narodenie ďalšieho dieťaťa) a povinný nie je schopný dosiahnuť vyšší príjem bez vlastného zavinenia, je súd oprávnený výživné znížiť.

Predmetné konanie je možné začať len na návrh povinného z vyživovacej povinnosti.  


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, rada by som sa spýtala otázku ohľadom podania návrhu na zníženie výživného na syna. Čo je potrebné, aby tento návrh obsahoval ak žiadam z dôvodu, že som na materskej /rodičovskej dovolenke a žiaľ výdavky sú omnoho vyššie ako samotný príjem. Ďakujem veľmi pekne. 

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 18.06.2019)

Dobrý deň,

rozsudky o výživnom možno meniť, ak sa zmenia pomery, za ktorých došlo k poslednej úprave výživného. Súd rozhodol podľa nejakého stavu o výške výživného. Tento stav, sa zmenil tým, že ste na materskej a znížil sa Vám objektívne príjem, pričom z uvedeného dôvodu nie ste schopná platiť pôvodné výživné. Toto je potrebné v návrhu uviesť a podrobnejšie opísať. Rovnako je potrebné uviesť Vaše aktuálne príjmy a výdavky a požiadať o zníženie výživného. 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu. Môj manžel ma 8 ročnú dcérku z prvého manželstva. Dohodli si pred súdom výživné 300eur, avšak je to pre nás príliš a nevychadzame. Zmenili sa nám príjmy aj výdavky. Manžel ma priemerný čistý príjem 1000 eur a ja 950 eur a snažíme sa o ďalšie dieťa už spoločne. Náklady na bývanie: úver 830eur, mesačne náklady na bývanie 150eur + strava, nafta a podobne. Je možné vypočítať koľko by mu stanovil výživné súd a ako postupovať? Písomná dohoda pred notárom medzi rodičmi dieťaťa o znížení výživného, keď to už cez súd išlo alebo podať novú žiadosť na súde? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 27.09.2018)

Dobrý deň, ak sa vedia rodičia dohodnúť, tak to môže byť riešené pisomnou dohodou, ktorú následne nechajú schváliť sudom.

Ak by to nebolo možné riešiť dohodou, potom súd by to bez dohody zmenil iba, ak by nastala podstatná zmena pomerov v príjmoch rodičov od posledného určenia výživného. Ak nenastala zmena pomerov, súd to nezmení.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Prosím o pomoc. Chcem podať návrh o zníženie výživného len neviem ako to mám napísať. Nie sme zosobášení, len sme žili ako druh a družka. Ďakujem.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 21.08.2018)

Dobrý deň. Hoci to vo Vašej otázke nie je výslovne uvedené, zrejme máte na mysli zníženie súdom určeného výživného na dieťa, ktoré pochádza z Vášho vzťahu s bývalou partnerkou, s ktorou ste neboli zosobášení.

Zníženie výživného je na mieste vtedy, ak medzičasom došlo k podstatnej zmene pomerov, ktorá odôvodňuje zníženie pôvodne určeného výživného. Za takúto zmenu pomerov možno označiť nezavinenú stratu zamestnania alebo zníženie príjmu, príp. iné okolnosti.

Nakoľko zo zadanej otázky nie je zrejmé, na základe akej skutočnosti chcete podať návrh na zníženie výživného, možno Vám len vo všeobecnej rovine odporučiť, aby ste v návrhu kládli dôraz na opísanie a preukázanie spomínanej podstatnej zmeny pomerov, ktorá by mala odôvodňovať Vami navrhované zníženie výživného. V rámci návrhu tak môžete opísať okolnosti, ktoré boli rozhodujúce pre súčasne určené výživné a porovnať to s okolnosťami, ktoré sú tu teraz a ktoré by mali viesť k zníženiu výživného.


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať momentálne nie som doma, ale prišiel mi žltý papierik z okresného súdu, môže to byt list ohľadom toho, že som ukončil štúdium a ruší sa mi výživné? Lebo som v strese čo to môže byt. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 04.07.2017)

Dobrý deň. Túto otázku Vám žiaľ nevieme zodpovedať, nakoľko nemáme vedomosť aké konanie sa vedie na súde a v akom postavení vystupujete. Odpoveď získate po prevzatí zásielky. Pokiaľ by aj bol voči Vám podaný návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti na súde, tak zo súdu mohol prísť návrh spolu s výzvou, aby ste sa k návhru vyjadrili, prípadne aj predvolanie na pojednávanie. 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Môj bývalý priateľ mal právoplatným rozsudkom stanovené výživné sumou 50e mesačne. Túto sumu mi platil 9 mesiacov. Teraz si podal na zníženie výživného na minimum. Bol vedený na úpsvar evidovaný, ako uchádzač o zamestnanie, kde poberal dávku hmotnej nudzi 60e a z toho mi platil aj výživné vraj. No pre nespoluprácu s úpsvar bol vyradený (práca mu poskytnutá bola ale ju odmietol a preto ho vyradili). Momentálne mám informácie, že už dlhšiu dobu si zarába dobre platenou prácou na stavbe kde je ale zamestnaný na čierno.  So znížením výživného samozrejme nesúhlasím, pretože mame dvojročného syna, ktorého výdavky sú dosť veľké. Prosím Vás poraďte mi, ako mám postupovať onedlho ma čaká súd. Je možné, že pri takýchto okolnostiach mu návrh na zníženie výživného zamietnu?

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 09.06.2017)

Dobrý deň,

súd v konaní o určenie výživného musí zisťovať skutočný stav, inak povedané aj z vlastnej iniciatívy získava dôkazy. Pokiaľ máte informácie o tom, že takto pracuje a má príjem, môžete to súdu uviesť, prípadne uviesť aj názov spoločnosti, pre ktorú pracuje. Súd ju môže predvolať a vypočuť z čoho by mohol zistiť aj výšku príjmu. Okrem toho v zmysle zákona o rodine platí, že rodič je povinný prispievať podľa svojich možností, schopností a pomerov. Rodič sa musí snažiť získať si prácu a zabezpečiť plnenie vyživovacej povinnosti pre dieťa. Súdy skúmajú aj z akého dôvodu stratil rodič zamestnanie, resp. prečo sa nezamestnal, prípadne skúmajú aj to, či tento dôvod bol objektívny (napr. choroba) alebo ide "len" o vyhýbanie sa povinnosti plniť výživné. Ak nespolupracoval s UPSVAR, nemal by podľa mňa súd jeho návrhu na zníženie vyhovieť, avšak všetko záleží na tom, čo vyplynie z vykonaného dokazovania.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobry den, moj syn byva u otca. Sud ho zveril do opatery otcovi a ja ako matka mam platit vyzivne na syna. Som teraz nezamestnana, som v evidenci na urade prace, nepoberam ani ziadnu financnu podporu. Som vydata na uzemi Slovenskej rebubliky a mam dalsie dve malolete deti. Muz je zamestnany a momentalne mame iba jeden prijem v rodine. Byvame v podnajme. Rada by som vedela, ako mozem tuto situaciu riesit. Vopred dakujem.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 12.04.2017)

Dobrý deň, podľa § 26 zákona o rodine, ak sa zmenia pomery, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o výkone rodičovských práv a povinností alebo dohodu o výkone rodičovských práv a povinností. Táto právna úprava sa dotýka ja vyživovacej povinnosti rodičov k svojim deťom. Pri určení vyživovacej povinnosti súd na strane povinného rodiča (Vás), vychádza zo schopností, možností a majetkových pomerov. Ak sa teda zmenia majetkové pomery, napr. v dôsledku straty zamestnania, je to dôvod na zmenu rozhodnutia o výške výživného. Odporúčam Vám preto podať návrh na zníženie rozsahu vyživovacej povinnosti s vyššie uvedeným odôvodnením, ako aj s ohľadom na vznik iných Vašich vyživovacích povinnosti, ktoré máte k svojim ďalším dvom deťom.


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím Vás o pomoc. Neviem ako mám riešiť môj problém. Zo súdu mám povinnosť platiť na dieťa. Dieťa ma už 23 rokov a len z počutia viem, že školu nedokončilo a že pracuje. Poraďte mi prosím ako mám v takomto prípade postupovať, keď sa ma k návrhu priložiť rodný list dieťaťa a dôkazy preukazujúce, že je dieťa schopné sa samostatne živiť a ja nič nemám. Je možné podať návrh aj bez týchto písomnosti? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 14.03.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ nedisponujete rodným listom dieťaťa môžete ísť na matriku a vyžiadať si vyhotovenie úradne overenej kópie rodného listu za poplatok. Taktiež môžete ísť do školy, ktorú dieťa navštevovalo a vyžiadať si doklad, či dieťa študuje, alebo prerušilo štúdium, prípadne ho ukončilo. Taktiež môžete navrhnúť v konaní predvolať svedkov, ktorý potvrdia, že dieťa pracuje a neštuduje. Odporúčam zistiť, kde dieťa pracuje. Podstatné v konaní bude, či dieťa aj napriek tomu že pracuje, je schopné samé sa živiť. 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, mám jedno nemanželské dieťa syn ma 13 rokov. Platím 100 EUR okrem neho mám aj dvojročnú dcérku a nedávno sa mi narodila dcérka ďalšia. Dievčatka mám s manželkou som ženatý. A chcem sa opýtať, keď platím jemu stovku, tak dcerkam nič neostane. Ak by som požiadal o nižšie výživné tak by mi schválili? Ďakujem.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 18.02.2017)

Dobrý deň. Všetko závisí od Vášho príjmu. Pri určovaní výšky výživného sa prihliada na majetkové pomery otca, ale aj na jeho schopnosti a možnosti. Tiež sa prihliada na potreby maloletého dieťaťa. Pokiaľ od posledného určenia výživného došlo k zmene pomerov, či už na strane otca maloletého dieťaťa, alebo na strane maloletého dieťaťa je možné podať návrh na súd a požadovať vydať rozhodnutie o zmene, vo Vašom prípade podať návrh na zníženie výživného. Museli by ste na súde preukázať, že z Vašej strany došlo k zmene pomerov, napríklad máte ďalšieu vyživovaciu povinnosť a tým Vám náklady na život stúpli. Súd však prihliadne na Váš príjem, majetok, možnosti a schopnosti. Tiež zváži aké súd výdavky a potreby Vášho syna a rozhodne. Pokiaľ Váš príjem bude dostačujúci, k zníženiu výživného nedôjde. Odporúčam Vám vyhľadať advokáta, ktorý Vám po posúdení Vašich majetkových pomerov presnejšie odpovedie. 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať a týmto aj pomôcť pri rozvode manželstva mi bolo dane výživné na maloletého v sume 150 eur, no sudkyňa nebrala môj plat na vedomie a ostáva mi z výplaty len 50 eur na celý mesiac. Žijem s partnerkou mám s ňou 2 deti a keď som žiadal o zníženie tak mi sudkyňa povedala, že to je len moja výhovorka, len aby som platil menej. Začal som robiť v nemocnici exekútor mi sťahuje výživné a ostáva mi len 250 pre celú rodinu z toho 100 eur precestujem a ostane mi len 150 na celý mesiac. Už som podal aj odvolanie na krajský súd a nič sa nedeje. Ako potom dávajú výživné, keď niekto ma plat 650 eur a platí na 1 dieťa 70 eur a ja musím 150 eur. Ďakujem.

 

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 04.02.2017)

Dobrý deň, voči rozhodnutiu ste sa odvolali, tým pádom bude rozhodovať krajský súd. Je dôležité, aby ste odvolanie dobre odôvodnili. Hoci už máte určite po 15 dňovej lehote, odporúčal by som Vám napísať na krajský súd list, v ktorom uvediete, akú máte ťažkú situáciu, že máte ďalšie dve deti, že nemáte skoro vôbec čo jesť, že Vám exekútor strháva takmer celú mzdu a že ako máte vyžiť z 50 eur, ktoré Vám zostanú. Zároveň priznajte svoju vinu na tom, že si čiastočne môžete za to aj sám ale takto sa to nikdy nevyrieši. Niečo v tomto zmysle. Môže to zapôsobiť. Určite to ale urobte a potom nám dajte vedieť, ako ste dopadli na náš mail ako odpoveď na túto moju správu.


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobry den, dakujem za vasu rychlu oodpoved. Mam este par otazok: moze kraj. sud podavat ustne info. o rozsudku? Ak je to osoba, ucastnik konania, co sa odvolal na kraj. sud voci rozsudku na zvysene vyzivne, (otec). A ja som sa odvolala voci jeho odvolaniu. Ako tvrdi otec nasej dcery, sud mu odklepol vraj vysku vyzivneho taku, ktoru on navrhol, cize nizsiu, ako som ja ziadala. V odvolani uviedol ze v CR ma tiez vyz. povinnost a caka na rozsudok v akej vyske bude platit vyzivne. Zohladnuje sud SR aj taketo argumenty? Financie mu vraj na nasu dceru nepostacuju, aby platil tolko, kolko, som ziadala viac. Na dieta v CR prispieva vyssim vyzivnym. Dieta ma 7r., nasa dcera ma 15r.. Ako si mozem zistit rozsudok v CR. Ja ako matka som nedostala rozsudok ziadny a nebol ani termin pojednavania stanoveny na kraj. sude -ako mam postupovat dalej?

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 21.01.2017)

Dobrý deň,

súd síce pri určovaní výšky výživného prihliada aj na ostatné vyživovacie povinnosti, ktoré má povinný rodič, ale súd by mal dôkladne posúdiť, či aj v danom prípade je nutné určiť výživné v nižšej výške. Výška výživného rastie priamo úmerne s vekom dieťaťa a domnievam sa, že náklady na 15 ročné dieťa sú vyššie ako na 7 ročné dieťa.

Pokiaľ ide o zistenie obsahu rozhodnutia v ČR, nemyslím si, že by Vám umožnili nahliadnuť do spisu, ak nie ste (v ČR) účastník konania.

Pokiaľ argumentoval českým rozhodnutím a výživným, mal by túto skutočnosť preukázať (priložením potvrdenia o priebehu konania). To, či to súd vezme do úvahy záleží na úvahe súdu. Skutočnosť, že má rodič nízky príjem nie je sama o sebe dôvodom na nepriznanie vyššieho výživného. Posudzujú sa totiž nielen majetkové pomery, ale aj možnosti a schopnosti povinného rodiča (môže si nájsť inú prácu, ak vie, že náklady jeho detí sú vyššie). 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý den, po 10 ročnom vztahu ma expriatelka opustila aj s dvomi detmi. Nechal som jej vsetok nás spoločný majetok. Vydala sa a s manzelom maju mesacny príjem cez 2500 eur. Já som sa odstahoval z Bratislavy k rodicom na Moravu. Zamestnaný som v penzione rodicov. Mesacny príjem mám okolo 370 eur. Z toho mi bolo stanovanene výživné 180 eur, na ktoré som bohuzial doteraz nemal tak posielam 140 eur. Podal som aj ziadost o znizenie, ale bolo mi povedane, ze si mam najst lepsie platenu prácu a vyzivne mi neznizili i ked som to chcel znizit len na tych 140 eur. Nakolko nemám auto a tu kde byvam je velký problem najst si lepsie platenu pracu. Už je na mna aj podané trestné oznamenie za neplatenie stanoveného výživného. Poradte mi co mám robit? Ozaj aj ked sa snažím je jediným riesenim nechat sa zavriet? Či existuje nejaká možnost skutocnej spravodlivosti? Dakujem

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 09.11.2016)

Dobrý deň, k zníženiu výživného môže dôjsť v tých prípadoch, keď od stanovenia výživného došlo k zmene pomerov, ktorá odôvodňuje zníženie výživného. Tzn. že súd skúma výšku príjmov, výšku výdavkov v čase určenia výživného a v čase rozhodovania o zmene výživného. Vo vzťahu k povinnému (rodičovi, ktorý je povinný platiť výživné) však súd neskúma iba jeho aktuálny príjem, ale aj jeho možnosti a schopnosti. Vo väčšine prípadov sa to týka najmä ľudí, ktorí majú vyštudovanú vysokú školu alebo majú znalosti v špecifickom odbore. V takom prípade súd prihliada na to, že keby sa povinný viac snažil, mohol by si vzhľadom na svoje schopnosti nájsť lepšie zamestnanie (pravdepodobne preto Vás súd odkázal nájsť si lepšie platenú prácu). Rovnako mal súd skúmať aj majetkové pomery na strane matky, do akej miery to súd spravil je ťažko posúdiť. Čo sa týka trestného konania, nemusí Vám byť uložený trest odňatia slobody. Môžete v rámci trestného stíhania uhradiť dlžné výživné a následne bude trestné stíhanie zastavené (§ 86 ods. 1 písm. a) Trestného zákona).


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám súdom stanovené výživné na 180 Eur na 14 r. syna. S terajšou manželkou mám dcéru vo veku 1,3 roka. Manželka je na materskej a poberá materskú 200 eur. Ja zarábam min. mzdu. Mám prosím nárok na zníženie výživného?

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 07.11.2016)

Dobrý deň, na zníženie výživného máte nárok v takom prípade, ak od posledného stanovenia výšky vyživovacej povinnosti (predpokladám rozvod) došlo k takej zmene pomerov, ktorá odôvodňuje zmenu výšky výživného. V prípade, že ste v čase stanovenia pôvodného výživného (180,- €) mali vyšší príjem a nemali ďalšiu vyživovaciu povinnosť, mám za to, že vo Vašom prípade došlo k takej zmene pomerov, ktorá odôvodňuje zníženie výživného. Výživné vo Vašom prípade môže znížiť buď súd alebo zníženie výživného môžete dosiahnuť aj rodičovskou dohodou schválenou súdom. Vo väčšine prípadov však matky nepristupujú na zníženie výživného, a z toho dôvodu predpokladám, že aj vo Vašom prípade bude potrebné podať návrh na zníženie výživného na súde. V návrhu je potrebné v prvom rade poukázať na spomínanú zmenu pomerov (t.j. zníženie Vášho príjmu, vznik novej vyživovacej povinnosti...). Ďalej bude potrebné súdu preukázať Váš príjem (potvrdenie o príjme od zamestnávateľa) a tiež preukázať Vaše výdavky na domácnosť a starostlivosť o Vašu maloletú dcéru. Súd bude v tomto konaní skúmať aj príjem Vašej manželky, nakoľko tvoríte spoločnú domácnosť a o domácnosť a Vašu dcéru sa staráte spoločne. Rovnako však súd bude skúmať aj to, či nedošlo k zmene pomerov na strane oprávneného (t.j. Vášho syna). Či sa mu v dôsledku zdravotných ťažkostí, zmeny veku, školskej dochádzky nezvýšili náklady na jeho starostlivosť. Po zistení všetkých vyššie uvedených informácií súd buď zníži výživné na určitú sumu alebo ponechá pôvodné výživné v platnosti.


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o Váš právny názor vo veci úpravy výživného na meloleté deti, Z manželstva, ktoré bolo rozvedené v roku 2014 mám dve naloleté deti a v čase po rozvode, v roku 2015 mám ďalšie dieťa s mojou novou partnerkou, Na základe tejto zmeny som podal žiadosť na súd o úpravu výživného. Žial, od podanie žiadosti ubehol viac ako rok a doposiaľ vo veci nebolo rozhodnuté. V tejto súvislosti chcem podotknúť, že výška výživného na deti z manželstva predstavuje 1/3 môjho platu, a výživné platím riadne a včas, rovnako ako výživné na moje ďalšie dieťa, keďže s matkou nie sme zosobásení - čiže spolu platím výživné vo výške 50% môjho platu. V čase po rozvode sa mi upravoval plat tak, že momentálne zarábam o 15% menej ako pred rozvodom manželstva. Keďže pracujem na manažérskej pozícii, pričom môj plat je závislý na komerčných faktoroch a úspechoch spoločnosti, považujem zníženie platu za objektívnu príčinu. Protistrana však tento bod napadla s tým, že zníženie platu považuje za moje zlyhania a preto žiada nezohľadňovať túto skutočnosť, nakoľko platí domienka, že som mal zmeniť prácu, alebo iným spôsobom zabezpečiť rovnaký príjem. Okrem uvedeného, v čase po rozvode mám zdravotné problémy, psychického charakteru, ktoré mi bránia vykonávať rovnakú pracovnú pozíciu a z tohto dôvodu mi zamestnávateľ mení pracovné zaradenia, čo má výrazný vplyv na môj plat, ktorý sa mi upravuje o 30% smerom nadol, nakoľko nie som zo zdravotných dôvodov schopný plniť požadované úlohy. Z doterajšieho priebehu pojednávaní, kde súd jednoznačne prihliada skôr na argumenty protistrany, teda matky, mám obavy, že z dôvodu mojich zdravotných problémov, bude protistrany trvať na obmedzení styku s maloletými, preto zvažujem, či s ohľadom na túto skutočnosť mám súd informovať o mojich zmenených podmienkach. Podotýkam, že moje problémy sa týkajú pracovnej sféry v ktorej pracujem a enormnej stresovej záťaži, preto pre deti nepredstavujem žiadne riziko. Ďakujem vopred za Váš názor.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 24.10.2016)

Dobry den, na konanie o znizenie vyzivneho Vam odporucam zvolit si advokata. Obycajne to  nie je vobec jednoduche konanie. Vase tvrdenia musite vediet preukazat, obzvlast po novele 01.07.

 

Dovody, ktore uvadzate mozu byt dovodom na znizenie vyzivneho. Protistrana je predpokladam zastupena, pretoze robi to, co ma.

 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, manželovi bolo znížené výživné rozhodnutím okresného súdu, kde bolo ale vo výroku napísane, že platiť znížené výživné má začať počnúc právoplatnosťou rozsudku. Odporkyňa podala odvolanie, kde odvolací súd potvrdil rozhodnutie okresného sudu. Moja otázka znie, znížené výživné môže už platiť od dátumu rozhodnutia okresného sudu alebo až právoplatnosťou? Obraciam sa na vás nakoľko sme dostali odpoved od dvoch rôznych zdrojov, každé v inom znení a nevieme od kedy môže manžel platiť znížené výživné, aby mu nevznikol dlh. Ďakujem veľmi pekne

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 21.10.2016)

Dobrý deň, výživné sa platí od vykonateľnosti rozhodnutia (nie právoplatnosti). Rozhodnutie Okresného súdu, aj keď bolo podané odvolanie sa stalo predbežne vykonateľným. To znamená, že výživné neplatíte od doručenia rozhodnutia krajského súdu ale od doručenia rozhodnutia Okresného súdu. Na súde Vám vyznačia vykonateľnosť rozhodnutia na požiadanie.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či si môj bývalý môže podať o zníženie výživného, keď teraz čaká dieťa s inou. Výživné mu bolo súdom určené ešte v roku 2012, a to vo výške 150 eur. Ďakujem.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 06.01.2016)

Dobrý deň. Pri rozhodovaní o zmene výšky výživného (či už ide o zvýšenie, alebo zníženie) sa vo všeobecnosti zohľadňujú na jednej strane odôvodnené potreby oprávneného a na strane druhej možnosti, schopnosti a majetkové pomery povinného. Jednou zo základných podmienok pre úspech v konaní o zníženie výživného je preukázanie podstatnej zmeny pomerov, ktorá by odôvodňovala zníženie pôvodne určeného výživného. Pokiaľ ide o vznik ďalšej vyživovacej povinnosti na strane povinného súvisiaci s narodením dieťaťa, toto môže byť jedným z hlavných argumentov pre prípadné zníženie výživného.


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem podať na súd žiadosť o zníženie výživného na maloleté deti len neviem, kde to môžem podať na ktorom súde??? Ďakujem. S pozdravom

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 05.01.2016)

Dobrý deň, žiadosť sa podáva na súd, ktorý rozhodoval naposledy o výživnom na dieťa. Ak sa dieťa presťahovalo, je možné požadovať aby tento súd preniesol príslušnosť na iný súd do obvodu, kde sa dieťa  zdržiava.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa prosím informovať ohľadne platenia výživného na moje dve deti. Na rozvodovom súde sme sa s bývalou manželkou dohodli, že bude mať deti vo svojej opatere. Dohodli sme sa aj na výživnom vo výške 150€ mesačne (pre obe deti). V dnešnej dobe majú syn 10 rokov a dcéra 7 rokov. Výživné platím každý mesiac, no súdom mám deti pridelené vždy každý mesiac prvý víkend a cez letné prázdniny od 01.08. do 10.08 (10 dní). Nakoľko bývalá manželka menila zamestnanie, potrebovala, aby som mal deti u seba od 31.07. do 23.08.2015, s čím som jej vyhovel aj súhlasil. Nakoľko som mal deti u seba až 3 týždne a veľmi rád, boli sme aj pri mori v Chorvátsku (cca 600€), deťom som kúpil potrebné veci do školy podľa školskej predlohy (72€) a tiež oblečenie (cca 80€). Za 8. mesiac, čo boli deti u mňa som bývalej manželke poslal len alikvotnú čiastku, teda 40€ za týždeň, kedy deti u mňa neboli. Hneď, ako jej táto suma nabehla na jej účet, okamžite ma začala bombardovať SMS správami, že jej mám doplatiť všetko! Moja otázka teda znie, či tento rozdiel (150€ - 40€ = 110€) musím doplatiť aj vzhľadom k tomu, že mám od všetkého doklady a mám právo na nedoplatenie zvyšku výživného (110€), alebo som proste v nevýhode a čo praví súd, cez to vlak nejde?! Či som vôbec v dákej výhode, lebo bývalá manželka sa veľmi rada na mne odbavuje a letí na súd s každou hlúposťou. Musím teda zvyšnú sumu 110€ doplatiť ako káže súd a som opäť v nevýhode, alebo to môžem nedoplatiť a konečne som v práve aj ja. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 21.09.2015)

Dobrý deň. Dohoda o výške výživného schválená súdom má v zásade rovnaké účinky ako určenie výživného samotným súdom. Takto určené výživné je možné zmeniť iba rozhodnutím súdu, prípadne ďalšou dohodou schválenou súdom. Pokiaľ ide o Vašu konkrétnu situáciu, je pochopiteľné, že z Vášho pohľadu sa domnievate, že za predmetné obdobie by ste nemali platiť celú výšku výživného. Mám však za to, že takéto jednostranné (a jednorázové) zníženie určeného výživného zo strany povinného rodiča nie je možné. 


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Chcem sa opýtať, čo sa dá robiť, keď bolo zvýšené súdom výživné na deti v januári 2015 na základe toho, že pracuje v Nemecku a má o trochu vyšší príjem ako bol predtým. Vlastne po odrátaní nákladov, ktoré sú spojené s prácou v Nemecku to zvýšenie skoro činí ten rozdiel. Toto zvýšenie bolo určene 4.1.2015 avšak 9.1.2015 otec deti mal haváriu, čim mu bolo auto, ktoré mal v prenájme a dochádzal ním do zamestnania poškodené a nepouzitene ďalej s ním cestovať. Ďalej mal problém s chrbticou a touto haváriou sa mu stav ešte zhoršil, takže išiel k lekárovi a marodil. Keď prišlo rozhodnutie a on sa odvolal v lehote, na zaklade nových skutočnosti, že zamestnávateľ odkázal, že jeho miesto nemôže držať prázdne a chystá sa ho obsadiť, ak nenastúpi do zamestnania do určitého termínu. čo aj spravil už vo februári bez toho, že by musel, poslali mu výpoveď. ide o to, že krajský súd jeho odvolanie neprijal a rozhodol že nevyužil žiadne zákonné dôvody na odvolanie.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 05.06.2015)

Dobrý deň

 

podľa zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine rodičia musia prispievať na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podielať sa na životnej úrovni rodičov. V rozhodnutí súdu o rozsahu vyživovacej povinnosti by mala byť vyjadrená zásada úmernosti životnej úrovne detí k životnej úrovni rodičov. Dohody ako aj súdne rozhodnutia ohľadom výživného možno zmeniť ak sa zmenia pomery. Zmenou pomerov sa rozumie výrazná zmena okolností, ktoré boli podkladom pre predchádzajúce rozhodnutie súdu o výživnom. Malo by ísť o také zníženie zárobku, ktoré ovplyvňuje celkovú situáciu povinného a to nie len na krátky čas. Zmena rozsudku je prípustná od času, keď došlo k zmene pomerov povinného. Teda pokiaľ sa životná situácia zmenila natoľko, že povinný nie je schopný platiť výživné v takej výške ako mu určil súd, možno podať návrh na zníženie výživného pre maloleté dieťa. Súd o jeho návrhu na zníženie výživného musí rozhodnúť. 


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Chcem sa informovať, ako je to so znížením výživného. Bývalá má našu dcéru v opatere a v súdnom rozhodnutí je výslovne napísané, že pri rozhodovaní o výške výživného vzal súd do úvahy aj to, kto sa o dieťa osobne stará ... Ona však dáva dcéru do škôlky aj cez prázdniny a preto sa podľa mňa nedá povedať, že by sa o ňu osobne starala. Môžem teda žiadať aby zníženie výživného?

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 12.08.2014)

Dobrý deň,

súdy už opakovane judikovali, že v podobných prípadoch nie je namieste zníženie výživného. Napr. v rozhodnutí R 42/1953 je výslovne uvedené, že:

Hodnota osobného výkonu starostlivosti o deti sa neznižuje tým, že matka dáva deti počas doby svojho zamestnania do jaslí alebo do škôlky. Preto sa otec nemôže z tohto dôvodu domáhať zníženia súm, ktoré má poskytovať na výživu a výchovu detí.

 

 

Z uvedeného dôvodu by súd Vášmu návrhu na zníženie výživného s najväčšou pravdepodobnosťou, ak by neexistovala iná zmena, nevyhovel.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Býv.manzel bol od februara 2013 do maja 2013 nezamestnany,nemal narok ani len na podporu , kedze nebol zamestnaný urcitu dobu, aby narok na podporu mal tak podal navrh na sud na znizenie vyzivneho na nase dve malolete deti, na kt.mi sud stanovil r.2011 sumu 100 a 60 eur vyzivne. Od maja je zamestnany, ale kedze navrh zo sudu prisiel az teraz, pytam sa ci je mozne stiahnut navrh na znizenie vyzivneho z jeho strany, kedze navyse v priebehu toho casu ako bol zamestnany sme sa dohodli i na zvyseni na druhe dieta sumou 100 eur,ktore mi plati od oktobra 2013. (z dovodu vyssich narokov deti) zaroven mi dosla vyzva zo sudu, ze sa mam na prilozeny navrh vyjadrit. V piatok 22.11.2013 podal byv.manzel spatvzatie navrhu, je to dostacujuce?treba i napriek tomu vyjadrenie na vyzvu odomna? Ako by to malo prebiehat,ked v podstate od oktobra mi je schopny na obe deti platit sumou 100 eur na kazde. dakujem za odpoved.

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 26.11.2013)

Dobrý deň,

Pokiaľ Vás súd vyzval,aby ste sa vyjadrili k návrhu otca na zníženie výživného, musíte sa na výzvu súdu vyjadriť (aspoň v krátkosti). Ja by som Vám však odporúčal nasledovný postup:

 

Pokiaľ otec súhlasil s dohodou na zvýšení výživného na 100,- € na druhé dieťa a chcete, aby táto dohoda bola aj v platnosti a v prípadne neplatenia výživného aj vynútiteľná, bolo by vhodné, aby ste s otcom o tom uzatvorili písomnú dohodu. V tejto písomnej dohode sa dohodnete, že od určitého dátumu Vám bude otec prispievať na výživu detí dohodnutými zvýšenými sumami.

 

Túto dohodu, aby bola vykonateľná, je potrebné nechať schváliť súdom. Môžete to urobiť tak, že k výzve súdu sa vyjadríte tak, že s otcom ste sa dohodli na zvýšení výživného, že súdu zasielatete dohodu o zvýšení výživného a zároveň nesúhlasite nielen zo znížením výživného ale ani so späťvzatím návrhu.

 

Súd Vašu dohodu následne na súde schváli a budete to mať pre prípade neplatenia zo strany otca schválené aj súdom a tým pádom aj jednoduchšie pri prípadnom vymáhaní výživného.

 

Ak Vám stačí súdom schválených 100,- € a 60,- €, potom napíšte súdu, že so späťvzatím návrhu otca detí (navrhovateľa) súhlasíte. Súd následne konanie zastaví a o znížení výživného a dohode o zvýšení výživného nerozhodne.


Podotázka: Žiadosť o zníženie výživného (Rodinné právo)

Môj bývalý mažel má vyživovaciu povinnosť voči nášmu neplnoletému dieťaťu. Pred pár mesiacmi sa znovu oženil a chce podať návrh na zníženie výživneho. Argumentuje tým, že jeho nová manželka je nezamestnaná a teda sa musí starať aj o ňu a nemá toľko peňazí, aby mohol platiť výživné na maloleté dieťa vo výške určenej súdom. Má nárok na takýto postup a je šanca, že súd zníži predmetné výživné, hoci sa jeho príjem nezmenil a náklady na potreby dieťaťa sú stále rovnaké?

Odpoveď: Žiadosť o zníženie výživného

(odpoveď odoslaná: 14.11.2013)

Dôležitou zmenou, ktorá má význam pre novú úpravu výživného, je okolnosť, že povinnému pribudla zákonná vyživovacia povinnosť k ďalšej osobe. Pre posúdenie otázky, či otcovi pribudla vyživovacia povinnosť k manželke, však nie je rozhodujúce len to, či jeho manželka je, alebo nie je zamestnaná. Ak je zamestnaná a má taký príjem, že z neho môže uhradiť svoje osobné potreby, potom jej manželovi vyživovacia povinnosť nevznikla, a preto sa jej nemôže dovolávať v konaní o zníženie výživného, ktoré je povinný platiť maloletému dieťaťu. Ak nie je zamestnaná, treba sa zaoberať tým, z akého dôvodu nemá svoj vlastný príjem. Ak nemôže byť zamestnaná dôvodne, napríklad preto, lebo je chorá, práceneschopná alebo preto, lebo sa stará o malé dieťa a spoločnú domácnosť, a ak z tohto dôvodu nie je schopná prispievať primeraným dielom na uspokojovanie potrieb rodiny vyvažuje starostlivosťou o dieťa a spoločnú domácnosť, má zákonný nárok na výživné voči svojmu manželovi a ten sa môže dovolávať tejto vyživovacej povinnosti v konaní o zmene výživného k inej osobe. Ak je nezamestnaná bezdôvodne a neplní si svoju povinnosť k rodine podľa § 19 ZR, nemá nárok na výživné a manžel sa nemôže dovolávať toho, že k nej má vyživovaciu povinnosť, a z toho dôvodu sa domáhať úpravy výživného k inej osobe.

(R 14/1965)V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Žiadosť o zníženie výživného" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku