Podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti

Dobrý deň. Počas cestnej kontroly som nafúkal viac ako jedno promile. Hoci som nespôsobil žiadnu škodu a už som zastavoval automobil, uvedomujúc si svoje nezákonné konanie, polícia ma napokon zastavila. Dostal som trest s podmienečným odkladom na dva roky spojený s odňatím slobody na štyri mesiace a so zákazom viesť motorové vozidlo na tri roky. Nikdy predtým ani potom som nemal takýto problém. Od udalosti uplynulo už jeden a pol roka. Mohol by som teraz požiadať súd o podmienečné vrátenie vodičského oprávnenia? Existuje pre takúto žiadosť nejaká zákonná možnosť?

Odpoveď: Podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti

Dobrý deň. Vychádzajúc z Vašej otázky mám za to, že smeruje k uplatneniu inštitútu podmienečného upustenia od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti, pričom zákaz činnosti sa vo Vašom prípade týka zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu.

Zo zadanej otázky vyplýva, že za skutok, ktorého ste sa dopustili, Vám bol uložený trest odňatia slobody, ktorého výkon bol podmienečne odložený na dva roky a tiež trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu na tri roky. Nakoľko Vaša otázka smeruje len k druhému z uvedených dvoch trestov, nižšie uvediem výklad k inštitútu podmienečného upustenia od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti.

Základná právna úprava

Základnú hmotnoprávnu úpravu inštitútu podmienečného upustenia od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti obsahuje Trestný zákon.

Podľa ustanovenia § 69 Trestného zákona platí, že:

„(1) Po výkone polovice trestu zákazu činnosti môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný.

(2) Pri podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti súd určí skúšobnú dobu až na päť rokov, nie však kratšiu ako zvyšok trestu; skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni právoplatnosti rozhodnutia o tomto upustení.

(3) Odsúdenému, u ktorého súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti, môže súd uložiť primerané obmedzenia a povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život; spravidla mu tiež uloží, aby podľa svojich síl nahradil škodu spôsobenú trestným činom alebo jej časť, ktorú zároveň určí.

(4) Súd nemôže podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa odseku 1, ak ide o trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo, ktorý bol uložený odsúdenému,

a) ktorému už bol takýto trest zákazu činnosti uložený v predchádzajúcich desiatich rokoch za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky alebo za iný trestný čin spáchaný pod vplyvom návykovej látky, alebo

b) ktorý už bol v predchádzajúcich desiatich rokoch za obdobný čin spáchaný pod vplyvom návykovej látky, ako je uvedený v písmene a), postihnutý zákazom činnosti viesť motorové vozidlo.

(5) Súd nemôže podmienečne upustiť od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa odseku 1, ak bol trest zákazu činnosti uložený podľa § 61 ods. 3 až 5. “

Podľa ustanovenia § 70 Trestného zákona platí, že:

„(1) Ak odsúdený, u ktorého sa podmienečne upustilo od zvyšku trestu zákazu činnosti, viedol v skúšobnej dobe riadny život a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak rozhodne, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby, že zvyšok trestu vykoná.

(2) Ak súd vyslovil, že sa odsúdený osvedčil, má sa za to, že trest bol vykonaný dňom, keď rozhodnutie o upustení od vykonania zvyšku trestu zákazu činnosti nadobudlo právoplatnosť.

(3) Rovnako sa má za to, že trest zákazu činnosti bol vykonaný dňom, keď rozhodnutie o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti nadobudlo právoplatnosť, ak súd bez viny odsúdeného nenariadil do roka od uplynutia skúšobnej doby, že odsúdený zvyšok trestu vykoná.“

Praktické uplatnenie inštitútu podmienečného upustenia od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti

Vzhľadom na to, že trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu Vám bol uložený na tri roky, pričom medzičasom už uplynulo jeden a pol roka, základnú podmienku pre uplatnenie inštitútu podmienečného upustenia od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti máte splnenú. Na Vašej strane totiž došlo k výkonu polovice trestu.

V otázke tiež spomínate, že nikdy predtým a ani potom ste nemali podobný problém, a teda by ste mohli spĺňať aj podmienku, že ako odsúdený ste v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázali, že ďalší výkon daného trestu už nie je potrebný.

Vzhľadom na uvedené môžete požiadať príslušný súd o podmienečné upustenie od výkonu Vášho zvyšku trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu. Príslušným súdom je pritom ten súd, ktorý vo Vašej veci konal na prvom stupni. O žiadosti o podmienečné upustenie od výkonu Vášho zvyšku trestu by mal pritom súd rozhodnúť v lehote 60 dní odo dňa doručenia žiadosti.

Do žiadosti o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu je vhodné uviesť, že z Vašej strany išlo o ojedinelé porušenie zákona, že ste sa podobného skutku nikdy nedopustili, že ste sa z doterajšieho výkonu trestu poučili a teda že výkon zvyšku trestu už nie je pre Vašu nápravu potrebný. Okrem toho môžete uviesť, že vodičské oprávnenie potrebujete napr. pre výkon Vašej pracovnej činnosti, prepravu rodinných príslušníkov a podobne.

Z judikatúry

Podľa R 23/1985: „Podmienky pre podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti nie sú splnené, ak odsúdený v dobe výkonu tohto trestu uložený zákaz nerešpektoval a zakázanú činnosť vykonával.“

Podľa R 8/1969 (upravené znenie):Trest zákazu činnosti začína zásadne právoplatnosťou rozsudku. Doba, po ktorú odsúdený k tomuto trestu uložený zákaz nerešpektuje, nepredlžuje dobu výkonu tohto trestu. Túto dobu predlžuje iba výkon nepodmienečného výkonu trestu odňatia slobody, pokiaľ bol spolu s ním uložený zákaz činnosti (§ 61 ods. 3 TZ).

Zákonné podmienky pre podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa § 69 ods. 1 TZ nie sú splnené, ak odsúdený v priebehu výkonu tohto trestu nerešpektoval vyslovený zákaz. Porušovanie uloženého zákazu môže podľa okolností zakladať aj trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa § 348 TZ.“

Záver

Záverom možno skonštatovať, že pokiaľ už vo Vašom prípade uplynulo jeden a pol roka z trojročného trestu zákazu činnosti, môžete príslušný súd požiadať o upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti podľa ustanovení § 69 a § 70 Trestného zákona.