Môžem požiadať o upustenie o zvyšku zákazu činnosti viesť motorové vozidlo?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Môžem požiadať o upustenie o zvyšku zákazu činnosti viesť motorové vozidlo?

Zdravím, chcem sa opýtať. Môj vodičský preukaz mi bol zadržaný na 30 mesiacov, pričom som nadýchal 0.38 mg/l. Dostal som pokutu 600 eur a absolvoval som všetko potrebné. Po uplynutí polovice trestu som chcel požiadať o vrátenie vodičského preukazu, ale bolo mi povedané, že je to zbytočné, keďže som v priebehu 10 rokov dosiahol limit dva krát. Je možné s tým niečo urobiť?

Odpoveď: Môžem požiadať o upustenie o zvyšku zákazu činnosti viesť motorové vozidlo?

Dobrý deň, vzhľadom na hodnotu alkoholu, ktorá Vám bola v dychu nameraná, predpokladám, že vec bola riešená v priestupkovom konaní. V zmysle § 14 zákona o priestupkoch, od výkonu zvyšku zákazu činnosti možno po uplynutí polovice času výkonu tejto sankcie upustiť na základe žiadosti páchateľa. Zároveň platí, že od výkonu zvyšku zákazu činnosti nemožno upustiť, ak ide o zákaz činnosti viesť motorové vozidlo, ktorý bol uložený páchateľovi priestupku, ktorému bol v predchádzajúcich desiatich rokoch uložený

a) trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky alebo za iný trestný čin spáchaný pod vplyvom návykovej látky, alebo

b) zákaz činnosti viesť motorové vozidlo za niektoré priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, konkrétne aj za priestupok za vedenie motorového vozidla v stave vylučujúcom spôsobilosť viesť motorové vozidlo, ktorý si páchateľ privodil požitím alkoholu.

Na základe uvedeného, preto vo Vašom prípade od výkonu zvyšku zákazu činnosti nemožno upustiť.