Ako postupovať po právoplatnosti rozsudku, ktorým bol uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať po právoplatnosti rozsudku, ktorým bol uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo?

Dobrý deň, šoféroval som auto pod vplyvom alkoholu. Nafúkal som 2,3 promile a dostal som zákaz činnosti viesť motorové vozidlo. Vodičský preukaz mi však nezobrali. Môžem šoférovať s vodičským preukazom po uplynutí zákazu, alebo si musím vybaviť nový preukaz? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať po právoplatnosti rozsudku, ktorým bol uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo?

Dobrý deň, podľa § 98 ods. 1 pís. d) zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke, držiteľ vodičského preukazu je povinný odovzdať orgánu Policajného zboru neplatný vodičský preukaz do siedmich dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým mu súd uložil ochranné liečenie alebo mu súd alebo iný príslušný orgán uložil zákaz činnosti viesť motorové vozidlo alebo ktorým sa mu obmedzilo alebo odobralo vodičské oprávnenie. Na základe uvedeného preto máte povinnosť v uvedenej lehote odovzdať vodičský preukaz, ktorý Vám bude zo strany Policajného zboru vrátený po výkone trestu zákazu činnosti.