Dobrý deň, ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :
ROZBOR OTÁZKY A PRÁVNA ÚPRAVA
Z otázky vyplýva, že v r. 2013 ste boli podmienečne odsúdený a na základe žiadosti adresovanej príslušnému súdu v r. 2016 Vám bolo oznámení, že vzhľadom na to, že ste sa osvedčili podľa § 50 odst. 5. TZ Vám súd nemohol zaslať právoplatné uznesenie o osvedčení sa.
K veci uvádzame, že v zmysle ust. TZ, aby mohlo byť odsúdenie zahladené, musí byť uložený trest vykonaný, alebo odpustený alebo jeho výkom premlčaný.
Následne k zahladeniu odsúdenia môže dôjsť niekoľkými spôsobmi, a to :
- výrokom súdu
- výrokom prezidenta
- priamo zo zákona.
V zmysle TZ pri povolení podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody určí súd skúšobnú dobu na jeden rok až päť rokov. Skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.
V rámci povolenia podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody môže súd páchateľovi uložiť aj primerané obmedzenia alebo povinnosti smerujúce k tomu, aby viedol riadny život, ktorých kontrolu vykonáva probačný a mediačný úradník; spravidla mu uloží, aby nahradil škodu spôsobenú trestným činom. Súd môže súd nariadiť kontrolu uložených primeraných obmedzení alebo povinností technickými prostriedkami.
Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil. Platí, že ak súd do roka od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie bez toho, že by odsúdený mal na tom vinu, má sa za to, že sa odsúdený osvedčil.
Rovnako sa má za to, že sa odsúdený osvedčil, ak súd do dvoch rokov od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie podľa odseku 4 bez toho, že by odsúdený mal na tom vinu v prípade, ak sa proti odsúdenému vedie v skúšobnej dobe trestné stíhanie pre iný trestný čin.
Ak sa vyslovilo, že sa odsúdený v skúšobnej dobe osvedčil, alebo ak sa má za to, že sa osvedčil, hľadí sa na neho, ako keby nebol odsúdený.
Podľa ust. § 77 vyhl. č. 543/2005 Z.z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pri podmienečnom odklade výkonu trestu odňatia slobody súdny tajomník príslušného súdneho oddelenia súdu prvého stupňa vyžaduje v lehotách určených predsedom senátu najmenej raz ročne od právoplatnosti rozhodnutia odpis registra trestov a ďalšie potrebné podklady na posúdenie spôsobu života odsúdeného a dodržiavania uložených obmedzení. Ak bola odsúdenému uložená povinnosť nahradiť spôsobenú škodu, u poškodeného zistí, či odsúdený prejavil v skúšobnej dobe snahu nahradiť škodu.
Súdny tajomník po právoplatnosti rozhodnutia o tom, či sa odsúdený v skúšobnej dobe osvedčil alebo či bol nariadený výkon trestu, jeho výsledok bezodkladne oznámi Generálnej prokuratúre SR - registru trestov.
Register trestov zhromažďuje, spracúva, uschováva a poskytuje informácie o osobách právoplatne odsúdených súdmi v trestnom konaní, ako aj o osobách, proti ktorým bolo prokurátormi alebo súdmi právoplatne podmienečne zastavené trestné stíhanie. Súčasťou registra trestov sú aj informácie o zmieroch schválených v trestnom konaní.
Údaje sa v registri trestov uchovávajú sto rokov od narodenia osoby, ktorej sa týkajú.
V registri trestov sa evidujú údaje o fyzických osobách a nimi spáchaných trestných činov získané:
a) z trestných listov o právoplatných odsúdeniach súdmi Slovenskej republiky,
b) z trestných listov súdov Slovenskej republiky o právoplatnom uznaní rozhodnutia súdu iného štátu,
c) zo správ o právoplatnom rozhodnutí súdu alebo právoplatnom rozhodnutí prokurátora, ktorým bolo podmienečne zastavené trestné stíhanie,
d) zo správ o schválení zmieru a zastavení trestného stíhania právoplatným rozhodnutím súdu alebo právoplatným rozhodnutím prokurátora,
e) z písomných oznámení o právoplatnom rozhodnutí súdu iného štátu v trestnej veci, ak jeho právne účinky na území Slovenskej republiky ustanovuje medzinárodná zmluva alebo osobitný predpis,
f) z písomných oznámení súdu iného štátu o právoplatnom odsúdení občana Slovenskej republiky alebo o právoplatnom odsúdení osoby, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak jeho právne účinky na území Slovenskej republiky neustanovuje medzinárodná zmluva alebo osobitný predpis,
g) z informácií ústredných orgánov iných členských štátov Európskej únie o právoplatnom odsúdení občana Slovenskej republiky súdom iného členského štátu Európskej únie,
h) z písomných správ o nadväzujúcich rozhodnutiach alebo opatreniach, ktoré súvisia s dokladmi uvedenými v písmenách a) až g).
Váš spis v trestnej veci je vedený na príslušnom súde v registri "Nt" .
Poznámka : V budúcnosti ak budete žiadať odpis z registra trestov v tomto budú uvedené všetky odsúdenia podľa vyššie uvedeného bez ohľadu na to, že odsúdenia boli zahladené.
ZÁVER
Na základe uvedeného odporúčame kontaktovať príslušný súd a súčasne požiadať, aby spis resp. oznámenie o zahladení odsúdenia zo zákona bolo zaslané na Generálnu prokuratúru SR.
Kontakty na Váš príslušný súd nájdete na tomto linku : https://obcan.justice.sk/infosud/-/infosud/reg-detail/sud/sud_149
Dúfame, že sme Vám pomohli.
Budeme radi ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.