Máte
otázku?

Skončenie prac. pomeru a nevyčerpaná dovolenka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Skončenie prac. pomeru a nevyčerpaná dovolenka

Dobrý deň,
mám dohodu o pracovnej činnosti, ktorá mi končí 31. 12. 2022, začiatkom novembra sa mi stal úraz, kvôli, ktorému som práceneschopná, som na PN, po úraze som bola v práci za zamestnávateľom a povedal mi, že od nového roka so mnou už neráta v práci, pred pár dňami som sa dozvedela, že zamestnávateľ mi moju PN, ktorú ma platiť 10 dní zamestnávateľ mi chce spraviť, že PN mi chce nahradiť mojou zostatkovou dovolenkou, ktorú som nestihla vyčerpať, zostatok dovolenky mám 9 dní. Ani ma neinformoval o tom. Bola som dnes na sociálnej poisťovni a tam mi povedali, že zo zákona mi musí zaplatiť 10 dni PN a preplatiť zostatkovú nevyčerpanú dovolenku. Potrebujem sa uistiť, že zákon je v môj prospech. A teda nejaký paragraf, aby som sa vedela brániť ak je zákon na mojej strane. Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie prac. pomeru a nevyčerpaná dovolenka

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že máte uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Ak by ste mali uzatvorenú len dohodu o pracovnej činnosti, potom nárok na dovolenku v zmysle ust. Zákonníka práce nie je /§ 223 ods. 2 Zákonníka práce/.

Ak máte uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú s dobou trvania pracovného pomeru do 31.12.2022, potom je situácia iná. Zamestnávateľ sa nemôže sám rozhodnúť, že Vašu práceneschopnosť nahradí dovolenkou a informácia soc. poisťovne je správna.

Pokiaľ ide o preplatenie nevyčerpanej dovolenky platí ust. § 116 Zákonníka práce :

"Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."

Trápi vás "Skončenie prac. pomeru a nevyčerpaná dovolenka" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Skončenie prac. pomeru a nevyčerpaná dovolenka" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
 • Čerpanie dovolenky vo výpovedi

  3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť ... Pre nevyčerpanú dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru platí ust.

 • Patrí mi náhrada za nevyčerpanú dovolenku?

  Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť ... ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

 • Skončenie pracovného pomeru

  Uvedené zákonné ustanovenie je jasné : nevyčerpaná dovolenka z dôvodu skončenia pracovného pomeru vám musí byť preplatená. Trápi vás "Skončenie pracovného ...

 • Môžem podať výpoveď počas PN?

  Ak chcete požiadať o skončenie pracovného pomeru dohodou, ... Tzn. z dôvodu skončenia pracovného pomeru Vám bude vyplatená nevyčerpaná dovolenka.

 • Skončenie pracovného pomeru výpoveďou

  Trápi vás "Skončenie pracovného pomeru výpoveďou" a chcete pomôcť? ... vzniká nárok aj na preplatenie nevyčerpanej dovolenky podľa § 116 Zákonníka práce.

 • Preplatenie dovolenky po rodičovskej dovolenke

  Moje pracovné miesto bolo ževraj zrušené a ukončenie pomeru uvádza podľa paragrafu 63 ... nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení ...

 • Hromadné prepúšťanie

  na skončenie pracovného pomeru uzavretého na dobu určitú uplynutím tejto doby, ... e) nárok na náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú vznikol nárok počas ...
najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku