POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Skončenie prac. pomeru a nevyčerpaná dovolenka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Skončenie prac. pomeru a nevyčerpaná dovolenka

Dobrý deň, mám dohodu o pracovnej činnosti, ktorá mi končí 31. 12. 2022. Začiatkom novembra som mala úraz, ktorý ma postavil mimo pracovnej schopnosti a som na PN. Po úraze som bola u zamestnávateľa, ktorý mi avizoval, že od nového roka už so mnou v práci nepočíta. Pred niekoľkými dňami som sa dozvedela, že zamestnávateľ plánuje nahradiť moju PN zostatkovou dovolenkou, ktorú som nestihla vyčerpať. Mám ešte 9 dní zostatkovú dovolenku. Nikto ma o tom neinformoval. Dnes som bola na Sociálnej poisťovni, kde mi povedali, že podľa zákona musí zamestnávateľ zaplatiť 10 dní PN a preplatiť nevyčerpanú zostatkovú dovolenku. Chcela by som sa uistiť, že právo je na mojej strane. Ak áno, potrebovala by som vedieť relevantný paragraf, ktorý mi umožní efektívne sa brániť. Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie prac. pomeru a nevyčerpaná dovolenka

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že máte uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Ak by ste mali uzatvorenú len dohodu o pracovnej činnosti, potom nárok na dovolenku v zmysle ust. Zákonníka práce nie je /§ 223 ods. 2 Zákonníka práce/.

Ak máte uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú s dobou trvania pracovného pomeru do 31.12.2022, potom je situácia iná. Zamestnávateľ sa nemôže sám rozhodnúť, že Vašu práceneschopnosť nahradí dovolenkou a informácia soc. poisťovne je správna.

Pokiaľ ide o preplatenie nevyčerpanej dovolenky platí ust. § 116 Zákonníka práce :

"Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."