Máte
otázku?

Registrácia spolužitia ako druh a družka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka

Mám s priateľom dieťa a chceli by sme žiť ako druh a družka. Ako a kde môžem tento stav vybaviť? Je potrebné, aby sme mali spoločný trvalý pobyt? Momentálne bývame v prenajatom byte, kde sa trvalý pobyt nedá zaregistrovať. Vopred ďakujeme.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

Dobrý deň,

žiaľ slovenský právny poriadok, na rozdiel od iných zahraničných neumožnuje zoficiálniť partnerský vzťah druha a družky bez toho, aby uzavreli manželstvo.

Vzťah druha a družky nemá z hľadiska slovenského práva právnu relevanciu. Len v určitých prípadoch právny poriadok spája určité právne následky aj s faktickým spolužitím viacerých osôb v spoločnej domácnosti. Napríklad pri dedení zo zákona v druhej dedičskej skupine dedia aj tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, v práci som sa zaujímala o rekreačný príspevok, ktorý by som chcela využiť so svojím priateľom, s ktorým žijeme v spoločnej domácnosti. Na dokladovanie súžitia v spoločnej domácnosti je vyžadované čestné prehlásenie. Zamestnávateľ mi však povedal, že v takomto prípade to neplatí, keďže nie sme oficiálne nikde uvedení ako druh a družka. Pokiaľ viem, na Slovensku neexistuje inštitút registrovaného partnerstva. Viete mi poradiť, ako postupovať v tomto prípade? Dá sa spolužitie a zoficiálnenie statusu druh a družka dokladovať čestným prehlásením potvrdeným u notára? Alebo je to len výmysel zamestnávateľa? Ďakujem.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 14.11.2024)

Dobrý deň,

postavenie druha a družky nie je právnym poriadkom na Slovensku upravené, a preto nemôžete byť nikde ani tak oficiálne uvedený. Jediným zoficiálnením je uzavretie manželstva. V tomto prípade som však toho názoru, že zamestnávateľ prekračuje ustanovenia pri úprave rekreačného poukazu. § 152a ods. 5 Zákonníka práce ustanovuje, že oprávnenými výdavkami sú aj preukázané výdavky zamestnanca na manžela, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení a inú osobu žijúcu so zamestnancom v spoločnej domácnosti, ktorí sa so zamestnancom zúčastňujú na rekreácii. Pri žiadosti o rekreáciu sa v zmysle výkladu finančného riaditeľstva preukazuje účasť osôb potvrdením vystaveným ubytovacím zariadením, v ktorom je uvedené, aké osoby sa s ním zúčastnili na rekreácii. Buď bude zoznam zúčastnených osôb uvedený priamo na účtovnom doklade alebo zariadenie vystaví hocijakou formou potvrdenie o tom, kto sa so zamestnancom na rekreácii zúčastnil. Tento doklad sa čestným vyhlásením nepreukazuje. V prípade inej osoby, ktorá žije so žiadateľom v spoločnej domácnosti sa vzťah preukazuje čestným vyhlásením o spoločnej domácnosti, pričom nemusí ísť ani o partnerov, môže ísť aj o iných rodinných príslušníkov. Čestné prehlásenie by podpisoval Váš priateľ u notárky a bolo by v ňom uvedené, že vyhlasuje, že žije s Vami v jednej domácnosti - vzor nájdete aj na internete (hľadajte vzor pre účely rekreačného poukazu). Toto tlačivo následne dodajte spolu s inými dokladmi zamestnávateľovi, a ak by Vám nechcel uznať preplatenie rekreačného poukazu môžete sa obrátiť na Inšpektorát práce.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, s priateľom by sme chceli žiť oficiálne ako druh a družka. Čo k tomu potrebujeme? On pracuje v zahraničí, nemáme spolu deti, ale chce si osvojiť moju staršiu dcéru. Preto chceme oficiálny papier ako druh a družka. Dá sa to, alebo sa musíme zosobášiť? Ďakujem.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 04.10.2024)

Dobrý deň, 

čo sa týka vzťahu druh a družka, slovenské právo neumožňuje tento vzťah oficiálne legalizovať formou oficiálneho dokumentu, ako je tomu v niektorých iných krajinách. Pokiaľ ide o osvojenie Vašej dcéry podľa zákona o rodine v zmysle § 100  si osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. To znamená, že k tomu, aby si ju mohol Váš priateľ osvojiť je potrebné, aby ste boli zosobášení. K osvojeniu budete Ďalej potrebovať aj súhlas jej otca, ak však počas najmenej šiestich mesiacov neprejavoval skutočný záujem o maloleté dieťa najmä tým, že ho nenavštevoval, neplnil si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložil úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, tak nie je potrebný jeho súhlas. Následne je potrebné podať návrh na súd na osvojenie dieťaťa. Návrh podáva osvojiteľ proti biologickému otcovi. Ďalej v zmysle § 101 ods. 4 zákona o rodine platí, že ak je maloleté dieťa schopné posúdiť dosah osvojenia, je potrebný aj jeho súhlas, takže súd môže vyžadovať aj súhlas Vašej dcéry. 

 

 


Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som prosím sa spýtať: S partnerom žijem v spoločnej domácnosti 22 rokov, taktiež je 22 rokov na trvalom pobyte. Byt je v mojom osobnom vlastníctve a ja som bezdetná. Chcem, aby po mojej smrti byt ostal partnerovi, potrebujem ešte k tomu nejaké potvrdenie?

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 23.09.2024)

Dobrý deň,otázku ste formulovali jasne s tým, čo by ste cheli dosiahnúť pre prípad Vášho úmrtia.

Ak je to tak a chcete, aby dedičom vášho bytu sa stal výpučne Váš partner, pričom nemáte ani vlastné, a ani spoločné deti, riešenie je jednoduché :

Je potrebné kontaktovať notára a spísať závet výlučne v prospech partnera prípadne aj ďalších osôk, ktoré si Vy sama vyberiete. Závet bude uložený v centrálnom registri závetov. Súhlas nikoho na spísanie závetu nepotrebujete. Keďže nemáte vlastné, prípadne spoločné deti s partnerom, prípadne osvojené deti, nik nebude môcť závet napadnúť. Uvádzame tiež, že ak by ste chceli v budúcnosti po spísaní závetu /v prospech partnera/ podľa znenia otázky zmeniť, právne je to možné, spíšete nový závet /§ 480 Občiasnekho zákonníka/.

 


Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť. S priateľom žijeme v spoločnej domácnosti 2 roky a chceme náš vzťah úradne potvrdiť, ale nie sobášom. Čo by sme mohli urobiť? Ja som Slovenka a on je občanom Rumunska. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 11.09.2024)

Dobrý deň,

slovenský právny poriadok nepozná registráciu partnerstva, ani žiadne iné úradne potvrdenie vo vzťahu druh a družka. Váš vzťah sa dá potvrdiť len sobášom, a to buď civilným sobášom, ktorý sa uzaviera súhlasným vyhlásením snúbencov pred matričným úradom alebo cirkevným sobášom, ktorý sa uzatvára v kostole alebo na inom vhodnom mieste určenom vnútornými predpismi cirkvi. 


Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, žijeme ako druh a družka, moje deti z predchádzajúcich vzťahov nejavia o mňa záujem a chcem, aby môj majetok dedila družka. Čo k tomu treba spraviť?

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 10.09.2024)

Dobrý deň,

v takomto prípade by ste mohli deti aj vydediť, ak o vás skutočne neprejavujú žiaden záujem, nakoľko toto je jeden zo zákonných dôvodov vydedenia, a síce dôvod v zmysle sut. § 469a ods. 1 písm. b). Občianskeho zákonníka. 

Vydedenie však musí byť písomné, ideálne je spísať zápisnicu o vydedení u notára, ktorú túto uloží do notárskeho centrálneho registra, čím pre vás zabezpečí jej dohľadateľnosť pre prípad Vašej smrti a dedičského konania po vás. Treba však počítať s tým, že takýto úkon môžu vaše dedi po smrti napadnúť na súde. Preto by bolo dobré mať dôkazy o tom, že deti o vás za života naozaj nejavili opravdivý záujem. 

Druhou možnosťou je zriadiť závet, ktorým všetok svoj majetok odkážete svojej družke. Taktiež vám ho odporúčame zriadiť vo forme notárskej zápisnice. Tu však platí, že v prípade vašej smrti si deti ako neopomenuteľní dedičia môžu uplatňovať svoj zákonný nárok, a to je 1/2 zákonného podielu, ktorý by im patril, ak by ste závet nezriadili a dedilo by sa v zmysle zákona. To znamená, že ak máte napr. dve deti, oni by mali v zmysle zákona (v zmysle prvej dedičskej skupiny) dediť rovným dielom každé z nich 1/2 dedičstva, tak v takomto prípade by malo nárok každé z detí na 1/4 z dedičstva. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, priateľ má rodinný dom, nie sme manželia, ale budeme v ňom bývať v spoločnej domácnosti. Budem mať pri dedení nejaký nárok na ten dom, aj keď do neho investujem nejaké peniaze? Priateľ má dospelé deti.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 12.06.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade, keďže nie ste manželia, zákonný nárok na dedenie domu priateľa nebudete mať. Rodinné právo na Slovensku neupravuje dedenie medzi neregistrovanými partnermi, pokiaľ neexistuje záväzná zmluva alebo iný právny dokument, ako napríklad závet, ktorý by to explicitne upravil. V prípade investovania Vašich peňazí do domu treba byť opatrná, pretože toto nezakladá Váš nárok na vlastnícky podiel alebo dedenie.

Priateľ má dospelé deti, ktoré by za bežných okolností mali prednostné dedičské právo pred Vami. Ak by ste chceli mať istotu, že Vaše investície budú chránené, odporúčam dohodnúť sa s priateľom na písomnej zmluve, ktorá by jasne stanovovala, aký máte nárok na vrátenie investovaných prostriedkov, prípadne inú kompenzáciu. Bez takejto zmluvy by ste totiž museli svoje práva vymáhať súdnou cestou, čo môže byť komplikované.

Navrhujem preto konzultovať záležitosti s právnikom špecializujúcim sa na rodinné alebo občianske právo, aby ste zabezpečili svoje investície a Vaše práva v prípade úmrtia priateľa.


Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, rada by som získala informácie o striedavej starostlivosti. Napríklad, keď sa dvojica po rozchode – muž a žena sú rodičia spoločných detí – ocitne v situácii, kde matka bráni otvovi v stretávaní sa s deťmi. Na koho sa má otec obrátiť a aký návrh (prípadne konkrétne tlačivo) by mal podať, aby mohol stráviť čas so svojimi deťmi? Ďakujem.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 02.05.2024)

Dobrý deň, ak matka bráni otcovi v styku s deťmi, je potrebné podať návrh na určenie výkonu rodičovských práv a povinností, aksa na tomto po rozchode nedohodli. V návrhu je treba špecifikovať, komu navrhuje otec detí zveriť maloleté deti (do starostlivosti ktorého z nich resp. či do osobnej starostlivosti jedného, alebo do striedavej starostlivosti alebo do spoločnej starostlivosti oboch z vás), ďalej, ak navrhujete zveriť deti do osobnej starostlivosti jedného z vás, potom je potrebné určiť styk druhého rodiča s deťmi (že v akom rozsahu sa bude tento realizovať)  a tiež určiť výšku výživného tomu rodičovi, ktorý dieťa nebude mať zverené do starostlivosti  (alebo bude ich mať zverené menší počet dní v mesiaci než druhý rodič napr. v prípade striedavej starostlivosti), a to na každé dieťa zvlášť. 

V prípade striedavej starostlivosti sa môže stať, ak sú pomery oboch rodičov rovnaké a deti sú zverené rodičom v mesiaci rovnakom pomere, že súd výživné nemusí určiť. 

Do návrhu odporúčam aj popísať súčasný stav, že s matkou sa otec nedokáže dohodnúť na starostlivosti o mal. deti, dokonca táto mu v styku s nimi bráni, a preto sa obrátil na súd. Súd bude v konaní skúmať aj názor mal. detí za predpokladu, že tieto sú schopné ho vyjadriť vzhľadom na ich rozumovú a vekovú vyspelosť. Preto, ak by sa deti v konaní vyjadrili, že nechcú byť v striedavej starostlivosti oboch rodičov, súd bude na ich názor prihliadať, nakoľko súd vždy ako prvoradý sleduje najlepší záujem mal. detí. 

Návrh sa podáva na súde príslušnom podľa bydliska mal. detí.  Vzorom takéhoto návrhu nedisponujeme, návrh vždy vypracúvame pre klientov individuálne. 


Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, čo je potrebné urobiť a aké formuláre treba vyplniť, aby sme mohli byť oficiálne uznaní za partnerov/partnerky, pokiaľ sme bez domova.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 19.04.2024)

Dobrý deň,

slovenský právny poriadok nepozná inštitút registrácie partnerského spolužitia druha a družky. Takýmto párom, ktoré chcú zoficiálniť svoj vzťah, umožňuje slovenský právny poriadok uzavrieť manželstvo. čo však môžete urobiť, je čestné vyhlásenie oboch na jednom papieri, ktoré si obaja podpíšete a svoje podpisy úradne overíte. Tento  doklad potom môžete používať ako dôkaz o existencii partnerstva. S takýmto dokladom však zákon primárne nespája žiadne právne následky.

V určitých prípadoch však slovenské zákonodarstvo spája právne následky s faktickým spolužitím viacerých osôb napríklad druha a družky (a to aj bez existencie spomenutého čestného vyhlásenia), ak žijú v spoločnej domácnosti. Tak je tomu v prípade dedenia, kedy zo zákona v druhej dedičskej skupine dedia aj tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. V tejto dedičskej skupine sa však nemôžu stať jedinými dedičmi. Ak by nastal takýto prípad, že rodičia, ani manžel poručiteľa nededia, potom sa bude zo zákona dediť podľa tretej dedičskej skupiny, v tejto sa už  druh alebo družka môžu stať aj len jediným dedičom všetkého majetku po poručiteľovi.


Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, v spoločnej domácnosti žijem so svojím partnerom. Nehnuteľnosť, rodinný dom, je vo vlastníctve mňa a mojich dospelých detí. Mám obavy, čo bude v prípade nášho rozchodu. Musíme nájsť náhradné bývanie pre môjho partnera? Mám podozrenie, že partner má sklon k hazardným hrám – peniaze, ktoré by mohol ušetriť na bývaní vďaka mne a mojim deťom, prehráva. Samozrejme sa k tomu neprizná a má aj vlastné dospelé deti. Zatiaľ prispieva len malou sumou na energie. Bojím sa, že by si v prípade rozchodu mohol nárokovať náhradné bývanie, najmä ak by som mu odteraz začala požadovať finančnú sumu – nájomné za bývanie, po viac ako šiestich rokoch našej spoločnej domácnosti.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 20.01.2024)

Dobrý deň, v situácii, keď sa rozchod bude týkať spoločného bývania, je dôležité poznať konkrétnosti vášho prípadu, aby sme vedeli posúdiť práva a povinnosti oboch strán. Právna regulácia nárokov na bývanie po rozchode zohľadňuje rôzne faktory, vrátane toho, či išlo o manželstvo alebo len spolužitie. V prípade, že partner neprispieva významne na domácnosť a nemá spoluvlastnícky podiel na nehnutelnosti, jeho právne nároky by mohli byť obmedzené.

To znamená, že nie je dôvod na to, aby ste mu hľadali náhradné bývanie. Dôležité je, či ste v minulosti nebolo manželia. Ak nie, tak mu môžete povedať, ze v prípade ak nezačne riadne prispievať na domácnosť, tak sa môže sťahovať. O tom ako sa nakladá s nehnuteľnosťami a kto ich užíva, tak o tom rozhodujú vlastníci resp.spoluvlastnici podľa veľkosti podielov. Ak by sa potom nevystahoval, tak mi napíšte sem a ja Vám poradím ako ho dostať z domu preč. 


Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, poskytujem finančnú podporu svojmu partnerovi, pretože je invalidný dôchodca s nedostatočnými prostriedkami na živobytie. Nežijeme spoločne; každý z nás má vlastný byt. Chcela by som vedieť, ako by sme mali postupovať, aby som po jeho úmrtí mohla dostať dedičstvo. Partner má deti a obávam sa, že v tejto situácii by mi nič neostalo. Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 13.12.2023)

Dobrý deň, ďakujeme za prejavenú dôveru.

Vo veci uvádzame, že ak váš priateľ má vlastné deti, potom v prípade jeho úmrtia sú výlučnými zákonnými dedičmi jeho deti, nie vy ako jeho priateľka.

Ak chcete obaja riešiť majetok pre prípad úmrtia, riešením je síce spísanie závetu vo váš prospech, ale treba vedieť, že tento by bol v časti dedenie neplatný, lebo deti sú neopomenuteľnými dedičmi, pričom maloletým sa musí dostať ich zákonný podiel a plnoletým potomkom minimálne jedna polovica ich zákonného podielu. Preto závet nie je najlepším riešením.

Z vyššie uvedeného dôvodu preto odporúčam, aby ste spísali darovaciu zmluvu teraz už za života, kde sa dohodnete na podiele majetku, ktorý bude predmetom darovania. Zostatok podielu, ktorý na vás váš priateľ neprevedie bude následne predmetom dedenia.

Najlepším riešením by však bolo uzatvorenie manželstva, kde ako manželka by ste boli zákonným dedičom spolu s deťmi vášho budúceho manžela.

Vo veci na vyporiadanie odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.