Máte
otázku?

Registrácia spolužitia ako druh a družka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka

Mám s priateľom dieťa a chceli by sme žiť ako druh a družka. Ako a kde môžem tento stav vybaviť? Je potrebné, aby sme mali spoločný trvalý pobyt? Momentálne bývame v prenajatom byte, kde sa trvalý pobyt nedá zaregistrovať. Vopred ďakujeme.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

Dobrý deň,

žiaľ slovenský právny poriadok, na rozdiel od iných zahraničných neumožnuje zoficiálniť partnerský vzťah druha a družky bez toho, aby uzavreli manželstvo.

Vzťah druha a družky nemá z hľadiska slovenského práva právnu relevanciu. Len v určitých prípadoch právny poriadok spája určité právne následky aj s faktickým spolužitím viacerých osôb v spoločnej domácnosti. Napríklad pri dedení zo zákona v druhej dedičskej skupine dedia aj tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, priateľ má rodinný dom, nie sme manželia, ale budeme v ňom bývať v spoločnej domácnosti. Budem mať pri dedení nejaký nárok na ten dom, aj keď do neho investujem nejaké peniaze? Priateľ má dospelé deti.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 12.06.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade, keďže nie ste manželia, zákonný nárok na dedenie domu priateľa nebudete mať. Rodinné právo na Slovensku neupravuje dedenie medzi neregistrovanými partnermi, pokiaľ neexistuje záväzná zmluva alebo iný právny dokument, ako napríklad závet, ktorý by to explicitne upravil. V prípade investovania Vašich peňazí do domu treba byť opatrná, pretože toto nezakladá Váš nárok na vlastnícky podiel alebo dedenie.

Priateľ má dospelé deti, ktoré by za bežných okolností mali prednostné dedičské právo pred Vami. Ak by ste chceli mať istotu, že Vaše investície budú chránené, odporúčam dohodnúť sa s priateľom na písomnej zmluve, ktorá by jasne stanovovala, aký máte nárok na vrátenie investovaných prostriedkov, prípadne inú kompenzáciu. Bez takejto zmluvy by ste totiž museli svoje práva vymáhať súdnou cestou, čo môže byť komplikované.

Navrhujem preto konzultovať záležitosti s právnikom špecializujúcim sa na rodinné alebo občianske právo, aby ste zabezpečili svoje investície a Vaše práva v prípade úmrtia priateľa.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, rada by som získala informácie o striedavej starostlivosti. Napríklad, keď sa dvojica po rozchode – muž a žena sú rodičia spoločných detí – ocitne v situácii, kde matka bráni otvovi v stretávaní sa s deťmi. Na koho sa má otec obrátiť a aký návrh (prípadne konkrétne tlačivo) by mal podať, aby mohol stráviť čas so svojimi deťmi? Ďakujem.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 02.05.2024)

Dobrý deň, ak matka bráni otcovi v styku s deťmi, je potrebné podať návrh na určenie výkonu rodičovských práv a povinností, aksa na tomto po rozchode nedohodli. V návrhu je treba špecifikovať, komu navrhuje otec detí zveriť maloleté deti (do starostlivosti ktorého z nich resp. či do osobnej starostlivosti jedného, alebo do striedavej starostlivosti alebo do spoločnej starostlivosti oboch z vás), ďalej, ak navrhujete zveriť deti do osobnej starostlivosti jedného z vás, potom je potrebné určiť styk druhého rodiča s deťmi (že v akom rozsahu sa bude tento realizovať)  a tiež určiť výšku výživného tomu rodičovi, ktorý dieťa nebude mať zverené do starostlivosti  (alebo bude ich mať zverené menší počet dní v mesiaci než druhý rodič napr. v prípade striedavej starostlivosti), a to na každé dieťa zvlášť. 

V prípade striedavej starostlivosti sa môže stať, ak sú pomery oboch rodičov rovnaké a deti sú zverené rodičom v mesiaci rovnakom pomere, že súd výživné nemusí určiť. 

Do návrhu odporúčam aj popísať súčasný stav, že s matkou sa otec nedokáže dohodnúť na starostlivosti o mal. deti, dokonca táto mu v styku s nimi bráni, a preto sa obrátil na súd. Súd bude v konaní skúmať aj názor mal. detí za predpokladu, že tieto sú schopné ho vyjadriť vzhľadom na ich rozumovú a vekovú vyspelosť. Preto, ak by sa deti v konaní vyjadrili, že nechcú byť v striedavej starostlivosti oboch rodičov, súd bude na ich názor prihliadať, nakoľko súd vždy ako prvoradý sleduje najlepší záujem mal. detí. 

Návrh sa podáva na súde príslušnom podľa bydliska mal. detí.  Vzorom takéhoto návrhu nedisponujeme, návrh vždy vypracúvame pre klientov individuálne. 


Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, čo je potrebné urobiť a aké formuláre treba vyplniť, aby sme mohli byť oficiálne uznaní za partnerov/partnerky, pokiaľ sme bez domova.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 19.04.2024)

Dobrý deň,

slovenský právny poriadok nepozná inštitút registrácie partnerského spolužitia druha a družky. Takýmto párom, ktoré chcú zoficiálniť svoj vzťah, umožňuje slovenský právny poriadok uzavrieť manželstvo. čo však môžete urobiť, je čestné vyhlásenie oboch na jednom papieri, ktoré si obaja podpíšete a svoje podpisy úradne overíte. Tento  doklad potom môžete používať ako dôkaz o existencii partnerstva. S takýmto dokladom však zákon primárne nespája žiadne právne následky.

V určitých prípadoch však slovenské zákonodarstvo spája právne následky s faktickým spolužitím viacerých osôb napríklad druha a družky (a to aj bez existencie spomenutého čestného vyhlásenia), ak žijú v spoločnej domácnosti. Tak je tomu v prípade dedenia, kedy zo zákona v druhej dedičskej skupine dedia aj tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. V tejto dedičskej skupine sa však nemôžu stať jedinými dedičmi. Ak by nastal takýto prípad, že rodičia, ani manžel poručiteľa nededia, potom sa bude zo zákona dediť podľa tretej dedičskej skupiny, v tejto sa už  druh alebo družka môžu stať aj len jediným dedičom všetkého majetku po poručiteľovi.


Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, v spoločnej domácnosti žijem so svojím partnerom. Nehnuteľnosť, rodinný dom, je vo vlastníctve mňa a mojich dospelých detí. Mám obavy, čo bude v prípade nášho rozchodu. Musíme nájsť náhradné bývanie pre môjho partnera? Mám podozrenie, že partner má sklon k hazardným hrám – peniaze, ktoré by mohol ušetriť na bývaní vďaka mne a mojim deťom, prehráva. Samozrejme sa k tomu neprizná a má aj vlastné dospelé deti. Zatiaľ prispieva len malou sumou na energie. Bojím sa, že by si v prípade rozchodu mohol nárokovať náhradné bývanie, najmä ak by som mu odteraz začala požadovať finančnú sumu – nájomné za bývanie, po viac ako šiestich rokoch našej spoločnej domácnosti.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 20.01.2024)

Dobrý deň, v situácii, keď sa rozchod bude týkať spoločného bývania, je dôležité poznať konkrétnosti vášho prípadu, aby sme vedeli posúdiť práva a povinnosti oboch strán. Právna regulácia nárokov na bývanie po rozchode zohľadňuje rôzne faktory, vrátane toho, či išlo o manželstvo alebo len spolužitie. V prípade, že partner neprispieva významne na domácnosť a nemá spoluvlastnícky podiel na nehnutelnosti, jeho právne nároky by mohli byť obmedzené.

To znamená, že nie je dôvod na to, aby ste mu hľadali náhradné bývanie. Dôležité je, či ste v minulosti nebolo manželia. Ak nie, tak mu môžete povedať, ze v prípade ak nezačne riadne prispievať na domácnosť, tak sa môže sťahovať. O tom ako sa nakladá s nehnuteľnosťami a kto ich užíva, tak o tom rozhodujú vlastníci resp.spoluvlastnici podľa veľkosti podielov. Ak by sa potom nevystahoval, tak mi napíšte sem a ja Vám poradím ako ho dostať z domu preč. 


Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, poskytujem finančnú podporu svojmu partnerovi, pretože je invalidný dôchodca s nedostatočnými prostriedkami na živobytie. Nežijeme spoločne; každý z nás má vlastný byt. Chcela by som vedieť, ako by sme mali postupovať, aby som po jeho úmrtí mohla dostať dedičstvo. Partner má deti a obávam sa, že v tejto situácii by mi nič neostalo. Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 13.12.2023)

Dobrý deň, ďakujeme za prejavenú dôveru.

Vo veci uvádzame, že ak váš priateľ má vlastné deti, potom v prípade jeho úmrtia sú výlučnými zákonnými dedičmi jeho deti, nie vy ako jeho priateľka.

Ak chcete obaja riešiť majetok pre prípad úmrtia, riešením je síce spísanie závetu vo váš prospech, ale treba vedieť, že tento by bol v časti dedenie neplatný, lebo deti sú neopomenuteľnými dedičmi, pričom maloletým sa musí dostať ich zákonný podiel a plnoletým potomkom minimálne jedna polovica ich zákonného podielu. Preto závet nie je najlepším riešením.

Z vyššie uvedeného dôvodu preto odporúčam, aby ste spísali darovaciu zmluvu teraz už za života, kde sa dohodnete na podiele majetku, ktorý bude predmetom darovania. Zostatok podielu, ktorý na vás váš priateľ neprevedie bude následne predmetom dedenia.

Najlepším riešením by však bolo uzatvorenie manželstva, kde ako manželka by ste boli zákonným dedičom spolu s deťmi vášho budúceho manžela.

Vo veci na vyporiadanie odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, s priateľom už niekoľko rokov žijeme v spoločnej domácnosti. Máme spoločný trvalý pobyt, byt je v mojom vlastníctve. Priateľ má hypotéku na iný byt a dva spotrebné úvery. Chcela by som sa informovať, či by v prípade, že by neplatil tieto úvery a hypotéku, to narážalo na mňa nejakým spôsobom? Prešli by jeho dlhy na mňa, keďže žijeme v spoločnej domácnosti? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 10.08.2023)

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že žijete ako druh a družka, toto spolužitie a zdieľanie spoločnej domácnosti nezakladá vašu povinnosť platiť jeho dlhy a to ani v prípade rozchodu, resp. úmrtia vášho priateľa. Nik od vás nemôže vymáhať jeho dlhy a to ani cestou súdu len na základe spolužitia.


Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, už 10 rokov žijeme s priateľom spolu. Spolu máme dcéru. Až do februára 2023 jeho výplata prichádzala na môj účet, pravdaže, od chvíle, keď sme začali spoločne žiť. Teraz sa rozchádzame a on nechce odísť bez peňazí, pretože sa zo spoločných finančných prostriedkov kupovalo zariadenie do bytu. Byt doteraz patril mojej mame, ale od marca je môj. Má nárok na niečo? Nie sme manželia. Chcem vziať našu dcéru na dovolenku do zahraničia, musím mať od neho súhlas? Ďakujem, Dada.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 08.06.2023)

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame,, že hoci výplata mzdy chodila na bankový účet, ktorého ste Vy majiteľkou, to ešte v zmysle práva neznamená, že ste vlastníkom predmetných finančných prostriedkov a patria výlučne Vám. Bankový účet je len platobné miesto, ktoré bolo dohodnuté u zamestnávateľa otca dieťaťa na výplatu mzdy. Z uvedeného dôvodu v podstate Váš priateľ má nárok na vrátenie pomernej časti fin. prostriedkov na kúpu spoločných vecí počas trvania Vášho vzťahu. Odporúčam dohodnúť sa s ním a vec finančne vyporiadať, lebo on môže podať žalobu o vydanie bezdôvodného obohatenia v zmysle ust. § 451 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Pokiaľ ide o dovolenku v zahraničí, na túto nepotrebujete súhlas otca dieťaťa. Otcovi dieťaťa je potrebné však oznámiť kde a kedy sa budete nachádzať, lebo otec dieťaťa má rovnaké rodičovské práva a povinnosti ako aj Vy ako matka dieťaťa. Je to potrebné aj z dôvodu možných udalostí počas dovolenky, ktoré nemôže predvídať.


Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím Vás, mám jednu otázku. Mám priateľa, s ktorým žijeme spolu už 9 rokov v byte, ktorý som kúpila ja ešte predtým, ako som ho spoznala. Byt je na moje meno a on má tu len prechodný pobyt. Moja otázka znie: má právo na neho zdediť aj jeho dcéra, alebo keď zomriem, bude byt patriť len a len môjmu synovi? Ďakujem.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 23.05.2023)

Dobrý deň,
vzhľadom na okolnosť, že nie ste manželia, jediným dedičom po Vás bude výlučne Váš vlastný syn. V prípade, že by priateľ zomrel skôr ako Vy, rovnako dedičmi nebudú ani deti Vášho priateľa, lebo Vy nie ste ich matkou.


Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, Približne pred 5 rokmi som si kúpil dom, ktorý je zapísaný na moje meno a v ktorom nikto iný nie je uvedený. Nasťahoval som sa sem s priateľkou a s našimi deťmi. Teraz sa rozchádzame a ona požaduje od mňa vyplatenie z hodnoty domu. Mám sa jej na to riadiť alebo nema na to nárok? Nežijeme v manželstve.

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 03.10.2022)

Dobrý deň,
odpoveď na vami položenú otázku je jednoduchá : Ak ste výlučným vlastníkom domu, nie je právny dôvod, aby ste svoju priateľku z domu vyplácali. Predpokladáme, že za trvania spoločného žitia v dome vaša priateľka do domu neinvestovala žiadne peniaze v tom smere, že by došlo k zvýšeniu jeho hodnoty. Spoločné platenie el. energie, vody a pod. pri spoločnom bývalí vás a vašej priateľky a vašimi deťmi nie je možné považovať za investíciu.


Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Registrácia spolužitia ako druh a družka (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Žijem s priateľkou takmer 14 rokov a chcem sa s ňou rozísť, pretože si už vôbec nerozumieme. Stále mi tvrdí, že sme životní partneri a že mám zabezpečiť jej náhradné bývanie. Podľa mňa je to nesmyselné, pretože nevlastníme žiaden spoločný majetok a nemáme spoločné dieťa. Všetok finančný záväzok som zabezpečoval ja. Napriek tomu od nej počúvam, že by som sa mal o ňu starať. Okrem toho mi neustále vyhráža políciou a súdom s tým, že ju chcem vyhodiť z bytu, ktorý mimochodom prenajímame. Ďakujem. Karol

Odpoveď: Registrácia spolužitia ako druh a družka

(odpoveď odoslaná: 08.05.2022)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že žijete spolu s priateľkou v byte, ktorý máte v nájme. Nie ste manželia.

Uvádzáme, že náš právny poriadok nepozná pojem druh - družka. V prípade, že by ste sa rozišli, vy nie ste povinný jej zabezpečovať jej potreby pre život, čo sa týka aj bývania.

Ak ste v nájme, podpísali ste teda zmluvu o nájme podľa ust. Obč. zákonníka alebo zákona o krátkodobom nájme bytu, otázkou je, kto je nájomcom, keďže aj v tomto prípade platí, ak ste sa nedohodli inak, potom aj priateľka je povinná prispievať na nájom, čo vyplýva aj z ust. § 115 Obč. zákonníka :

"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby"

Vo veci nájmu odporúčam kontaktovťa advokáta, aby preštudoval vašu zmluvu o nájme a našiel najlepšie riešenie.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Registrácia spolužitia ako druh a družka" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.