Môžem požiadať o zahladenie odsúdenia podmienečne odloženého výkonu trestu odňatia slobody?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Môžem požiadať o zahladenie odsúdenia podmienečne odloženého výkonu trestu odňatia slobody?

Dobrý deň, dopustil som sa trestného činu spočívajúceho v riadení motorového vozidla pod vplyvom alkoholu. Bol mi uložený trest odňatia slobody vo výške šiestich mesiacov a zároveň bol jeho výkon podmienečne odložený na osemnásť mesiacov. Môžem požiadať o zahladenie tohto trestného činu vo výpise z registra trestov po uplynutí mojej podmienečnej doby? Za odpoveď Vám vopred srdečne ďakujem.

Odpoveď: Môžem požiadať o zahladenie odsúdenia podmienečne odloženého výkonu trestu odňatia slobody?

Dobrý deň, podľa § 50 ods. 4 Trestného zákona (TZ), ak odsúdený pri povolení podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Ak súd do roka od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie o osvedčení sa v skúšobnej dobe bez toho, že by odsúdený mal na tom vinu, má sa za to, že sa odsúdený osvedčil. Rovnako sa má za to, že sa odsúdený osvedčil, ak súd do dvoch rokov od uplynutia skúšobnej doby neurobil toto rozhodnutie bez toho, že by odsúdený mal na tom vinu v prípade, ak sa proti odsúdenému vedie v skúšobnej dobe trestné stíhanie pre iný trestný čin. V zmysle ustanovenia ods. 7, ak sa vyslovilo, že sa odsúdený v skúšobnej dobe osvedčil, alebo ak sa má za to, že sa osvedčil, hľadí sa na neho, ako keby nebol odsúdený. Vznika teda zákonná fikcia neodsúdenia a to buď v deň právoplatnosti uznesenia, ktorým súd vyslovil, že ste sa osvedčil alebo uplynutím uvedenej doby v prípade neaktivity súdu. Dôjde tak i k zahladeniu odsúdenia v registri trestov, v dôsledku čoho vo výpise z registra trestov nebude žiadna zmienka o Vašom odsúdení.