Máte
otázku?

Výkon trestu odňatia slobody


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Výkon trestu odňatia slobody

Dobrý deň. Rada by som Vás poprosila o radu, ako podať žiadosť o upustenie trestu odňatia slobody zo zdravotných dôvodov. Môj švagor, ktorý je odsúdený v Trenčíne a momentálne sa nachádza v nemocnici, je na tom dosť zle. Spáchal iba ľahký zločin.

Odpoveď: Výkon trestu odňatia slobody

Dobrý deň. Naše trestné právo nepozná inštitút upustenia od výkonu trestu odňatia slobody zo zdravotných dôvodov. Nepriaznivý zdravotný stav odsúdeného môže byť dôvodom jedine na odklad výkon trestu odňatia slobody (§ 409 Trestného poriadku) alebo na prerušenie výkonu trestu odňatia slobody (§ 412 Trestného poriadku).

Trápi vás "Výkon trestu odňatia slobody" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Výkon trestu odňatia slobody (Trestné právo)

Dobrý deň. Ďakujem Vám za odpoveď, chcem Vám však povedať, že tá možnosť tam je. Poradil nám to pedagóg nášho odsúdeného, pretože podmienečné prepustenie, teda požiadanie o podmienečné prepustenie, je vzhľadom na jeho zdravotný stav vzdialené. Aby sme napísali na okresný súd v Trenčíne žiadosť o upustenie od výšky trestu kvôli zdravotnému stavu odsúdeného. Ďakujem.

Odpoveď: Výkon trestu odňatia slobody

(odpoveď odoslaná: 19.06.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ mal pedagóg Vášho odsúdeného na mysli uplatnenie inštitútu upustenia od výkonu trestu v zmysle § 413 Trestného poriadku, potom je potrebné zdôrazniť, že „zdravotné dôvody“ sú príliš široký pojem. K možnosti uplatnenia tohto inštitútu totiž nestačí nepriaznivý zdravotný stav, ale musí ísť o odsúdeného, ktorý ochorel na nevyliečiteľnú životu nebezpečnú chorobu alebo nevyliečiteľnú duševnú chorobu. Existencia takéhoto ochorenia však z Vašej otázky nevyplýva, nakoľko ste uvádzali iba bližšie nešpecifikované zdravotné dôvody.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výkon trestu odňatia slobody" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.