Musím podávať žiadosť o zahladenie trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Musím podávať žiadosť o zahladenie trestu

Dobrý deň. Dňa 28.4.2014 som bol podmienečne odsúdený podľa §172 na 2 roky. Za celý čas trvania podmienečnej odsúdenosti som viedol riadny život a nespáchal som žiadny trestný čin. Dňa 28.4.2016 mi skončí podmienečný trest a budem potrebovať vymazať záznam o trestoch pre potreby môjho zamestnávateľa, inak hrozí strata práce, keby to nebolo v poriadku. Chcel by som sa opýtať, či musím podať žiadosť o zahladenie, alebo sa mi záznam vymaže automaticky po skončení trestu. Ak sa mi záznam nevymaže automaticky, môžem žiadosť podať aj skôr, pred skončením trestu, alebo až po jeho skončení? Koľko času prejde, kým budem mať čistý výpis o trestoch od skončenia podmienečnej odsúdenosti? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Musím podávať žiadosť o zahladenie trestu

Dobrý deň

vo Vašom prípade predpokladám nejde o zahladenie odsúdenia, ale o osvedčenie sa v skúšobnej dobe. Súd zahladzuje odsúdenie, ak odsúdený viedol riadny život po výkone alebo odpustení trestu alebo po premlčaní jeho výkonu. Podľa § 50 ods. 4 a nasl. zák. č. 300/2005 Z. z. TZ: “4) Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti, hoci odsúdený konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu, a súčasne môže a) ustanoviť nad odsúdeným probačný dohľad, b) primerane predĺžiť skúšobnú dobu, nie však viac ako o dva roky, pričom nesmie prekročiť hornú hranicu skúšobnej doby ustanovenej v odseku l, alebo c) ustanoviť doteraz neuložené primerané obmedzenia alebo primerané povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život. 5) Ak súd do roka od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie podľa odseku 4 bez toho, že by odsúdený mal na tom vinu, má sa za to, že sa odsúdený osvedčil. 6) Rovnako sa má za to, že sa odsúdený osvedčil, ak súd do dvoch rokov od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie podľa odseku 4 bez toho, že by odsúdený mal na tom vinu v prípade, ak sa proti odsúdenému vedie v skúšobnej dobe trestné stíhanie pre iný trestný čin. 7) Ak sa vyslovilo, že sa odsúdený v skúšobnej dobe osvedčil, alebo ak sa má za to, že sa osvedčil, hľadí sa na neho, ako keby nebol odsúdený. 8) Ak súd rozhodne, že sa trest odňatia slobody, ktorý bol podmienečne odložený, vykoná, rozhodne zároveň aj o spôsobe výkonu trestu.”