POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vymazanie registra trestov kvôli zamestnaniu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Vymazanie registra trestov kvôli zamestnaniu

Dobrý deň. Potrebujem pomoc. Jedná sa o potrebu čistého registra trestov pre zamestnanie. V rokoch 2012 až 2013 som bol podmienečne odsúdený na 1 rok. Odvtedy som sa nedopustil žiadneho zločinu. V roku 2013 bola vyhlásená amnestia, no neviem, či sa to týka aj môjho prípadu. Ako by som mohol dosiahnuť vymazanie môjho registra trestov? Je to pre mňa dôležité kvôli zamestnaniu. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Vymazanie registra trestov kvôli zamestnaniu

Dobrý deň, vzhľadom na to, že neviete či sa amnestia týkala aj Vás navrhujem Vám, aby ste si na pošte vyžiadali výpis z registra trestov. Z výpisu zistíte, či sa amnestia týkala aj Vás. Ak áno, tak nebudete mať vo výpise uvedený žiadny záznam. V prípade, že sa Vás amnestia netýkala a vo výpise budete mať záznam o podmienke z roku 2012 je možné požiadať o zahladenie odsúdenia. Žiadosť o zahladenie odsúdenia je potrebné podať na súd v obvode, ktorého máte trvalý pobyt. V žiadosti je potrebné uviesť skutočnosti, ktoré súdu preukážu, že od spáchania trestného činu vediete usporiadaný život. Je dôležité dodať, že na zahladenie odsúdenia nemáte právny nárok. Tzn. že súd nemusí Vaše odsúdenie zahladiť automaticky na základe podanej žiadosti. V ustanovení § 92 Trestného zákona je uvedené "Súd môže zahladiť odsúdenie, ak..."