Kde požiadať o výmaz z odpisu registra trestov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Kde požiadať o výmaz z odpisu registra trestov?

Dobrý deň, známy nám poradil, aby sme podali žiadosť na Generálnu prokuratúru o vymazanie záznamu z odpisu registra trestov, pretože čin sa stal pred viac ako desiatimi rokmi. Nebolo to nič závažné. Trest bol udelený za poškodzovanie cudzej veci (sprejovanie po budove). Rada by som sa opýtala, či existuje vzor takéto žiadosti a kde by sme mali takúto žiadosť doručiť. Ďakujem.

Odpoveď: Kde požiadať o výmaz z odpisu registra trestov?

Dobrý deň.

Ďakujeme za Vašu otázku a zasielame Vám nasledovné stanovisko:

Vo Vašej otázke, neuvádzate druh a dĺžku trvania trestu. V zmysle ust. § 245 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestného zákona (ďalej len „Trestný zákon“) však predpokládame, že išlo o trest odňatia slobody.

Zahladenie odsúdenia

Súd môže v súlade s ust. § 92 ods. 1 Trestného zákona zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej

- desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov,

- päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok,

- tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

Ak odsúdený preukázal podľa ust. § 92 ods. 3 Trestného zákona po výkone alebo odpustení trestu alebo premlčaní jeho výkonu svojím vzorným správaním, že sa napravil, môže súd zahladiť odsúdenie na žiadosť odsúdeného i pred uplynutím doby uvedenej v odseku 1.

Ust. § 92 ods. 4 Trestného zákona stanovuje, že doba uvedená v odseku 1 sa v prípade, že sa u podmienečne prepusteného a podmienečne prepusteného s dohľadom má za to, že trest bol vykonaný dňom, keď odsúdený bol podmienečne prepustený, spravuje dĺžkou skutočného výkonu trestu. Ak bol trest zmiernený rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky, spravuje sa dĺžkou trestu takto zmierneného.

Pre úplnosť dopĺňame, že v zmysle ust. § 92 ods. 5 Trestného zákona odsúdenie sa zahladzuje, ak to nariadi prezident Slovenskej republiky na základe svojho práva zahládzať odsúdenie formou milosti alebo amnestie.

Účinky zahladenia odsúdenia

V zmysle ust. § 93 Trestného zákona platí, že ak bolo odsúdenie zahladené, hľadí sa na páchateľa, ako keby nebol odsúdený.

Ak aj súd rozhodne o zahladení odsúdenia, záznam z výpisu z registra trestov vymaže.

Upozorňujeme však, že tento záznam sa objaví v odpise z registra trestov, ktorý sa predkladá pri nástupe do určitých zamestnaní (napr. vyšší súdny úradník, pracovník SBS). Vymazanie záznamu z odpisu registra trestov nie je možné.

Po rozhodnutí o zahladení odsúdenia zostane bez záznamu iba výpis z registra trestov.

Žiadosť o zahladenie odsúdenia

Vzor žiadosti o zahladenia odsúdenia nie je upravený na žiadnom tlačive.

Žiadosť musí obsahovať najmä označenie súdu, označenie odsúdeného, označenie rozhodnutia, ktorým bol odsúdenému uložený trest, odôvodnenie žiadosti, tzn. stručný opis skutkových okolností, z ktorých vyplýva, že odsúdený splnil vyššie uvedené podmienky a samotný návrh na zahladenie odsúdenia.

Zároveň si dovoľujeme upozorniť, že žiadosť sa nepodáva na Generálnu prokuratúru, ale v zmysle ust. § 470 ods. 1 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestného poriadku (ďalej len „Trestný poriadok“) na príslušný okresný súd v obvode ktorého má odsúdený v čase podania návrhu bydlisko, alebo kde mal naposledy bydlisko.

Proti rozhodnutiu o zahladení odsúdenia je podľa ust. § 470 ods. 4 Trestného poriadku prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok, t. z., že rozhodnutie o zahladení rozhodnutia sa nestane právoplatným.

Len čo rozhodnutie o zahladení odsúdenia nadobudlo právoplatnosť, v súlade s ust. § 471 ods. 1 Trestného poriadku o tom predseda senátu upovedomí odsúdeného, navrhovateľa a orgán, ktorý vedie register trestov.

Zároveň si dovoľujeme upozorniť na ust. § 471 ods. 2 Trestného poriadku, ktorý stanovuje, že ak bola žiadosť o zahladenie odsúdenia zamietnutá, možno ju znovu podať až po uplynutí jedného roka, okrem prípadu, ak by bola zamietnutá len preto, že doteraz neuplynula doba zákonom ustanovená na zahladenie.

Žiadosť podanú napriek tomu zamietne súd bez preskúmania.

Zahladenia odsúdenia mladistvého

Nakoľko vo Vašej otázke neuvádzate vek osoby, ktorá bola odsúdená za trestný čin poškodzovania cudzej veci, dovoľujeme si v našej analýze uviesť aj právnu úpravu zhaladenia odsúdenia v prípade, že trestný čin spáchal mladistvý.

Za mladistvého sa v zmysle ust. § 94 ods. 1 Trestného zákona považuje osoba, ktorá v čase spáchania trestného činu dovŕšila štrnásty rok a neprekročila osemnásty rok svojho veku.

Podľa ust. § 121 ods. 1 Trestného zákona platí, že na mladistvého, ktorému bol uložený alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmiernený alebo odpustený trest odňatia slobody v dĺžke neprevyšujúcej jeden rok, sa hľadí, ako keby nebol odsúdený, dňom výkonu tohto trestu alebo dňom, keď bolo právoplatne od takého trestu alebo jeho zvyšku upustené.

V zmysle § 470 ods. 3 Trestného poriadku platí, že o zahladení odsúdenia mladistvého rozhodne predseda senátu súdu, ktorý rozhodoval vo veci v prvom stupni.

Z uvedeného vyplýva, že žiadosť o zahladenie odsúdenia mladistvého musíte adresovať na súd, ktorý o trestnom čine poškodzovania cudzej veci rozhodoval v prvom stupni.

Na záver našej analýzy si dovoľujeme ešte upozorniť na skutočnosť, že na rozhodnutie o zahladení odsúdenia nie je právny nárok a preto podanie samotnej žiadosti ešte nie je zárukou zahladenia odsúdenia.

Zároveň je dôležité podotknúť, že súd nemá lehotu, v rámci ktorej je povinný rozhodnúť.