Dobrý deň, podľa ust. § 77 zákona o rodine platí :
"(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú."
Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva možnosť súdu priznať výživné aj spätne ale pod podmienkou, že musia byť na to dôvody hodné osobitného zreteľa na strana navrhovateľa, vo Vašom prípade matky dieťaťa.
Zákon nevymenúva dôvody hodné osobitného zreteľa, je na posúdení súdu, aby tieto okolnosti skúmal a vo Vašom prípade matka dieťaťa ich musí vedieť preukázať. Až následne ak sú dôvody hodné osobitného zreteľa, môže súd priznať výživné aj spätne a vo svojom rozhodnutí sa týmito dôvodmi hodnými osobitného zreteľa aj zaoberať.
Nepostačuje teda len samotné podania návrhu na súd a v ňom obsiahnutý návrh na spätné určenie výživného. Je to tak z dôvodu, že oprávnený rodič môže zneužívať tento inštitút a návrhy podávajú zo špekulatívnych dôvodov, z pomsty, odvolávajú sa na neznalosť zákona, na nedostatok finančných prostriedkov na zaplatenie právneho zástupcu.
Dôvodmi hodnými osob. zreteľa by mohli byť napr. fyzické týranie zo strany povinného rodiča, dlhodobý zlý zdravotný stav, nestačí však tvrdenie, ale preukázanie.
To, že otec dieťaťa nemal trvalý pobyt hlásený na adrese matky dieťaťa nie je dôvodom na priznanie výživného spätne, ako ani nie je dôkazom toho, že sa o dieťa nestaral a neposkytoval mu výživné a potrebné zabezpečenie /výpovede susedov/.
V prvom rade je treba argumentovať, že otec dieťaťa býval spoločne s matkou a maloletým na konkrétnej adrese a uviesť konkrétne okolnosti spoločného žitia a úhrady nákladov na maloletého, ako aj na domácnosť.
Citujeme z uzn. ÚS SR z 28.03.2018, sp. zn. I. ÚS 99/2018 :
"Pri určovaní výživného za minulé obdobie súd zisťuje, aké boli konkrétne schopnosti, možnosti, zárobkové pomery povinného, potreby dieťaťa, prihliada na už poskytnuté plnenia, poskytovanie bývania, osobnej starostlivosti a hodnotí aj ďalšie zákonné kritériá. Zákonná podmienka existencie dôvodov hodných osobitného zreteľa pre spätné priznanie výživného vyplýva okrem iného zo snahy o zamedzenie špekulácií a zneužívania možnosti priznávať výživné pre maloleté dieťa. Sprísňujúca úprava od oprávnených vyžaduje zodpovedný a včasný prístup k riešeniu tejto otázky, t. j. aby návrh na určenie výživného podávali bez zbytočného odkladu pri naplnení zákonných podmienok. Pokiaľ však z určitých dôvodov, ktoré možno posúdiť ako výnimočné, účastníci žiadajú o určenie výživného s časovým odstupom a v ich konaní nemožno vidieť snahu o zneužívanie tohto inštitútu, súd môže výživné priznať aj spätne. Dôvody hodné osobitného zreteľa bude treba posúdiť podľa konkrétnych okolností prípadu."
V prípade potreby nás kontaktujte.