Za akú dobu spätne môže žena žiadať výživné?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Za akú dobu spätne môže žena žiadať výživné?

Dobrý deň, rád by som sa spýtal, akú dobu spätne môže žena žiadať zameškané výživné, respektíve podať exekúciu? Počul som, že iba 1,5 roka spätne. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Za akú dobu spätne môže žena žiadať výživné?

Dobrý deň, v rámci súdneho konania je možné výživné na maloleté dieťa žiadať i spätne, avšak veľmi výnimočne. Výživné je možné žiadať spätne tri roky, avšak navrhovateľka musí súdu odôvodniť, prečo nepodala návrh o určenie vyživovacej povinnosti skôr (inak súd prizná zročné výživné len odo dňa podania návrhu na určenie výživného). Čo sa týka exekúcie pre nezaplatené výživné je potrebné uviesť, že súdnym rozhodnutím určené zročné výživné je vymáhateľné v lehote 10 rokov, po uplynutí lehoty je tento nárok premlčaný. Čo sa týka jednotlivých mesačných platieb (bežné výživné) je potrebné uviesť, že tieto sa premlčia v lehote 3 rokov odo dňa splatnosti každej jednej platby. Takže ak matka dieťaťa podá návrh na vykonanie exekúcie pre nezaplatenie výživného na výživné splatné pred viac ako 3 rokmi, môžete vzniesť námietku premlčania (ako som uviedol, to neplatí pre zročné výživné priznané v súdnom rozhodnutí). V tomto smere je potrebné poukázať i na trestnoprávnu rovinu neplatenia výživného (trestný čin zanedbania povinnej výživy).