Dobrý deň, an Vašu otázku uvádzame :
Podľa ust. § 74 zákona o rodine platí :
"Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke
§ 74
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu."
Z uvedeného textu zákona vyplýva, že príspevok pozostáva z dvoch položiek :
1. Príspevok na výživu, kde podmienkou priznania je to, že na strane matky došlo k zníženiu jej príjmov z dôvodu tehotenstva a materstva v porovnaní s obdobím pred tehotenstvom. Účelom príspevku na výživu nie je nahradzovať celý príjem budúcej matky.
2. Príspevok na úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom : Podmienkou priznania uvedeného jednoráazového príspevku je existencia preukázateľných výdavkov /napr. pokladničné doklady/ spojených s tehotenstvom a pôrodom, napr. : nákup tehotenského oblečenia, výživové doplnky , vitamíny, lieky, výdavky na zdravotnú starostlivosť, pobyt v nemocnici, doplnková starostlivosť.
Výdavky na tzv. výbavičku pre maloleté dieťa sa mal. dieťaťa sa v rámci príspevku nezohľadňujú, keďže tieto sa majú zohľadniť pri určovaní výživného na mal. dieťa.
Citujeme z rozsudku Okresného súdu v Trenčíne, sp. zn. : 34P/273/2012 /pozn. v tomto konkrétnom prípade bol určený príspevok na výživu vo výške 60 € mesačne/ :
"U nevydatej matky sa nejedná o zabezpečenie celej jej výživy, ale len o poskytnutie príspevku na jej výživu, pričom súd pri rozhodovaní musí prihliadať aj na mnohé ďalšie faktory ako je napr. prihliadnuť na to, či má k nevydatej matke vyživovaciu povinnosť aj niekto iný, napr. rodičia, o čo sa zhoršilo jej postavenie oproti obdobiu pred tehotenstvom a pôrodom, teda či došlo k zhoršeniu jej príjmových pomerov a možností, o čo sa zvýšili jej náklady v súvislosti s tehotenstvom, pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa, aké sú odôvodnené potreby nevydatej matky, aké sú schopnosti a možnosti otca dieťaťa."
Suma 400 € nielen vzhľadom na okolnosť vedenia na ÚP nie je primeraná tak ako je uvedené v ust. § 74 zákona o rodine.
Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom spísania dohody.