Určenie otcovstva a výživné na dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Určenie otcovstva a výživné na dieťa

Dobrý deň, ocitla som sa v ťažkej životnej situácii. Ostala som sama s dieťaťom, pretože môj priateľ ma podvádzal a občas aj napadol, čím mi neskutočne ubližoval psychicky. Avšak, späť k mojej otázke. Stále si dorábam školu a som v prenájme, za ktorý platím 350€. Nemôžem ísť bývať inde, ani k rodičom, keďže bývajú v jednoizbovom byte. Môj jediný príjem predstavuje rodičovský príspevok a prídavky, čo je cca 240€. S bývalým sa nedá dohodnúť. Má tak vymyslené, že jeho šéf mu dáva na výplatnú pásku len 30€, pričom v skutočnosti zarába 850€ (je to výhodné pre oboch, šéf nemusí platiť odvody). Bývalý žije u mamy, ktorej dáva 100€ na stravu a bývanie. Keď som mu volala, povedal, že mi dá 100€ a že mám byť rada, že mi nedá len 30€. Prosím, ako mám postupovať? Nemám ani na právnika, na nič. Opustil ma v takejto situácii a šiel si po svojom. Mám ešte jednu otázku; ak by som šla na súd, koľko mi v mojej situácii, by musel platiť? (Na rodnom liste malého nie je uvedený otec.) Mám ešte ďalšie otázky, prosím o odpoveď. Veľmi pekne ďakujem. Karin.

Odpoveď: Určenie otcovstva a výživné na dieťa

Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:

Určenie otcovstva

V prvom rade je vo Vašom prípade potrebné uviesť, že z právneho hľadiska v súčasnosti Vaše dieťa otca nemá. Preto ani žiadny muž nemá v súčasnosti právnu povinnosť hradiť na dieťa akékoľvek výžviné. Aby túto právnu povinnosť otec dieťaťa mal, musíte v prvom rade podať na súd návrh na určenie otcovstva dieťaťu súdom.

Určovanie otcovsrva súdom upravuje § 94 zákona č. 36/2005 Z. z. zákon o rodine v účinnom znení (ďalej len "Zákon o rodine"), podľa ktorého:

(1) Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.
(2) Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.

Rovnako ako v prípade určenia otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, i v tomto prípade nie je podanie návrhu oprávnenou osobou obmedzené žiadnou zákonnou lehotou. Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v rozhodnej dobe, teda v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, samozrejme ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.

Súd v tomto prípade postupuje v zmysle zásady oficiality, teda s cieľom zistenia skutkového stavu vykonáva i tie dôkazy, ktoré účastníci konania nenavrhli, v zásade ide však najmä o diagnostiku DNA, krvné skúšky, testy potencie muža, ako i gynekologické vyšetrenia matky a porovnávanie termínov pôrodu a súlože (súložou sa rozumie pohlavný styk, pri ktorom došlo k spojeniu pohlavných orgánov muža a ženy, pričom je táto dokonaná už ich samotným spojením, a teda nie je nevyhnutné, aby došlo i k pohlavnému uspokojeniu). Súd taktiež skúma, či nie je možné určiť otcovstvo súhlasným vyhlásením rodičov.

Konanie o určenie otcovstva je jedným z konaní vo veciach rodičovstva, ktoré je upravené v § 105 a nasl. zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v účinnom znení (ďalej len "CMP"). Návrh na určenie otcovstva podáva oprávnená osoba, ktorou by ste v danom pírípade ako matka boli aj Vy, podľa § 106 CMP na súd, v obvode ktorého má Vaše dieťa bydlisko.

Účastníkmi tohto konania o určenie otcovstva by v prípade, ak návrh podala matka, bola podľa § 108 ods. 2 CMP matka, dieťa a muž, ktorého otcovstvo k dieťaťu má byť určené.

Veľmi dôležitým v tejto súvislosti je ustanovenie § 110 CMP, podľa ktorého s konaním o určenie otcovstva je spojené konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a o výžive maloletého.

Teda v prípade, ak by ste podali návrh na určenie otcovstva súdom (keďže bez podania tohto návrhu - teda bez toho, aby bol Vášmu dieťaťu určený otec - nemáte právo na žiadne výživné voči biologickému otcovi dieťaťa, keďže nie je aj jeho právnym otcom) v tomto konaní by súd zároveň upavoval aj výkon rodičovských práv a povinností k dieťaťu obidvomi rodičmi (určoval by, do koho osobnej starostlivosti bude súdom dieťa zverené, v akom rozsahu a za akých podmienok bude mať druhý rodič právo styku s dieťaťom, v akej výške bude uhrádzať výživné, kto bude dieťa zastupovať v bežných veciach, kto bude spravovať majetok dieťaťa) a pod.

Výživné

Podľa § 62 ods. 2 Zákona o rodine obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Jednou zo zásad, ktorými je aj súd v konaní o určenie rodičovstva viazaný, je zásada upravená v čl. 6 CMP, podľa ktorého súd postupuje v súčinnosti s účastníkmi konania tak, aby zistil skutočný stav veci. Súd je povinný na účely zistenia skutočného stavu veci vykonať všetky potrebné dôkazy, aj keď ich účastníci konania nenavrhli.

Teda, súd bude povinný v konaní vykonať všetky dôkazy, ktorými možno zistiť aj skutočný stav príjmov otca dieťaťa, ktorého otcovstvo sa v konaní bude taktiež určovať. Hoci by teda príjmy otca boli formálne len vo výške 30,- € a súd aj na základe ostatných vykonaných dôkazov dospeje k záveru, že to nie je skutočná výška príjmov otca dieťaťa, bude pri určovaní výšky výživného vychádzať z výšky príjmov, ktorú súd zistí.

Ako sme však už uviedli, určenie výšky výživného závisí od mnohých faktorov - nie len od príjmov otca - tie sú len jedným z mnohých kritérií, z ktorých súd pri rozhodovaní vychádza. Dôležité je totiž poznať aj výšku výdavkov na dieťa, či sú obvyklé v porovnaní s ostatnými deťmi daného veku alebo napr. v dôsledku nepriaznivého zdravotného stavu zvýšené a pod.

Ak preto chcete aby otec dieťaťa platil výživné v primeranej výške, odporúčame Vám podať na súd návrh na určenie otcovstva dieťaťa a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností, ktorej súčasťou bude aj určenie výšky výživného.