Výživné u ZŤP občana

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Výživné u ZŤP občana

Ako je to s výživným na dieťa po 18. roku života, ak je dieťa plne invalidný dôchodca a poberá plný invalidný dôchodok? Musí na neho jeho otec aj naďalej platiť? Ďakujem.

Odpoveď: Výživné u ZŤP občana

Dobrý deň

podľa § 62 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine vyživovacia povinnosť trvá dovtedy, pokiaľ dieťa nie je schopné samo sa živiť:

“Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.”

Tedapokiaľ  zdravotný stav neumožňuje dieťaťu zamestnať sa, nie je schopné samé sa živiť. Poberanie invalidného dôchodku nie je primárny dôvod na zrušenie vyživovacej povinnosti, avšak každý prípad súd posudzuje individuálne, pretože môže mať dostatočný príjem na to, aby sa sám živil.