Kto môže byť zástupca žalobcu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Bratislava

Otázka: Kto môže byť zástupca žalobcu?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či ma v konaní pred súdom môže zastupovať môj syn, ktorý má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Ak áno, aká odmena mu môže byť priznaná? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kto môže byť zástupca žalobcu?

Dobrý deň, na zastupovanie v súdnom konaní môžete splnomocniť akúkoľvek osobu (ktorá má sama spôsobilosť na právne úkony) podľa ustanovenia § 89 Civilného sporového poriadku. Upozorňujem však na druhý odsek tohto paragrafu, podľa ktorého súd nepripustí takéto zastupovanie v tom prípade, ak zástupca zjavne nie je spôsobilý na riadne zastupovanie alebo ak zástupca vystupuje vo viacerých konaniach. Nakoľko Váš syn nie je advokátom zapísaným v zozname Slovenskej advokátskej komore neuplatní sa v tomto prípade výpočet odmeny právneho zástupcu vyhláška MS SR. Ak si s ním aj dohodnete odmenu za zastupovanie v konaní, súd Vám túto zaplatenú odmenu neprizná ako náhradu trov právneho zastupovania. V konaniach, v ktorých je strana sporu zastúpená občianskym zástupcom sa nepriznáva náhrada trov právneho zastupovania.