Dobrý deň,
a k s otcom mal. detí nežijete, pričom deti zostali vo vašej osobnej starostlivosti, potom je otec (váš manžel) povinný prispievať na výživné mal. detí mesačne aspoň v minimálnom rozsahu.
Vyživovacia povinnosť je totiž zákonná povinnosť každého rodiča, ktorú si musí plniť mesačne aspoň v minimálnom rozsahu vo výške 30 % sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona, toho času aspoň v sume 37,53 EUR. Zákon preto vyžaduje aj od rodičov, ktorí sú bez práce, aby na svoje deti prispievali v tomto čase aspoň v minimálnom rozsahu. Výživné má totiž prednosť pred všetkými ostatnými výdavkami rodiča. Tejto povinnosti sa pritom rodič nemôže nijako zbaviť. Ak si ju neplní, dopúšťa sa trestného činu zanedbania povinnej výživy v zmysle ust. § 207 ods. 1 Trestného zákona, a to bez ohľadu na to, či výživné má určené súdnou cestou alebo nie:
"(1) Kto najmenej dva mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Kto sa najmenej dva mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený."
Vzhľadom na vyššie uvedené, upozornite manžela na následky neplnenia si vyživovacej povinnosti. V prípade, ak Vám nebude mesačne dávať na deti aspoň minimum (pokiaľ nie je bez svojej viny zamestnaný), podajte návrh na určenie výživného na súd. Ak sa však riadne zamestná, potom môžete od neho žiadať aj vyššie výživné. Ak sa s ním nebude vedieť dohodnúť, potom podajte návrh na súd. V tomto žiadajte určenie výživného na každé z detí vzhľadom na výšku výdavkov, ktoré s nimi mesačne máte. Súd bude v konaní skúmať ako príjem otca, tak aj váš príjem. Ak budete disponovať rozhodnutím súdu určujúcim výživné, na podklade neho viete výživné následne vymáhať od otca exekučnou cestou alebo žiadať o náhradné výživné, ak si ho otec nebude plniť.
Tento rok vyšla metodika za účelom zjednotenia postupu pri určovaní výživného tzv. tabuľkové výživné. V zmysle neho si viete následne vypočítať, akú sumu by mal plniť rodič, ktorý nemá deti zverené v osobnej starostlivosti.