Povinnosť oznámiť uzavretie manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Povinnosť oznámiť uzavretie manželstva

Dobrý deň. Spolu s priateľom študujeme na dennom štúdiu na vysokej škole a plánujeme sa zobrať. Moji rodičia sú niekoľko rokov rozvedení a môj otec mi mesačne prispieva na výživné sumou 100€. Bola som informovaná, že vyživovacia povinnosť zaniká po svadbe iba pod podmienkou, že budeme obaja naďalej študovať na dennom štúdiu. Kvôli napätým vzťahom s otcom by som si želala, aby o našej svadbe nevedel, ak by to bolo možné. Chcela by som sa preto opýtať, či som, vzhľadom na súdne určené výživné, povinná informovať otca o svadbe okamžite, alebo až po úplnom zaniknutí vyživovacej povinnosti. Prípadne, či ho nemusím informovať vôbec a po úplnom zaniknutí vyživovacej povinnosti stačí iba podať žiadosť o zrušenie výživného. Ďakujem.

Odpoveď: Povinnosť oznámiť uzavretie manželstva

Dobrý deň

vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu trvá dovtredy, pokiaľ nie je schopné samo sa živiť. V prípade dieťaťa, ktoré uzavrelo manželstvo, vyživovacia povinnosť trvá aj naďalej, pokiaľ manžel nie je schopný plniť vyživovaciu povinnosť voči druhému manželovi vôbec alebo v plnej miere. Oznamovanie skutočnosti, že sa idete vydávať Vám zo zákona nevyplýva.

To znamená, že nemusíte vôbec oznamovať otcovi, že ste sa vydali. Pokiaľ má otec súdom stanovenú povinnosť platiť výživné, tak pokiaľ nepodá návrh na zrušenie výživného, je ohrozený v prípade, ak by svojvoľne prestal platiť výživné.